Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Gitmeden Önce ve Gittikten Sonra Yapılacaklar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hockeyumpire2 ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

okurken bile sanki green card cıkmıs gibi sevindim 🙂 cok guzel ve yararlı bılgıler var cok cok tesekkur ederız bızlerıde dusundugunuz ıcın. Hepinize yeni yılda başarı,sağlık,mutluluk ve bol para diliyorum.Green cartta istesem insallah cok olmam 🙂

Sayin @HockeyUmpire2 , bu sizin sansli konunuzmus... siz bu konuda 6 ay once Green Card istemissiniz 🙂 ben de isteyin isteyin cok olmaz demisim, goruyorsunuz sonucu 🙂 DV2019 Loto talihlisi... Guzel bir ani olmus 🙂

• ⭐⭐

@crazycells sen bizim için büyük bir mucizesi bence 💐🙏

• ⭐⭐

@crazycells demekki evrene güzel mesajlar yollarmısım sayenizde evet ya ne kadar güzel tesadüf bakarmısın ız cümlelere 😊🤩

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hockeyumpire2 ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

@crazycells sen bizim için büyük bir mucizesi bence 💐🙏

estagfurullah 🙂 sizin sansiniz.

• Herkese merhabalar,
    Gidişimize sayılı günler kala yaptığım işlemi yazmak istedim. Biri ilkokul 3 diğeri ortaokul 3 ü bitiren 2 çocuğum var. Okuldan aldığım öğrenim belgeleri - karne - transkrip lerini önce yeminli tercümandan ingilizceye çevirttim. Noter onayı yaptırdım. Sonrasında da kaymakamlıktan apostil yaptırdım. Gerekli olacakmı bilmiyorum ama tedbirli olmak açısından yaptırayım diye düşündüm. Hepsi 1 günde halloldu. Bilgi paylaşımının ne kadsr önemli olduğunu çok çok iyi biliyorum. Her ne öğrendiysem bu forumda emeği geçen, deneyimlerini paylaşan arkadaşlar sayesinde öğrendim. Bende her fırsatta deneyimlerimi başımdan geçenleri paylaşmaya gayret ediyorum. Umarım ufakda olsa okuyan / okuyacak arkadaşlara bir faydam olur.
    *** uçuşumuza kalan süremiz şu an itibariyle son 2 gün ...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sayal İyi yapmışsın, okul kaydı sırasında, gideceği sınıfı belirlemede yararlı olur. Ancak noter onayı ve apostil gerekli değil, yeminli tercüme yaptırmak yeter. Gelince göreceksiniz, genelde sözlü beyan bile yeterli oluyor. Burada kurumlar genelde vatandaşa güveniyor.

• @caglaror
    Ben de yakında Amerikaya giriş yapacagım, telefon konusu gündemimde su an.
    Faturasız hat almak en ekonomik yöntem görünüyor, internete bağlanabilirseniz arama dahil birçok işlemi parasız hallediyorsunuz ama bankacılık vs işlemlerinde sms gelmesi gerekince hattın mobil verisini açmanız gerekiyor ya o zaman ucuz olmuyor gibi geliyor bana çünkü Turkcell'e baktım, günlük 25 tl'ye Türkiyedeki tarifenizi aynen Amerikada kullanabiliyorsunuz mesela. O zaman 1 sms almak gerektiğinde 25 tl mi vereceğiz yani? Bankacılık işlemlerinde sms gerekmeden de birçok işlem yapılıyor tabi.
    Evde oldugunuz sürece modem üstünden internet alırsınız, dışarıda avm'lerde bedava internet bulunabilir ama sms almak gerektiğinde hattın mobil verisi açmak dışında bir yöntem var mıdır? Turkcell dışında daha mantıklı yurtdışı tarifeleri öneriniz var mı?
    @crazycells

• @erkoholland ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

@caglaror
    Ben de yakında Amerikaya giriş yapacagım, telefon konusu gündemimde su an.
    Faturasız hat almak en ekonomik yöntem görünüyor, internete bağlanabilirseniz arama dahil birçok işlemi parasız hallediyorsunuz ama bankacılık vs işlemlerinde sms gelmesi gerekince hattın mobil verisini açmanız gerekiyor ya o zaman ucuz olmuyor gibi geliyor bana çünkü Turkcell'e baktım, günlük 25 tl'ye Türkiyedeki tarifenizi aynen Amerikada kullanabiliyorsunuz mesela. O zaman 1 sms almak gerektiğinde 25 tl mi vereceğiz yani? Bankacılık işlemlerinde sms gerekmeden de birçok işlem yapılıyor tabi.
    Evde oldugunuz sürece modem üstünden internet alırsınız, dışarıda avm'lerde bedava internet bulunabilir ama sms almak gerektiğinde hattın mobil verisi açmak dışında bir yöntem var mıdır? Turkcell dışında daha mantıklı yurtdışı tarifeleri öneriniz var mı?
    @crazycells
    Sanırım aylık tarifesi de varmış turkcell'in 35 tl imiş( 30 dk konuşma, veya 30 sms veya 100mb olarak kullanılabiliyor)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland SMS almak icin mobil veriyi acmak gerekmiyor.

Esimin ve benim hatlarimiz yaklasik 2 yildir aktif, 6 ayda bir 20'ser lira yukluyorum, bundan aylik 1.86 iletisim vergisi kesiliyor. Yani hatlari acik tutmanin maliyeti 6 aylik 20 TL. Her gun onlarca SMS geliyor (bilmem ne oteli/kaplicasi, Berat Albayrak, bel fitigi tedavisi, ereksiyon sorunlari..) ama baska masraf yok. Ben Amazon'dan 10 dolara cift hatli bir telefon aldim, iki TR hattini da ona taktim, mis gibi.

• ⭐⭐

@caglaror Kredisi bitmemiş evin satış prosedürü zor mu? bızım daha 7 sene miz var ev kredimizin bitmesine .giderken 6 aylık kredisini peşin yatırıp orada bır duzen kuruncada devamını turkiyeye ye her ay yollayıp, ödemeyi düşünüyoruz. diyelim ki satmaya karar verdik ne prosedürler bizi bekliyor?

• @hockeyumpire2 Bizim evi almak isteyen kişi kredi çekmek istiyordu. Tapunun fotokopisini ve bizim bankamızdan aldığımız kredi miktarını ve kalan borcu gösteren günlü bir belgeyi aldı bizden ve krediye başvurdu, kredi çıkınca tapuya gittik (aslında güvensiz bir uygulama), tapu parayı aldınız mı diye soruyor, aldık diyorsunuz, normalde bankanın avukatları orada olmalı ve bir ara basamak daha işletmeli. Tapu adamın üzerine geçince tapudan alınan bir yazı ile kişinin krediyi çektiği bankaya gidiyorsunuz (ipotek henüz çözülmedi). Sonra krediyi veren banka evin ederinden kredinin kalan kısmını sizin kendi kredi çekmiş olduğunuz bankaya gönderiyor, üst kısmı da size nakit veya hesaba EFT şeklinde çıkartıyor (evin yeni sahibine veriyor o da size çıkartıyor aslında). Tapudan verilen evrak bu işlemin sizin banka tarafını sağlama alıyor. Sonra sanırım yeni ev sahibi bir belge daha alıyor bankanın avukatından.
    Bizim alıcının bankası işi çok yokuşa sürdüğünden 2 gün sürdü işlemler. Yoksa 1 günde bitecek bir işlem. Hazırlık aşamasında tapu fotokopisi + kendi bankanızdan alacağınız müdür imzalı bir kredi son durum belgesi var (adı aklıma gelmedi). Bu belgede döküm ve o 3 gün içinde kapatırsanız ne ödersiniz o bilgi var. Ödeme anında yeniden hesaplansa da yaklaşık kredi için karşı banka bu belgeyi istiyor.
    Alıcı hazır olduğunda buraya gelip satabilirsiniz. Ya da vekaletle birisi sizin yerinize yürütebilir. Biz dönmeyi planlamadığımızdan satıp kurtulduk. Bir de kredi süresinin %50'si kadar bitmeden evin büyük kısmı hala bankanın oluyor ve siz faiz ödemiş oluyorsunuz. Ya erkenden satın ya da sonuna kadar kalın. Maaşlardan giden paranın büyük kısmı şu an faize gidiyor.
    Kolay gelsin.

• Merhaba
    ABD ye gitmeden önce vekalatname dışından yol arıyorum. Çünkü her durum için vekalatnameyi yazmayı başlarsa 2000 tl aşar.

1,Türkiye de e-imza var, bir de mobil imza bunları bazen durumlar var mesela . Garanti bankasına internet bankacılıktan yapamadığın işler illaki şübeye gelin derlerse bir işe yarar mı. Yani şübeye gelmeden e-imza kullanılabilir mi?
    2.E-devlet sitesine ABD yeken giribilir durumu var mı? evetse ıslak imza yerine bir karekod birşeyler var duydum. Bu konuda bilginiz var mı? E-imza mı mobil imza mı çalışır?
    3. Birth Certificate.Konusu sadce okul için gereken bir evrak mı? Yoksa ne bilim Ehliyet almak için . yada başka bir kurum için gerekiyor mu?
    Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vikki77 hangi isler icin birilerine vekalet verme gereksinimi hissediyorsunuz, ben tam anlayamadim? Genelde boyle durumlar olmuyor cunku, ancak cok ozel bir neden varsa birine bir konuda vekalet verin.

1. ABD'ye tasindiktan sonra Turkiye'deki hesaplarinizi kapatabilirsiniz. ABD'de yasamaya basladiktan sonra ne tur islemleri devam ettireceksiniz? Siz, her an hersey olabilir tarzinda yaklasiyorsunuz sanirim 🙂 ama boyle bir dusunce bence gereksiz.
      ABD'de bankacilik konusunda ise forumdaki ilgili konuyu inceleyebilirsiniz.

2. E-devlet'e ABD'den ulasip islemlerinizi gerceklestirebilirsiniz. Sifreniz yeterli.

3. Ehliyet icin gerekmiyor, ehliyet konusunda ayrintili bilgi icin yine forumdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

• ABD'ye gitmeden önce eski iş yerlerindeki üst düzey yöneticilerden antentli kağıda basılı imzalı, mühürlü referans mektupları almak, iş bulma esnasında işe yarar mı? Yoksa bu türden bir uğraş hepten zaman kaybı mı? Bazı arkadaşlardan duyduğum kadarıyla ABD içindeki büyük kurumsal firmalar işe yerleştirme sürecinde, kendileri ayrı bağımsız bir firma ile çalışarak, o firma vasıtasıyla iş başvurusu yapan kişinin eski iş geçmişini eski çalıştığı firmalar üzerinden sorguluyorlarmış.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

ABD'ye gitmeden önce eski iş yerlerindeki üst düzey yöneticilerden antentli kağıda basılı imzalı, mühürlü referans mektupları almak, iş bulma esnasında işe yarar mı? Yoksa bu türden bir uğraş hepten zaman kaybı mı? Bazı arkadaşlardan duyduğum kadarıyla ABD içindeki büyük kurumsal firmalar işe yerleştirme sürecinde, kendileri ayrı bağımsız bir firma ile çalışarak, o firma vasıtasıyla iş başvurusu yapan kişinin eski iş geçmişini eski çalıştığı firmalar üzerinden sorguluyorlarmış.

Ben olsaydim gotururdum. Size neyin yardimci olacagini bilemezsiniz 🙂 , is bulmak icin tek bir yol, yontem, surec yok...

• Daha gitmeden Türk mantığıyla başa çıkma durumları yaşamak olası 🙂 Facebooktaki gruplara oda ve iş aradığımı yazdım. İş ve oda için bi abimiz mesaj attı ama bilgi vermekte zorlanıyor. Ben soru soruyorum , sorulara isteksiz ve kısa cevaplar veriyor. Ne kadar ücret alıcam çalışma şartlarım, iş tanımım nedir. Kısa ve özensiz , yarım cevaplar . En sonunda maddi olarak sıkıntılı bir durumda değilim , eğitimli biriyim geride bıraktığım hayatımın aynısa sahip olamayacağımın farkındayım o yüzden içinde konaklama sorunumu hallettiği için teklifini kabul etmeme rağmen , en son mesajıma cevap vermeye tenezzül bile etmedi. Yani en doğal hakkım soru sormak , hatta benim soru sormama gerek kalmadan insanların bunları belirtmesi gerek.

O yüzden bir işe başlarken aklınızdaki bütün soruları sormanızı, şartları belirtmeniz ve bilmeniz en doğal hakkımız. Sizlerde dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

• @nevermore Ne tür bir iş? Hangi eyalete yerleşmeyi planlıyorsunuz?

• 30 Ağustos günü Houstan'dan giriş yapacağım, dil okulu ve masraflarımı azamiye indirecek yada karşılayacak bir iş ( iş tanımım tabi ki yok ) Makina Mühendisliği ve Sosyoloji okudum ikisinde de alttan derslerim var Mezun olamadık bir türlü .Dilimi geliştirip , derslerimi saydırıp ordan devam etmek istiyorum tabi şartlar neyi göstericek bir bilgim yok..@entelman

• @crazycells
    2. ve 3 sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
    Benim eşim ve oğlum Türkiye doğumlu olduğunu için onları için Formül A İngilizce aldık,
    birde Apostil yaptırdık. Ben ise t.c. vatandaşım ama başka ülke doğumluyum. O yüzden Birth certificate almak için beni suan uğraştır. ABD de şuan çok ihtiyacı yoksa almayım. Seneye memleket e gittiğimde alırım diyorum.

1. Soru için haklısınız karışık sordum.
      E-imza birde mobil imza gibi birşeyler duydum. Araştırma yaptım ve anladım ki ABD de yazarsan bana Türkiye de uzaktan bazı işler şahsen gelmeden yaptirmak yardımcı olmaz , birde sizi sorayım dedim.
      Teşekkürler

• @nevermore Aslında alttan dersleri verip mezun olup gitseydiniz daha güzel olurdu. En azından orada direkt olarak yüksek lisans imkanlarını zorlardınız.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |