Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Gitmeden Önce ve Gittikten Sonra Yapılacaklar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ABD'ye gelmeden yapilan harcamalarla ilgili su konuyu inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/440/turkiye-den-amerika-ya-gidene-kadar-yapilan-masraflar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Butun forum moderatorlerinin tavsiyesiyle listeye Banker Bilo'yu izlemeyi de eklemek istiyorum 🙂

gerek forum ya da grup uzerinden, gerekse ozelden cok fazla "magduriyet" temali yorumlar geliyor. ABD'deki yasamina baslayinca; akrabalar tarafindan kaziklananlar, diger Turkler tarafindan dolandirilanlar, uzun yillik dostlari tarafindan kandirilanlar, tanidiklari tarafindan kullanilanlar...

Bu tur magduriyetler konusunda farkindalik yaratmak ve bilinclendirmek amacli bu postu yazmak istedik, grup uyelerimize forum moderatorlerimizin tavsiyesi ABD'ye gelmeden once ve geldikten sonra "Banker Bilo"yu aklinizdan cikartmamaniz 🙂

ABD'de ya da yurtdisinda yasadiginiz icin lutfen diger insanlara sadece ayni kulturden ya da ayni ulkeden geldiginiz icin kayitsiz sartsiz guvenmeyin. Tabii ki cevrenizdeki herkes kotu niyetli olmayacak ama maalesef bu guven ortamlari suistimal edilebiliyor. Bu nedenle; dusunun, gozlemleyin, her konu icin birden fazla kisiye danisin, analiz edin, akilli karar verin! Her durum icin mumkunse cebinizde birden fazla planiniz olsun. Cevrenize iyi niyetli insanlar toplamaya calisin. Mumkun oldugu kadar sadece "bir" kisiye bagli durumlarin icine kendinizi sokmamaya calisin. Bilgilerinizi paylastiginiz, adreslerini ya da olanaklarini kullandiginiz kisileri iyi taniyin (ozellikle cekilisi kazanmis ve ABD'ye giris yapacak arkadaslarin kullanacaklari adres konusunda bu uyariyi tekrarlamak isterim!). Neyseki bu platformda boyle olaylar olmuyor (zaten iyi niyetli olmayan insanlar boyle gruplara aciktan yazmak yerine, insanlara daha gizli yollarla ulasmayi tercih ederler diye dusunuyorum), ama ABD'de karsilasacaginiz herkes iyi niyetli olmayacak. Illaki pek cok arkadas bu tur durumlarin farkindadir ama bu konuyu goz onune getirmek hickimseye zarar vermeyecegi gibi, durumdan habersiz arkadaslarin da farkindaliklarini arttiracaktir diye dusunuyoruz.

• Selamlar, Turkiye'den ayrilirken nufus mudurlugunde bir islem yapmamiz gerekir mi? Ikamet mevzulari vs

• @crazycells bu konu başlığı için çok teşekkürler. Türkiye'de emekli maaşı, kira, temettü vs. geliri olanlar için, bu gelirlerin ABD'den ulaşabilecekleri bir hesaba otomatik nakline yönelik talimat vermek, Türkiye'deki hesaplar ve kartlar kullanılacaksa "Cep'te TEB" gibi ABD'de kullanılabilen bir hesap açmak, benim listemdeki iki farklı başlık. Selamlar

• ABD’YE GITMEDEN ONCE

• Varsa duzenli kullanilan ilaclarin receteleri ve ilaclarin hazirlanmasi, bir sure yetecek ilacin bavula konulmasi

• Banka ATM kartlari ve kredi kartlarinin gecerlilik tarihlerinin kontrolu ve gerekirse derhal yenilenmeleri

• e-devlet uzerinden daha fazla islemi uzaktan yapabilmenizi saglayacak e-imza almak. En azindan e-devlet sifresinin bilindiginden emin olmak

• Eger yok ise tercih edilecek havayollarinin sadakat/mil programlarina kayit olmak (ABD gidis ucusunuzdan itibaren mil kazanmaya baslarsiniz)

• Gozluk kullananlarin gozluk recetelerini yanlarina almalari, dijital ortama aktarmalari ve mumkunse bir yedek gozluk ile yola cikmalari.

• Akilli telefonlara Google Maps, Uber, Whatsapp vb uygulamalarin yola cikmadan yuklenmesi.

• Gidilecek yerin GoogleMaps haritasinin "offline" olarak download edilmesi (ilk gittiginizde internet baglantiniz olmayabilir, yine de offline harita ile yolunuzu bulabilirsiniz).

• Mobil telefon rehberindeki tum Turkiye telefon numaralarinin basinda +90 olacak sekilde ulusararasi cagri formatina gore duzenlenmesi. Boylece hangi ulkede olursaniz olun Turkiye'deki numaralara sorunsuz ulasabilirsiniz. Detaylar icin bakiniz: https://yesilkartforum.com/forum/post/17980

• Vize paketinizin(Sari zarfinizin) uzerindeki bilgi sayfasinin fotokopilerini almak (bu sayfada yazan adresi ABD'de ek adres kaniti olarak kullanabilen forumdaslar oldu)

• ABD’YE GITTIKTEN SONRA

• Her takvim yili bitisinde, Nisan ortasina kadar, Tax Return file etmek

• TC Konsolosluguna yurtdisi ikamet bildiriminde bulunmak . Detaylar icin tiklayiniz

• Evinize en yakin urgent care kliniginin ve eczanenin (walgreens, cvs vb) yerini ogrenmek

• Ev kiraladiysaniz mutlaka "renter's insurance" yaptirmak. Hem size ait esyalari ve sizi kapsayacaktir hem de ucuncu sahislara gelebilecek olasi zararlara dair sorumluluk semsiyesi saglayacaktir (evsahibinizin yaptirdigi sigorta yalnizca mulku kapsar). Genel anlamda, - Turkiye'den farkli olarak- eviniz, arabaniz ve hareketlerinize dair "liability" nin ne kadar buyuk sorunlara yol acabilecegini okudukca, yasadikca goreceksiniz.

• Banka hesabi actirdiginizda cek defteri alinmasi (ne ise yarayacak demeyin, cek gercek anlamiyla hala kullanimda, bazen nakit/ kredi karti kabul etmeyip cek talep edilebiliyor)

• Eger ehliyet almayacaksaniz veya ehliyet almaniz uzun surecekse, bulundugunuz eyaletin kimlik kartinin alinmasi

• Yasanilan county’nin web sayfasindan -varsa- acil durum anons sistemine kaydolmak (yagmur, firtina, sel vs icin alarm ulastiriliyor)

• USPS (ABD PTT'si) online uye olmak ve size gelecek postalarin dijital olarak email atilmasini saglayan Informed Delivery hizmetine ucretsiz kaydolmak

• ABD icinde adres degistirecek olursaniz posta hizmetlerinizin aksamamasi icin USPS'ten online olarak Change Of Address ve/veya Mail Forwarding yapmak

• ABD vatandasi olmadan once, kesinlikle ve kesinlikle yanlislikla "voter registration" yapmamak, oy kullanmamak

• "IRS'ten ariyorum" seklinde gelen telefonlardan dolayi panik yapmamak, telefonda bilgi vermeden kapatmak. Buradaki dokumana bakiniz (The IRS will not call you with threats of jail or lawsuits. The IRS will not send you an unsolicited email suggesting you have a refund or that you need to update your account. The IRS will not request any sensitive information online. These are all scams, and they are persistent. Don’t fall for them. )

• SSN'inizi ezberlemek ve cok elzem olmadikca kimseyle paylasmamak (TCKN'yi kapiniza gelen tanimadiginiz kargocuya verdiginiz gibi davranmamak) SSN'inizin son 4 rakami bircok islemde guvenlik kodunuz olarak kullanilacaktir (bankacilik, devlet kurumlari, kimlik dogrulama vs)

• Yeni ulkenizde ve hayatinizda "kimlik hirsizligi/sahteciligi"ne karsi korunmaya dair bilgi edinmek. Su basligi da incelemeniz tavsiye edilir: https://yesilkartforum.com/forum/topic/1754/identity-theft-protection-kimlik-hirsizligi-korumasi

• Arabanizin garantisi, sigortasi vs konulara dair "official" susu verilmis, uzerinde "final notice" filan yazan mektuplari, zarflari gorunce sok gecirmemek (sakince okuyun ve bir devlet kurumundan gelmedigine emin olun, cogunlukla panik havasi yaratarak dolandirma amacli olduklarini goreceksiniz)

• Bulundugunuz eyalette en cok toll road'da gecerli OGS/HGS benzeri cihazi almak (sunpass, txtag, ezpass vs)

• “prescreened” veya “approved” benzeri etiketlerle gelen kredi karti ve kredi teklif mektuplarina hemen basvuru yapmamak; iyice arastirip, “fine print” okuyup, ihtiyaciniz varsa sadece gerektigi kadar basvuru yapmak.

• Alisveris yapilacak marketler (safeway, publix, HEB ,walmart, homedepot, vb) magazalar, benzin istasyonlarinin varsa sadakat/indirim programlarina dahil olmak. Magaza kartini alirken yanlislikla magazanin verdigi kredi kartina basvurmamak.

• Vatandaslik yolunda ilerleyecekseniz, 180 gunden fazla ABD kalmamak ve vatandaslik kosullarini ogrenip hayati ona gore duzenlemek.

• Vatandaslik basvurunuzda gerekeceginden, ABD'de yasadiginiz tum adreslerinizi tarihleriyle ve calistiginiz tum isleri detayli kaydetmek.

• Yine vatandaslik surecinizi kolaylastirmasi acisindan, tum ABD disi seyahatlerinizin detaylarini tum aile uyeleriniz icin ayri ayri kaydetmek. Kaydedilecek bilgilere ornekler ve detaylar icin: https://yesilkartforum.com/forum/post/18327

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tissi ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

Selamlar, Turkiye'den ayrilirken nufus mudurlugunde bir islem yapmamiz gerekir mi? Ikamet mevzulari vs

Adres beyanini tasindiktan sonra konsoloslukta yapabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/471/t-c-konsoloslugu-nda-adres-beyani-yapmak/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Commodore @Sharm sagolun arkadaslar, ilk firsatta ilk post'a tasiyacagim...

• @hockeyumpire2 Öğretmenlikle ilgili konuyu okuduktan sonra bu başlığa düştü yolum. Güzel bir anı olmuş...

• ⭐⭐

This post is deleted!

• 1- Kalıcı olarak taşınanlar ev eşyalarını ne yaptı? Ben 1 sene depoda tutmayı planlıyorum. Senelik ücreti 5-7bin TL arası değişiyor. Fakat 1 sene sonra komple satmak istesem nasıl yaparım kafamda soru işareti. Beyaz eşyalar neyse de yatak odası takımı sorun bence. Takımın tüm bileşenlerini almak isteyen bulabilir miyiz?
    Tüm eşyalar aynı anda satılamayacağı için bir haftalık Türkiye ziyaretinde de halledilmez bu iş.
    Bu konuda tecrübesi olan varsa fikir vermesi açısından paylaşabilir mi?

2- Ek olarak; Türk mobil telefon hatlarınızı hemen kapattınız mı yoksa ön ödemeliye mi geçtiniz? Türkiye'deki hat iptal olmasın isteyenler 4-6 ayda bir ödeme mi yapıyorlar?

3- Valize sığmayacak kadar büyük ya da çok ufak tefek temel yaşam ve ev eşyalarını nasıl Amerika'ya getirdiniz? Ör: Kıyafetler. En büyük boy bavula koysam bile kıyafet ve ayakkabıları tek seferde götürebileceğimi sanmıyorum.

• @newcomer ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

1- Kalıcı olarak taşınanlar ev eşyalarını ne yaptı? Ben 1 sene depoda tutmayı planlıyorum. Senelik ücreti 5-7bin TL arası değişiyor. Fakat 1 sene sonra komple satmak istesem nasıl yaparım kafamda soru işareti. Beyaz eşyalar neyse de yatak odası takımı sorun bence. Takımın tüm bileşenlerini almak isteyen bulabilir miyiz?
    Tüm eşyalar aynı anda satılamayacağı için bir haftalık Türkiye ziyaretinde de halledilmez bu iş.
    Bu konuda tecrübesi olan varsa fikir vermesi açısından paylaşabilir mi?

2- Ek olarak; Türk mobil telefon hatlarınızı hemen kapattınız mı yoksa ön ödemeliye mi geçtiniz? Türkiye'deki hat iptal olmasın isteyenler 4-6 ayda bir ödeme mi yapıyorlar?

3- Valize sığmayacak kadar büyük ya da çok ufak tefek temel yaşam ve ev eşyalarını nasıl Amerika'ya getirdiniz? Ör: Kıyafetler. En büyük boy bavula koysam bile kıyafet ve ayakkabıları tek seferde götürebileceğimi sanmıyorum.

Ben eşyalarımın hepsini dağıttım bir daha gelmeyi hiç düşünmüyorum 🙂

• @newcomer
    1 - Eşyaları satması-dağıtması-atması (özellikle atması) çok zor ve uzun süren bir işlem. Bizzat başında bulunmanız zaten gerekiyor.
    2 - TR'de bankacılık işlemlerinize devam etmek istiyorsanız faturasız bir hattı açık tutmanız öneriliyor. Çünkü TR Bankaları US GSM operatörlerini tanımıyorlar. Ön yüklemeli hat olursa maks izin verilen kontör yüklemesiz süre bitmeden min kontör yüklersiniz.
    3 - Kıyafet dahil oradan ucuza alabileceğiniz (veya orada önem arz etmeyen) eşyaları getirmeyin/götürmeyin derim. Onun yerine ilk gidişinizde gerekecek ve önemli eşyaları götürün (Tencere, bornoz, yatak ve nevresim takımları vb). Bir Türk kahvesi takımı efsane güzle olur -benim kriterlerimden-.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@newcomer Geri dönmek niyetiniz yoksa bence eşyaları hemen satın. ABD'ye getirmek hem maliyeti hem de beyaz eşyalar için voltaj sorunu nedeniyle mantıklı değil.
    Benim ve eşimin telefon hatları hala açık, Vodafone faturasız tarifeyi öneririm. 6 ayda bir para yüklemek yeterli oluyor. Hem bankacılık işlemleri için hem de Türkiye'ye tatile gittiğimizde kullanmak için bir süre daha hatları açık tutmayı düşünüyoruz.

• Peki Türk telefon hatlarına Amerika'da iken banka işlemleri için atılan güvenlik mesajları geliyor mu. bana bir tek bunun için lazım açıkçası. Gerçi annemin telefonunu tanımlamayı düşüyorum ama mesaj geliyorsa yapmamada gerek kalmaz.

• Evet geliyor. İnternetinizi de anlaşmalı operatörler sayesinde kullanabilirsiniz. Ama elbette farklı ücretler söz konusu (TRCELL ve Vodafone, diğerlerini bilmiyorum).

• peki kendi evi olanlar ne yaptı diye sorayım bende.kiraya vermeyemi yoksa satmayımı düşünüyorsunuz? biz kira yada satmayı düşünmüyoruz.zaten evde daha 2 sene abim kalacak.yılda 1 kere 3 4 haftalığına gelsen nerede kalacaksın eş dost akrabanın yanında ne kadar kalınır ki? kira belki mantıklı ama satmak bence değil belki işler istediğin gibi gitmeyecek dönmek isteyeceksin en azından dönebileceğin bi evin olacak.siz ne düşünüyorsunuz ??

• Biz kredisi bitmemiş evi sattık. Aslında sorunuzun cevabı TR ile organik bağınızın ne kadar güçlü ve gidiş gelişlerinizin ne kadar sık olacağı ile ilgili.
    Dolar bilinen tüm TR lirası tarihi boyunca asla düşmemiş. Kısa düşüşler sonrası pik yapıp daha yukarıda yeniden tutunmuş. Özellikle son 15, 10 ve 5 yıla baktığınızda (ve TR üretim verilerine, ithalat-ihracat verilerine) büyük olasılıkla 5'in üzerine çıkacak ve tutunacak. Hal böyleyken günlüğü 300TL olan all-inclusive otellerde 14 gün kalırsanız kişi başı 4.200 4 kişilik aile 16.800 TL yapar. Bunun $ karşılığı (5TL) 3.350 $ yapar yaklaşık.
    Diyelim ki kesin dönüş yapmak istediniz ve oradaki 10 yıllık kredinizi (bizim buradan giderken yaptığımız gibi) 5. yılında bozmaya karar verdiniz. O zaman orada elinize geçecek para ile buradan rahatlıkla bir ev alabileceğinizi düşünüyorum.
    Houston da ortalama bir ev 150k-400k $ arası. 100k$ ile çıksanız bile burada 500k TL'ye idare eder bir ev bulursunuz.

• @gkhanfeez ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

Peki Türk telefon hatlarına Amerika'da iken banka işlemleri için atılan güvenlik mesajları geliyor mu. bana bir tek bunun için lazım açıkçası. Gerçi annemin telefonunu tanımlamayı düşüyorum ama mesaj geliyorsa yapmamada gerek kalmaz.

Akıllı telefon ve tabletler de internet üzerinden bankacılık işlemleri için tanımlanabiliyor. Yani giriş esnasında güvenlik teyidi için sms alınması artık şart değil. Garanti Bankası için bu şekilde de alternatif var en azından.

• ⭐⭐

@caglaror tesekkür ederim
    😊

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

118

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |