Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• merhaba amerikaya gitmeden önce hangi durumlar için birine vekalet vermek lazım. İstanbulda kirada 2 evimiz var bunlar için birine vekalet vermek gerekir mi? Kiracı TR hesabımıza gönderse veya Amerika hesabımıza gönderdiğinde kesintiye uğruyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@muhendis87 ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

merhaba amerikaya gitmeden önce hangi durumlar için birine vekalet vermek lazım. İstanbulda kirada 2 evimiz var bunlar için birine vekalet vermek gerekir mi? Kiracı TR hesabımıza gönderse veya Amerika hesabımıza gönderdiğinde kesintiye uğruyor mu?

ABD'de konsolosluğa yakın bir yerde olacaksanız vekalet vermeniz şart değil. Konsolosluk üzerinden gerektiğinde vekalet verilip postalanabilir.

Kirayı ABD'deki hesaba yatırmak pek mantıklı olmaz. Türkiye'deki hesaba yatırılması daha uygun, daha sonra siz o hesaptan kendinize gönderirsiniz. Cepteteb ile BofA ATM'sinden parayı çekerseniz herhangi bir kesinti olmaz.

• uscic adres değişikliğininde ben 35 gündür değistirmemişim şimdi değiştirirsem sorun olur mu?değiştirmezsek ne gibi bir sorun olur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mansfield1 ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

uscic adres değişikliğininde ben 35 gündür değistirmemişim şimdi değiştirirsem sorun olur mu?değiştirmezsek ne gibi bir sorun olur?

Gelmesini beklediginiz bir dokuman yoksa en yakin zamanda adres degisikligi yapabilirsiniz, ilgili konu:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/667/amerika-da-adres-degisikligi-yapmak-uscis-ar-11-form

• @crazycells merhaba.
    İki hafta önce Washington Dulles Havalimanından giriş yaptım. O an heyecandan aklıma gelmedi ama benim parmak izimi istemediler. Ssn gelmedi ofise gidip sordum başvurum yoktu baştan başvurdum(ds260 formunda istiyorum dediğim halde), şimdi greencard tan da haber alamıyorum. Acaba girişte eksik bişeyler olmuş olabilir mi o yüzden mi ssn başvurusu gözükmedi sizce

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ckanak ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

@crazycells merhaba.
    İki hafta önce Washington Dulles Havalimanından giriş yaptım. O an heyecandan aklıma gelmedi ama benim parmak izimi istemediler. Ssn gelmedi ofise gidip sordum başvurum yoktu baştan başvurdum(ds260 formunda istiyorum dediğim halde), şimdi greencard tan da haber alamıyorum. Acaba girişte eksik bişeyler olmuş olabilir mi o yüzden mi ssn başvurusu gözükmedi sizce

Yok, bir sorun oldugunu sanmiyorum. SSN icin, CBP'nin once bilgileri USCIS'e, USCIS'in de SSA'ya aktarmasi lazim. Size SSN veren kurum ile, Green Card'i veren ya da ABD'den geciste kayitlari alan kurum ayni kurum degil. O nedenle boyle gecikmeler ya da sistemde gorunmemeler normal.

• Hızlı cevabınız için teşekkür ederim @crazycells ☺

• @crazycells ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

@crazycells merhaba.

Yok, bir sorun oldugunu sanmiyorum. SSN icin, CBP'nin once bilgileri USCIS'e, USCIS'in de SSA'ya aktarmasi lazim. Size SSN veren kurum ile, Green Card'i veren ya da ABD'den geciste kayitlari alan kurum ayni kurum degil. O nedenle boyle gecikmeler ya da sistemde gorunmemeler normal.

@crazycells Bu arada kartım geldi fakat yeni bir sorunum var 🙂
    Ssa nın sitesine girip online işlemlere üyelik yapmak istediğimde ssn numaramı kabul etmedi. Acaba numaramın aktif olması için belirli bir süre var mıdır ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar içinde söyledi:

@crazycells merhaba.

@crazycells Bu arada kartım geldi fakat yeni bir sorunum var 🙂
    Ssa nın sitesine girip online işlemlere üyelik yapmak istediğimde ssn numaramı kabul etmedi. Acaba numaramın aktif olması için belirli bir süre var mıdır ?

Sanirim var, ama ne kadar oldugunu bilmiyorum maalesef. Bu konuda daha once SSN konusunda bilgi paylasmistik diye hatirliyorum, bilginize.

• Merhaba yeni bir tecrübe yok mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @crazycells Cihan Bey, merhabalar. Benim Amerika'ya götürmem gereken 2 adet elektrikle çalışan aletimi götürücem. Burda 220 Volt. Amerika da ise 110 Volt. Priz dönüştürücü bile alsam yine çalışmaz dediler, acaba orda 110 Volta indiren adaptor bulabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cavedo, içinde söyledi: ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar

@crazycells Cihan Bey, merhabalar. Benim Amerika'ya götürmem gereken 2 adet elektrikle çalışan aletimi götürücem. Burda 220 Volt. Amerika da ise 110 Volt. Priz dönüştürücü bile alsam yine çalışmaz dediler, acaba orda 110 Volta indiren adaptor bulabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler.

Kullanmak istediginiz cihazin gucune gore uygun bir transformator almaniz lazim: https://www.amazon.com/s?k=up+transformer+110+to+220
    110'a indiren degil 220'ye cikaran (step-up) modellere bakmaniz lazim. Genelde bu cihazlar iki turlu de calisiyor.

Bizde 1500 wattlik model var, Turkiye'den gelen Beko Turk kahvesi makinesini bununla kullaniyoruz. Yine TR'den gelen Playstation 3 de bununla sorunsuz calisiyor.

• @knnrn ok teşekkürler

• @crazycells, içinde söyledi: ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar

Forum uyelerimiz tarafindan olusturulan ABD'deki yasama hazirlik ve giris niteliginde bir tavsiye konusudur. Listede farkettiginiz eksiklikleri yorum olarak belirtmekten cekinmeyin. Periyodik olarak yorumlardaki uyarilari listeye ekleyecegim. Her ne kadar liste gocmen vize ozelinde hazirlanmis olsa da gocmen olmayan kisiler de katki yapabilir ya da listeden yararlanabilirler.

Liste hakkinda soru, oneri, ekleme veya diger yorumlariniz icin bu konuyu kullanabilirsiniz!

ABD'ye Gitmeden Önce ABD'ye Gittikten Sonra
    Gocmenler icin USCIS Immigrant Fee Ödemesi (konu linki) SSN beklemek istemeyenler için SSA Office'te başvuru(konu linki)
    Yine gocmenler icin sarı zarf, pasaport, röntgen CDsi ve aşı belgeleri (konu linki) Banka hesabı açmak (Hesap işletim ücretine dikkat)(konu linki) ve bir cek defteri almak
    Eğitim için mezuniyet belgeleri, transkriptler, referans mektupları ile tasdikli kopya ve tercümeleri (ayrıca taratıp PDF haline getirerek saklanması) Forumda tartisilan konularda foruma geri donus yapip cevap bekleyen ya da durumunuzu takip eden arkadaslari konular hakkinda bilgilendirmek ya da durumunuzu guncellemek (forum linki)
    Yıllık aidatı olan kredi kartlarının aidatsızları ile değiştirilmesi (ayrica tarihi gececeklerin guncel kartlarla degistirilmesi) Her yilin Nisan ortasina kadar, bir onceki yilin vergi bildirimini yapmak (ozellikle IRS'e federal vergi bildirimi yapmak)
    Halledilebilecek sağlık sorunlarını halletme. (Diş,göz vs) SSN geldikten sonra ehliyet basvurusu yapmak (konu linki)
    Seyahat Sağlık Sigortası (Poliçe şartlarına iyi bakılarak) Telefon hatti satin almak (konu linki)
    Faturalı telefon hatlarının faturasıza dönüştürülmesi ABD icin Faydali Siteler Rehberini Incelemek (konu linki1 konu linki2)
    Abonelik iptalleri (Elektrik, su, digiturk vs.) 18-25 yas arasi gocmen erkekler icin askerlik (SSS) basvurusu (konu linki)
    Vakumlu saklama poşeti alınması (Valizlerde çok yer açıyor) T.C. Konsoloslugunda adres beyani yapmak (konu linki)
    Priz dönüştürücü Kredi gecmisine dikkat etmek (konu linki)
    Evlilik Cuzdani (varsa cocuklari cuzdana yazdirin) ABD vatandasi olana kadar USCIS'i adres degisikliklerinizden haberder etmek
    Pasaportun kaybolma ihtimaline karşı ilk sayfası ve vize sayfası fotokopileri
    Vekalet vermek (ev, araba vb seyler icin)
    Araç kiralama ve çıktıları
    Bavul Hazirlama (konu linki)
    Ucak bileti almak(konu linki)
    Banker Bilo'yu izlemek (post linki)
    Turkiye'den gelecek gelirlerin ulasilabilecegi bir banka hesabina aktarilmasi (konu linki)
    Sayin @Sharm 'in konunun ikinci sayfasindaki listesi Sayin @Sharm 'in konunun ikinci sayfasindaki listesi

Ayrica lutfen bu konudaki butun yorumlari ve tavsiyeleri de okuyun, bazi bilgiler cok uzun oldugundan hepsini cizelgeye tasiyamadim.

Hareket etmemiz gereken sıra yukarıdan aşağı doğru mu olmalı? Ya da 1. Ssn almak 2.. 3... gibi takip edilmesi fayda sağlayacak bir sıralama var mı? Çok teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@RoadtoNewLife, içinde söyledi: ABD'ye Gitmeden Once ve Gittikten Sonra Yapilacaklar

Hareket etmemiz gereken sıra yukarıdan aşağı doğru mu olmalı? Ya da 1. Ssn almak 2.. 3... gibi takip edilmesi fayda sağlayacak bir sıralama var mı? Çok teşekkürler

Hayir, bu siralama onemli degil. Gider gitmez telefon alabilir, banka hesabi acabilirsiniz. Bazi seyleri yapabilmek icin kalici adres veya SSN gerekebiliyor, o nedenle onlari sonraya birakmak daha uygun olur.

• İlk girisi 5 Kasım'da yapip sırasıyla alttaki işlemleri 3-4 gün boyunca yaptım.

SSN ofisine gittim, ilk gün olduğu için sistemde numara çıkmamıştı. 1 hafta sonra tekrar gittim, numaramı kagida yazıp verdi ve aynı gün orjinal kart adrese postalanmisti.

Bank of America'ya gidip hesap açtırdım. 500 USD yatırdım. 200 USD debit hesaba yüklendi, 300 USD checking deposit olarak bekliyor. İnternetten kartları aktive etmek icin girdim o da ne, şifre adrese postalanacak diyor. 7-10 gün civarı posta geldi.

AT&T Prepaid bir telefon hattı aldım, 65 USD ödedim, Türkiye'den goturdugum telefona taktım. Sınırsız internet olması süper oldu. 1 ay süresi var. (Prepaid aldim cunku giris cikis yapıp Ocak 2020'de temelli girecegim. Bir de plan ile hat almak için kredi karti, adresler vs istediler, kredi kart olmayınca girmedim o işlemlere) Prepaiddeki numarayı her yere verdiğim için, bunu sonradan sabit e çevirebilir miyim dedim, evet dediler.

Kredi skoru vs nedir ne durumdayım diye öğreneyim diye. Carmax e gidip araç baktım, finans hesaplattim. Niyetim 15k ya araba almaktı gördüm ki, %12 faiz cikiyor, anlamsız buldum. 6-7 K ya bir araç alıp, bir süre kullanacağım. (%12 faiz yeni gelen için iyidir dedi, en dusuk %4 olur en yuksek %24 çıkıyor bilgisi verildi)

Ev kiralama konusu : Çok da gözünüzü korkutacak bir durum olmasın, ben okuduğum yorumlardan biraz zor bir iş gibi düşünmüştüm ama burda bile rekabet var ve bina yönetimleri daireleri boş bırakmak tabiki istemiyor bu sebeple çok ilgili ve kolaylık sağlayıcı davranıyorlar. 1 kira ve depozito ödeyerek yerleşme imkanı var. (Gelir veya kiranın belli katı para gösterme talepleri de olabiliyor. Ben TR'deki şirket ile yaptığım sözleşmeyi sunacağım dedim, kabul ettiler.)
    Evlerin %90'ından fazlasında buzdolabı, çamaşır bulaşık makinesi, fırın standart geliyor. Yeni boyanmış bir şekilde teslim ediliyor. Halıflex kaplı olanlar iğrenç görünüyor ve pis hissi uyandırıyor, bu sebeple mümkünse zemin parke olanları tercih ediniz. Kira fiyatına neler dahil diye mutlaka sorun, ayrıca otoparkta kaç araçlık yer ücretsiz diye öğrenmeye çalışın. Şehir dışında olmasını çok dert de etmeyin, çünkü zaten Amerika demek araba demek, illaki merkezde bile olsanız Walmart için yol yapacaksınız, şehir dışına biraz çıkınca çok daha iyi evleri ucuza tutabilirsiniz.

Trde iktisat okudum, SMMM belgem var ama bunlar ABD'de geçersiz. Zaten muhasebeden nefret ediyorum, kısa süre yaptim. Yani dille tecrubeyle ABD'de bir çok yere girilebilir ama CPA(smmm) yi kullanma durumu yok. Ben meslek olarak Trde çalıştığım firmanın satiscisi olarak ABD de devam edeceğim. Ama bir yandan da, IT dünyasına girmek istediğim için, kredisi transfer edilebilir bir 2 yıl community college arastirdim. Alan web developer olacak. Öğrendiğim kadarıyla sistem güvenlik uzmanı, software developer, web developer pazarı hızla büyüyor. College'da hocanın soyledigi kadarıyla, geçmişinde muhasebe, finans, ik vs ikinci bir alan olanlar da degerli, çünkü işe kendinden bir şey katma imkanı yüksek.

Neticesinde, Fort Worth'de bir okula gidip görüştüm, 12.000 usd fiyat çıkarttilar, ancak Texas'da oturunca ve adres olunca , fiyat 3.800 usd olacak dendi. İndirimli fiyat için 1 yıldır TX'de oturma şarti var dendi ama bu kural esneyebilirmiş İngilizce için bir online sınav yapılacak. Sanıyorum gelecek yıl Mart gibi başlayacağım. (Universite'de hocalar inanılmaz yardimci kariyer vs anlamında yön verici, gidip görüşülmesini tavsiye ederim)

3-4 haftada, 6300 mil araba kullanıp, aklımdaki dogu eyaletlerindeki 7-8 şehri gezdim. Korkunç yorucu oldu(bu benim normalde 1 yılda yaptığım kilometreye eşit 🙂 ) ama inanılmaz fikir sahibi oldum. Sonuçta kesinlikle Texas a karar verdim. (Fort Worth , bir ihtimal de Austin olabilir. Son bir eşim gördükten sonra karar vereceğiz.)

Önceden 7 kere ABD'ye girmiştim ama bu sefer kalıcı olacağım için farklı gözle dolaştım. GC ile girince, gezdigim/ en az 2 gün kaldığım yerler:
    Dallas, Houston, Fort Worth, Plano, Austin, Nashville, Memphis, Louisville, Charlotte, Chicago, New Orleans. Bunlarla ilgili de gözlemlerimi paylaşacağım. Gelmek isteyene faydalı olabilir.

Hep pozitif, yardımsever insanlar ile karşılaştım. Bir tek New Orleans'da gece gezerken, ayakkabimin üzerine boya sürüp peşimden bez ile kovalayan zenci arkadaş olmasaydı iyi olacaktı. 🙂

Sorulariniz olursa zevkle yanıtlarım.

Edit : İş durumlarından dolayı Texas'a yerleşemiyoruz, büyük ihtimal Charlotte veya Atlanta olacak. Araştırma devam ediyor.

• @caglarcan ilgili basliklar altinda ozellikle chicago ile ilgili izlenimlerinizi ve neden dallas’i tercih ettinizi bizimle paylasir misiniz?

• @caglarcan evet ben de @sorroo gibi Dallas izlenimlerinizi merakla bekliyorum. Paylaşımınız için teşekkürler.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 9
  • 11
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |