Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@meneman hayırlı olsun, çok sevindim. uzun süre sonra, bu kadar yıl geçmiş birinin sorunsuz giriş yaptığını okuyoruz sanırım, harika bir haber bu. yeni hayatınızda mutluluklar dilerim. tek tavsiyem, bir daha bize ve kendinize bu kadar heyecan yaşatmayın 🙂

• ⭐⭐⭐

@gucarslan, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

@meneman hayırlı olsun, çok sevindim. uzun süre sonra, bu kadar yıl geçmiş birinin sorunsuz giriş yaptığını okuyoruz sanırım, harika bir haber bu. yeni hayatınızda mutluluklar dilerim. tek tavsiyem, bir da bize ve kendinize bu kadar heyecan yaşatmayın 🙂

Benim düşüncem, ilk girişini 13 yaşında yapmış olmasından dolayı ABD dışında bu kadar uzun süre kalmasının kendi iradesinin dışında bir gereklilik olmasına kanaat getirmiş olabilir görevli memur. Yani 15-16 yaşında ve geliri olmayan bir çocuk istese bile uçağa binip tek başına dönemezdi ABD'ye. Yine de burada kontrolü yapan görevli faktörü çok önemli. Her durum kendine özgü şartlar taşıyor.

Tebrikler, geçmiş ve hayırlı olsun 🙂

• @meneman hayirli olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meneman, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Evet arkadaşlar beklenen büyük gün geldi. Tavsiyeler üzerine bugün New York üzerinden giriş yaptım. Gümrük memuru 8 yıl aradan sonra bana tek bir soru bile sormadan mührü bastı geçti. Ben günlerdir kafamda neyi nasıl anlatacağım diye kurgularken her şeyin bir anda olmasıyla şaşkınlık içerisinde giriş yaptım. Nasıl olduğu konusunda hiçbir fikrim yok sanırım çok şanslıydım. Buradan forumda sorularımı yanıtlayan ve yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim özellikle @crazycells. Size bir amerika hayatı borçluyum siz olmasaydınız belki de cesaret edemezdim bunun önemi benim için çok büyük.

gozunuz aydin. ABD'ye yerlesin ve en az 5 yil yasamadan vatandaslik basvurusu yapmayin 🙂
    Bundan sonraki surecte bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@smartcells pandeminin de etkisini unutmamak lazim. Avukatlar da su an uzun sure ABD disinda kalanlar icin CBP'nin daha once gostermedikleri bir anlayisi gosterdiklerinden bahsediyorlar.

• Merhaba arkadaşlar,
    Ocak 2018 tarihinde Türkiye ye aile ziyareti için geldim. Fakat pasaportuma havalimanında el konuldu. Pasaportumu ancak geri alabildim. ABD den ayrılalı 1 yıl olmasına yakın elçiliğe mesaj atmıştım ve onlarda SB1 e başvurman gerekecek pasaportu nu aldığında demişlerdi. Şimdi buradan takip ettiğim kadarıyla sb1 vize başvurusu İçin tarih vermiyorlar acaba direk gitsem ABD ye orada derdimi anlatabilirmiyim. Elimde sadece o tarihlerde geçersiz pasaport belgesi var nüfustan aldığım.
    Bide Türkiye de olduğum sürede evlendim ve bir çocuğum oldu, ailemi ABD ye nasıl alırım? Hangi başvuruları yapmam gerekiyor?
    Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@madeo merhaba.
    sorularınıza net cevaplar alabilmeniz için lütfen, türkiye'ye gelmeden önce abd'de hangi statü ile bulunduğunuzu ve şuan abd ile olan bağlarınızı (iş, okul, aile, ev vb.) yazabilir misiniz lütfen?

sizden gelecek cevaba istinaden yeni yaptığınız evlilik ile alakalı cevaplar değişecektir çünkü.

• Greencard sahibiyim. Çekiliş ile kazanmıştım ve Amerika ya 2016 aralıkta kalıcı olarak gitmiştim. Şuanda herhangi bir bağım yok Amerikan Pazaryerlerinde online satış yapmak dışında. Green card geçerliliği 2026 da doluyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@madeo anlıyorum. 2018'den bu güne kadar abd'ye giriş yapmadınız o halde..
    ortalama 2,5 ~ 3 yıllık bir süredir abd dışındasınız. normalde abd dışında uzun süre kaldığınız için evet SB1 sürecine girmeniz gerekyor.

ancak..
    pandemi sürecinde sınır polislerinin bu konuda daha anlayışlı ve iltimas gösterdiğini de buradan okuyoruz ve şahit oluyoruz. bu başlığı okursanız hemen üstte 8 yıl sonra sorgusuz sualsiz giriş yapan arkadaşımızın deneyimini görebilrsiniz. ama bu elbette sizi yanıltmasın. verdiğim bilgiler kesinlikle tavsiye değil. burada önemli olan sizin türkiye'de neden uzun süre kaldığınızı bir şekilde -varsa- belgelerle açıklamanız. pasaportunuzun neden el konulduğunu bilmiyorum ancak; bunu bir şekilde belgeleyebilirseniz ve evlilik + çocuk konusunu dile getirirseniz ve covid'i de buna eklerseniz belki anlayışla karşılayabilirler. eğer green cardını elinizde ise direkt abd'ye giriş seçeneği denenebilir diye düşünüyorum. çünkü SB1 süreci ciddi zor bir süreç.

tekrar dile getirmek isterim ki, bu sadece bir olasılık. kesinlikle işe yarayacak dile bir durum yok. bunu, bu başlıkta ve diğer başlıklarda yazılan deneyimlere istinaden aktarıyorum.

aileniz için de F2A-F2B sürecini işletmeniz gerek.
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1424/f2a-ve-f2b-vize-surecleri-green-card-sahiplerinin-es-ve-cocuklari/961?page=1

ancak bunu abd'ye sorunsuz giriş yaptıktan sonra denemeniz daha sağlıklı olacaktır.
    iletiye yorumları için sn. @crazycells'i ekliyorum.

• @gucarslan vakit ayırdığınız için çok teşekkürler. Çok bilgilendirici oldu. Eşimi Amerika da beklemem gerekecek sanırım bu aşamalarda. Peki ortalama süreç ne kadar sürüyor acaba, ve bu süreci daha hızlı bir şekilde egale etme imkanı oluyormu? Eşim mesela turist vizesiyle ABD ye giriş yapıp adjustment of status olabiliyormu?

• Türkiye de uzun süre kalma sebebim pasaportumun geçersiz kılınması ve elimden alınması ve hakkımda yürütülen soruşturma.
    Pasaportumun geçersiz kılındığına dair belge almıştım nüfustan. Ara arada bu belgeyi update etmiştim tekrar tekrar belli zaman aralıklarıyla nüfusa uğrayarak. Ancak bu durumu Amerika daki havalimanı memuruna nasıl anlatırım acaba. Onuda tam kestiremedim kafamda.
    Evlenme olayını bu kadar süre dışarda kalmama nasıl bağlayabilirim ki?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@madeo, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

@gucarslan vakit ayırdığınız için çok teşekkürler. Çok bilgilendirici oldu. Eşimi Amerika da beklemem gerekecek sanırım bu aşamalarda. Peki ortalama süreç ne kadar sürüyor acaba, ve bu süreci daha hızlı bir şekilde egale etme imkanı oluyormu? Eşim mesela turist vizesiyle ABD ye giriş yapıp adjustment of status olabiliyormu?

F2A/B vizeleri kotalara tabi olduğu icin bekleme süreleri ne yazık ki uzun. bir üstte verdiğim linkten detaylıca bakabilirsiniz. ve sureci, öğrenci vizesi hariç, turist vizesi aos yaparak devam edemezsiniz ne yazik ki.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@madeo, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Türkiye de uzun süre kalma sebebim pasaportumun geçersiz kılınması ve elimden alınması ve hakkımda yürütülen soruşturma.
    Pasaportumun geçersiz kılındığına dair belge almıştım nüfustan. Ara arada bu belgeyi update etmiştim tekrar tekrar belli zaman aralıklarıyla nüfusa uğrayarak. Ancak bu durumu Amerika daki havalimanı memuruna nasıl anlatırım acaba. Onuda tam kestiremedim kafamda.
    Evlenme olayını bu kadar süre dışarda kalmama nasıl bağlayabilirim ki?

burada ilgili özel durumunuz sebep olarak yeterli olacaktır diye düşünüyorum. ilgili evraklari yeminli tercüme ederek yanınızda bulundurmanız zaten cok faydalı olur. içeriğini bilmiyorum ama bir şekilde hakkınız iade edildiği için açıklamakta zorlanmayacaksinizdir. evlilik olayı da dilerseniz bahsedeceginiz bir konu, elzem değil diye düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba arkadaşlar,
    Ocak 2018 tarihinde Türkiye ye aile ziyareti için geldim. Fakat pasaportuma havalimanında el konuldu. Pasaportumu ancak geri alabildim. ABD den ayrılalı 1 yıl olmasına yakın elçiliğe mesaj atmıştım ve onlarda SB1 e başvurman gerekecek pasaportu nu aldığında demişlerdi. Şimdi buradan takip ettiğim kadarıyla sb1 vize başvurusu İçin tarih vermiyorlar acaba direk gitsem ABD ye orada derdimi anlatabilirmiyim. Elimde sadece o tarihlerde geçersiz pasaport belgesi var nüfustan aldığım.
    Bide Türkiye de olduğum sürede evlendim ve bir çocuğum oldu, ailemi ABD ye nasıl alırım? Hangi başvuruları yapmam gerekiyor?
    Şimdiden teşekkürler.

Eger tum bu yasananlari destekleyen belgeler varsa elinizde o durumda ABD'ye giris yapmayi deneyebilirsiniz; aktarilan deneyimlere gore bu sekilde sorunsuz giris yapan kisiler oluyor bu siralar... ayrica dediginiz gibi SB-1 icin de basvuru yapmayi deneyebilirsiniz. Sanirim anlattiklariniza gore SB-1'i da alma ihtimaliniz var. Hem bu basligi, hem de su basligi okumanizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

Sonrasinda nasil ilerleyeceginize karar verebilirsiniz. Fakat size tavsiyem su olur... eger konsolosluga gidecekseniz mumkunse 10 yillik Green Card'inizi goturmeyin ve guvenli bir yerde saklayin. Eger konsoloslukta sorun yasasaniz bile en azindan suresi gecmemis GC'yi ABD'ye giris icin kullanabilirsiniz.

• @crazycells çok teşekkürler yanıtın İçin Crazycells. @gucarslan da dediği gibi direk gitmek daha mantıklı sanırım bu aralar. Elçilikte işlemler sürüyor biraz.
    Birde ailemi oraya alana kadar yanlarından ayrılamam. Tavsiyeniz nedir? Gidip kısa bir süre (1-2 hafta) ABD de kalıp TR ye geri gelip onların başvuru sürecini TR den mi takip etmek mantıklı veya kolay olur sizce? Aklımdan geçen bu aslında.
    Siz ne dersiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells çok teşekkürler yanıtın İçin Crazycells. @gucarslan da dediği gibi direk gitmek daha mantıklı sanırım bu aralar. Elçilikte işlemler sürüyor biraz.
    Birde ailemi oraya alana kadar yanlarından ayrılamam. Tavsiyeniz nedir? Gidip kısa bir süre (1-2 hafta) ABD de kalıp TR ye geri gelip onların başvuru sürecini TR den mi takip etmek mantıklı veya kolay olur sizce? Aklımdan geçen bu aslında.
    Siz ne dersiniz?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1424/f2a-ve-f2b-vize-surecleri-green-card-sahiplerinin-es-ve-cocuklari?page=1

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells çok teşekkürler yanıtın İçin Crazycells. @gucarslan da dediği gibi direk gitmek daha mantıklı sanırım bu aralar. Elçilikte işlemler sürüyor biraz.
    Siz ne dersiniz?

Maalesef gocmenlik sureci olmadan ABD'ye gelmeleri zor. Gocmenlik surecleri de uzun suruyor... ABD'ye gider gitmez gocmenlik sureclerini baslatmanizi tavsiye ederim. Sayin @knnrn , ilgili sayfayi paylasmis.

• Merhaba yaklasik 1,5 sene oldu cikis yapali, ilk giriste bir kac gun kalip cikmak zorunda kaldim, ( bu kadar uzun sure kalmamin onemli bir nedeni yok ) Sb1 alip giris yapmak mi mantikli olur direk gitmek mi?

• @achilles, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhaba yaklasik 1,5 sene oldu cikis yapali, ilk giriste bir kac gun kalip cikmak zorunda kaldim, ( bu kadar uzun sure kalmamin onemli bir nedeni yok ) Sb1 alip giris yapmak mi mantikli olur direk gitmek mi?

Direkt giris yapmayi denemenizi tavsiye ederim. Pandemi nedeniyle daha anlayisli oluyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@achilles bu konuda sn. @Ryback'in yorumuna kesinlikle katılıyorum. 1,5 sene uzun gibi görünse de pandemi döneminde buna daha iltimasli davrandıklarını görüyoruz.

benim de tavsiyem en kisa sürede girişinizi yapmanız yönünde.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

56

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |