Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mamma-mia , içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Hello @crazycells hope you having a good one, with great respect for your endless effort since 2017 engaging in helping your community and your folk, I appreciate and grateful to meet you. i’ve read all your reflections on LPR status and since I know Turkish, but I thought it would be more formal to speak in English, I wanted to ask a question. After we won lottery as a family with my mom, dad, sister and I, being as 17 years old holder, we moved to America and stayed for four months. we had relations there, my mom's cousins. We bought the car and rented a home. We have credit cards but we gave up our bank accounts. then we moved back to our nation staying here for almost 1.5 planning to get back in August2021. Shall we apply for an SB-1 visa or may we move directly to America?
    We don't have any re-entry permission but we were planning to get it nearly in August. hoping that these issues would go well, I was planning to get into college for fall 2022 in my major biology. I always have binding elements with America that always connected me vehemently and eloquently to assure myself that everything would go great for me.
    May you share your thoughts with me, I'll be so grateful and reassured to consult with such an perfect person
    Ilgin icin tessekur ederim

As knnrn suggested, an SB-1 visa is hard to get, and fortunately, your situation is acceptable enough to try a direct entry to the US with Green Cards. I assume all of your family members have physical Green Cards that are valid for 10 years?

Your current relations with the US (house, car, financial accounts etc.) will help you to establish that you haven't abandoned your permanent residency, but make sure you mention "pandemic" as a reason not being able to enter/move to the US earlier. I believe you will make a solid case to the CBP officers and they will let you in easily. Good luck.

• Merhaba,
    Forumda tüm yazılanları okudum. Konuyu tam manası ile anlamak ve olası yasal prosedürleri anlamak için yazıyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Benim durumum bazı sebeplerden dolayı biraz daha avantajlı olabilir. Eşim Amerikalı, 10 yıllık Greencardım var 2018 senesinde aldığım, 3 yaşında ABD pasaportu olan çocuğumuz var. Her sene giriş yaptık ve 1 ay kadar kaldık. ABD de banka hesaplarım ve yeterli miktar mevduatım vs var. Bu sene ilk defa olarak vergi beyanında da bulunuyorum.
    2020 Ocak ayında TR'ye geldik, şubat ayında babam hastalandı ve Mart ayında kaybettik. Covid olma ihtimali var ama test yapılmıyordu o zamanlar. Ardından pandemi heryeri sardı ve geri dönmedik. Normalde Christmas zamanı eşimin ailesini ziyarete giderdik her sene ama kışın vakalar daha fazla olduğu için o riski almak istemedik özellikle 3 yaşındaki çocukla.
    Dolayısı ile şu an toplamda 16 aydır ABD dışındayız.
    SB-1 başvurusu yapma direk biletini al ve git tavsiyelerinizi okudum. Zaten şu an konsolosluk SB-1 başvurularına randevu vermiyor ne zaman açacaklar bilmiyorum.

Gideceğimiz yer Los Angeles, diyelim ki kapıdaki görevli ters çıktı, o durumda uygulanacak prosedür nedir acaba?
    Uçağa bin ve geri dön mü derler?
    Pasaportuma ileride girişimi riske atacak damga mı vururlar?
    Mahkemeye mi çıkartırlar?

Teşekkürler

• @Tal oncelikle basiniz sagolsun. Babanizin olum belgesini inglizceye cevirterek yaninizda bulundurun. Covid sebebi ile giris yapmadiginizi ve babanizin durumunu anlatirsiniz sorarlar ise. Kapıda geri cevirme olmuyor egerki siz haklarinizdan feragat eden bir belge imzalamaz iseniz. Size ancak uyari verip mahkemeye sevk ediyorlar bildigim kadari ile . Mahkemede de durumunuzu anlatirsiniz yeniden. Mahkemeye sevk etmeyip, pasaporta out for 16month yazabilirler ki bir dahaki girisinizde daha sıkı sizi kontrol etsinler diye. Konu genelinde bildiklerim bu kadar, eksik ya da yanlis bilgim var ise forumdakşler duzeltme yapacaklardir. En kısa surede giris yapin derim ve yerlesmeye bakin orada. Surecle ilgili de forumda bilgilendirme yapar iseniz cok seviniriz. Kolay gelsin. Bir not ; benim ailem Kaliforniyada ve ilk doz asilarini oldular (oglum 16 yasinda), gitmisken asilarinizi da olabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tal, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhaba,
    Forumda tüm yazılanları okudum. Konuyu tam manası ile anlamak ve olası yasal prosedürleri anlamak için yazıyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Benim durumum bazı sebeplerden dolayı biraz daha avantajlı olabilir. Eşim Amerikalı, 10 yıllık Greencardım var 2018 senesinde aldığım, 3 yaşında ABD pasaportu olan çocuğumuz var. Her sene giriş yaptık ve 1 ay kadar kaldık. ABD de banka hesaplarım ve yeterli miktar mevduatım vs var. Bu sene ilk defa olarak vergi beyanında da bulunuyorum.
    2020 Ocak ayında TR'ye geldik, şubat ayında babam hastalandı ve Mart ayında kaybettik. Covid olma ihtimali var ama test yapılmıyordu o zamanlar. Ardından pandemi heryeri sardı ve geri dönmedik. Normalde Christmas zamanı eşimin ailesini ziyarete giderdik her sene ama kışın vakalar daha fazla olduğu için o riski almak istemedik özellikle 3 yaşındaki çocukla.
    Dolayısı ile şu an toplamda 16 aydır ABD dışındayız.
    SB-1 başvurusu yapma direk biletini al ve git tavsiyelerinizi okudum. Zaten şu an konsolosluk SB-1 başvurularına randevu vermiyor ne zaman açacaklar bilmiyorum.

Gideceğimiz yer Los Angeles, diyelim ki kapıdaki görevli ters çıktı, o durumda uygulanacak prosedür nedir acaba?
    Uçağa bin ve geri dön mü derler?
    Pasaportuma ileride girişimi riske atacak damga mı vururlar?
    Mahkemeye mi çıkartırlar?

Teşekkürler

basiniz sagolsun. sayin @cnpist 'in dediklerine katiliyorum... ayrica mahkemelerde su an cok ciddi bir birikme olusmus olacagi icin mumkun oldugu kadar mahkemeye sevk etmek istemeyeceklerdir diye dusunuyorum... O nedenle 16 ay ABD disinda neden kaldiginizi gosteren belgelerle ve 10 yillik Green Card ile giris yaparsaniz durumunuz olumlu olur diye dusunuyorum ama tabii ki her sey sizin CBP memuruyla olan diyalogunuza bagli... Ailece girerseniz ve cocugunuz yaninizda olursa daha pozitif bir tavirla yaklasabilirler. Bol sanslar.

• Tavsiyeler için çok teşekkürler @cnpist ve @crazycells
    Konuyu ayrica Reddit'deki Immigration grubuna da yazmıştım oradan da bazı yorumlar geldi. Buraya linkini bırakıyorum faydası olabilir başkalarına diye.
    https://www.reddit.com/r/immigration/comments/n9udem/not_getting_an_sb1returning_resident_visa_after/

Bu da American Immigration Lawyers Association'ın hazırladığı bir bilgi broşürü.
    Kapıda ne yapılabileceği ile ilgili. https://www.aila.org/File/Related/18110604b.pdf

Kendi durumumuzla ilgili bilgi vereceğim inşallah ilerleyen tarihlerde.

• Merhaba @crazycells, öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. 2 yıldan uzun süredir Amerika’ya giriş yapmadığım için tedirgindim. Tüm kanıt olabilecek belgelerimi topladım ve bir hafta önce New York’tan giriş yaptım. CBP officer nereden geldiğimi, ne kadar süredir ülke dışında olduğumu ve nedenini sordu bende açıkladım. Pasaportumu ve green kartımı başka bir memura verdi ve bir odaya yönlendirdiler. Orada daha detaylı sorular sorucaklar diye bekliyordum. Yaklaşık 15 dakika başka kişilerin görüşmelerinin tamamlanmasını bekledikten sonra neden 2 yıl önce çıkış yaptığımı sordu. Okulumu tamamlamak için gittim mezun oldum dedim. Daha detaylı açıklama yapmama gerek kalmadan 1 yıldan uzun süre dışarıda kalma diyip giriş mühürünü pasaportuma vurdu. Aklıma gelen her şeyi (banka hesap hareketleri, diploma, tek yön uçak bileti, annemin sağlık raporu vb.) kanıt olarak hazırlamıştım ama belge göstermeye gerek kalmadan ülkeye girdim. Sizlerle paylaşmak istedim. Desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melis111, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhaba @crazycells, öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. 2 yıldan uzun süredir Amerika’ya giriş yapmadığım için tedirgindim. Tüm kanıt olabilecek belgelerimi topladım ve bir hafta önce New York’tan giriş yaptım. CBP officer nereden geldiğimi, ne kadar süredir ülke dışında olduğumu ve nedenini sordu bende açıkladım. Pasaportumu ve green kartımı başka bir memura verdi ve bir odaya yönlendirdiler. Orada daha detaylı sorular sorucaklar diye bekliyordum. Yaklaşık 15 dakika başka kişilerin görüşmelerinin tamamlanmasını bekledikten sonra neden 2 yıl önce çıkış yaptığımı sordu. Okulumu tamamlamak için gittim mezun oldum dedim. Daha detaylı açıklama yapmama gerek kalmadan 1 yıldan uzun süre dışarıda kalma diyip giriş mühürünü pasaportuma vurdu. Aklıma gelen her şeyi (banka hesap hareketleri, diploma, tek yön uçak bileti, annemin sağlık raporu vb.) kanıt olarak hazırlamıştım ama belge göstermeye gerek kalmadan ülkeye girdim. Sizlerle paylaşmak istedim. Desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Hayirli olsun. Bence de ABD'ye yerlesme planlari yapin. Pandemi surecinden sonra bu kadar toleransli olmayabilirler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melis111, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhaba @crazycells, öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. 2 yıldan uzun süredir Amerika’ya giriş yapmadığım için tedirgindim. Tüm kanıt olabilecek belgelerimi topladım ve bir hafta önce New York’tan giriş yaptım. CBP officer nereden geldiğimi, ne kadar süredir ülke dışında olduğumu ve nedenini sordu bende açıkladım. Pasaportumu ve green kartımı başka bir memura verdi ve bir odaya yönlendirdiler. Orada daha detaylı sorular sorucaklar diye bekliyordum. Yaklaşık 15 dakika başka kişilerin görüşmelerinin tamamlanmasını bekledikten sonra neden 2 yıl önce çıkış yaptığımı sordu. Okulumu tamamlamak için gittim mezun oldum dedim. Daha detaylı açıklama yapmama gerek kalmadan 1 yıldan uzun süre dışarıda kalma diyip giriş mühürünü pasaportuma vurdu. Aklıma gelen her şeyi (banka hesap hareketleri, diploma, tek yön uçak bileti, annemin sağlık raporu vb.) kanıt olarak hazırlamıştım ama belge göstermeye gerek kalmadan ülkeye girdim. Sizlerle paylaşmak istedim. Desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.

sizin için çok sevindim, hayırlı olsun.
    deneyiminizi aktardığınız için de ayrıca teşekkürler.

• Selamlar herkese, sorumu cevaplarsanız çok sevinirim çünkü bir an önce karar vermem gerekiyor. Soru şu, green cardın süresi dolunca sb-1 e başvurabilir miyim. Eğer olmuyorsa uçak bileti alıp gümrükte şansımı denemeyi düşünüyorum. Çünkü randevu verilmiyor bildiğiniz üzere ve bu gidişle yakın zamanda da olmayacak gibi gözüküyor. Randevu verilmemesine rağmen ne tepki vereceklerini merak ettiğimden konsolosluğa başvurdum. Cevap olarak "unable to approve" dediler. Ben bunu olumlu karşıladım çünkü olumsuz olsa direkt red ederlerdi bence hatta acil bir durum olursa lütfen bize tekrar mail atın dediler. Mahkemeye çıkarsam gümrükte süreç nasıl işler az da olsa şansım var mıdır? Bütün olan şeyleri belgelerle kanıtlayabilirim ve benim isteğim dışında gelişti bütün durumlar korona da dahil. Teşekkürler şimdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meneman "Green cardın süresi dolunca" ile neyi kast ediyorsunuz? Geçerli bir green kartınız var mı? Durumunuzu daha iyi açıklamalısınız. Yazdıklarınıza bakınca henüz green card almamışsınız gibi duruyor, eğer öyleyse SB-1 vizesine başvuramazsınız.

• @knnrn Yok green card aldım dv 2011 talihlisiyim. Expiration date den bahsediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meneman, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Selamlar herkese, sorumu cevaplarsanız çok sevinirim çünkü bir an önce karar vermem gerekiyor. Soru şu, green cardın süresi dolunca sb-1 e başvurabilir miyim. Eğer olmuyorsa uçak bileti alıp gümrükte şansımı denemeyi düşünüyorum. Çünkü randevu verilmiyor bildiğiniz üzere ve bu gidişle yakın zamanda da olmayacak gibi gözüküyor. Randevu verilmemesine rağmen ne tepki vereceklerini merak ettiğimden konsolosluğa başvurdum. Cevap olarak "unable to approve" dediler. Ben bunu olumlu karşıladım çünkü olumsuz olsa direkt red ederlerdi bence hatta acil bir durum olursa lütfen bize tekrar mail atın dediler. Mahkemeye çıkarsam gümrükte süreç nasıl işler az da olsa şansım var mıdır? Bütün olan şeyleri belgelerle kanıtlayabilirim ve benim isteğim dışında gelişti bütün durumlar korona da dahil. Teşekkürler şimdiden.

Kac yildir Turkiye'desiniz? Coronavirus ile sadece son 1-1.5 yili aciklayabilirsiniz, eger 1.5 yildir Turkiye'deseniz SB-1 almaniza gerek yok, 10 yillik kartinizin suresi dolmadan ABD'ye giris yapmalisiniz.

• @crazycells En son 2013'te çıkış yaptım ancak o zaman henüz 13 yaşında bir çocuktum. Hiçbir şey benim elimde değildi. Amerika'ya tekrardan gidebilmek için de 21 yaşımı bekledim tam zamanı geldi derken de corona patladı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meneman, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

@crazycells En son 2013'te çıkış yaptım ancak o zaman henüz 13 yaşında bir çocuktum. Hiçbir şey benim elimde değildi. Amerika'ya tekrardan gidebilmek için de 21 yaşımı bekledim tam zamanı geldi derken de corona patladı.

Oldukca uzun sure olmus maalesef... Bu durumda egitiminize dair belgelerle ve suresi gecmemis bir 10 yillik Green Card ile giris yapmayi denemeniz yine de SB-1'den daha mantikli olabilir. Su konudaki bilgi ve deneyimleri de inceleyin isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

Zaten baska bir yontem de yok gibi, cunku dediginize gore SB-1 on basvurunuz reddedilmis, yani konsolosluk size yeni bir gocmen vize vermeye uygun bulmamis.

• Randevu vermemelerinin sebebi konsolosluk işlemlerinin askıya alınmasından dolayı, reddetmediler aslında. Kimseyi kabul etmiyorlar zaten ama normal durumda ne derlerdi bilemiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Randevu vermemelerinin sebebi konsolosluk işlemlerinin askıya alınmasından dolayı, reddetmediler aslında. Kimseyi kabul etmiyorlar zaten ama normal durumda ne derlerdi bilemiyorum.

Eger 10 yillik kartinizin tarihini gecerseniz kendi opsiyonlarini daraltmis olursunuz.

• Yanıtlar için sağolun, gittiğim takdirde olan gelişmeleri buraya yazacağım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meneman sürecinizi ben de çok merak ediyorum, umarım sorunsuz bir şekilde girişinizi yapabilirsiniz.

bol şans dilerim.

• Evet arkadaşlar beklenen büyük gün geldi. Tavsiyeler üzerine bugün New York üzerinden giriş yaptım. Gümrük memuru 8 yıl aradan sonra bana tek bir soru bile sormadan mührü bastı geçti. Ben günlerdir kafamda neyi nasıl anlatacağım diye kurgularken her şeyin bir anda olmasıyla şaşkınlık içerisinde giriş yaptım. Nasıl olduğu konusunda hiçbir fikrim yok sanırım çok şanslıydım. Buradan forumda sorularımı yanıtlayan ve yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim özellikle @crazycells. Size bir amerika hayatı borçluyum siz olmasaydınız belki de cesaret edemezdim bunun önemi benim için çok büyük.

• @meneman, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Evet arkadaşlar beklenen büyük gün geldi. Tavsiyeler üzerine bugün New York üzerinden giriş yaptım. Gümrük memuru 8 yıl aradan sonra bana tek bir soru bile sormadan mührü bastı geçti. Ben günlerdir kafamda neyi nasıl anlatacağım diye kurgularken her şeyin bir anda olmasıyla şaşkınlık içerisinde giriş yaptım. Nasıl olduğu konusunda hiçbir fikrim yok sanırım çok şanslıydım. Buradan forumda sorularımı yanıtlayan ve yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim özellikle @crazycells. Size bir amerika hayatı borçluyum siz olmasaydınız belki de cesaret edemezdim bunun önemi benim için çok büyük.

Sizin için harika olmuş. Hayırlı olsun 😊

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |