Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

• @semavi merhabalar. Amerika'ya geldikten 8 ay sonra mortgage ile ev almışsınız galiba. Bu durumda son 2 sene vergi beyanına bakmadılarmı. Benimde 2500 usd limitli kredi kartım var. Ödemelerim düzenli. kredi skoru 710du en son baktığımda ama Amerika'da hiç yasal çalışmadım, vergi beyanı da yapmadım. Mortgage ile ev alabilirmiyim?

• Maaş durumuna bağlı...

2 tane video var bunun ile ilgili. Orada tüm detayları anlatmıştım...

Tax return zorunluluğu yok...o videolar da zaten bu hurafelere karşı çekildi ve detaylandırıldi baya. isterseniz onları önce Bir seyredelim ondan sonra eksik kalan bir şey olursa cevaplamaya çalışayım

• aradim ama tam bulamadim belkide sorulmustur tekrar olabilir. deyelim ki ev aldik downpayment yuzde 20 nin altinda private mortgage insurance odemeye basladik. bu sigortayi ilerde diskalifiye etme yontemleri var mi yoksa kredi boyunca odemek zorundamiyiz. kredi cekerken bazi kosullari saglanirsa fha kredi gibi alinan yontemler felan gordum ama sonradan onu odememek icin bir yontem var mi acaba. biliyim ara odeme ya da evin yuzde 20 si odenmis oldugunda iptalini istemek gibi durumlar bu konuda tecrubesi olan var mi acaba yuzde 5 verip almak bazi durumlarda cok mantiksiz gelmiyor hele bu PMI kalkarsa o zaman on numara olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez Çekilen kredinin %20'si ödendiği zaman PMI iptal oluyor. Ama ilk yıllarda faiz miktarı anaparadan çok fazla olduğu için bu duruma gelmek birkaç yıldan uzun sürebiliyor.

• Bir ekleme daha yapayim, evin degeri yukselirse de iptal icin basvuru yapilabiliyor... @MySea PMI olmadan satinalma ile ilgili de bir seyler yazmisti. Onunda tecrubesinden faydalanmak lazim...

• @semavi PMI olmadan ev satin alabilmek icin:

1. 20% downpayment odemek
    2. Federal hukumetin destekledigi bir mortgage loan bulabilmek (USDA rural development, HUD loans, VA loans vb...)
    3. Bazi credit union bankalari, uygun musterilere PMI olmadan mortgage loan veriyorlar.
    4. Lender-paid mortgage insurance alarak, ama bu durumda faiz orani genelde yuksek olur.

• @semavi ben iki videoyuda izlemiştim. Orlandoda türk emlakçılar ile ev gezdim. Son 2 vergi beyanı gerekiyor dediler. Yada minimum %30 peşinat verirsen, yüksek faizden şartsız şurtsuz ev alabilirsin dediler. Hatta turist vizesi ile bile %30 peşinat ile alabilirsin dediler. Daha sonra miamide bir alman emlakçı ile gezdim. O da vergi beyanı şart dedi. Hatta greencardli olduğum için %30la bile alamazsın dedi. Turist vizesi ile alabilirsin ama greencard prosedürü ayri dedi. Ne yapsam önüme vergi beyanı çıkıyor. Bende boş yere yüksek yüksek kira ödeyip duruyorum.

• @Murat-Görkey şöyle yapalım...

Müsait okursa @goodluck bilgi verebilir sizin orası ile ilgili sanırım... Burada olsanız emlakçı öneririm ama orayı bilemiyorum

• ⭐⭐

@Murat-Görkey, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

@semavi ben iki videoyuda izlemiştim. Orlandoda türk emlakçılar ile ev gezdim. Son 2 vergi beyanı gerekiyor dediler. Yada minimum %30 peşinat verirsen, yüksek faizden şartsız şurtsuz ev alabilirsin dediler. Hatta turist vizesi ile bile %30 peşinat ile alabilirsin dediler. Daha sonra miamide bir alman emlakçı ile gezdim. O da vergi beyanı şart dedi. Hatta greencardli olduğum için %30la bile alamazsın dedi. Turist vizesi ile alabilirsin ama greencard prosedürü ayri dedi. Ne yapsam önüme vergi beyanı çıkıyor. Bende boş yere yüksek yüksek kira ödeyip duruyorum.

Bu durum kisiden kisiye, emlakcidan emlakciya sehirden sehire degisiyor. Kesin bisey soylemek imkansiz. Bankalardan almaya calisirsan onlar olayi kitaptan okuyorlar. Kurallara gore konusuyorlar. Eger durumun karisiksa Private lender ile calismayi deneyebilirsin. Ayrica konusacagin kisinin tecrubeli bilgili olmasi gerekiyor. Yoksa basindan savarlar. Genelde vergi bildirimine bakarlar ama krediyi vercek kisinin risk algisina gore degisir. Benim gordugum vergi bildiriminden cok sabit gelirinin aylik mortgage i odeyebilmesi ve guvenli bir yerden geliyor olmasi. Sabit bir maasin yoksa mortgage alman zorlasir. Sonuc olarak emlakci degil lender arastirman lazim. Emlakcida isin sonunda lender a yonlendirecek. Onerebilecegim malesef kimse yok.

• Teşekkürler. Gerçekten Amerika'da kesin bir bilgi yok. Bı yerde ehliyet için başvuruyorsun, illa ev kira sözleşmesi istiyor, onsuz olmaz diyor. Aynı eyalette başka yere gidiyorsun, senden nerde oturduğuna ait imzalı kağıt alıp veriyor. Denemek lazım

• @knnrn, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

@gkhanfeez Çekilen kredinin %20'si ödendiği zaman PMI iptal oluyor. Ama ilk yıllarda faiz miktarı anaparadan çok fazla olduğu için bu duruma gelmek birkaç yıldan uzun sürebiliyor.

Anapara ve faiz olayı Türkiye gibi değil herhalde Türkiye’de ilk yıllarda anapara ve faiz oranı neredeyse birbirine eşit ama %20’si ödendikten sonra bu sigorta ödenmiyorsa yine de güzel bir seçenek. Hatta ben şöyle kontrol ettim on yıl süreyle alırsanız Beklediğiniz sürede down payment biriktirmek için ödediğiniz kiraya bile denk gelmiyor bazı ev fiyatlarında.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez Anapara olayında şöyle bir durumu dikkate almak lazım. Aylık taksit ödemesi içinde vergi, sigorta gibi kalemler de var. O nedenle anapara daha yavaş düşüyor.

Mesela aylık 2000 dolar ev ödemesi için:
    1100 anapara+faiz
    600 vergi
    100 sigorta
    200 PMI olabiliyor.

Türkiye'deki mantıkla aylık ödeme 1100 dolar aslında, kalanı bizim ödemeye alışkın olmadığımız şeyler ama miktarları fazla.

• @knnrn aslında şöyle demek istedim eğer pmi bitecekse ve yavaş bitecekse örnek 10 yıl da Houston için örnek baktım 265 bin dolarlık ev katy’de pmi’si 156 dolar 10 yıl 18 bin dolar sırf bunu ödememek için iki yıl para biriktiriyim deseniz $1500 kirada kalsanız 36 bin dolar aynı bile olsa kendi evinizde oturuyorum demenin rahatlığı ve istediklerinizi ona göre yapma konforu olur bu anlamda mantıklı. %5 peşinat ile baktım.

• Su anda ny/staten islandda yasiyorum. Kizim evlenmeye karar verdigi icin daha fazla ny pahaliligina katlanmak istemiyorum. 10 senedir buradayim (son 5 yildir kartim var) Uzun lafin kisasi hem daha sakin hem de daha ucuz oldugu icin PA'dan ev alip oraya yerlesmeye karar verdim. Durum su ki pandemi sebebiyle isten cikarildim su anda calismiyorum (mayis gibi ETSY hesabi actim, aylik 1000-1200 gelirim var). onceki 2 yil yaklasik 24 binden tax return verdim. Tr'den ayrica gelirim var ama banka uzerinden degil, western union'dan yatiriliyor. Almak istedigim ev 160 bin. Haftasonu evi gormeye gidecegim, hasar yada tadilat gerektigini dusunursem tam fiyat teklif edip inspectiondan sonra fiyatta pazarlik yapmayi dusunuyorum ama gordugum fotolara gore tadilat gerekmiyor, ev temiz gibi. bu durumda da 145 bin teklif vermeyi dusunuyorum, kabul etmezse 150 ye cikabilirim. %20 down payment yapicam, kalani icin aylik odeme hersey dahil 750 dolar cikiyor ( son 3 senedir basement daireye aylik 1500 kira oduyorum ) sormak istedigim su anda calismadigim icin kredi cikmasinda bir problem cikar mi acaba ? mortgage icin 10 senedir hesabimin bulundugu, butun odemelerimin otomatik yapidigi ve calistigim donemdeki direct deposit hesabim olan TD bank'a muracaat edecegim. kredi skorumda 785. bu arada 2 yillik kartim dolup 10 yillik muraccati gondermemin uzerinden 27 ay gecti, yine extention yaptilar. surec az daha uzarsa 7 ay sonra vatandasligi gondericem zaten :))

• @aaylin Kredi skorunuz iyi ve 20% downpayment hazir. Eger sabit bir geliriniz varsa ve bunun ile aylik mortgage odemelerinizi aksatmadan yapabileceginize ikna edebilirseniz, sorun cikmamasi lazim. Tavsiyem, sadece 1 yerden mortgage loan estimate almayin, baska yerlerden de alin. Bircok yerden online basvuru ile estimate alabilirsiniz. Zaten siz estimate icin basvuru yapinca, hemen bir temsilci sizi arar ve telefonda detaylari konusabilirsiniz, sorularinizi sorabilirsiniz.

• Sayin @aaylin kredi skorunuzun iyi ve down paymentinizin olmasi olumlu faktorler lakin sayin @MySea nin dedigi gibi sabit gelir cok onemli. Alacaginiz mortgage loanin aylik odemesinin gelirinizin %30- 35 civarin da olmasi gerek yani $750 lik aylik mortgage odemesi icin 2250-2500 arasi bi geliriniz olmali diye biliyorum.Ayrica herhangi bir baska loaniniz varsa misal araba kredisi gibi gelirizin daha da yuksek olmasi gerek. Tabi bunlar benim kendi capimda yaptigim arastirmalar sonucu ulasatigim bilgiler size en iyi ve kesin bilgiyi mortgage temsilcileri verirler simdiden hayirlisi olsun.

• lyft uber tarzi is yapanlar kesinlikle ev alamiyor galiba . kime sorsam oyle diyor. bilgisi olan veya ev alan var mi acaba bu isleri yaparak

• @yekta Ev alan var ama sartlari neydi bilmiyorum. Dogrudan dialogum da yok maalesef. Austinde

• @aaylin ben ev alırken 3 yerden teklif aldım ve 3 ününde en çok baktığı yer iş yerinde devamlılık ve gelir miktarıydı. Karar kıldığım kredi kuruluşu en son patronumu aradı ve beni yakın zamanda işten çıkarmayı düşünüp düşünmediğini sordu. Gelir giderleri 1 ay boyunca hesaptan inceledikten sonra krediyi onayladı. Şahsi fikrim siz işsiz iken kolay kolay kredi vermeyecekler. Süreç uzun ve yıpratıcı (~45gün) hakkınızda güzel şeyler olması dileğiyle.

• @sChAdOw birol hocam burdaki gonderilere inceledim . galiba siz amerikaya geldikten 6 ay sonra ev almistiniz diye hatirliyorum . mortgage ofisinde 6 aylik checkli calismaniz yeterli olmusmuydu ? galiba her eyalette farkli surec

Benzer Başlıklar

• 7
  • 3
  • 24
  • 39
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |