Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

• @damladav Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@semavi nasıl peki hemen o amerikan aileleri moduna girebildiniz mi? 😃

Sahneleri söylerseniz yapıp yapamadiklarimizi siralarim 🙂

• mesela, sabah kahvenizi alıp verandanızda içmek, çimlerinizi biçip johnla selamlaşmak, kapınıza gazete atılması falan 😃

• @semavi Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@knnrn Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@semavi Bana da daha işe girmeden araba kredisi çıkmıştı ama faiz oranı çok yüksekti. Yani kredinin çıkması kadar hangi oranla çıktığı da önemli. Creditkarma.com'da görünen puanlar Vantage Point 3.0 ile hesaplanmış, ev kredisi alırken ise FICO skoru etkili oluyor. Bunların puanları genelde farklı. Eşim çalışmıyor, kredi skoru 687 ama FICO skoru 740 yani hesaplama yöntemleri çok farklı.

Ben henuz ev bulamadığım için kendim ile değil, benimle yakın durumda olan arkadaşın bilgilerini vereyim. Netleşti çünkü...

182500 dolasrlık bir ev için anlaştılar ve kredi kuruluşu dün itibariyle

8bin ile 16bin dolar arasında değişen downpayment yani peşinat miktarlarına göre 3.875 ile 4.75 arasında değişen rate oranları önerdi...

1. seçenek seçilirse aylık ödeme (sigorta dahilmiş) ve diğer bilgiler bu şekilde...

Option 1:

Interest Rate: 3.875%

Total Payment: $1,404

Total Amount Left Due at Closing: $15,975 - $1,825(Earnest Money) = $14,150

peşinat ile ilgili olarak... Evi kontrat altına alabilmek için %1 ödeniyor yani 1825... Closing olayı dosya masrafı gibi düşünün... Onu kredinin içine katabiliyorsunuz. Aslında ev 178bindi. arkadaş onu içine kattırdı...

yani işin Türkçesi... 11500 dolar peşin para ve aylık 1400 civarı bir ödeme ile 182binlik bir eve sahip olabiliyorsunuz...

Acele etmeye gerek yok, ama kelepir bulunca iş vs durumları oturmuşsa nden olmasın?

Hangi şehir acaba? Ev fiyatı uygun gibi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wwinter Houston'da, Sugarland bölgesinde ev aldı @semavi

mesela, sabah kahvenizi alıp verandanızda içmek, çimlerinizi biçip johnla selamlaşmak, kapınıza gazete atılması falan 😃

Çim bictik...
    BBQ yaptık bol bol bahçe de...
    Johnu yakalarsam selamlasiyoruz 🙂 etrafimiz genelde Amerikalı ...

Gazete de atılıyor kapıya 🙂

Sabah kahve pek sevmiyorum 🙂

Çocuklara çim biçme cezası veremedim yada yaprak toplama... Şuan ufaklar bu ceza için 🙂

Sugarland bölgesinde aldım. 182 olan ev arkadaşın evi ve farklı bir yerde...

• @semavi ee siz %85 amerikan olmuşsunuz sayılır, ufak tefek maddeler kalmış geriye 😃 darısı başımıza...

• birşey soracağım florida da evler neden uygun? ya da seattle mı çok pahalı? benzer özellikleteki evler fl da max. 200k iken seattle da 500k. sanırım ev almak için güneye göç etmemiz gerekecek bu sefer de 😕

• @damladav Seattle pahalı bir şehir orası gerçek.Florida'nın uygun olmasına teorim ise hispaniclerin yüzde olarak daha fazla olması.

birşey soracağım florida da evler neden uygun? ya da seattle mı çok pahalı? benzer özellikleteki evler fl da max. 200k iken seattle da 500k. sanırım ev almak için güneye göç etmemiz gerekecek bu sefer de 😕

Arz-talep-gelir duzeyi ucgeninde sekilleniyor fiyatlar sanirim, Turkiye'de oldugu gibi. Florida, genelde emeklilerin tercihi, kisi basi gelir duzeyi daha dusuk, florida da da milyon dolarlik evler vardir yerine gore.

Washington state'in her yerinde fiyatlar oyle degil, east side ve seattle'da oyle. Insanlarin kazandiklari para da yuksek oldugu icin alim gucune sahipler. Daha uygun fiyatli arayanlar (sadece turklerden degil) yarim saat kuzey/guney/doguya dogru acilinca neredeyse yari fiyatina evler bulabiliyorlar. Mesela sammamish'deki townhouse'lar.

Seattle floridadan daha yasanasi bir yer mi derseniz, bence evet, tek eksigi gunes .

• @Senay-Sirin bende zaten o güneş eksiğinden dolayı floridayi istiyorum :))

@Senay-Sirin bende zaten o güneş eksiğinden dolayı floridayi istiyorum :))

O zaman durum vahim 😉

Ben yagmuru bulutlu havalari iliman iklimi cok seven biri olmama ragmen, 6 sene seattle'da yasadiktan sonra gunessizlige tahammul edememeye baslamistim. Siz daha varmadan bunu dusunuyorsaniz isiniz zor.
    Ote yandan seattle'in en guzel oldugu donem gidiyorsunuz. Temmuzda iki hafta nemli sicak olur, onun disinda havasi harika, ne nemli ne kuru. Kisin da ocak ayinda 2-3 hafta soguk oluyor. 11 ay bahar yani. Yagmur da cok yagmiyor aslinda, hafif ciseliyor.
    Portland-oregon daha gunesli sanirim. Belki zamanla guneye inersiniz.

• Bakalım gidip göreceğiz. Belki gözümde büyüttüğüm kadar değildir 🙂

• @semavi Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@damladav Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

mesela, sabah kahvenizi alıp verandanızda içmek, çimlerinizi biçip johnla selamlaşmak, kapınıza gazete atılması falan 😃

Çim bictik...
    BBQ yaptık bol bol bahçe de...
    Johnu yakalarsam selamlasiyoruz 🙂 etrafimiz genelde Amerikalı ...

Gazete de atılıyor kapıya 🙂

Sabah kahve pek sevmiyorum 🙂

Çocuklara çim biçme cezası veremedim yada yaprak toplama... Şuan ufaklar bu ceza için 🙂

Sugarland bölgesinde aldım. 182 olan ev arkadaşın evi ve farklı bir yerde...

Ben 2009da yerlesmek icin gelmistim... Son anda vazgectik... Yerlesme amaci ile gelip 4-5 ay kaldigim icin baya bir sistemi cozmustum. Tam istedigime yakin bir hayat burada ki... Mesele Amerikan ruyasindan ziyade, isteklerimi verebilen bir ortam olmasi aslinda...

Ben de elimden geldigince sisteme ayak uydurmaya calisiyorum... Illaki farkli bir dil din ve kultur tasidigimiz icin bazi seylee alismakta zorlaniyoruz... Buna ragmen temel seylerde Turkiye deki aliskanliklardan ziyade buraya gore darvanmaya calisiyorum Ev araba gibi meselelerde...

• @semavi

Hocan Sugarland değince aklıma hep şu ev geliyor.
    Harika bir ev . Ancak çok pahalı maalesef. :((

• @damladav bir kaç ay geçtikten sonra bulutlu havaya alışmaya başlayacaksınızdır. Fransa 'nın Bretagne bölgesinde (Fransa 'nın Londrası derler hava şartları konusunda) bir sene yaşamış biri olarak benzer endişelerle gitmiş ancak bir kaç ay sonrasında gayet mutlu mesut oranın yerlisi gibi havasına suyuna uygun yaşamayı öğrenmiştim bile. Yani siz bir şans verin arkası gelecektir büyük ihtimalle 🙂 Bu arada Florida 'da da Seattle 'a nispeten az da olsa bulutlu & yağışlı günlerin hayli fazla sayıda olacağını düşünüyorum keza tropikal iklim özellikleri gösteriyor yanlış bilmiyorsam o bölge.

• Delete..

• @smesut Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@semavi

Hocan Sugarland değince aklıma hep şu ev geliyor.
    Harika bir ev . Ancak çok pahalı maalesef. :((

Ben o paralara cikamadim maalesef...

Bunu alabildim...

Rakam vergi rakami (satis degil)

• @googlegibiherif Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

Sevgili @semavi araciligi ile bende emlakci ile tanistim ve surece basladim. Bir aksilik olmaz ise bizde ev sahibi olmak istiyoruz. Emlakci ile tanismamizda araci olmasindan oturu kendisine tesekkur ederim.

Yuzyuze tanismak dilegiyle, bende tanistigima cok memnun oldum... Bilgi alisverislerimiz surecek insallah

• @semavi Ev çok güzelmiş. Güle güle oturun.

• @semavi
    Çok güzel bir ev. Allah uzun ömürlerle sağlıklı sıhhatli oturmayı nasip etsin inşallah.
    içinde gerçekten çok ferah ve bakımlı.
    Hele salonun büyüklüğü kocaman camlar ve şömüneye bayıldım.

inşallah bize de kısmet olur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |