Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

• Bir iki kelam yazayim... Detayli yazi hala hazirlamadim...

%3 ile pesin ev almak mantikli degil rate yuksek cikiyor...

hesabi guncelleyelim...

200binlik bir ev aldiniz... %5 pesinden 10 bin nakite ihtoyaciniz var... 5-6 binde closing cost ivir zivir icin ihtiyac var...Karsi taraf kabul ederse (genelde ediliyor) krediyi 205 olarak cekip closing ucretlerini krediye dahil edebiliyorsunuz...

ben 215binlik bir ev aldim (220yi bulur maliyeti) aylik odemem suan 1560 civari...

Arkadas 183binlik aldi aylik odeme 1425

Vergi dilimi gibi etkileyen bir cok sebep var... Bunlari kabaca hesap olarak algilayin. Aldiginiz yere eve ve o zamanki rate durumuna gore degisecektir... Bir fikir verir umarim...

• @semavi Benim endişelendiğim konulardan birisi, hali hazırda kiradayken %5-%20 arası peşinatı nasıl biriktireceğimiz. Aylık 1k-2k arası kira öderken bir yandan da bir o kadar kenara atmalı ki 1-2 yıl sonra ön ödeme verip ev kredisi çekebilsin.
    TR'den birikimi gidelim desen mümkün değil.
    Geriye tek çare iyi maaşlı bir iş bulup bir de ek iş yapmak. Kafamda ne iş bulursam bulayım ek iş olarak uber/lyft yapmak var. Hatta belki ek olarak 3. bir iş daha.
    Hele bir gelirsek sizin de tecrübelerinizden faydalanacağız. Araba zaten sizdeydi, bir de ev var şimdi 🙂

• O zaman sana hesapta olmayan bir paradan bahsedeyim 🙂

Tax return! Eğer evli ve hatta çocuklu iseniz hatırı sayılır bir para geçebilir duruma göre elinize... Peşinata kullanırsınız 🙂

Araba için kesin söz vermeyeyim. Şuan kullandiklarimi sattım arkadaşlara ... Geleceğiniz tarih belli olduğunda önceden bana ulasirsaniz ayarlamaya çalışayım. Kendi kullanmadığım ve bilmediğim araçları önermiyorum yeni gelen arkadaşlara... Eskiler bir şekilde tamir ettiriyor ya da ustası var alıyor... Ama yeni gelenlerin öyle bir şansı yok. Riski minimize etmeden vermek istemiyorum. Sonuçta ikinci elde hep risk var ama yine de ince elemek lazım...

Ev konusuna gelince... O konuda iddialiyim. Gereken yönlendirmeleri yaparım. Çok araştırdım hatta sınavına girip geçtim bile 🙂 emlakçı mi olsam ne 🙂

Kiralık ev konusunda yönlendirme yapmaya çalışırım. Gönül ister ki gelen arkadaşlara hep yardımcı olalım ama ABD sistemi insanı köle gibi çalıştırıyor ve zaman hiç olmadığı kadar değerli 🙂 mesela bugün 7:30da çıktım akşam 7:30da döndüm... Ve bir hayli yoruldum... Bu satırları yazarken dinleniyorum 🙂

• @semavi yardımcı olmak istemen ne kadar güzel, insanlar paylaşımın güzelliğini unutmuş durumda artık...

Bir şey soracağım, Amerika köle gibi çalıştırıyor yazmışsın da; iyi bir hayata sahip olmak için köle gibi çalışılmayan bir ekonomik sistem var mı? Ben TR'de işe başladığım ilk 5 yıl izin kullanamadım, gece 11-12 lere kadar, hafta sonu yada içi ayrımı yapmadan çalıştığımı hatırlıyorum. Başarı ve maddi özgürlük ancak çok çalışılarak kazanılabiliyor, bu kendi işin yada maaşlı çalışıyor olsanda değişmiyor. Hangi ülkede yada kıtada olur ise olsun da değişmiyor. Birazda şans gerekli tabi...

Bunu dışında ABD'nin çalışma sisteminde farklı bir şey mi var da köle gibi çalıştırıyor diyorsun? Deneyimini paylaşırsan sevinirim, hani belki farklı bir sistem işliyordur, burada biz boşu boşuna ABD için pembe pembe hayaller kuruyoruzdur... 🙂 (ki benim hayaller 3 aya kalmaz suya düşecek gibi duruyor)

• Acik konusmayi severim 🙂

Turkiye'de gayet iyi konumlardaydik... Burada o konumlara ulasmamiz zaman alir belki de bu yastan sonra imkansiza yakin...

Peki neden daha mutluyuz? Oncelikle kafamiz rahat...

Fiziki olarak biraz daha yoruluyorum ama fit bir vucudum var artik 🙂

Maddi olarak Turkiye'de ki konumlarimiz daha yuksek olsa da, tek maas ile daha iyi imkanlar elde edebildik (Allah saglik sihhat versin, saglik sorunu olursa isler karisir tabiki...)

Burada ki sistem kole gibi calisma uzerine kurulu degil. Cin icin gecerli... Burada ki sistem calisma ve harcama uzerine kurulu... Bol tuketim...

TRde cok cok calisanlar burada basarili olur...

TRde 'arada kaynayan' tipler burada beyninden vurulmusa doner...

TRde cok calisip hakkini alamayanlar ve ortadirek icin ABD gercekten bir cennet halini alabilir...

TRde zengin olanlar, eger bir sorunlari yoksa siyasi olarak, orada kalsinlar... TR zengin icin mukemmel bir yer... Hele ki hukumetler yada sistemle araniz iyiyse degmeyin keyfinize...

Bunlar benim dusuncelerim... benim deneyimlerim... Aksini dusunenler illaki olacakltir...

TRde bu sartlari yasamak icin sadece suan kullandigim arabalarima 30bin tl vergi vermem gerekiyordu en az! varin gerisini siz dusunun...

Yani calisan icin ABD bence tozpembe hayal olmaktan cikmamali... Denemeye deger...

• Abi ev alma sürecini baştan itibaren yani ev bakma, kredinin onaylanması, emlakçının hizmetini anlatma şansın var mı?

• Anlatacağım elbette 🙂

• Ev alma olayına ne zaman girebiliriz kredi ile? Benim işim devamlı değil şöyle söyleyim devamlı değil dediğim ayda 10-15 gün çalışıyorum private olarak ve devamlı şirkete bağlı değilim.Freelance çalışıyorum ve sanırım bu tarz çalışmamdan dolayı ileride ev kredisinde problem çıkabilir doğrumuyum?

@semavi
    kesinlikle haklısın söylediklerinde.Tr de çok çalışıyordum 18-20 saat 25 saat çalıştığım oluyordu fakat hiç bir zaman hakkımı alamıyordum overtime almak hak getire faturamı kesip gönderdiğimde ödemeyi almam 6 ay sürerdi.Her cuma arayıp utanarak sıkılarak mahçup bir şekilde paramı isterdim ama alamazdım.Burada ise yalvarıyorum neredeyse nolur beni daha fazla çalıştırın overtime a kalalım diye 🙂 Böyle sisteme kurban olurum ben ya işe gidip timecard doldurup ödemesini 5 güne almak resmen hala hayal gibi geliyor bana.

• Tek bir mesaj altinda hatirladigim kadariyla toparlayayim Mortgage surecini... Surec icinde degisen bazi durumlar oldugu icin onceki yazdiklarimla celisen yerler olabilir... Surecleri tek tek yazmaya calisacagim. Bu yaptiklarimin hepsi olmazsa olmaz olmayabilir ama hepsinin az cok etkisi oldugunu varsayiyorum... Detaylar aklima geldikce guncellerim bu yaziyi...

Mortgage ile ev sahibi olmak (1 yildan kisa surede)

ABD'ye geldigimiz de yaptigimiz isleren ilki tabi ki kredi karti basvurusu oldu... Bu sureci defalarca anlattik... Kisaca gecelim ustunden... Banka hesabi actir (biz bankofamerica tercih ettik) Parani yatir, DEBIT(ATM KArti) al... ASLA KREDI KARTI BASVURUSU YAPMA! 1 hafta debit karti kullan sonra basvuru yap... 1500 dolarlik kartiniz hayirli olsun... Neyse bunu gecelim...

Kartinizi mumkunse 5-10 dolar ile hesap kesime sokun. Imkan yoksa kesinlikle %30un altinda gelsin hesap kesiminiz... 5 dolar kalsin dememin sebebi ise su. Kredi kullanirken son anda 1-2 puan skorumun yukselmesi gerekiyordu. Loan firmasi hesabimi 5 dolar tutmami istedi ozellikle... Ben herhangi bir arac-esya vs kredisi kullanmamistim. Kredi skorum kredi kartima bagli olarak yukseldi...

Geldigim anda az bir maas ile olsa da resmi olarak ise baslamistim. Sonra farkli bir ise gectim... Toplam 6-7 aylik bir maas bordrosu gosterebildim...

Peki ev alma surecimiz nasil gelisti... 2 tane erkek cocugum var... Gayet hareketliler... Onlarin ozgurlugunu kisitlamak istemiyorduk apartmanlarda... Esim burada calismayip cocuklarla ilgileniyor sagolsun... Onda da guzel bir ortam saglamak istiyordum. Bana nakan yonu ise, arabalar ile olan ilgimden dolayi bir garaja ihtiyac duymamdi... Bu motivasyonla ev arama surecine girdik...

Oncelikle es dosttan bilgi almaya basladik... Cogu 'alamazsin, 2 sene lazim 5 asir gerekli' gibi ezber bilgilerle karsimiza cikti. Ben sadece sunu sordum onlara: Sen TESEBBUS ettin mi? Oyle duydum diyenleri duymamazliktan geldim ve kendim arastirma geregi hissettim...

Loan firmasina basit bir basvuru yaptim. Bu basvuruda sizden bazi evraklar istiyorlar. Kimlik, bordro, eski adres vs vs... Basit seyler yani. Sonrasinda 250bin dolarlik on onayimi aldim. Bunda kredi skoru kadar, hatta belki daha fazla, resmi calisan olmak onemli diye dusunuyorum... Maasinizin %40-50 arasina kadar esneyebiliyorlar kredi verme olayinda... On onay aldiginizda faiz oraniniz belli olmuyor. Bu onay 3 aylik veriliyor ve siz ev icin anlastiginiz andaki skorunuza bakiliyor...

Sonra ev arama sureclerine gectik... Is arkadasimda benden guc alip, oda ev almaya karar verdi ve benden daha once aldi (ABDye yerlestikten 8 ay sonra!) Benimki 1 yili buldu...

Iyi bir emlakci arkadas edindik... Hem ben hem esim. Gercekten arkadaslik kurabilecek duruma geldik kendileri ile. Acele ettirmediler... Bazi evlere 'kafamdakinden daha az teklif' verdiler hatta... Yani aldirayim, parami kazanayim derdi olmayan birileri. Burada emlakcilar ALICIDAN ve KIRACIDAN para almiyorlar... karsi taraftan aliyorlar... Yani stres yapmayin 🙂 Ben sahsen gozum kapali oneriyorum... Cok kotu orneklerle karsilastik cunku!

Evlere randevu ile gidiliyor. Bazi evler bos bazilari ise dolu. Emlakcilar evlere elektronik bir kilit takiyorlar. Randevu aldiginiz evin sifrresi sizin emlakciniza veriliyor ve eve girebiliyorsunuz. Bazen evde birileri yasiyor ve o sekilde bakiyorsunuz... Nasil bir ev sececeginiz size bagli oldugu icin bu kismi atliyorum...

Evi begendiginizde teklif iletiyorsunuz karsi tarafa... Anlasma saglanirsa 150 dolar fee (emlakci aliyor) ve evin %1i kadar bir parayi yatiriyorsunuz ve ev size 10 gunlugune reserve oluyor... Bu 10 gunluk surecte ispection yani ekpertiz yapiliyor ve evin durumu&olasi masraflari size bildiriliyor. Genellikle bu masraflardan dolayi ikinci bir pazarlik yapilabiliyor... Eger 10 gunluk sure icinde vazgecerseniz 150 dolariniz yaniyor... Inspection icin ortalama 500 dolar odeniyor oda yaniyor... %1lik verdiginiz kisim ise geri odeniyor...

Anlastiniz ve surece devam ediyorsaniz Loan firmasi ile kredi sureciniz basliyor... Hesaplariniz, harcamalarinizi didik didik ediyorlar... Beyanlarinizin dogrulugunu arastiriyorlar... Bazen cok stresli oluyor. Kartinizi kullanamiyorsunuz, harcama yapmayin deniyor falan filan... Bir evi begenip icine oturmaniz 40-50 gunluk bir sure aliyor...

Masraflara gelelim...

200binlik bir ev aldiniz... %5 %7 %10 gibi teklifler veriliyor ve Faiz oraninizi seciyorsunuz... Bu surecte emlakciniz sizi asiste ediyor... Bu rakama ek olarak bazi masraflarda gelecek. Closing, HOA vs gibi ek masraflarda 5-6 bin civari tutacak... Bu paralari nakit olarak verebileceginiz gibi, kredinin icine de ekletebiliyorsunuz... %20 altinda bir downpayment oderseniz Downpayment insurance yapiliyor... Ek 150 dolar gibi dusunmek lazim. Mesela benim odemelere bindi bu...

Sonuc olarak... 200 binlik bir ev alacaksaniz 11-17bin dolarlik bir nakiti elinizde tutmanizda fayda var... Aylik odemeleriniz bolgeye gore degissede 1450-1600 dolar arasi oluyor... Genellikle evin kirasindan daha az bir mortgage odeniyor...

Burada ev yatirimi para kazandirir diyemiyorum. Benim oyle bir onceligimde olmadi. Derdimiz huzurlu bir hayat surmekti... Cocuklarda ki mutlulugu gormek paha bicilmez cunku... (bahce, ev hayvanlari vs)

Herkese selamlar...

• @semavi houston un neresindesiniz oralardan mı ev aldınız? Eger bize cikarsa ben de houston a gidip ev almak istiyorum da...hayal tabi...

• @reader Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@semavi houston un neresindesiniz oralardan mı ev aldınız? Eger bize cikarsa ben de houston a gidip ev almak istiyorum da...hayal tabi...

Sugar landden ev aldik Houston da. Ilk geldigimiz yere yakin... sessiz sakin bir sokak denk geldi...

• ⭐⭐

@semavi bilgiler icin tesekkurler. Bizde 2 yildan once olmazcilara inandigimiz icin ev konusunda gec kaldik. Benim bu surecte sormak istedigim bi kac konu var.

1- Son iki senede ki tax return sart mi? Benim 3 senem bitti simdiye kadar 2 tax return yaptim. Son tax return u extension aldim. Eylul gibi yapmayi dusunuyorum. Dolayisiyla son tax return yapilmamis olacak. Okudugum kadariyla 2 tax return yapacak kadar Abd de degilsin. Sana bu konuda zorluk cikardilar mi? Ek olarak ilk geldigimde duzgun bir gelir elde edemedigimizden haliyle tax retun dusuk cikti. Sanirim bu negatif etki edecek.

2- Mortgage a benim kredi skorumla basvuracagiz. Esimin kredi skoruda iyi ancak finansal bazi borclari onun uzeinden halledip gerekirse onunkini dusurup benimkini yuksek tutmak planimiz. Burada merak ettigim aile oldugumuz icin onun kredi skoru mortgage kredimizin durumunu etkiler mi? Benim aylik maas ve bi takim resmi ek gelirlerin rahatlikla yetcegini dusunuyorum.

Sorularin haricinde mortgage a down payment baglamaktansa senin de belirttigin gibi o parayi calistirip kazanc elde etmenin yaninda herhangi bir genel ekonomik kriz ya da kisisel problem oldugunda borc odeyememe, evi kaybetme durumlari da olabilecektir. Bu nedenle down payment yapmaktansa en dusuk orandan down payment verip aylik odemeleri yuksek yapmak tercihim olur

• @semavi hayırlı olsun ağız tadıyla sağlıkla oturun evinizde. paylaşımlar ve ayrıntılar için de teşekkürler.

• @goodluck Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@semavi bilgiler icin tesekkurler. Bizde 2 yildan once olmazcilara inandigimiz icin ev konusunda gec kaldik. Benim bu surecte sormak istedigim bi kac konu var.

1- Son iki senede ki tax return sart mi? Benim 3 senem bitti simdiye kadar 2 tax return yaptim. Son tax return u extension aldim. Eylul gibi yapmayi dusunuyorum. Dolayisiyla son tax return yapilmamis olacak. Okudugum kadariyla 2 tax return yapacak kadar Abd de degilsin. Sana bu konuda zorluk cikardilar mi? Ek olarak ilk geldigimde duzgun bir gelir elde edemedigimizden haliyle tax retun dusuk cikti. Sanirim bu negatif etki edecek.

2- Mortgage a benim kredi skorumla basvuracagiz. Esimin kredi skoruda iyi ancak finansal bazi borclari onun uzeinden halledip gerekirse onunkini dusurup benimkini yuksek tutmak planimiz. Burada merak ettigim aile oldugumuz icin onun kredi skoru mortgage kredimizin durumunu etkiler mi? Benim aylik maas ve bi takim resmi ek gelirlerin rahatlikla yetcegini dusunuyorum.

Sorularin haricinde mortgage a down payment baglamaktansa senin de belirttigin gibi o parayi calistirip kazanc elde etmenin yaninda herhangi bir genel ekonomik kriz ya da kisisel problem oldugunda borc odeyememe, evi kaybetme durumlari da olabilecektir. Bu nedenle down payment yapmaktansa en dusuk orandan down payment verip aylik odemeleri yuksek yapmak tercihim olur

1. Sorun olmadi (benim kredi kurulusum icin konusuyorum... Bir cok kisiyi yonlendirdim... Ama E2 gibi vizelerde sorun oluyor...

2. Esimin skoru benden iyiydi ama herhangi bir etkisi olmadi. Yine de onun uzerine bir borc olsa etkilermiydi bilemiyorum...

downpayment ile soylediklerinde haklisin. Sadece %20den asagi odeme yaparsan aylik 150 dolar civari ek yuk biniyor...

• @semavi
    Hayırlı olsun semavi hocam. Artık rahat rahat garajda araba işlerinle ilgilenebilirsin 👍

• ⭐⭐

@semavi tesekkur ederim. Tekrardan hayirli ugurlu olsun evin 🙂

• @smesut Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@semavi
    Hayırlı olsun semavi hocam. Artık rahat rahat garajda araba işlerinle ilgilenebilirsin 👍

Garaj bereketli gidiyor 🙂

2 klima kompresoru degistirdik. Ufak tefek tamir isleri yaptik...

Onumuzdeki hafta Toyota yaris ve Cadillac CTS motoru degistirecegiz...

• @semavi
    Oh oh maşallah. çok iyi olmuş. tam sizlik wala.
    Kısmet olurda gelebilirsem çıraklık ederim size 👍

• Evin mesgalesi cok... Mesela dun agaclari biraz budadim. Arabalari koyduktan sonra eve giriste sorun yaratiyordu... Ama tatli mesgaleler bunlar... Apartman hayatini hic ozlemedik 🙂

• @semavi nasıl peki hemen o amerikan aileleri moduna girebildiniz mi? 😃

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |