Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

• @birumut Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@semavi youtube da abd de bir çok eyalet ve şehirde uber ve lift yapanlar video yapmışlar houston için denk gelmedim .uber ve lift yapan birileri ile bir video yapabilirseniz harika olur.

Ben denemiş olmak için bir kaç kere yaptım Uber... İmkan olursa bildiğim kadarıyla çekmeye çalışırim...

• kimse bahsetmemiş sanırım yıllık mülk vergisi de ilçe ilçe (county) değişiyor. Ev alacaklar mutlaka göz atsın derim. Aksi halde bir sokak ileri - geri çok pahalıya gelebilir :).

• Videolarda bahsettim. Buraya yazmamış olabilirim. Önemli bir nokta. Şuan oturduğum evi alamam diye düşünürken verginin düşüklüğünü son zamanlar gördük ve alabilecegimize karar verdik. Aylık ödemelerde 200 dolara kadar farkediyor ortalama bir evde...

• Amerika'ya girisimizin 3. ayinda mortgage kredisi ile ev aldik. Detaylari vereyim;

• Bizim birikmis paramiz bulunuyordu. En buyuk farklilik burada yatiyor zannimca. O nakit para ile ev almaya calisirken emlakcinin tesviki ile yeni insaa bir iki eve baktik. Sonrasinda begendigimiz bir ev icin satici kendi bunyelerinde mortgage firmalarinin oldugunu ve yardimci olup olamayacaklarina bakabilecegini soyledi.
    • Lokasyon Tampa. Yeni insaa bir communityde single family house ile ilgilendik.
    • Kasim ortasinda giris yapmistik. BOA debit ve credit kartlarimiz (1.500 usd limitli), green cardlarimiz ve SSN numaralarimiz mevcuttu. Ancak SSN henuz bir iki gun once gelmisti. Dolayisiyla bir kredi skoru ya da loan skoru mevcut degildi.
    • Basvuru sirasinda bir haftadir maasli olarak calisiyor bulunuyordum. Ilk haftanin sonunda aldigim maas bordromu ibraz edebiliyordum ancak.
    • Down paymenti yuksek koyduk. Yuksek derken %50 oraninda. ABD ye gore oldukca yuksekmis onu ogrenmis olduk 🙂
    • Evin fiyati 210K idi. Biz 110K down payment koyduk.
    • On kontrol surecine girdik. Saticinin bunyesinde calisan mortgage firmasindan yetkililer itribata gectiler. ABD de gecmisimiz olmadigi icin onceki ulkelerdeki gecmisimi sorgulamaya basladilar. Son isyerimden bordrolarimi, kontratimi ve hizmet belgemi istediler. BOA statementlarimi, uzerime olan bilimum fatura ve hizmet faturalarini istediler. Fatura olayi cok zordu. Keza ABD'de uzerime olan fatura neredeyse yoktu. Verizon ve Geico faturalarini ibraz ettim.
    • On asamayi gectigim ve mortgagein kismen onaylandigi bilgisi geldi. Simdi daha detayli bir surec basladi. Gercekten ince eleyip sik dokuyorlar. Onlarca telefon gorusmesi, e-mailler yuzlerce imza attim 🙂 Belgelerde ne yaziyor fikrim yok. Sadece imzaladim. Ilk baslarda okumaya gayret ediyordum ama bir sure sonra okumaya kalksam isi gucu birakip gunlerce kitap okur gibi o belgeleri okumam gerektigini farkettim ve imzalayip gecmeye basladim. Siz gene de okumaya gayret edin. Dogrusu bu sonucta.
    • %4,75 interest rate ile 30 yillik kredi son odeme plani elime ulasti. Aylik 540 dolar gibi bir rakam yapiyor. HOA, CDD, sigorta ve tax haric. Bunlari da eklediklerinde (isterseniz kendiniz odeyebiliyorsunuz. Ben onlara devretmeyi tercih ettim) 1.000 dolara yakin bir rakam ortaya cikiyor aylik.
    • Son onayi da verdikten sonra closing date beklemeye basladik. Son anda bir ton verify yaptilar gene. Obama doneminde cikan bir yasadan dolayi cok fazla ince eleyip sik dokuyorlarmis.
    • Son dakikada verdigim faturalari yeterli gecmise sahip olmadigindan reddettiler. Turkiyedeki faturalarimi istediler. Tek tek Trdeki firmalari telekonferansla arayip tercuman esliginde musteri hizmetlerinden bilgilerimi dogrulattilar. Sektirdigim, geciktirdigim odemeleri bir bir not ettiler 🙂 Adamlar bu isi biliyor ! Neyse ki %2-3 gibi bir zamansiz odeme grafigim cikti. Daha ciddi durumlarda kredinin reddi gundeme gelebilir diye dusunuyorum.
    • Neticede 4 gunluk bir gecikmeyle (evin hazir olmasina ragmen mortgage onayini bekledik) evimize kavustuk. Mutluyuz 🙂
    • Bu arada evin de final inspectionini yaptigimizi ekliyeyim. Mortgage onaylanmamis dahi olsa firma bizi eve davet etti ve bir demonstration yaptilar. Hangi ekipman nasil kullanilir vs. Bu sirada evin icindeki eksiklikleri varsa kirigi dokugu ya da her ne ise gozunuze carpan not aliyorsunuz. Isaretliyorsunuz ve duzeltmelerden sonra sizi tekrar davet ediyorlar. Benim belirttigim tum eksiklikler hatasizca giderilmisti. O anlamda profesyonelliklerini taktir ettim.

Kisaca ev alma surecim buydu. Aklima geldikce buraya eklemeler yaparim. Herkesin gonlunce bir ev sahibi olmasi dileklerimle...

• @filth_grinder ben de daha önce turistik olarak Tampa şehrinde bulunmuştum. Gelebilirsem niyetim o civara yerleşmek.

Yazınızı okuyunca kendim almış gibi sevindim, iyi günlerde oturmanız dileğiyle..

• Hayirli olsun...

O pesinat ve ne olursa olsun yeni de olsa bir ise girmis olmaniz size evinizin kapisini acmis... Gule gule oturun... Tadiniz bozulmasin...

• @filth_grinder çok güzel ya Amerika'ya gidip böyle yazanlar olunca çok mutlu oluyorum...Gule güle oturun...

• Banned

@filth_grinder hayırlı olsun evinizi satmak isteseniz kaça satabileceginize vs de baktınız mı bunun da alırken epey bir etkisi oluyor diye duydum... Dogru mudur acaba?

• @sinem-akçam tesekkurler. Evet tahminlere de baktık bölge için yapılan. Ama yine de adı üstünde tahmin 🙂 Çokta bel bağlamamak lazım.Şu an için önümüzdeki birkaç yıl sonrasında olası bir kriz bekleniyor zaten ABD emlak piyasasında. En azından sektörün içindekilerden duyduklarımız o yönde. Ama işte bizim o kadar bekleyecek zamanımız yok keza kira vermekte bir nevi para kaybı bize göre.

Bir de HOA communitylerden (TR 'deki rezidans site mantığı) bizim yaptığımız gibi ev almak fiyat istikrarı anlamında daha sağlıklı diyen bir grup var. Şöyle ki community yönetimi (satış firması) uzun vadede emlak değerlerinin düşmesinin kendi işine gelmeyeceğinden ve gelecekteki satışlarını negatif etkileyebileceğinden sattığı evlerin fiyatlarının düşmemesi için elinden geleni yapıyor. İşte site içerisindeki yaşayan insan profilini yüksek tutmaya özen gösteriyor, yoldu suydu kanalizasyondu vs. bu tip hizmetleri en üst seviyelerde sunuyor vs. vs. Bu anlamda şahıstan tek ev ya da daire almak yerine communitylerden ev almak fiyat anlamında uzun vadede daha karlı olabilir.

Ama dediğim gibi bunların hepsi tahminler 🙂 Realite çok daha farklı olabilir mi ? Olabilir...

• Yanlız bir yanlış anlama olmasın. HOA bildiigim kadariyla her yerde var...

Mesela ben şahıstan aldım. Ama geçen gün "kutlama ayları geçti, kapıdaki süsü kaldirin" diye uyarı geldi 🙂 3 aylara girdik diye polemiğe girmedim tabiki 🙂

Yani olay şahıs yada firmadan ziyade bağlı bulunduğunuz HOA çevresi ile alakalı...

Bizimki peşin ödersem yıllık 350 ve hizmetlerden genel anlamda memnunum. Havuz falanda temiz oluyor. Cankurtaran var vs...

• St. Patricks day var daha Easter var sonra 4th Of july geliyor. Sus takmaya bir sürü sebep var 😂😂

• Birde çöp disaridaydi ona uyarı yazmış... Yandaki aile 30 senedir burada ve cop kutuları hep dışarıda 🙂

Biz yine de sisteme baskaldirmayalim diye kaldırdım 🙂

• @filth_grinder Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

Amerika'ya girisimizin 3. ayinda mortgage kredisi ile ev aldik. Detaylari vereyim;

• Bizim birikmis paramiz bulunuyordu. En buyuk farklilik burada yatiyor zannimca. O nakit para ile ev almaya calisirken emlakcinin tesviki ile yeni insaa bir iki eve baktik. Sonrasinda begendigimiz bir ev icin satici kendi bunyelerinde mortgage firmalarinin oldugunu ve yardimci olup olamayacaklarina bakabilecegini soyledi.
    • Lokasyon Tampa. Yeni insaa bir communityde single family house ile ilgilendik.
    • Kasim ortasinda giris yapmistik. BOA debit ve credit kartlarimiz (1.500 usd limitli), green cardlarimiz ve SSN numaralarimiz mevcuttu. Ancak SSN henuz bir iki gun once gelmisti. Dolayisiyla bir kredi skoru ya da loan skoru mevcut degildi.
    • Basvuru sirasinda bir haftadir maasli olarak calisiyor bulunuyordum. Ilk haftanin sonunda aldigim maas bordromu ibraz edebiliyordum ancak.
    • Down paymenti yuksek koyduk. Yuksek derken %50 oraninda. ABD ye gore oldukca yuksekmis onu ogrenmis olduk 🙂
    • Evin fiyati 210K idi. Biz 110K down payment koyduk.
    • On kontrol surecine girdik. Saticinin bunyesinde calisan mortgage firmasindan yetkililer itribata gectiler. ABD de gecmisimiz olmadigi icin onceki ulkelerdeki gecmisimi sorgulamaya basladilar. Son isyerimden bordrolarimi, kontratimi ve hizmet belgemi istediler. BOA statementlarimi, uzerime olan bilimum fatura ve hizmet faturalarini istediler. Fatura olayi cok zordu. Keza ABD'de uzerime olan fatura neredeyse yoktu. Verizon ve Geico faturalarini ibraz ettim.
    • On asamayi gectigim ve mortgagein kismen onaylandigi bilgisi geldi. Simdi daha detayli bir surec basladi. Gercekten ince eleyip sik dokuyorlar. Onlarca telefon gorusmesi, e-mailler yuzlerce imza attim 🙂 Belgelerde ne yaziyor fikrim yok. Sadece imzaladim. Ilk baslarda okumaya gayret ediyordum ama bir sure sonra okumaya kalksam isi gucu birakip gunlerce kitap okur gibi o belgeleri okumam gerektigini farkettim ve imzalayip gecmeye basladim. Siz gene de okumaya gayret edin. Dogrusu bu sonucta.
    • %4,75 interest rate ile 30 yillik kredi son odeme plani elime ulasti. Aylik 540 dolar gibi bir rakam yapiyor. HOA, CDD, sigorta ve tax haric. Bunlari da eklediklerinde (isterseniz kendiniz odeyebiliyorsunuz. Ben onlara devretmeyi tercih ettim) 1.000 dolara yakin bir rakam ortaya cikiyor aylik.
    • Son onayi da verdikten sonra closing date beklemeye basladik. Son anda bir ton verify yaptilar gene. Obama doneminde cikan bir yasadan dolayi cok fazla ince eleyip sik dokuyorlarmis.
    • Son dakikada verdigim faturalari yeterli gecmise sahip olmadigindan reddettiler. Turkiyedeki faturalarimi istediler. Tek tek Trdeki firmalari telekonferansla arayip tercuman esliginde musteri hizmetlerinden bilgilerimi dogrulattilar. Sektirdigim, geciktirdigim odemeleri bir bir not ettiler 🙂 Adamlar bu isi biliyor ! Neyse ki %2-3 gibi bir zamansiz odeme grafigim cikti. Daha ciddi durumlarda kredinin reddi gundeme gelebilir diye dusunuyorum.
    • Neticede 4 gunluk bir gecikmeyle (evin hazir olmasina ragmen mortgage onayini bekledik) evimize kavustuk. Mutluyuz 🙂
    • Bu arada evin de final inspectionini yaptigimizi ekliyeyim. Mortgage onaylanmamis dahi olsa firma bizi eve davet etti ve bir demonstration yaptilar. Hangi ekipman nasil kullanilir vs. Bu sirada evin icindeki eksiklikleri varsa kirigi dokugu ya da her ne ise gozunuze carpan not aliyorsunuz. Isaretliyorsunuz ve duzeltmelerden sonra sizi tekrar davet ediyorlar. Benim belirttigim tum eksiklikler hatasizca giderilmisti. O anlamda profesyonelliklerini taktir ettim.

Kisaca ev alma surecim buydu. Aklima geldikce buraya eklemeler yaparim. Herkesin gonlunce bir ev sahibi olmasi dileklerimle...

Hayırlı olsun hocam.

• ⭐⭐⭐

Eger kisitli bir sure bir adreste durmayi planliyorsaniz, evi kiralama veya satin alma konusunda hangi secenegin daha makul oldugunu hesaplayabileceginiz bir arac yapilmis;

https://www.nerdwallet.com/mortgages/rent-vs-buy-calculator

Genellikle en az 4-5 sene ayni adreste yasamayi planliyorsaniz, ev alarak 4-5 sene sonra satmak size dip toplamda daha hesapliya geldigi one surulmekte (Kiralamaya oranla)

• @freeworld Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

Eger kisitli bir sure bir adreste durmayi planliyorsaniz, evi kiralama veya satin alma konusunda hangi secenegin daha makul oldugunu hesaplayabileceginiz bir arac yapilmis;

https://www.nerdwallet.com/mortgages/rent-vs-buy-calculator

Genellikle en az 4-5 sene ayni adreste yasamayi planliyorsaniz, ev alarak 4-5 sene sonra satmak size dip toplamda daha hesapliya geldigi one surulmekte (Kiralamaya oranla)

Haha benim oturduğum yerde kiralamak almaktan daha mantıklı dedi 😂

• Ben de ev alırken araştırma yaptığımda ve kendi hesaplamalarına baktığımda genellikle 4 ya da 5 sene oturduğumda birikim yapmış olacağımı hesaplayarak Ev aldım. Tabii ki bu benim için İlk neden değildi Belki de sonraki nedenlerden bir tanesi idi. Ben daha çok kendi evimde oturma daha özgür olma gibi seçenekler üzerinden gitmiştim Ev alırken. Ama maddi kısımlarda ne olursa olsun Çok önemli tabii. 4 ya da 5 yıl oturma durumuna Ben de katılıyorum açıkçası

• Sayın @filth_grinder Hayırlı olsun güle güle eskitin

• Merhabalar,
    Bir süredir yazacağım ama hep araya bir iş giriyor. Bu yazdıklarımın yanlış anlaşılmasını istemem,daha önce facebookda da Cihan beyden izin ile paylaşmıştım. Asıl amacım yardımcı olmaktır.
    Eğer belli birikmiş para ile geliyorsanız ve kredi puanınız yeterli oluncaya kadar beklemeden ev almak ve oturmak veya kiraya vermek istiyorsanız, bu konuda sizlere yardımcı olabilirim. Evler yeni yapılan evler olduğu için inşaat firması kredi için bankalar ile anlaşmış durumda, evleri almak için geçerli bir pasaport ve vizenizin olması yeterli, tabii ülkenizde de araştırılırsa iyi bir kredi geçmişi gerekiyor, green cardınız olması kesinlikle büyük avantaj olacaktır. Bu yatırımlar E2B yatırımcı vizesi için de kullanılıyor ama yatırılacak miktarda 250K gibi bir alt limit var. Örnek verecek olursam 275K lik (1750 sqft) bir ev için 80K downpayment vermeniz durumunda tüm masraflar (mortgage payment,HOA,insurance,property management) dahil aylık 1.424$ lık bir ödemeniz olacaktır. Eğer evi kiraya verirseniz aylık 1900$ lık bir getiri elde edebilirsiniz. Eğer siz oturacak olursanız 1424$ lık ödemeden 100$ lık property management masrafını düşebilirsiniz. Bu durumda Payback in years 14, cap rate 7,1% olmaktadır. Evler Westpalm Beach/FL civarındadır. Mevcut birikimleri ile gelir elde etmek isteyenler için de güzel bir fırsattır. İlgilenenler olursa buradan yazabilirler, yardımcı olmaya çalışırım. Yukarıda da yazdığım gibi amacım yardımcı olmaktır, ben uzun süre önce bu şirketten ev almış bir kaç yıl sonra da satmıştım, sistem bizim ülkemizden oldukça farklı olduğu için çok güvenli ve Türkiye'den oldukça çok yatırımcıları var.

• ⭐⭐

@semavi bende hoa odemesi yok. Ev tamamen kisisel. Ama bizde de sehrin kurallari var. On ve arka bahceye trailer koyamazsin, sprinkles lari saatinde acmalisin gibi

Bende evi 5 yil gibi bi surede amorti ederim diye hesapliyorum. Ev alim kagitlarini imzalarken ev sahibinin odedigi masraflara bakmistim. Bizim ev 200k degerinde. Ev sahibi evi satarken 6k benim emlakcima 6k kendi emlakcisina 3k da kendi kagit masraflarina toplamda 15k masraf etmisti.
    Ben evi kendim satarim diyosaniz da gene kagitlar icin broker tutmak gerekiyor. Ben satmak istersem 200k ya 15 k masraf etcem diye dusunuyorum

• Arkadaşlar bende ev alma sürecini anlatmak istedim belki birinin işine yarar.

Öncelikle evin fiyatının %8 i elinizde yoksa bu işi erteleyin. Ben %5 ile çok yıprandım.

Süreç emlakçı bulmakla başlıyor. Bizim emlakçımız yakup bey idi.
    Kendisi 20 yıldır burada ve buradaki ilk türk emlakçılardan biri.
    Bize emlakçı gibi değilde abi gibi davrandı, çektiğimiz sıkıntıları minimuma indirdi. Allah razı olsun.
    Emlakçı ve siz ev aramaya başlıyorsunuz, fakat siz emlakçıdan daha iyi evler bulabiliyorsunuz çünkü istediğiniz tüm detaylara bakıp karar veriyorsunuz.
    Sonra o evleri listeleyip müsait bir günde emlakçı ile geziyorsunuz.
    Beğendiğiniz evlere emlakçınız istediğiniz fiyatı teklif veriyor. Ben hem bütçeden hem babam burada olduğu için sorunlu evlere teklif verdim.
    Bütçem 200 bin idi, evlere fiyatından 20 bin düşük teklif veriyorduk ama bu hiç işe yaramadı. En son 10 bin düşüğüne teklifi bir ev kabul etti ama biz bu sefer kabul etmedik. Çünkü ev baktıkça hep daha güzelini görüyor, eski baktıklarınızı beğenmiyorsunuz.
    Sorunda teklif verilecek evleri 2 ye düşürdük.
    Biri first colony, diğeri new territory deydi.
    İkisine de full price teklif verdik çünkü planı değiştirmiştik.
    Yeni plan eve 20 bin düşük vermek yerine full verip evdeki kusurları adamın gözüne sokup fiyat düşmekti.
    New territory deki eve 2 full price teklif geldi, biz bin dolar artırdık ve ev sahibi kabul etti. Teklifin kabul edilmesinin ardından yaklaşık 1 ay 40 günlük başlıyor.
    Önce inspection çağırıp evin eksiklerini ev sahibine yazılı olarak geçtik. 15 bin dolar istedik toplamda. 7 bin temel onarımı, 8 bin diğer masraflar, emlakçımızın üstün gayretiyle 7 bin temel onarımı ve 6 bin masraf ödemeyi kabul ettiler.
    Sonraki aşama appraiser yani bu ev 201 bin ediyor mu?
    Türkiyedeki karşılığı ekspert geldi ve eve 205 bin değer biçti. Bu aşamada closing ve diğer ödemelerden 4 bin dolar kadar kredi içine ekleyebilirdik ama emlakçı tavsiye etmedi.
    Son açama sizi inceledikleri son 20 gün, bu aşamada patronu aradılar, kirada kaldığım yerleri aradılar, hesaplarımı 24 saat incelemek için tam yetki isteyip incelediler. Bu aşamada neredeyse evi almaktan vazgeçiyordum. En sıkıntılı yeri burası ama sonunda closing oldu ve evi almayı başardık allahın izniyle ve emlakçımızın üstün gayretiyle. Şuan tadilatla uğraşıyoruz😊

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |