Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Mortgage Kredisi Konusu bankacilik ve kredi skoru konusuyla iliskili ama cok degisiklik ayrintilara sahip bir konu oldugundan verilecek bilgilerin daha derli toplu durmasi amaciyla diger konudan ilgili mesajlar kopyalanarak ayrildi.

Mortgage kredisi (ipotekli konut kredisi) tasinmaz mallarin yani gayrimenkullerin ipotek alinmasi sartiyla verilen bir kredidir. Mortgage kredisinin butun taksitlerinin odenmesi tamamlandiginda ipotek durumu ortadan kalkar.

Mortgage kredilerinin faiz oranlari kredi isteyen kisinin ne kadar guvenilir olduguna gore belirlenir. Bunu belirleyen onemli faktor ise sizin kredi skorunuzdur. Ne kadar iyi bir kredi skoruna sahipseniz o kadar dusuk faizle kredi alabilirsiniz.

• Geldigimiz gibi Ortak hesap actik...
    Ilk geldigimizden beri iki adet 1500er dolarlik kart kullandik. Baska bir bankadan hesap acmadik ve kartta almadik...
    Tum harcamalarimizi kartlardan yaparak hesap kesimlerinde %30un altinda birakmaya calistik...
    Sadece ben calisiyorum... Esim calismiyor...
    2 gun once ev icin 250bin dolarlik kredinin uygun oldugu onaylandi...

creditkarma da 710 civari bir skorumuz var... Suan bu skor ile bu kredim onaylandiktan sonra daha fazlasina ihtiyacim yok simdilik...

Araba icin zaten sifir dusunmuyorum. Bombos bir sifir arac yerine 5-10 yas arasi az mile olan ust seviye bir araci tercih edenlerdenim...

Benim kredi gecmisi ile yazacaklarim bu kadar...

Umarim faydali olur...

• @semavi ev mi aliyorsun abi hayırlı olsun 🙂 gelince ev hediyesi alırız artık 🙂 . bu arada 250bin dolarlık ev kredisinin taksidi ortalama kaç dolar oluyor abi aylık . burdaki gibi ayda 500 500 ev sahibi olabiliyor muyuz 🙂 tesekkürler .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semavi Bana da daha işe girmeden araba kredisi çıkmıştı ama faiz oranı çok yüksekti. Yani kredinin çıkması kadar hangi oranla çıktığı da önemli. Creditkarma.com'da görünen puanlar Vantage Point 3.0 ile hesaplanmış, ev kredisi alırken ise FICO skoru etkili oluyor. Bunların puanları genelde farklı. Eşim çalışmıyor, kredi skoru 687 ama FICO skoru 740 yani hesaplama yöntemleri çok farklı.

• Turkiye de Aylik 500le ev sahibi nasil olunuyor ben sahsen bilmiyorum 🙂
    Detaylar netleşince yazarım. Yanlis bilgi vermek istemem...

Genel olarak kredi miktarını 0.9la carpin diyor emlakçılar... Aylik odeme o oluyormus... Yada 0.8... Yani 200bin kredi çektiniz aylik 1600-1700 gibi...

• @knnrn detaylar belli olsun her zamanki tüm seffafligimla yazarım 🙂
    Emlakci bu kadar cabuk çıkması biraz sasirtici dedi... Gorecegiz oranlari bakalım... Reel bir ev üzerinden daha sağlıklı olacak

• @semavi gelişmeleri 4gözle bekliyorum. Burada evimizi (kredili) satıp geliyoruz. Eğer gelmeden iş ayarlayabilirsem ilk istediğim kiracılıktan kurtulmanın kursağımda kalan hevesini yeniden tatmak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semavi Şimdiden hayırlı olsun. Biz kaldığımız yerle 13 aylık yeni bir kontrat imzaladık. Kısmet olursa 2018 sonu gibi biz de ev almak istiyoruz. O zamana kadar kredi skorumuz daha da yükselir, mevcut borçları azaltmış oluruz diye umuyoruz.
    Konut kredisinde evi ipotek ettikleri için genelde daha kolay onay veriyorlar. Ancak daha önce dediğim gibi, krediyi almak kadar, iyi bir faiz oranıyla almak da önemli.

• bu ev kredisi ile ilgili daha fazla bilgi vermeniz mümkün mü? mesela 20-30 year fixed gibi görüyorum sitelerde. bu şekilde almak zorunda mıyız? başka bir ev almak istendiğinde süreç nasıl işliyor bilginiz var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav Burası Amerika, elbette bin türlü farklı seçenek var. Fixed veya variable rate olabilir, süresi de ödemek istediğiniz aylık taksit miktarına göre değişir. Kredi geçmişine göre peşinat (down payment) miktarı da değişiyor, genelde en az %20 istiyorlar. Aylık taksidi hesaplarken genelde vergi ve sigorta da ekleniyor. Yani mesela evin taksidi 1200 ama vergi ve sigorta ile 1500-1600 oluyor.

• Trulia'dan falan baktığım zaman, aylık taksit hesaplar iken vergi ve sigortayı içinde hesaplıyor ve hangisi ne kadar grafik ile detaylı gösteriyor. Burada property tax evin yıllık vergisi mi (Tr'de belediye ödenen gibi)? Yoksa krediye ait farklı bir verg mi?

• Ben detaylara hakim oldugumda anlatacagim arkadaslar. Suan icin %5 downpayement ile 250bin kredi onaylandi...

Realtor ile goruseyim, detaylari yazarim...

%20 pesinat verebilirseniz downpayement insurance yaptirmiyorsunuz ve aylik 200 dolar civari farkediyor... %5 verirseniz bu insurance yaptiriliyor...

Hesap kitap isi tamamen...

Detaylara tam hakim olunca anlatacagim. Yanlis bilgi vermek istemem bu tip bir konuda...

• @semavi süper olur. heyecanla bekliyorum 🙂

• Az once realtorum ile gorustum. Tam olarak oranlarimi ogrenebilmem icin oncelikle reel bir ev uzerinden gorusmemiz gerekiyormus. Kredi her ne kadar 3 aylik bir surec icin onaylansa da, ev alacaginiz anda belli oluyor dedi. Bunun nedeni de kredi skorunun degisken olmasi imis...

Netlestirince yazacagim...

• Bir ekleme daha...

Kredi skoru kadar etkileyen sey ise sizin maasli calisan olmaniz...

geleli 6-7 ay olan arkadas, ki bir iki kere odemelerde sorun yasamis, maasli calisan oldugu icin kredi on onayini aldi (200bindolar)...

• @knnrn Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@semavi Bana da daha işe girmeden araba kredisi çıkmıştı ama faiz oranı çok yüksekti. Yani kredinin çıkması kadar hangi oranla çıktığı da önemli. Creditkarma.com'da görünen puanlar Vantage Point 3.0 ile hesaplanmış, ev kredisi alırken ise FICO skoru etkili oluyor. Bunların puanları genelde farklı. Eşim çalışmıyor, kredi skoru 687 ama FICO skoru 740 yani hesaplama yöntemleri çok farklı.

Ben henuz ev bulamadığım için kendim ile değil, benimle yakın durumda olan arkadaşın bilgilerini vereyim. Netleşti çünkü...

182500 dolasrlık bir ev için anlaştılar ve kredi kuruluşu dün itibariyle

8bin ile 16bin dolar arasında değişen downpayment yani peşinat miktarlarına göre 3.875 ile 4.75 arasında değişen rate oranları önerdi...

1. seçenek seçilirse aylık ödeme (sigorta dahilmiş) ve diğer bilgiler bu şekilde...

Option 1:

Interest Rate: 3.875%

Total Payment: $1,404

Total Amount Left Due at Closing: $15,975 - $1,825(Earnest Money) = $14,150

peşinat ile ilgili olarak... Evi kontrat altına alabilmek için %1 ödeniyor yani 1825... Closing olayı dosya masrafı gibi düşünün... Onu kredinin içine katabiliyorsunuz. Aslında ev 178bindi. arkadaş onu içine kattırdı...

yani işin Türkçesi... 11500 dolar peşin para ve aylık 1400 civarı bir ödeme ile 182binlik bir eve sahip olabiliyorsunuz...

Acele etmeye gerek yok, ama kelepir bulunca iş vs durumları oturmuşsa nden olmasın?

• @semavi bu çok iyi. burada asgari ücret bırak ev almayı kirayı ödeyemiyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semavi Vadesi kaç ay? En önemli bilgi eksik 🙂

• @semavi kaç yıllık ödeme?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Arkadaslar,
    mortgage ve ev alma konusunu bu konudan ayirsak mi? Daha mantikli olur bence yeni bir konu? Yoksa zaten mortgage ile ilgili oldugu icin su konuya mi tasisak bu bilgileri? : https://yesilkartforum.com/forum/topic/318/ev-sahibi-olmak-icin-hangi-eyalette-ne-kadar-calismali
    Nedir dusunceleriniz?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |