Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

• Araç kredisi ile ilgili de CARMAX'in internet sitesinde faiz oranları şu şekilde sıralanmış

Credit Rating
    CHALLENGED 14-24%
    FAIR 8-18%
    GOOD 5-10%
    VERY GOOD 4-6%
    EXCELLENT 3.45-4.5%

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@toprock Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

Araç kredisi ile ilgili de CARMAX'in internet sitesinde faiz oranları şu şekilde sıralanmış

Credit Rating
    CHALLENGED 14-24%
    FAIR 8-18%
    GOOD 5-10%
    VERY GOOD 4-6%
    EXCELLENT 3.45-4.5%

rating'lerin skor araliklari var mi sayin @toprock yani hangi kredi skorunu hangi kategoride degerlendiriyorlar diye? Ayrica bu bilgiyi su konuya da tasir misiniz?
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/368/abd-de-yeni-araba-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

• @crazycells dedim ki, crazy gelir ve bu "araç kredisi faiz oranlarını şuraya taşır mınız?" yazar 😃

Aralıklarla ilgili bilgim yok araştırmadım, yukarda @knnrn araç kredisi faiz oranından bahsedince aslında iyi bir orandan aldığını ifade etmek için belirttim.
    İlgili konu başlığına da bu faiz oranlarını yazdım

• @toprock Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@knnrn Örn; 200.000-USD 30 yıl vadeli bir kredi de yıllık 5 (ki en yüksek 4,70 civarı)
    aylık 0,41 faiz oranı ile kredi aldığımızı var sayarsak ödemeleri aylık 1063 usd 30 yılın sonunda (yani ölmeye yakın) 382.000 usd ödeme yapılarak bitirilmiş oluyor.
    Türkiye'de bu rakamı TL olarak 360 ay çekseniz ödemeniz yaklaşık 30 yılın sonunda (ki yine 30 yıl vade tr'de yok) 945.000-TL yapıyor.

Eğer ABD'de çektiğiniz 200.000 USD krediyi 180 ay alırsanız ilk ay itibari ile anapara ve faiz ödemesi eşit oluyor. Aslında 10 yıllık bankacı olarak ABD'de ev almak bana çok mantıklı geliyor. (200bin usd 180 ay sonunda en kötü skor puan faiz oranı ile 283.000 usd oluyor)

Sizin belirttiğiniz spor salonu havuz v.s. gibi konular hariç.

Ne var yani şöyle bahçede mangalımızı yapsak, yatıp yuvarlansak 😃 (en büyük eksiğimizdi bu biliyorsunuz)

Not: BOA faiz oranları:

En son alan arkadas 5.125le aldi

Burada oranlar kisiye ve sartlara gore... Turkiye gibi standart degil...

Ilk geldigimde 1 ay house da, sonra aprtmanda sonra tekrar housta kaldim...

Ev evdir, apartman apartman...

Masraflari ciksa da evin, cogunlukla garanti vs kullaniliyor ve cogunlugu bunlardan karsilaniyor... Bizde yavas yavas ogreniyoruz sistemi... Bilmedigimiz cok sey cikiyor acikcasi...

• @semavi Apartman ve house'un artı ve eksileri nelerdir ? Birbirlerine göre avantajları, dezavantaları

• Kredi skorum çok düşük. Henüz bir işte çalışmıyorum. Alacağım evin %50 sini nakit ödersem kalanı için mortgage yapabileceğim söyleniyor doğru mu?

• Işte çalışmıyorsaniz çok zor olur diyebilirim...

• @toprock Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@semavi Apartman ve house'un artı ve eksileri nelerdir ? Birbirlerine göre avantajları, dezavantaları

Ben buna cevap yazdığımı net hatırlıyorum ama sanırım göndere basmadim...

Karışık yazmıştım hatta. Yine öyle yazayım...

ilk geldiğimde bir kardeşimin evinde, sonra 1yil apartmanda sonra kendi evimde kaldım... Kesinlikle house diyenlerdenim...

Tabi bekar, evli ve çocuksuz, sadece küçük bebeği olanlar için falan illa ev tavsiyesi vermem.... Çocuk 2 ve daha fazla ise , benim gibi garaj vs ihtiyacınız oluyorsa diye güçlendirici sebepler bulmak bulmak lazım....

Apartmanda müstakil bir arka bahçe olmaz... Biz sık kullanıyoruz mesela...

Öyle evden garaja garajda eve girdi çık yapamazsınız... Garaj ciddi bir avantaj...

Evi yikabilirsiniz mesela... Polis falan yollamaz kimse kapiniza...

Çim biçme dertleri vardır evet... Kendinize ait bahçe ve ev ile uğraşmak keyif vermiyorsa işkence olabilir belki... Yasa verirsiniz aylık 50 dolar biçerler... Bunu öne çıkaran bir çok Türk arkadaşın ABD de alt limitlerde yaşayıp (küçük araba küçük apartman vs vs.) Beyaz Amerikalı insanciklara hayran olup onların yaptıklarını ise kendine yakıştıramadıgini söylemeden edemeyeceğim....

Yeni geldiniz ve dil öğrenme yaşında çocuğunuz var... Apartmanlarda sosyal ortam kurabilir ... Daha avantajlı olabilir...

Bir şey bozuldu çağır yönetimi yapsın... Evde ise her gün bir şey bozulmuyor ama böyle bir durum yok... Sıfır aldığını, beyaz eşyalar kaç yılda bozuldu ? Dert etmeye değer mi bu mesele tam tecrübe edemedim... Lakin evimde ki iki klimada birisi 30 yıllık ve sorunsuz çalışıyor... Diğeri geçen yıl değişmiş... Yani her daim bir şey bozulmuyor evde...

Bahçe ve BBQ keyfi pahalı biçilmez... Apartman da havuz başlarında var ama aynı keyif değil...

Hayvan besleyecekseniz e ücrete veya depozito ya dahil değil.... Eşler bir birini ikna etsin yeter...

Böcek sorunu çok yaşamadım... İlaçlama olayları basit. Kendinizde yapabilirsiniz çok kolay şekilde. Lakin benzer bir sorun bir kere yaşadık.... Çözünce anlatacağım... Ev ile alakalı değil pek...

Komsuklar genellikle yüzeysel olsa da şansınıza da bağlı. Ben çok bir iletişim kuramasam da eşim iletişim kurdu ve kahve buluşmaları yapıyor bir komşumuz ile... Devamı gelecektir. Çünkü ev sahibiyiz...

Temizlik olayı vakit alsa da bazen, burada toz yok.... Çocuk varsa her yer dağınık ve kirli malum... Evde dagitabilecekleri alan fazlalaşıyor... Buna rağ omen bizim ev iki katlı oldugu için alt taraf dağılıyor ve orası da neredeyse apartman kadar büyüklük olarak... (1100sqft)

Aklıma geldikçe yazacağım...

• @semavi Bu kadar detaylı cevap döndüğünüz için teşekkür ederim. Aslında soruyu sordum ama o kadar uzun bir cevabı var ki yazmayabilirler diye düşünmüştüm.
    Türkiye'de ya da herhangi bir yerde insanların hayata bir eve sahip olarak başlaması gibi, Amerika'ya giden insanların da eşi, dostu ya da akrabasının yanında kısa bir süre kalması inanılmaz güzel bir avantaj sanırım.

ortalama 4.000 usd hane geliri olan bir ailenin şu evleri alması hayal değil. Hatta başarılı bir kredi skor yılından sonra 1. sene itibari ile alınabilir gibi duruyor.

• 4bin gelir ile 2 cocuklu bir aile 170-230 bin arasi bir evi alir, oder ve gecinir (saglik kaza vs olmadikca)

• Merak ettiğim bir konu var. ABD'de 250 K lık bir evi mortgage ile satın alıp 2K ya kiraya verip, 1 K ile mortgage ı ödemek karlı bir yatırım olmaz mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Benim bir arkadasim bunu yapiyor. Ikinci evi kirada, aylik odemesi 1600 dolar ve aylik kirasi 1750 dolar. Hem ev kendini oduyor hem de kira masraflarini cikariyor.

• ⭐⭐

@knnrn ne güzel miş. Cok akıllıca 😊

• Ev sigortası neye göre belirleniyor yani 170000 dolarlık nj de bir ev tahmini ne kadar olur

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kürşat Kiracı sigortası genelde 100 bin dolarlık standart riske göre belirleniyor. Fiyatlar yaşadığınız bölgeye göre değişir. Herhangi bir sigorta şirketinin web sitesinden hesaplama yapabilirsiniz.

• Burada yasadigimiz 1,5 yilin ardindan mortage ile bir ev alma sansimin ne seviyede oldugunu arastirmak icin geldigimizden beri hesabimin bulundugu Citizens ve TD Bank'in mortgage uzmanlari ile gorustum. Ikisinin de teyit ettigi bazi bilgileri paylasmak isterim.

Ben maasli degil kendi hesabima, buradakilerin deyimi ile self employed olarak calisiyorum. Basvuru yapabilmek icin en az iki defa vergi bildiriminde bulunmak gerekiyormus. Self employed olan kisilere ozel mi bilemiyorum ama aylik mortgage odemeniz (emlak vergisi ve sigortalar dahil) aylik net gelirinizin %45ine kadar olabilir hatta sizin icin %50ye kadar zorlariz dediler.

Son iki yilin ortalamasini alarak aylik gelirinizi hesaplayip onun %50sini aylik mortgage odeme gucunuz olarak belirliyorlar. Soyle bir ornek hesaplandi gorusmemizde. Masraflariniz dusuldukten sonraki net geliriniz aylik 3000$ ise ve baska herhangi bir kredi vs odemeniz yok ise aylik 1500$lik mortgage geri odeme gucunuz ile yaklasik 250Klik bir evi finanse edebilirsiniz dediler. %3 pesinat sart imis. Ancak odemekle yukumlu oldugunuz bir arac krediniz varsa mesela aylik 300$, bunu aylik mortgage odeme gucunuzden dusuyorlar. Yani yukaridaki hesaba gore aylik mortgage odemeniz 1500-300=1200$'dan fazla olamiyor. Bu da alabileceginiz toplam kredi tutarini dusuruyor. Biz bu yuzden daha luks bir araba alma kararaimizi ev alana kadar iptal ettik.

Her eyaletteki uyulamanin, emlak vergisi oranlarinin farkli olabilecegini, mortgage sartlarinin maasli ya da serbest calisanlar icin farkli olabilecegini belirtmek isterim.

Bankaci hanimlardan biri soyle bir anekdot aktardi. Bir musterileri greenkartinin gecerlilik suresi sadece iki yil oldugu icin krediyi alamamis. Bizimkinin 8,5 yil daha gecerli oldugunu duyunca bir sorun olmayacagini soyledi.

Bu bilgilerin yararli olmasi dilegiyle selamlar, sevgiler.

• Bankaya başvurduğunuz da bu bilgileri almanız normal...

Bende başvurduğunda 2 tax return olmadan olmaz dediler...

Malum 5 aydır evimde oturuyorum...

Ev alma düşünceniz var ise sizi başka bir mortgage kuruluşuna yönlendireyim isterseniz.

Forumumuzdan iki arkadaş daha aldı benden sonra...

Not: herhangi bir çıkarım yok yönlendirdiğim yerden... Komisyon falan da almıyorum 🙂

Selamlar...

• Tabi verin goruseyim

• Can Çolpan ev almış.
    Videoyu yeni gördüm. ev almak ile ilgilenen arkadaşlar videoyu izleyebilirler.

• @smesut 2.5 sene içinde ev almak takdire şayan bir başarı. Siz de mi Houston'dasınız?

Benzer Başlıklar

• 39
  • 56
  • 485
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |