Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

• @Semihmete Konut fiyatları düzenli olarak artış görülen Türkiye gibi ülkelerde mortgage ile ev almak mantıklı ama konut fiyatları düzenli artış göstermeyen bir ülkede mortgage ile ev almak pek mantıklı olmasa gerek ! Örneğin ABD de bir eyalette 10 , 20, 30 yıl önceki konut fiyatları ile şimdi ki fiyatların artış oranı kıyaslanmalı diye düşünüyorum! Yoksa ev al bide vergisini öde ne gerek 🤷♂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Semihmete, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

@knnrn Yani 250K lık bir ev mortgage ile Aylık ödeme vergi hariç 12001230 yıl =432K yapıyor!! Bu şartlarda ev almak bence mantıklı değil. Kira da oturmak daha mantıklı görünüyor🤷♂

Uc yil once ilk geldigimde ben de boyle diyordum. Ama apartman dairesinde gecen 3 yilin ardindan mustakil eve cikma ihtiyaci belirdi. Yasam tarzi bu sekilde cunku, ozellikle cocuklu aileler icin. Ev tutmak istedigim bolgede ev kiralari 1800-2000 dolar civarinda. Ayni tutari odeyip ev almak mumkun. Tabii herkesin kendi yasam tarzina gore karar vermesi en dogrusu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Semihmete Konut fiyatları düzenli olarak artış görülen Türkiye gibi ülkelerde mortgage ile ev almak mantıklı ama konut fiyatları düzenli artış göstermeyen bir ülkede mortgage ile ev almak pek mantıklı olmasa gerek ! Örneğin ABD de bir eyalette 10 , 20, 30 yıl önceki konut fiyatları ile şimdi ki fiyatların artış oranı kıyaslanmalı diye düşünüyorum! Yoksa ev al bide vergisini öde ne gerek 🤷♂

Ev fiyatlarinin cok artmasi burada arzulanan bir sey degil. Cunku evin degeri arttikca vergisi de artiyor. Ancak uzun sure bir evde oturduktan sonra satarak cikarsaniz gecen surede odenen vergi ve faizi bu deger artisi ile karsilamak mumkun olabilir.

• Bizde eskiden bir sure apartment/kira odeme hayati yasadik. O zamanlar cocuk yoktu ve benim is nedeniyle yer degistirmemiz gerekebiliyordu. Daha sonra oglum dogunca ve is pozisyonum ve durumum artik cok duzenli bir hal alinca, ev almaya karar verdik.

Cocuklu bir aile icin daha uygunu yok. Ozellikle bahceli bir ev gibisi yok. Eger olayi sadece maddi olarak kar/zarar durumu gibi dusunurseniz bile, aslinda ev almak daha iyi cunku apartment icin odediginiz kiralarin geri donusu yok. Bosa giden bir para yani. Ustelik cogu yerde ev mortgage odemeleri ile apartment veya ev kiralari hemen hemen birbirine yakin.

• ⭐⭐⭐

@Semihmete Konut fiyatları düzenli olarak artış görülen Türkiye gibi ülkelerde mortgage ile ev almak mantıklı ama konut fiyatları düzenli artış göstermeyen bir ülkede mortgage ile ev almak pek mantıklı olmasa gerek ! Örneğin ABD de bir eyalette 10 , 20, 30 yıl önceki konut fiyatları ile şimdi ki fiyatların artış oranı kıyaslanmalı diye düşünüyorum! Yoksa ev al bide vergisini öde ne gerek 🤷♂

Benim dusunceme gore ev almayi (belki) avantaja cevirecek bir durum var;

Eger FHA morgage alinabilirse ki sartlari cok basit, bu size sadece %3.5 pesinat ile ev kredisi almayi sagliyor. Normalde %20 lik pesinat gereksinimi olan $50k-$60k gibi bir nakit parayi eve yatirmak benim hic isime gelmiyor.

Evin bolgesine bagli olarak, eger aylik kredi odemesi ayni eve verilebilecek kira miktarina yakinsa, o halde belli bir sure sonra evi yeniden satisa cikardiginizda odenen miktarin bir kismi size kalabilir. Kirada ise tamamen odenen yok olurdu. Fakat maalesef genellikle kira daha asagi oluyor simdiye kadar hesaplarima gore.

Bu nedenle henuz ev almaya bende cok uzagim. Apartman konusu ise belli bir sure sonra tatsizlasmaya basliyor. 2 sene apartman hayatindan sonra, yine apartman yonetimi altinda townhome denilen bitisik ev tarzi yere gectik. Ev ve apartman karisimi gibi bir durum oldu, simdilik iyi.

• ⭐⭐

@MySea sistemleri işliyor bizde evi 10 yıl faiziyle öderken emlak sigorta vs.yi ekstra ödüyorsun

• @FreeWoRLD
    Charlotte da kiralar mortgage a gore daha pahali ya da basabas bence. 210 bin borc, 30 yil boyunca $1000, yani kiradan daha ucuz. Kiralar her sene artiyor, ama mortgage'a odediginiz miktar sabit. Bu bin dolarin icinde vergi sigorta hersey dahil. Ayrica Charlotte cok fazla goc aldigi icin, ev fiyatlari artmaya devam ediyor. Eger Charlotte da 8-10 sene kalirim diyorsaniz, hic dusunmeyin, faiz oranlari dusukken degerlendirin bence.

• @Semihmete, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

@knnrn Yani 250K lık bir ev mortgage ile Aylık ödeme vergi hariç 12001230 yıl =432K yapıyor!! Bu şartlarda ev almak bence mantıklı değil. Kira da oturmak daha mantıklı görünüyor🤷♂

Karşı sokaktaki apartmanda kalıyordum. 3 odalı apartman dairesi 1600 dolar...

Kendi evimi kiralasam 1800-2000...

Satın aldigimda 1500-1600 ödüyorum... (Vergi vs herşey dahil!)

Lütfen şu vergi olayına takılmayın. Ev sahipleri vergiyi hayrına ödemiyor 🙂 kiralar belirlenirken tüm masraflar göz önüne alınır. Yani vergi olup olmadığına degil kiranın bütününe bakılıyor.

Bunlar maddi kısımlar... Ve benim için en az önemli olanlar...

Şimdi onemlilere geçelim...

Çocuklar özgürce hoplayıp zıplayıp kirlenebiliyorlar...

Garajım var... Kedim köpeğim...

Geniş bir evim...

Bahçem vs...

ABD ye geliş sebeplerinden birisidir bu tarz bir müstakil ev. İstanbul'da Cok zordu... Yani Türkiye de kurduğumuz ABD'ye gidersem isimli hayal defterimizdeki bir maddeye tik attik sadece 🙂

Düşüncemiz evin 1-2 yılda iki üç katına çıkması ise maddi olarak, işte o çok zor... Türkiye de de artık kolay degil. Zaten Türkiye yi mevcut duruma iten sebeplerden değil mi inşaat ekonomisi?

Velhasıl ev almak çoğunlukla bir yatırım degil bir tercih... Kar zarardan daha çok buranın şartlarına alışınca tekrar yorumlamak gerek. Olaya da şu kadar vergi bu kadar sigorta olarak değilde, kiralasam ne kadar, satın alırsam toplamda ne kadar diye basit bakmak lazım sanırım. Ben her ay 300 dolar kar ediyorum kiradan daha az mortgage odedigim için... 2 yıl desek... Sadece bu rakami düşündüğümüzde 7200 dolar daha az çıktı cebimden. Az çok anapara dan da düştü...

Dediğim gibi... İşin maddi kısmı böyle olsa da ilgilendiğim bir şey deg oncelikli olarak... Apartman hayatı 2 erkek çocuklu ben için öyle kolay değildi. Stres yaşamaya gelmedim Amerika'ya 🙂

• @semavi, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Karşı sokaktaki apartmanda kalıyordum. 3 odalı apartman dairesi 1600 dolar...

Kendi evimi kiralasam 1800-2000...

Satın aldigimda 1500-1600 ödüyorum... (Vergi vs herşey dahil!)

Lütfen şu vergi olayına takılmayın. Ev sahipleri vergiyi hayrına ödemiyor 🙂 kiralar belirlenirken tüm masraflar göz önüne alınır. Yani vergi olup olmadığına degil kiranın bütününe bakılıyor.

Bunlar maddi kısımlar... Ve benim için en az önemli olanlar...

Şimdi onemlilere geçelim...

Çocuklar özgürce hoplayıp zıplayıp kirlenebiliyorlar...

Garajım var... Kedim köpeğim...

Geniş bir evim...

Bahçem vs...

ABD ye geliş sebeplerinden birisidir bu tarz bir müstakil ev. İstanbul'da Cok zordu... Yani Türkiye de kurduğumuz ABD'ye gidersem isimli hayal defterimizdeki bir maddeye tik attik sadece 🙂

Düşüncemiz evin 1-2 yılda iki üç katına çıkması ise maddi olarak, işte o çok zor... Türkiye de de artık kolay degil. Zaten Türkiye yi mevcut duruma iten sebeplerden değil mi inşaat ekonomisi?

Velhasıl ev almak çoğunlukla bir yatırım degil bir tercih... Kar zarardan daha çok buranın şartlarına alışınca tekrar yorumlamak gerek. Olaya da şu kadar vergi bu kadar sigorta olarak değilde, kiralasam ne kadar, satın alırsam toplamda ne kadar diye basit bakmak lazım sanırım. Ben her ay 300 dolar kar ediyorum kiradan daha az mortgage odedigim için... 2 yıl desek... Sadece bu rakami düşündüğümüzde 7200 dolar daha az çıktı cebimden. Az çok anapara dan da düştü...

Dediğim gibi... İşin maddi kısmı böyle olsa da ilgilendiğim bir şey deg oncelikli olarak... Apartman hayatı 2 erkek çocuklu ben için öyle kolay değildi. Stres yaşamaya gelmedim Amerika'ya 🙂

Kesinlikle katiliyorum. Paylasim icin tesekkurler!

• Bu konuda kim ne derse desin bana göre evli,bekar,çocuklu veya çocuksuz olmanızın önemi yok iş durumunuz net ise Amerika da ev almak mantıklıdır.Hepimizin bildiği üzre ilk yıllar sadece faiz ödüyorsunuz ana para sonra ki yıllar ödeniyor ama şöyle bir durum var isterseniz aylık ödemenizden hariç ayrı olarak ana para ödemesi de yapabilirsiniz ki yılda 2 defa bunu yaparsanız ana paradan borcunuz düşeceği gibi doğal olarak ana paraya ödediğiniz faiz miktarı ve yılı da değişecektir.Kaldı ki aylık kiranız her ay zamlanacak ama mortgage krediniz sabit kalacak odeyeceginiz kredi ilk etapta kiranizdan yüksek dahi olsa belirli bir sure sonra kiranız bu tutarı yakalayıp hatta geçecektir.Bunlar maddi tarafları evinizin olmasının getirdiği diğer avantajlar zaten malum.Benim edindiğim bilgiler bu yönde yanlış bir bilgi varsa lütfen düzeltin.

• ⭐⭐⭐

@Senay-Sirin, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

@FreeWoRLD
    Charlotte da kiralar mortgage a gore daha pahali ya da basabas bence. 210 bin borc, 30 yil boyunca $1000, yani kiradan daha ucuz. Kiralar her sene artiyor, ama mortgage'a odediginiz miktar sabit. Bu bin dolarin icinde vergi sigorta hersey dahil. Ayrica Charlotte cok fazla goc aldigi icin, ev fiyatlari artmaya devam ediyor. Eger Charlotte da 8-10 sene kalirim diyorsaniz, hic dusunmeyin, faiz oranlari dusukken degerlendirin bence.

Charlotte tarafinda oyle haklisiniz Senay hanim fakat ben biraz daha kuzey taraflarina bakiyorum, Mooresville, Davidson veya Cornelius taraflarina. Charlotte isyerime bir hayli uzak kaliyor, gunluk 2 saatim yolda geciyor suan. Baktigimiz bu bolgelerde ise simdiye kadar pek denk gelmedi dediginiz gibi ama ciddide bakmiyorum tabi. Cunku 7-8 sene daha bu bolgede duracagimi planlamiyorum.

• Selamlar..Amerika’ya ilk gittiğimizde kredi skorumuz yokken yüksek oranda peşinat ödersek mortgage kullanma ihtimali ve şartları konusunda bilgi verebilirmisiniz

• ⭐⭐⭐⭐

kira fiyatına ev sahibi oluyorsunuz neresi mantıksız ki ? ayrıca 200k ya aldığınız evin 30 yıl sonra ki değeri 200k olarak kalmıyor hiç bir yerde en basitinden türkiye yi düşünün.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

kira fiyatına ev sahibi oluyorsunuz neresi mantıksız ki ? ayrıca 200k ya aldığınız evin 30 yıl sonra ki değeri 200k olarak kalmıyor hiç bir yerde en basitinden türkiye yi düşünün.

Şurada yararlı bir hesaplama aracı var: https://www.nerdwallet.com/mortgages/rent-vs-buy-calculator

Kiralamak veya satın almak, bence ikisinin de artıları ve eksileri var. Herkes bunları değerlendirerek kendisine en uygun olanı seçmeli. Örneğin biz kendi şartlarımıza uygun olduğunu düşündüğümüz için bu yaz müstakil ev kiralamayı düşünüyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

@Rhonster, içinde söyledi: Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

Şurada yararlı bir hesaplama aracı var: https://www.nerdwallet.com/mortgages/rent-vs-buy-calculator

Kiralamak veya satın almak, bence ikisinin de artıları ve eksileri var. Herkes bunları değerlendirerek kendisine en uygun olanı seçmeli. Örneğin biz kendi şartlarımıza uygun olduğunu düşündüğümüz için bu yaz müstakil ev kiralamayı düşünüyoruz.

kalıcı değilseniz bulunduğunuz bölgede tabi ki kira daha iyi ama ben buradan ayrılmam bu bölge bu şehir benim diyorsanız kira yerine satın almak çok daha uygun benim görüşüm

• ⭐⭐⭐⭐

@Semihmete verdiğim cevabın neresi yanlış ya da kötü onu anlamadım neden eksilediniz yani yazdığımda bir kusur var ki böyle yaptınız varsa yanlışım düzelteyim.

• @Rhonster ABD de ev fiyatları artış göstermiyor ! Yada cüzi miktarda artıyor🤷♂️ Türkiye’de ise artışlar müthiş miktarda! Bu yüzden Tr de kredili ev almak mantıklı ama ABD mantıksız 🤷♂

• @Semihmete Aslında Tr de artışlar Dolar kuruna göre artış gösteriyor! Döviz kuru artış gösterdimi otomatik herşey artıyor, çünkü Tüm Dünya da olduğu gibi Tr de de paranın değerini Dolar belirliyor🤷♂️ Her ülkenin parasının değeri Dolar ile ölçülür. Sistem böyle işliyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@Rhonster ABD de ev fiyatları artış göstermiyor ! Yada cüzi miktarda artıyor🤷♂️ Türkiye’de ise artışlar müthiş miktarda! Bu yüzden Tr de kredili ev almak mantıklı ama ABD mantıksız 🤷♂

hocam trulia yı veya zillow u açıp bakmanız yeterli yıllar önce kaça satıldıklarını göreceksiniz. ayrıca sonuçta kiraya verdiğiniz para havaya gidiyor mortgage e ödediğiniz ise sonunda size ev olarak kalıyor sayın @knnrn ile de konuştuğumuz gibi eğer kısa süreli bir yerde kalacaksanız kira mantıklı ama ben buraya demir attım artık bu şehirde bu mahallede emekli olurum gibi gibi ileriyi düşünüyorsanız bir an önce ev almasınız.

• ⭐⭐⭐⭐

@Semihmete https://www.trulia.com/p/ca/temecula/33380-scarborough-ln-temecula-ca-92592--2080959928

2 farklı eyalet 2 farklı şehir kaça satıldıkları hakkında bilgi olarak bakabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |