Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak

• Ayrı konu olması daha az kafa karıştırır diye düşünüyorum. Her ne kadar kredi skoru ev alım şartlarını belirlese de kendi konu içi detayı çok fazla. Bence ayrılmalı.

• Zillow.com'da evlere bakarken EST. MORTGAGE yazan bir link var (hesap makinesi şekli var). Ona tıkladığınızda %'ler ve önödemeler hakkında ayarlarla aylık ödemeyi gösteren bir hesap-kitap bölümü çıkıyor. Oradan çok güzel veriler alınabilir.

• @knnrn 30 yıllık vade... evde bir sorun cikmazsa 40-60 gune kadar islemler surebiliyor...

Velhasil bir sehir efsanesini daha gommus olduk...

HEr zaman dedigim gibi, denenmeden yok boyle olur, yok oyle olmazcilari bosverip, bizzat denemek lazim... Ben tecrubeli kisilere bir sey sordugumda 'sen yaptin mi? Net olarak kimden duydun, isim verebilir misin' tarzinda teyit etmeye calisiyorum. gorumcemin eltisinin dunuru tarzi bir cevap geliyorsa kaale almiyorum o kisileri...

Konunun ayrilmasi iyi olur sanirim...

Detaylari oteki konuyta yazarim, cunku Turkiye de ki gibi yarin git al tarzi bir durum yok maalesef... uzun suruyor...

• @caglaror Oraya ınsurance eklemek lazım ortalama 150 dolar gıbı

• @semavi abi aylık 1400 dolar 30 yıl yani 360 ay mı ödücen ? ben mi yanlış anladım acaba .

• aynen oyle

Ama ev fiyatinin %20si bitince 200 dolar civari bir dusus oluyor...

• 180 bin dolarlık evin totalde maliyeti 450 bin dolar olacak . ve 30 yıl bankaya borclu olacaz bir ömür . benim gözümü korkuttu 🙂 allah kolaylık versin abi

• 180 lik ev hangi eyalette? texas falan herhalde

• @yekta ilk etapta evin 2 katını ödemek kulağa kötü geliyor ama. 1200-1400 dolara aylık house kiralayabilir misin?

Kiracı olduğunda verilen para en kötü 1+1 de 700-800 dolar ve ev bir süre sonra senin olmuyor.

• TR veya US, temel mantık şu olmalı, -%20 peşinatı saymazsak- eğer kira öder gibi taksit ödüyorsan 10-20-30 yıl fark eder mi? Üstelik %50 civarında ödemeyi geçtiğinde evin bir kısmı senin oluyor ve satılması halinde eline para geçiyor. Öteki seçenek olan kiraya devam etmekte ise para uçuyor gidiyor...
    TR tipi mantık oldu biraz ama anlamsız gelmiyor kulağa.
    En büyük trik ev almadan önce eyalet-şehir-bölge gibi karar verilmesi gereken konum. Evi bir kez alınca olmadı hooop başa sar doğrudan net zarar demek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

TR veya US, temel mantık şu olmalı, -%20 peşinatı saymazsak- eğer kira öder gibi taksit ödüyorsan 10-20-30 yıl fark eder mi? Üstelik %50 civarında ödemeyi geçtiğinde evin bir kısmı senin oluyor ve satılması halinde eline para geçiyor. Öteki seçenek olan kiraya devam etmekte ise para uçuyor gidiyor...
    TR tipi mantık oldu biraz ama anlamsız gelmiyor kulağa.
    En büyük trik ev almadan önce eyalet-şehir-bölge gibi karar verilmesi gereken konum. Evi bir kez alınca olmadı hooop başa sar doğrudan net zarar demek.

Evet, buna benzer bir olayi Manhattan'da da cok yapiyorlar. Misal 4-5 yil kalacaginiz kesinse bir eve kira vermek yerine birikimle buraya gelip bir evi satin aliyorlar (down payment'i verip ustunu mortgage ile hallediyorlar), daha sonra evden cikarken de, yine evi satip mortgage'i baskasina devrediyorlar. Sizin de onerdiginiz gibi kiraya devam edince para ucup gidiyor, ama bu yontemle cogu cepte kaliyor. Tabii Manhattan'daki evlerin down payment'lerinin birikimi cok kolay degil 🙂 Orasi ayri bir konu...

• @yekta Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

180 bin dolarlık evin totalde maliyeti 450 bin dolar olacak . ve 30 yıl bankaya borclu olacaz bir ömür . benim gözümü korkuttu 🙂 allah kolaylık versin abi

Turkiye'de evlerde inanilmaz bir artis olsa da son 2 sene icinde alinan evler TL bazinda deger kazandirsa da, dolar ve altina gore deger kazandiramadi...

ben ev almistim. 135bin pesin verdim, 10 yillik odeme ile aylik 2700 tl oduyordum...

ayni evin kirasi 1500 tl idi...

TL bazinda kar etsemde, dolara vs vurunca zararli ciktim sanirim o isten...

Burada ise vadenin uzun olmasindan dolayi kiraladaginda daha fazla kira odeyecegin bir evi, daha az bir aylik miktarla satin aliyorsun...

az once hesapladim... Eger turkiye de ki ev ile ayni oranda pesinat verip 10 yillik kredi ceksem ne olur diye?

Ortalama kira fiyatina denk geldi...

Turkiye de ise neredeyse kiramin iki kati oduyordum...

• @semavi doğrudur abi . türkiyeden bakınca tam anlaşılmıyor . oraya gelince fark edecez bizde neyin nasıl oldugunu 🙂

• GC ile gittikten sonra peşinat verilip belki biraz fazlası en kısa sürede kredi ile nasıl ev alınabilir ?

• Biz yukarida anlattigimiz surec ile 8 ayda alabilecek duruma geldik. 4 ay once sorsakta alir miydik bilemiyorum... Bunda onemli etkenin maas oldugunu da dusunuyorum...

Simdilik daha erken alan birisi olana kadar 8 ayda %5 pesinat ile aldik gibi dusunelim... Daha erken basvurup alan olursa guncelleriz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ayrica mortgage alacak olanlar icin belirtmis olayim... Finans sektorundeki pek cok kisi 2007'de patlak veren subprime mortgage krizinin bir benzerinin yine benzer bir konsept ama farkli bir isimle (bu sefer C.D.O. -collateralized debt obligations- yerine B.T.O. - Bespoke Tranche Opportunity- ) 2015'te ortaya cikan tahvillerle onumuzdeki yillarda tekrar patlak verecegini dusunuyor. O nedenle siz siz olun, odeyemeyeceginiz kredilerin altina girmeyin 🙂

Klasik disclaimer'i da koyayim buraya: yatirim tavsiyesi degildir 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu olayı anlatan The Big Short filmini öneririm. Değişken faiz oranı ile kredi çekmemek lazım.

• Kesinlikle ben de tavsiye ederim bu filmi, eger 2007'de ABD'de baslayip tum dunyaya yayilan krizin neden ve nasil ciktigini ogrenmek isteyenler varsa bu filmi izlesinler.

• Eğer biriktirebiliyor iseniz para biriktirin, 2008 krizinde Florida'da 150bin dolara kadar düştü ev fiyatları, şimdi aynı bölgede ev fiyatları 450-500 bin arası.

Krizde sorun sadece değişken faiz değil, işsiz kalma ve işlerin bozulması yüzünden kredileri ödeyecek gelir sağlayamamak çok etkili olmuştu ve mortgage kredilerine bağlı çıkan fonlar nedeni ile ev fiyatları balonvari bir şekilde şişmişti.

Trulia'dan falan bakar iseniz özellikle Floridadaki gibi yazlık evlerin 2008 krizi sırasında satış fiyatları şimdikinin 3te biri, yani böyle bir kriz biraz birikmiş parası olan için bir fırsat olabilir. Amerikada ev fiyatlaı normal şartlarda Türkiyedeki gibi hızlı artış göstermez, normalde 10 yılda anca yüzde 20-25 artış olur evin değerinde. Yıllık enflasyonun %2 ve kredi faizlerinin %3,5-4 arası olduğu bir ortamda evlerin aşırı değer kazanmaması normal.

• Ben şunu soracağım arkadaşlar şimdi diyelim Türkiye'deki evimi sattım burada downpayment yaptım şuanki puanımda 701 civarı 3 ay olmadı ülkeye geleli.Mortgage ile ev aldım ve Türkiye ye gittim Şubat ayında 1 ay kaldım sonra geri geldim ve çalışmaya başladım gün gelirde sen TR ye gitmişsin 1-2 ay kalmışsın diyip greencardı iptal ederlerse ne oluyor aldığımız eve? Böyle bir şey var sonuçta adamlar istedikleri zaman kartı iptal edebilirler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

111

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |