Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaşlar bu konuyu uzun zamandır oluşturmayı düşünüyordum, bu başlık altında Türkiye'de Emlak fırsatı olarak gördüğünüz tüm bilgilerden forum üyelerini haberdar edebilirsiniz

Özellikle Türkiye'de yaşayan forumdaşlarımızın günlük hayatta bir çok fırsat gördüğüne eminim,gelişmekte olan, ileride değerlenebilecek, huzurlu, güvenli konut fırsatlarını, yüksek kira getirisi getirecek konut, arsa, villa veya iş yeri vb.. fırsatlarını link, fotoğraf veya konum bilgisi vererek paylaşırsak, tüm göçmenler bu başlıktan istifade etmiş olur

Biliyorsunuz memleketten çok uzak olunca güncel gelişmeleri, doğru fırsatları tam olarak haberdar olamayabiliriz. Bazen eş, dost yada akrabaların bile fırsat olarak gösterdikleri yerlerden zararla çıkabiliriz

Bu konuda tüm forum üyelerinin kendisi yatırım yapacakmışçasına doğru yönlendirmeler yapacağına inanıyorum

Biz Türkiye'dekiler Amerika'daki yaşayanların aktardığı tecrübelerden maksimum yararlanmaya çalışıyoruz, eğer bu şekilde Türkiye'de Emlak konusuna yatırım yapmak isteyen göçmenleri haberdar edersek, eminim birçok kişi yararlanacaktır, hem bu sayede belki bir şekilde foruma vefa göstermiş oluruz

Emlak fırsatlarını paylaşırken detaylarıda paylaşırsanız çok harika olacaktır

• Bölgenin durumu

• Emlak projesi ise yüklenici veya müteahhit firmanın geçmiş projeleri

• Güvenlik sorunları

• Sürekli oturmak için mi yoksa kiraya vermek için mi daha uygun olduğunu vb...

Biliyorum Tebernüş Kireçci gibi bu işin çok iyi uzmanları var ama bizim kendi gözlemlerimizin bazen güzel fırsatlar için çok önemli olacağına inanıyorum

Zaten sadece burada yazılan tavsiyelerle direk hareket etmeyecek ve diğer kaynaklardan araştıracak kadar bilinçli bir topluluğuz

Küçük bir not:Fırsat ne olursa olsun projeyi üstlenen yüklenici ve müteahhitin o dönemin mevcut hükümetleriyle ilişkisine de bakılmasını tavsiye ederim,çorak bir yer bir cennet bahçesine dönüşebilir

• İlk fırsat olarak
    Neredeyse dümdüz hiçbir yapının olmadığı bir bölgeye metro, belediye binası, millet bahçesi ve kıraathanesini getirerek, hatta neredeyse altarnetif tüm yollarını farklı inşaat projeleriyle kapatarak, trafiğin buraya akmasını sağlayarak bir cazibe yeri getirilen Başakşehir millet bahçesi ve etrafındaki konut projelerinden bahsetmek istiyorum, bu çevreye özel bir hastane, otel ve avm yapılacağı söyleniyor, otel ve avm, yeni büyük Başakşehir belediye binası inşaatları devam ediyor,bu bölge başakşehirin kalbi yapılacak, park mavera 1 ve 2 gibi hali hazırda yaşamın olduğu yeni konutlar milyonlara satılıyor, bahsettiğim sitenin altında yüzlerce dükkan var ve trafiğin buraya aktarılmasıyla hepsi dolu ve takır takır iş yapıyor
    story_1583227870194.jpg

Ama benim bahsedeceğim yapı
    Kuzey Yakası cadde dükkanları ⬇

ve yerini çukurda olduğunu için beğenmediğim ama çok değerleneceğine neredeyse emin olduğum 3.İstanbul projesi

Üçüncü İstanbul projesi ve bu çevredeki projeler yeni şehir hastanesi, metro(3.İstanbul çok yakın değil) ve belediye, otel ve avmlere çok yakın, güvenli ve huzurlu bölgeler

• İkinci fırsat (bu başlığı için teşvik eden projelerden biriz)
    Hak grup ve Som yapının birlikte yaptığı bu proje yeri ve konumu olarak neredeyse harika bir yerde yapıyorlar, fotoğrafta göreceğiniz Başakşehir şehir hastanesi devasa bir yapı(içinde 1000 dükkan olacağından bahsediliyor, tabi bu bilgi efsanede olabilir ama yaparlarsa şaşırmam), 100-150 metre yanında metro durağı inşa ediliyor(gerçi emlakkulisi.comda bu inşaatın durdurulduğuna dair haberler var ama bitirirler bu hattı)

Artı başakşehirin en merkezi yerine çok yakın, yani konum olarak çok iyi

İnşaatı yapacak olan hak grup firmasını ilk defa duyuyorum biraz araştırdım fakat fazla bilhi bulamadım yalnız som yapı firması daha önceden Ünsal yapı ile güzel işler yaptılar, hayatpark plus projesi gibi

Aşağıda fotoğraflarını paylaşacağım proje için som yapı ile detaylar konusunda görüşülebilir, peşinatı cazip ve taksitleri makul ise projeye girilebilir, şehir hastanesi bu senenin ortasında açılırsa (beklenti bu yönde) o vakit proje güzel karla elden çıkarılabilir, yada bölgenin biraz daha popüler olması beklenir dah güzel karlarla bu proje satılabilir, ilgili link

story_1583230503874.jpg
    story_1583230626847.jpg

• Fiyatlari ne kadar?

• @Muhtaradana ileriye dönük yatırım amaçöı mülklerden bahsediyoruz doğru mu anladım 🙂 Başakşehir'e bir kez gitmiştim 2 sene önce dediğiniz gibi gelişiyor fakat kendimi hiç güvende hissedememiştim orda minibüse binmiştim inene kadar baktılar dik dik değişik bi yer yatırım olarak dükkan alınabilir kira veya işletme geliri ileride karlı olabilir

• @Manwe6265 evet doğru anlamışsınız, genellikle bu tür yatırımlar

• @MySea linklerden kendilerine ulaşırsanız size uygun planlar çıkartabilirler sanırım, maalesef bu projelerde fiyatlar konusunda bilgim yok ama bu bölgede eski yapı olsa bile ortalama 3+1 ler 500 binden başlar 900 bine kadar çıkar

Bu yapılar konumlarından dolayı 900 binden başlayıp dahada yukarı doğru çıkacaktır

Ama bölge gelişime açık, zaten geliştide dahada potansiyeli var diyelim, bu bölgede iş yeri satın alınacaksa dahada dikkat etmek lazım, iyi araştırma yapılmazsa milyona satılan bir dükkanı hiç kiraya veremeyebilirsinizde, ama konutlarda sıkıntı yok

• basaksehir in bayaa bi muhafazakar oldugunu da hesaplara katmak gerek bence

• 2030'dan sonra zaten kuresel isinma sonucu bazi bilimsel calismalara gore deniz seviyesi yukselme ihtimali var. Yani deniz kenarlarindaki yerlesim yerleri su altinda kalacak demek bu. Yaylalardan ev almak lazim, kimbilir 20 yil sonra hooop yayla evi olmus, plaj kiyisinda bir yazlik 🙂

• ⭐⭐

Ben param olsa yatırım amacli 600.000 tl yani 100.000 dolara Basaksehirde ev alacağıma Amerikada alırım. En aşağı 1000 dolara kiraya versem 6000 tl yapar.

• @Muhtaradana, içinde söyledi: Göçmenler İçin Türkiye'de Emlak Fırsatları

@MySea linklerden kendilerine ulaşırsanız size uygun planlar çıkartabilirler sanırım, maalesef bu projelerde fiyatlar konusunda bilgim yok ama bu bölgede eski yapı olsa bile ortalama 3+1 ler 500 binden başlar 900 bine kadar çıkar

Bu yapılar konumlarından dolayı 900 binden başlayıp dahada yukarı doğru çıkacaktır

Ama bölge gelişime açık, zaten geliştide dahada potansiyeli var diyelim, bu bölgede iş yeri satın alınacaksa dahada dikkat etmek lazım, iyi araştırma yapılmazsa milyona satılan bir dükkanı hiç kiraya veremeyebilirsinizde, ama konutlarda sıkıntı yok

Yatirim ve bir miktar gelir amacli dusunelim:

900K TL = $150K

Kiraya versen, aylik 2,000 TL olsa, yilda $24,000 TL eder. 24,000 TL = $4,000

Ayni paraya burada bir ev alsan ve kiraya versen, aylik $1,200, yilda $14,400

Turkiye'de 4 odaya ayirsan ve airbnb yapsan, ayda 15 gun tum odalar dolu olsa, 4x15=60, odanin gunlugu 100TL olsa 60x100=6,000TL
    6,000TLx12 ay = 72,000TL = $12,000

ABD'de 4 odaya ayirsan ve airbnb yapsan, ayda 15 gun tum odalar dolu olsa, 4x15=60, gunlugu $30 olsa 60x$30=$1,800
    $1,800x12 ay = $21,600

• ⭐⭐

@MySea Aynı şeyleri düşünmüşüz 👍

• @MySea evet sizin anlattığınız meseleye sanırım kira çarpanı deniyor ⬇

Aslında bu projelere bu şekilde bakılırsa evet Amerikadaki projeler daha cazip geliyor, yalnız Türkiyede'ki emlak fiyatları hangi oranlarda yükseliyor, kira getirisi nasıl oranlarda değişiyor bununla birlikte değerlendirmek lazım, birde bu işin gönül işi var, ülkeme yatırım yapıyorum

Ama duygusal düşünmezsek, ki ben bu şekilde neredeyse herşeyin para ve zaman olduğu bir ülkede bu tarz duygusal düşünen kişi sayısının az olduğunu düşünüyorum

Bu projelerde kira getirisinden çok projenin konumu, bölgenin gelişimini düşünerek 1 yıl sonra projeyi elimizden çıkarttığımızda yada proje bitiminde ödediğimiz para ve elden çıkaracağımız fiyat arasındaki kar payına bakmamız gerektiğini düşünüyorum

Toplamda küçük peşinat ve taksitlerle toplam 100 bin ödediğiniz bir projenin devir aşamasında 1,5-2 katı bir karla devir yapabiliyorsa burda gerçekten güzel bir kar elde etmiş oluruz

Bu projeler kira çarpanı olarak dolar-TL kuru açısından uygun olmayabilir ama başka güzel fırsatların duyurusunu arkadaşlar yapacaktır, bu projelerin bize maliyetinin satacağımız fiyata göre uygun olup olmayacağına projenin detaylarını, fiyatlarını görerek karar verebiliriz sanırım

• @Muhtaradana Yazdiklariniza katiliyorum ama soyle bir gerceginde gozardi edilmemesi lazim, Turkiye'deki enflasyon ve doviz oynamalari.

Biz 2012'de Turkiye'den yatirim amacli bir ev aldik, yeni yapimi tamamlanmisti ve tanidigimiz bir arkadasin projesiydi.

O zamanin parasi ile $45K odemistik, TL olarak 90K civarindaydi. Su anda TL olarak evin degeri 300K civarinda ve dollar bazinda yaklasik $50K yapiyor.

Eger dollar kuru 2012'deki duzeyde kalsaydi, bu yatirimin degeri su anda yaklasik $150K falan olacakti. 3 kati degerlenmis olacakti ama kur yukselmesi ve diger faktorlerden dolayi, 8 yillik bir surec icin bence maddi olarak cok karli bir yatirim degil.

• @MySea evet size katılıyorum, dolar TL arasında çurumdan dolayı uzun süreli bir yatırım belki zarar bile verebilir, ama yinede kısa sürede tamamlanacak ve deperlenecek projelerin başlangıç aşamada dahil olup, güzel kar oranlarıyla proje devredilebilir

• İnşaat sektöründe çalıştığım firmanın İstanbul Beylikdüzünde'ki Yakuplu Marinada konut projesinde oturum ve yatırımlık daire veya villa almak isterseniz yardımcı olabilirim.
    Şimdiden çok prim yapmış bölge ilerleyen dönemde çok daha fazla prim yapacak değer kazanacak.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |