Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik)

• @zz2191 Merhaba ben Colorado ` da yasiyorum. Rehber ile gorustugumde 60 kredi alip mezun olabilirsin demisti. Umarim onumuzdeki haftaya kadar belli olcak Agustos sonunda baslamayi umuyorum. Kesinlesince bilgiler tekrar guncellerim burada. Siz hangi eyalette yasiyorsunuz.

• @joejoe ben texastayim. Colorado da hangi okula başvurdunuz acaba? Colorado School of mines mi?

• @zz2191 Hayir university of colorado. School of mines ile gidip gorusmedim hem biraz pahali hemde transfer ogrenci statusunde en az 2.75 ortalama olmasi lazim diyor. CU `da da ayni ibare var ancak karsilamiyorsaniz bile pre engineering school da ortalama karsilyana kadar ayni dersleri alabilirsiniz gibi bir ibare var. 🙂

• Anladım sizin adınıza çok sevindim. Başvurduğunuz bölüm Geology science mi? Ben sanırım bu konuda bir Bilgi eksikliğine sahibim. Etrafımda da hiç mühendislik bölümü mezunu veya okuyan kişi yok. O yüzden size bu konuda bu kadar soru soruyorum kusura bakmayın burada görüştüğüm bazı kişiler Geology Engineering bölümü olan okulları tercih etmem gerektiğini söylediği icin kafamda bu şekilde soru işareti oluştu. Bahsettiğiniz okulda Geology science mi yoksa Geology engineering mi var undergrad olarak?

• @joejoe ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik) içinde söyledi:

@zz2191 Hayir university of colorado. School of mines ile gidip gorusmedim hem biraz pahali hemde transfer ogrenci statusunde en az 2.75 ortalama olmasi lazim diyor. CU `da da ayni ibare var ancak karsilamiyorsaniz bile pre engineering school da ortalama karsilyana kadar ayni dersleri alabilirsiniz gibi bir ibare var. 🙂

Merhaba bu ortalama işinden ben de muzdaribim. Bu pre Engineering school hakkında biraz bilgi verebilir misiniz. Bu transfer öğrenci sistemi bittiğinde o üniversite mezunu mu gözüjeceğiz.

• pre egineering school hakkinda CU universitesi ile gorustugumde, advisor bana civil engineering ile ayni dersleri aliyorsun ama baska bir kampusde ve farkli bir sinifda dedi. Sadece ortalamani duzeltmek icin boyle bir sey gelistirmisler gibi bir sey soyledi ve sacma oldugundan bahsetti. Orda aldigin dersler ile ortalamani tamamlayip o dersleri normal kampuse gecince saydirip devam ediyormussun kaldigin yerden. Ayrica basvurum daha sonuclanmadi CU benden eski unviersitemden transkriptimi istemisti universitem basvuru surecinden once yolladi, baska da hic bir belge istemediler, basvuru sureci boyunca 3 kere mail attim herdefasinda bir kac gun icinde cevap alcaksiniz, pazartesi den once cevap alcaksiniz gibi seyler soylediler. Ama gel gor ki bilinmeyen bir sebeb yuzunden fall donemini kacirdim yani ancak ocakta spring doneminde baslayabilcem bir aksilik olmazsa. Onuda dun itibari ile okula gittim, neler oldugunu sordum kem kum ettiler bakin dedim ben butun istediginiz belgeleri gonderdim size zamanindan once yani nasi kaciririm bu donemi falan dememe ragmen hic bi sekilde tekrar fall donemine kayit olamicagimi soylediler. Simdik kac kredi transfer edecegimi sanirim onumuzdeki hafta (umarimmm) soyleyecekler spring donemi icin. Yani demem o ki arkadaslar isinizi takip edin basvurudan sonra once, burokrasi bazen burada da islemiyor iste 🙂

• @joejoe öncelikle geçmiş olsun. Sizi takipte olacağım. Sonuçlardan burayı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

• Arkadaşlar kolay gelsin bilen biri cevaplarsa çok sevinirim 4 yıllık turizim otelcilik ve işletmeciliği diplomasının bir faydası olur mu abd'de? Yoksa hiç bir avantajı olmaz mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kadirkadem ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik) içinde söyledi:

Arkadaşlar kolay gelsin bilen biri cevaplarsa çok sevinirim 4 yıllık turizim otelcilik ve işletmeciliği diplomasının bir faydası olur mu abd'de? Yoksa hiç bir avantajı olmaz mı?

bu konunun ikinci mesajini okuyabilirsiniz.

• @beyza-levi EIT belgesi dediginiz FE belgesi dedikleri sanirim degil mi?Ben yakin zamanda Amerikaya gelecegim ve insaat muhendisiyim.Bu belgeyi almak icin gelmeden neleri getirmem gerekir oraya?Basvurdugumda benden ne isterler?Bu belgeyi almak icin zaman ayirip bu sinava calismak gerekir.Bunun icin bir kaynak,ders notu,kurs herhangi birsey var mi? Ya da sinava girdiginiz yerde size bir egitim verdikten sonra mi sinava aliyolar yoksa sadece sinava sokup sizin bilginizi mi olcuyolar?Bu sinavin ucreti ne kadardir ve sene icinde kac defa acilir?Son olarak bana onereceginiz bir yol haritasi var mi?Nereden baslamaliyim?Biliyorum biraz uzun oldu :)...Simdiden tesekkur ederim.

• merhabalar türkiyede abet denkliği olmayan bir okuldan bilgisayar mühendisi mezunuyum orada denklik almam gerekli mi ve gerekliyse ne kadar sürer?

• @zeki-inci oncelikle NCEES'e girip kayit olun. bu sorularin tum cevaplari orada bulunuyor. ama ozetle de su sekilde, okulunuzun ve bolumunuzun akredite olup olmadigini control etmelisiniz, ABET sayfasindan, eger akredite ise direk NCEES sayfasindan sinav basvurunuzu yapiyorsunuz.
    Bu sinavi ITU'de de alabiliyorsunuz, ITU Turkiye'deki tek yetkili sinav merkezi. Ancak ITU mezunu olmaniz veya denlik kabulunuzun NCEES'ten yapilmis olmasi gerekiyor yine.
    akredite degilse, okudugunuz okuldan dogrudan gonderilmek uzere transcript, diploma ornegi isteniyor, yine bunlarin formal istek formlari NCEES sayfasinda mevcut. yani o istek formunu alip okulunuza yolluyorsunuz, okul formu da imzali kaseli yapip istenen belgelerle NCEES'e gonderiyor. Sureci kendi uyelik dashboardinizdan takip edebiliyorsunuz sonrasinda.

EIT evet Engineer in Training ve FE ayni anlama geliyor. Fundamentals of Engineering sinavini gecince EIT unvain aliyorsunuz. sonda 4 yil PE(professional Engineer) altinda calisip PE sinavina gecerek de PE unvain aliyorsunuz,

Sinav degisik muhendislik dallari icin farkli ders gruplarini kapsiyor, tum calisma dokumani yine NCEES'de satiliyor, Amazon'dan, ebay'den, youtube'dan da bir suru bedava/ucretli kaynak temin edebilirsiniz.

Sinav NCEES'in sinav merkezlerinde, bilgisayardan yapiliyor. bir bilgisayar ve masa veriliyor size, yaninizda da hesap makinesi alabiliyorsunuz sadece, NCEES'in kendi formul database'i var ona erisiminiz oluyor. yani 4 yillik muhendislik egitimindeki tum formulleri ezberlenmeniz beklenmiyor. yuzlerce sayfalik bir formul kitabi var ki ucgenin icacilari bile verilmis. o formul kitabinda hangi konu nerdedir ona calismak bile epey zaman aliyor.

• Siteye girdim ve kayit oldum.Okulum akredite degil.Simdi bu sitede hangi adimi takip edip okulumdan oraya istenilen belgelerin gonderilmesini saglayabilirim denklik icin?

• FE sınav soruları ve çözümleri için bakabilrisiniz. https://www.youtube.com/channel/UCGv3KG_qIWQuIZEH-YGpBUw/featured

• Arkadaslar sizce 9 sene once mezun olmus birisinin bu sinava girip gecmesi olasi mi?Sanki attigimiz tas urkuttugumuz kusa degmezmis gibi geliyor bana.Universitede ogrendigimiz bilgilerin cogunu unuttuk.Bunlara tekrar calisip hatirlamak ciddi bir surec.Bu sinava girmek isteyen arkadaslar hangi motivasyonla bunu yapmak istiyorlarsa lutfen bana da asilasinlar:)Ve kendinize ne kadar bir sure veriyorsunuz bu sinava hazirlanmak icin bunu da merak ediyorum.o sure zarfinda nasil gecineceksiniz mesela?

• Merhaba @Beyza-Levi
    Ben bu sene İTÜ-İnşaattan mezun oldum ve green card çıktı. Önümde daha 7-8 ay var ve bu süre zarfında çalışığ Türkiyede sınava girip şansımı deneyeceğim. Başarılı olmam çok olası bir durum değil ama okuldan yeni mezun olduğum için bilgilerim taze olduğu için çalışmamı hızlandıracağını düşünüyorum. Sınav hakkında birkaç sorum var:
    1- Ben NCEES'de üyelik oluşturmadım çünkü sınava en az 6 ay sonra girmeyi planlıyorum, bu formül kitapçığına sadece üye oluncamı sahip oluyoruz ve aynı zamanda NCEES'de bu kitapçık ücretlimi ya da dökümanlar ücretli mi ve bu dökümanlar geçmiş yıl sorularını mı kapsıyor yoksa konu özetlerini mi?
    2- Eğer sınava girdiyseniz internet üzerinden alabileceğim bir kaynak öneriniz var mıdır?
    3- Bu sınavı (ŞANS ESERİ) vermem dahilinde, İTÜ diplomam ile geldiğimde iş bulma olasılığım nasıl olur?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Kardesim hem okulun akredite hem daha yeni mezun olmussun bilgilerin taze.Hem de onunde 7 ay gibi buyuk bir zaman var.Sen de sinavi gecmem zor diyorsan biz ne yapalim?

• Banned

Egitim fakültesi mezunu aktif çalışan biyoloji ögretmeni ABD ye geldiginde(özellikle Texas-Houston)kendii branşında veya el. school olabilir.. Ögretmenlik yapabilir mi denklik önemli mi bu konuda bilgisi olan?

• @sinem-akçam ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik) içinde söyledi:

Egitim fakültesi mezunu aktif çalışan biyoloji ögretmeni ABD ye geldiginde(özellikle Texas-Houston)kendii branşında veya el. school olabilir.. Ögretmenlik yapabilir mi denklik önemli mi bu konuda bilgisi olan?

Ingilizceniz ve calisma izniniz varsa, texas veya ogretmen aciginin oldugu baska bir eyaletteyseniz, talep goren bir branssa, eyaletin sertifika sinavlarini gecerseniz, deneyiminiz de varsa bence kolaylikla ogretmen olarak is bulursunuz. Matematik, fen bilimleri (ozellikle ortaokul-lise seviyesi), ingilizce ogretmenligi ve ozel egitim ogretmenligi en fazla acigin oldugu branslar.

• @crazycells Merhaba,
    İlk defa yazıyorum, forum gerçekten çok yaralı, emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım.

Buradan edindiğim bilgiye göre mühendislik alanında, önce bir sınavla EIT (Engineer in Training) olunup 4 yıllık iş tecrübesi sonrasında da PE (Professional Engineer) sınavı alınarak üst seviyede profesyonel mühendis olunuyor.

İncelediğim bazı eğitim ve iş forumlarında 2 yıl eğitim, sonra 4 yıl eğitim, sonra EIT ve PE sınavlarından bahsediyor, ayrıca bunlara paralel ya da üstü olarak master ve doktora eğitiminden bahsediliyor, kafam biraz karıştı.

Şunu sormak istiyorum; Türkiye'de Lisans ve Yüksek Lisans yaptım. ABD'de bir üniversiteden doktora için kabul aldığım takdirde, mezuniyet sonrası Dr. Mühendis olarak sınavlara girmeden PE olarak çalışmak mümkün mü?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

118

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |