Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik)

• @starwars edindiğiniz bazı eğitim ve iş forumlarında diye bahsettiğiniz sitelerin linklerini buraya atın hep beraber bakalım. Benim bildiğim sizn de bildiğiniz önce EIT(bunun için fe sınavını geçmeniz gerekiyor) daha sonra pe belgeli bir mühendisin yanında 4 yıl çalıştığınızı belgeledikten sonra gireceğiniz pe sınavı sonucunda profesyonel mühendis oluyorsunuz.
    Şunu da belirtmek isterim, geçen facebook grubunda bir mühendis arkadaş bu belgeleri olmadan da işe başlayabilmiş. Yani illa bu belgeleri alacaksınız diye birşey söylemiyorlar, bazı mühendislik iş başvurularında bu belgeleri istemiyorlarmış. Tamamen kısmet bu işler. Bu belgeleri tamamlarsınız belki işiniz olmaz, ya da yukarıda bahsettiğim örnek gibi belgeniz olmadan da işe başlıyabiliyorsunuz.
    Ama yine de bu belgeleri alma yolunda olmak lazım gerektiğini düşünüyorum. İş bulma şansımızı baya bir artırır.
    Dr mühendis olarak sınavlara girmeden pe olarak çalışabileceğinizi düşünmüyorum(tabiki bu benim görüşüm) Ama piyasada o ünvanla iş bulabileceğinizi düşünüyorum.

• @civilengineer_83 aciklamalar icin tesekkur ederim. Crazycells'in verdiği bilgileri okuduktan sonra arastirma yaparken sayfadan sayfalara ciddi zaman harcayarak sorf yaptım, iclerinde resmi sayfalarda vardi, ama linklerini hic kaydetmek aklima gelmedi. Bunu yeni arastirmalar sirasinda dikkate alacagim, yol gosterdigin icin sag ol. Aslinda ben bir sirket kurup Turkiye baglantili is gucu kullanarak proje isleri dusunuyorum. Ihaleli islere girmek (alt yuklenici olmamak icin) istersem belki gerekli olur diye dusundum. Bu yastan sonra genel bir sinav bizi asar, ama doktora yapilabilir kanisindayim. Selam ve saygilarimla...

• @starwars yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Ama size bir öneride bulunmama izin verin lütfen. Doktoranızı mutlaka yapın buna hiç itirazım yok ama doktora sonrası veya sürece göre yukarıda saydığım sınavları vermeye çalışmanız ileride size çok farklı kapılar açabilir inancındayım. Ben sizin gibi donanımlı birinin işsiz kalabileceğini düşünmüyorum zaten ama bu dediğim sınavları da bir taraftan vermeye çalışırsanız usa da yetkin bir mühendis olma özgürlüğüne kavuşursunuz. Ben size söylediklerimi kendim de yapmaya çalışacağım. Benim bir özel hedefim de Amerika'ya gelen meslektaşlarıma ışık olmak. Ben yapabildiysem siz de yapabilirsinizi göstermek. Hatta eğer çok iyi konumlara gelirsem onlara daha gelmeden bile iş ayarlayabilmek. Umarım başarılı olurum bu düşüncelerimde. Size de hayatta başarılar. İnşaallah hayatta başarı ve mutluluğu yakalarsınız. Saygılar selamlar...

• @civilengineer_83 iyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Umarım her şey kalbine göre olur ve bu süreçte sizin gibi iyi insanlar yolunuzu aydınlatır. Selamlar...

• Merhaba Elektrik ve elektronik mühendisi Türkiye den mezun Amerika'da yüksek lisans yapar ise Amerika'da çalışa biliyor mu.. Bide Mühendisilk diploma denkliği almak kolay mı....

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@furkanucar ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik) içinde söyledi:

Merhaba Elektrik ve elektronik mühendisi Türkiye den mezun Amerika'da yüksek lisans yapar ise Amerika'da çalışa biliyor mu.. Bide Mühendisilk diploma denkliği almak kolay mı....

Evet, yuksek lisans sonrasinda 2 yillik calisma izniniz oluyor. Eger ABD'de master yaparsaniz sonrasinda kimse sizden diploma denkligi istemeyecektir kanimca.

• türkiye' de müdek akreditasyon işlemini gerçekleştiriyor. türkiye ile abd arasında washington accord imzalı. yani müdek akreditasyonu olan fakülte/bölümlerin abet akreditasyonu da olması gerekli değil mi? yanlış mı düşünüyorum acaba?

• @richthofen ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik) içinde söyledi:

türkiye' de müdek akreditasyon işlemini gerçekleştiriyor. türkiye ile abd arasında washington accord imzalı. yani müdek akreditasyonu olan fakülte/bölümlerin abet akreditasyonu da olması gerekli değil mi? yanlış mı düşünüyorum acaba?

Yanlış. Washington Accord, bu uluslararası anlaşma dahilindeki ülkelerin birbirinin mühendislik eğitimini tanıması(recognition) anlamına geliyor.
    ABET (Accreditation Board of Engineering and Technology ) ise akreditasyon yani denklik veren kurum. Bu ise ABET dahilindeki okulların belli bir eğitim standardında olup olmadığını belirliyor. Belli yıl aralıklarında denetimlerini tekrarlayıp o okul ve program hala bu standartlarda mı diye karar veriyorlar. Okul ve programın ABET akreditasyonlu olup olmadığını öğrenmek için abet.org sitesinden kontrol etmek gerekiyor.

• @gallifrey pekala, mühendislik eğitimini tanıyorsa türkiye diplomaları abd' de tanınıyor o halde öyle mi?

• @richthofen ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik) içinde söyledi:

@gallifrey pekala, mühendislik eğitimini tanıyorsa türkiye diplomaları abd' de tanınıyor o halde öyle mi?

Evet Washington Accord bu anlama geliyor. Fakat yine de kuruma, iş yerine bağlı olarak bünyelerinde çalıştıracakları mühendisin ABET denkliği olan bir okuldan mezun olmasını veya denklik veren diğer kurumlardan belge almasını isteyebilirler. Tamamen onların insiyatifinde.

• @gallifrey tamam şimdi daha iyi anlaşıldı durum, teşekkür ederim.

• @civilengineer_83 Merhaba Elektrik-Elektronik Mühendisi birinin hangi belgeleri hazırlaması gerekmekte PE sınavı derken Principles and Practice Engineering sınavından mı bahsetmektesiniz.
    Birde her sektör için ayrı belge gerektirmekte diye düşünüyorum. Yani Elektrik -Elektronik mühendisi biri, yüksek voltaj enerjiden tutun , asansör sektörüne, satışa kadar bir çok alanda çalışmakta yani derya deniz bi sektör. Bunun için sektörel bir tecrübe ve uzmanlık sertifikası tarzı belgeler daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Mesela benim 7-8 yıllık iş tecrübem var ve otomasyon ve şuanda ise 2-3 yıldır asansör sektöründe çalışmaktayım.Elektronik kart gömülü sistemler üzerine hiç çalışmadım ve çalışmayıda düşünmüyorum, sadece üniversitede bunun derslerini almıştım.

Bunun üzerine şimdi beni PE de sınava tabii tutmaları ne derece benim gerçek hayatta işime yarayacak.
    Yeni mezun biri için belki durum biraz daha farklı hangi alana kayacağı belli olmadığı ve tecrübesiz olduğu için.

PE sınavına nereden ABD de başvuruda bulunabilirim ? Hangi belgeler gerekmekte ?

ABD de Grencard'ım ve SSN'im var, henüz Türkiyede olmakla beraber kısa bir süre sonra (4-5 ay içinde) ABD'ye göç etmiş olacağım.

Yüksek lisans yapmak bizim bu sorunumuzu çözer diye düşünmekteyim.Bu konuda çeşitli okullarla konuştum. Toefl IBT(85 min.) ve + GMAT-MBM için GRE-Mühendislik için gerekmekte. Bazı üniversitelerin bazı bölümleri için sadece Toefl da yeterli olmakta.

Sizinde bu konu hakkında görüşlerinizi ve yardımınızı rica ederim.Teşekkürler . . .

• @1877ru merhaba. Öncelikle PE sınavına girmek için öncesindeki FE sınavına girip, kazanıp, edindiğiniz bu belgeyle 4 yıl PE belgeli bir mühendisin yanında çalışarak(bunu belgelendirmek gerekiyor) PE sınavına o şekilde girebiliyorsunuz. Bu konu biraz çetrefilli ben size link atayım oradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. https://ncees.org/engineering/pe/electrical-computer/
    Şayet yukarıda saydığım sizin de belirttiiniz belgeleri almanız mühendislik kariyerinizde önünüzü baya bir açacak diye düşünüyorum. Çünkü iş ilanlarına baktığımda hep bu belgeleri istemişler. Tabi diğer yandan bu belgelere sahip olmadan da iş bulan mühendis arkadaşlarımız var. Siz de takdir edersiniz mühendislikte tecrübe çok önemli. Eğer bu tecrübenizi karşı tarafa aktarabilirseniz tabiki de iş bulabilirsiniz. Ama naçizane fikrim, kendi tecrübelerinize dayanarak biş iş bulsanız da bir taraftan da bu belgeleri zamanla edinmenizi tavsiye ederim.
    Bir başka bir vereyim bu belgeleri almak için bitirdiğiniz üniversite ABET akreditasyonu olması gerekiyor. Eğer böyle bir üniversiteden mezunsanız işiniz nispeten kolay. Direk sınava başvurabilirsiniz. Türkiye^de İTÜ,ODTÜ,Boğaziçi,Bilkent olması lazım. Hatta İTÜ mezunu iseniz, sınava hazırlanıp FE sınavına TR de girebilirsiniz.
    Eğer ABET akreditasyonu olmayan bir üniversiteden mezunsanız, Mezun olduğunuz üniversiteye gidip ders içerikleri, transkirpt, diploma gibi belgeleri (İngilizce olması gerekiyor, değilse tercüme ettirilmesi lazım)NCEES'ye kapalı bir zarfta göndermesi gerrekiyor. Daha sonra bu kuruluş derslerinizi değerlendiriyor. Sonrasında eksik ders varsa bunu yüksek lisans ile kapatabileceğinizi düşünüyorum.
    Bu sınavlara ABD^de gire bilirsiniz(https://ncees.org/engineering/ )
    Siz biraz araştırın yine takıldığınız benim de bildiğim bir konu olursa yardımcı olurum. Kolay gelsin...

• @civilengineer_83 Merhaba,bilgilendirmeniz için teşekkürler. Maalesef İTÜ,ODTÜ,Boğaziçi,Bilkent,Hacettepe mezunu değilim. (Ortalama bir üniversite mezunuyum diyeyim 😃)Abet listesinde üniversitem yok.

FE sınavına İtü mezunu olmadığım için Türkiyede giremiyorum, vermiş olduğunuz siteden baktım ve nerede ABD 'de girebileceiğime dair yerleri gördüm.

Yetkin Mühendislik Birinci Aşama Sınavı (Fundamentals of Engineering, FE) FE için 200$

Yetkin Mühendislik İkinci Aşama [ Principles and Practice Engineering (PE) ] sınavı için 400 $

Bu sınavlardan öncelikle birincisi olan FE'ye akabinde PE'ye girmem gerekiyor sanırsam.Bu yıl İTÜ'de de bu sınav düzenlenmiyecekmiş, bu arada hoş düzenlensede İTÜ mezunu olmadığım için giremiyor olacağım. [ Detaylı bilgi: http://www.yms.itu.edu.tr/ ]

Akademik kariyer düşünmeyen biri içinde bu iki sınavada girmek gereklimidir sizce ?

Sadece FE'yi almak ne derece yeterli ve nasıl bir hazırlanma gerekli bunun için.Teşekkürler . . .

• @1877ru

selam bende elektrik mühendisiyim. FE için nasıl bir hazırlanma gerek diye sormuşsun. fundementals of engineering exam example diye aratınca örnek sorular çıkıyor. çalışınca yapılabilecek bir sınav. aşırı kolay değil ama aşırı zor da değil. benim şahsen biraz yurtdışı geçmişim ve maddi birikimim var. hayırlısıyla çıkarsa yeşil kartla gidip amerika'ya kalıcı yerleşmeyi düşünüyorum. oraya kazanç için değil de çocuğumun eğitimi için gitmek istiyorum. 3bin usd net kazanç bana yeterli evi de peşin alırsam ev masrafı da olmayacak. ben PE olmaya çalışırım şahsen.

eğer yaşın 30altı ve fazla birikimin yoksa eğitime odaklanmanı tavsiye ederim.
    bence asıl olay transkriptte eksik ders çıktığında o derleri bidaha alman gerekiyor. orası biraz zorlayabilir.

• Öncelikle herkese iyi günler dilerim. Benim bir konuda yardıma ihtiyacım var. Ben greencard sahibi değilim henüz önümüzdeki ay Mayıs ayında açıklanacak sonuçlar. Ben her ihtimale karşı bilgi edinmek amacıyla çeşitli yerlerden internet siteleri , greencard sahibi kişilerden vb. araştırmalar yapıyorum. Ben makine mühendisliği öğrencisyim. Greencard sahibi olursam mesleğimle alakalı greencard sürecinde yaşayacağım olumlu veya olumsuz durumlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melihşah-uğuz ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik) içinde söyledi:

Öncelikle herkese iyi günler dilerim. Benim bir konuda yardıma ihtiyacım var. Ben greencard sahibi değilim henüz önümüzdeki ay Mayıs ayında açıklanacak sonuçlar. Ben her ihtimale karşı bilgi edinmek amacıyla çeşitli yerlerden internet siteleri , greencard sahibi kişilerden vb. araştırmalar yapıyorum. Ben makine mühendisliği öğrencisyim. Greencard sahibi olursam mesleğimle alakalı greencard sürecinde yaşayacağım olumlu veya olumsuz durumlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Bu konuda sadece "ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü" ile ilgili sorulari sormalisiniz. Bu konu ne Green Card ile ne de ABD'deki diger vize statuleri ile ilgili bir konu degil.

• Selamlar, bende makine mühendisiyim, arkadaşlar hangi mühendislik dalının hangi eyaletlerde yoğunlukta olduğunu gösteren bir istatistik sonucu var mıdır?
    Mesela ben makine mühendisi olarak otomotiv sektöründe çalışmaktayım. Amerikada otomotiv sektörü hangi bölgelerde yoğun olarak bulunuyor bilenler var mı?
    Ben araştırdım biraz lakin buradada tecrübelilerden faydalanmak istiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@oz-engineer ABD'de Denklik ve Diploma Kabulü (Mühendislik) içinde söyledi:

Selamlar, bende makine mühendisiyim, arkadaşlar hangi mühendislik dalının hangi eyaletlerde yoğunlukta olduğunu gösteren bir istatistik sonucu var mıdır?
    Mesela ben makine mühendisi olarak otomotiv sektöründe çalışmaktayım. Amerikada otomotiv sektörü hangi bölgelerde yoğun olarak bulunuyor bilenler var mı?
    Ben araştırdım biraz lakin buradada tecrübelilerden faydalanmak istiyorum.

Su siteden resmi bilgilere ulasabilirsiniz:

• @crazycells aradığım tamda buydu, çok teşekkürler kardeşim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |