Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Türkiye'den emekli olan biri Green Card ile Abd'ye geçince emekliliği ile ilgili TR'de sorun yaşayabilir mi?

Yani abd ye maaşını/gelirini bildirmek zorunda mı yada Sgk ya bildirmeli midir yurt dışında yaşayacağım sorun olur mu gibi.

Böyle bir durumda ülkemize örn. 6 ayda bir mi giriş çıkış yapmalıyız?

• ⭐⭐⭐⭐

@josh_ua Ben Tr de emekliyim asıl adres U.S.A. diğer adres Türkiye . İki ülke arası hiç bir para transferi yapmıyorum. Emekli maaşım Türkiye’de eşim tarafından çekiliyor. Çift muhasebe olmaması içim Sadece Abd gelirimi beyan ediyorum. Emekli maaşı problemi Abd den devlet nezdinde normal emekli olunca var.( 401k bireysel emeklilik hariç). Türkiye yada Abd den birini seçmeniz gerekebilir.

• @redsat2000 Teşekkürler cevaplar için.

• @redsat2000 "Emekli maaşı problemi Abd den de emekli olunca var" derken, ABD den emekli olurken ABD ici veya disi bir gelirimizin olmamasi kosulu oldugunu mu kastediyorsunuz?

• @redsat2000

Merhaba @redsat2000
    Saniyorum yukaridaki dorduncu ve besinci cumleleriniz sehven (bu kelimeyi de hic sevmem ancak burada maalesef gerekli) bir copy&paste ile mesajinizda yer almis; mesajinizi duzenleyip onlari silmek isteyebilirsiniz 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader Bahsettiğim iki yerden aynı anda emekli olmamakla ilgili. 401k ile ilgili sıkıntı yok . O bireysel emeklilik .Şahsi ve isteğe bağlı. Ancak Abd de devlet kanalı ile olunan emeklilik durumu ile ilgili sıkıntı var. Birini seçmemiz gerekebilir.

• ⭐⭐⭐⭐

@Sharm, içinde söyledi: Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek

@redsat2000

Merhaba @redsat2000
    Saniyorum yukaridaki dorduncu ve besinci cumleleriniz sehven (bu kelimeyi de hic sevmem ancak burada maalesef gerekli) bir copy&paste ile mesajinizda yer almis; mesajinizi duzenleyip onlari silmek isteyebilirsiniz 🙂

@Sharm cümlemde sıkıntı ve yanlışlık yok.Yinede daha iyi anlaşılması için düzenleme yaptım. Teşekkürler

• @redsat2000 bu bilgiyi nereden edindiniz? kaynak neresi?

• ⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader Emekli olup Yurtdışından emekli olacaklar ile ilgili haberlere bakın . Sorun Türkiye ile ilgili Abd kısmında bir sıkıntı yok.

• @redsat2000, içinde söyledi: Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek

@hasbelkader Emekli olup Yurtdışından emekli olacaklar ile ilgili haberlere bakın . Sorun Türkiye ile ilgili Abd kısmında bir sıkıntı yok.

Evet onu biliyorum 🙂 TR de emekliliğin temel şartı.

• Yanlış anlamadım ve yorumlamadıysam Amerika'dan emekli olunduğunda Türkiyedeki emeklilik mi iptal olup durduruluyor?

• ⭐⭐⭐

@AE123 Amerika ile Sosyal Güvenlik anlaşmamız olmadığından dolayı bir sorun olmayacaktır. Mesela Almanya ile Sosyal Güvenlik anlaşmamız olduğundan dolayı Türkiye'de emekli olan biri Almanya'da çalışmaya başlayınca , çalıştığı süre boyunca emeklilik maaşı ödenmiyor. Bu durum Amerika için geçerli değil.
    Sorunuzun cevabı hayır, iki ülkeden de emekli maaşı alabilirsiniz.

• 5510 sayili kanunun yururluge giris tarihinden, 1 Ekim 2008, sonra sigortali olanlarin yurtdisinda calismaya baslamasi halinde emekli maaslari kesilir. Linkteki belgenin son paragrafini iyi okumanizi tavsiye ederim.

https://www.sinerjias.com.tr/pdf/turkiyede-emekli-olduktan-sonra-yurtdisinda-calisma-halinde-aylik-kesilirmi.pdf

• @goblis Merhaba bu mesajınızdaki asıl sorunuza hiç cevap verilmemiş. Siz cevaba ulaşabildiniz mi bu süreçte. Benzer durum benim için de var. Eşim talihli, 2023 ortasına doğru ABD'ye yerleşmeyi düşünüyoruz. Mevcut şirketim bize yine destek var diyor. Bu nedenle ben de sizin sorularınızla benzer sorulara sahibim.

• Geriye donuk bir miktar GSS borcum oldugunu ogrendim. Bu sure zarfinda turkiyeye hic gitmedim ve hic bir hizmetten yararlanmadim. Ilk defa benim basima gelmiyordur diye tahmin ediyorum. Bu konuda yapilabilecek bir sey var midir?

• ABD ye gelis tarihinizden konsoloslukta adresinizi yurtdisina tasimak icin gerekli proseduru yerine getirdiginiz tarihe kadar Turkiye de ikamet ettiginiz kabul ediliyor. Bu sure zarfinda GSS prim borcunuzun odenmesi isteniyor. Malesef durum bu sekilde.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Caner-0 konsolosluklara artık noter sistemleri bağlandı. Hemen Türkiye de aileden birisine vekalet veriyorsun onlar da dilekçe verdikleri zaman GSS borcun siliniyor. Ancak e devlette tarihçeli adres sorgulama da ilk adres yurtdışı ikinci adres Türkiye gözüküyor dimi.

• Tesekkurler cevaplar icin. Iki yil once degistirmistim adresimi. Keske adresimi daha erken degistirseydim. Konsolosluk da cok basit bir islemmis.

• Selamlar Türkiye den emekli olmak için, Amerika da ikamet bildirmezsek, yurtdışında olduğumuz günleri sigorta primi ödeyerek tamamlayabilirmiyiz. O zaman pasaportdaki yurtdışı geçmişine mi bakıyorlar, yoksa Amerika da çalıştığımız yerlerden evrak mı istiyor sgk? Yoksa ikamet yurtdışında olmadığı için böyle bir hakkımız olmuyor mu? Bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.
    Ben gss ödeyerek Türkiye deki hizmeti almak istiyorum fakat Amerika da çalıştığım süre için SGK primi ödeyip emekli olmak isteğim.

• @sfenx yurtdisinda calistiginiz gunleri, Turkiye de veya yurtdisinda ikamet edin farketmez, istediginiz zaman saydirarak ve gerekli odemeyi yaparak emekli olabilirsiniz. Ancak kanuna gore yurtdisinda calisilan gunlerin saydirilmasi yoluyla emekli olunursa, emeklinin yurtdisinda calismasi durumunda emeklilik haklari durduruluyor.
    Yurtdisi gunlerinizi saydirarak emekli olmak icin calistiginiz ulkedeki Turk konsoloslugundan hizmet belgesi almaniz gerekiyor. Hizmet belgesini alabilmek icin de o ulkenin SGK ya esdeger kurumundan calistiginiz yillarin dokumunu iceren resmi onayli bir belgeyi noterde onaylatip apostil yaptirdiktan sonra Turk konsolosluguna sunmalisiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |