GÜNCEL KONULAR

Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler! Forumumuza yeni üye olan arkadaşlar şu iletideki kuralları okumalılar ve tüm kurallara dikkat etmeliler.

Maas (Salary) Belirlemede Yardim Lutfen.

• Merhaba arkadaslar, Turkiyede 10 yil kadar 4PL hizmeti veren bir sirkette otomobil tasimaciligi ve stoklamasi, PDI (Pre Delivery Inspection) ve planlama alanlarinda calistim. Sonra cesitli sebeplerden buradan ayrilmak zorunda kaldim.

Sonrasinda 3 yil kadar da Kocaeli'deki Autoport Limani'nda Italyan bir sirket adina RO-RO gemilerinden tahliye edilen yada yuklemesi yapilan araclarin kontrol ve raporlamanmasi isini yaptim.

GC ciktiktan sonra ve buraya gelmeden cesitli pozisyonlardaki mudurlerim ile bu konuyu paylasmistim. Gelmeden 1 ay kadar once Turkiye'deki en ust duzey mudurum direkt sirket mudurlerine konuyu anlatan bir mail gonderdi. Geri donen mail de su anda Amerika'daki isin sadece bir kisinin yurutebilecegi kadar az miktarda oldugu ve su an icin adama ihtiyac olmadigi yonundeydi ancak buradaki arkadasin da bilgilerini paylasarak Amerika'ya geldigimde onunla iletisime gecmemi istemislerdi. Mail boyle olunca da bizim is yatar deyip umudu kesmistim.

Aradan aylar gecti ve iki ay kadar once Turkiye'deki mudurum aradi ve bu arkadas ile iletisime gecmemi soyledi. Heyecanla arkadasi aradim. Houston limanina bir RO-RO firmasinin ayda ortalama 6 gemisi yanasacakmis. Bu gemiden tahliye edilen araclarin kontrolu icin benimle gorusmek istedigini ancak isin henuz netlesmedigini soyledi.

Aradan gecen zaman zarfinda hala firma ile iletisimde olduklarini beni unutmadiklarini filan anlatan mesajlar atti arkadas. Gecen ay ise limanlara giris icin gerekli olan TWIC kartini alip, alamayacagimi sordu. Tum sartlari sagladigimi, basvurursam alabilecegimi soyledim. Basvuruyu yaptim, basvuru ucretini de bana geri odediler. Kart elime ulasti aradan neredeyse 1.5 ay gectikten sonra arkadas tekrar mesaj atti. Baska sehire tasinmayi dusunurmusun? diye. Sehir, Brunswick GA. Arastirdigimda kucuk bir liman kasabasi oldugunu, okul puanlarinin dusuk ve suc oraninin yuksek oldugunu gordum. Henuz bu konuda net bir geri donus yapmadim. Esim ile konusup sonrasinda geri donus yaparim demistim.

Bu uzun on yazidan sonra gelelim asil konuya. Birkac gun once isin neredeyse netlestigini ve benden istedigim maasi belirtmemi istedi. Burada bir RO-RO firmasinin muduru olan bir kisi benim Turkiye'den eski yoneticim. Sagolsun bana bu konuda cok yardimci oldu ve soyle bir teklif vermemi soyledi.

Is ise tam netlesmemek ile birlikte Texas'da aylik 6 gemi ve New Orleans + Florida + Georgia limanlarina yanasan birkac gemiye daha gitmem gerekecek.

Yaptigim is icin normalde giris tutari yillik 45.000 civari ama ben baska eyaletlere de gidecegimi soyledigimde 50.000-60.000 arasi maas + Healt Insurance + 401K + Gas and Toll + Car Insurance and Car Allowance + Travel expenses

Konu hakkinda eklemek isteyeceginiz, gozden kacan, aklimiza gelmeyen yada bu konuya da dikkat et diyebileceginiz birsey olabilir mi diye sormak istedim. Forumda bu sekilde baska eyaletlere is icin giden arkadaslar da oldugunu bildigim icin soruyorum.

• @yalta

ABD’de yaygın olan “relocation package” konusu var.
    Eğer iş yaşadığınız eyalet dışı bir yerde ve taşınmak şartsa, şirketler bu taşınma için para ödüyorlar. Eğer yukarıdaki yazınızdaki “travel expenses” bu ise o halde zaten talep etmişsiniz.
    Yok yapılacak seyahatler içinse, o zaman bahsettiğim bu konuyu düşünebilirsiniz belki.

Ben bu işime girerken iyi bir ücret almıştım Türkiye’den buraya taşınıyorum diye. Sonradan öğrendim oldukça yaygınmış.

• @FreeWoRLD, içinde söyledi: Maas (Salary) Belirlemede Yardim Lutfen.

@yalta

ABD’de yaygın olan “relocation package” konusu var.
    Eğer iş yaşadığınız eyalet dışı bir yerde ve taşınmak şartsa, şirketler bu taşınma için para ödüyorlar. Eğer yukarıdaki yazınızdaki “travel expenses” bu ise o halde zaten talep etmişsiniz.
    Yok yapılacak seyahatler içinse, o zaman bahsettiğim bu konuyu düşünebilirsiniz belki.

Ben bu işime girerken iyi bir ücret almıştım Türkiye’den buraya taşınıyorum diye. Sonradan öğrendim oldukça yaygınmış.

Cevabin icin tesekkur ederim @FreeWoRLD bana yaptigi ilk teklif "baska sehirlere/eyaletlere gidebilir misin?" di. Sonradan Brunswick GA ya yerlesebilir misin burada bir elemana ihtiyacimiz var gibi ama net degil dedi.

Ben Brunswick'i arastirinca tasinma fikrinden tamamen vaz gectim. Ama guzel bir teklif yaparsalar dusunebilirim de 🙂

• @yalta yaltacım konu dışı olacak kusura bakma da dolardan hızlı yükseliyorsun ha. (:

• @yalta senin sorununu en iyi @redsat2000 anlar yıllarca müdürlük yaptı

• @yalta Ucretli izin sorabilirsin (PTO).

• @ayvalik10, içinde söyledi: Maas (Salary) TurkBelirlemede Yardim Lutfen.

@yalta senin sorununu en iyi @redsat2000 anlar yıllarca müdürlük yaptı

Sevgili Fatih kardesim yaziyi okursan burada, ABD'de hali hazirda RO-RO firmasi muduru olan tanidigim oldugunu ve kendisi ile iletisim halinde oldugumu yazdim. Kismetse bu benim ABD'deki 4. isim olacak, muhtemelen Ugur abiden daha tecrubeliyim bu konuda 🙂 Yaziyi uzun tuttugum icin gozden kacan kisimlar mi oluyor acaba? Kisaltsam mi? 🙂

• @caglaror, içinde söyledi: Maas (Salary) Belirlemede Yardim Lutfen.

@yalta Ucretli izin sorabilirsin (PTO).

Tesekkurler @caglaror zaten olacaktir diye dusunup dikkat etmedigim bir hakti. Ben listeye dahil edeyim. Ne olur ne olmaz 🙂

• @Sefa, içinde söyledi: Maas (Salary) Belirlemede Yardim Lutfen.

@yalta yaltacım konu dışı olacak kusura bakma da dolardan hızlı yükseliyorsun ha. (:

Masallah de olm 🙂 @yalta Turkiye'de de burada da it gibin calisan bir adamdi haci. Hangi is veren sevmez ki bunu? 🙂

• crime rate biraz aldatici olabiliyor burada. ben midland-odessa ya tasinmadan once bakmistim, cehennneme gidiyorum sanmistim. ama su an sevdigim bi yer haline geldi.

• @Ercan-Tekoglan

@Ercan-Tekoglan, içinde söyledi: Maas (Salary) Belirlemede Yardim Lutfen.

crime rate biraz aldatici olabiliyor burada. ben midland-odessa ya tasinmadan once bakmistim, cehennneme gidiyorum sanmistim. ama su an sevdigim bi yer haline geldi.

Cevabınız teşekkür ederim. Ben Crime Rate'den ziyade yerel gazeteleri takip ettim. Aslında Crime olaylarından ziyade okul sayısı az ve puanları düşük. Çocuğu özel okula gönderecek kadar bir ücret teklif ederseler düşünmeden giderim. 😂

• @yalta $60,000 den ortalama 1/3 oraninda vergiler+sigorta+401 falan deductions olacaktir. Yani elinize yillik $40,000 civari yani aylik $3,300 ile $3,500 civari net gececektir. Karar verirken bunlari goz onunde bulundurun.

Birde overtime olacak mi, isin surekliligi nasil, yani emeklilik imkani ve ayrica promotion veya maas zamlari durumlari var mi? Bunlarda onemli detaylar...

• @MySea, içinde söyledi: Maas (Salary) Belirlemede Yardim Lutfen.

@yalta $60,000 den ortalama 1/3 oraninda vergiler+sigorta+401 falan deductions olacaktir. Yani elinize yillik $40,000 civari yani aylik $3,300 ile $3,500 civari net gececektir. Karar verirken bunlari goz onunde bulundurun.

Birde overtime olacak mi, isin surekliligi nasil, yani emeklilik imkani ve ayrica promotion veya maas zamlari durumlari var mi? Bunlarda onemli detaylar...

Tesekkurler @MySea, eger sadece Houston limanlarinda calisirsam overtime pek olacagini sanmiyorum. Ancak benden baska eyaletlerde calisip calisamayacagimi sormustu. Eger baska eyalete gitmem gerekirse fazla mesai olacaktir hemde oyle boyle degil 🙂 Gemi operasyonlari pek oyle hesaplandigi gibi surmez. Normalde tahliye yada yukleme islemi icin atiyorum 24 saat tahmin verilir ama bu sure reelde 30 - 36 saat filan olur. Normalde Turkiyede bu islemleri vardiyeli calisarak cozuyorduk. Burada operasyonlar daha hafif olacak arac sayisi az oldugu icin. Ancak Florida ve Georgia limanlarinda ozellikle tahliye islemleri yuklu adetlerde olmaktaymis. Gemide tahliye ve yukleme operasyonlari varsa sure oldukca uzamakta. Bu durumda %90 mesai olacaktir. Burada otomobil ithalati ve ihracati herhangi birseyden etkilenmedigi icin sureklilik olacaktir. Zaten birkac senede pozisyonda degisiklik yaparim (yukselme yonunde) 🙂 Maas zammi olayini hic sormadim henuz, bilgi sahibi degilim.

Log in to reply

Benzer Başlıklar

62

7.7k
Users

2.3k
Topics

126.8k
| | | |