Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Sayın @The-Black-Eagle ve @saulgoodman sizlere sonuna kadar katılıyorum. Amacım bilgilendirme açısından isteyen insanlar için bir fikir vermesi açısından yoksa zamanında alınan KEY kesintileri ne hale geldiğini bizzat gördük yaşadık :(((

• Uber amazon tarzi islerde emeklilik durumu olmayacagindan bahsedilmis. part time islerde calisanlar da dahil mi buna peki ? sonucta cek aliyorum duzenli ve dediginiz kesintiler oluyor benim cekimde de.

• @ercan-tekoglan uber amazon falan abd emekliliği için değil. Türkiyede yurtdışı çalışmanı borçlanman için söyledim ben onu. Abd de vergi ve fica ödemesini yaparsan sıkıntı yok.

• @the-black-eagle Bugün sgk uğradım işlerim erken bitince emeklilk servisine uğradım yurdışı emeklilik işlemleri için istenen belgelerin hepsi bir yönetmelikle tebliğ ediliyormuş hersene bu senekini konsolosluğun sayfasından aldım biraz uzun linkinidd mevcut detaylı inceleye bilirsin

T.C. NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞU 2018
    6. EMEKLİLİK İÇİN YURTDIŞI BORÇLANMA İŞLEMLERİ / HİZMET BELGESİ
    BAŞVURUSU
    Vatandaşlarımız 3201 sayılı yasa kapsamında yurtdışı borçlanmasından yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından talep edilen ve ABD’de yasal olarak çalışmış oldukları tarihleri gösteren “Hizmet Belgesi”ni Başkonsolosluğumuzdan alabilmektedir.
    Yurtdışı Borçlanma İşlemlerinin Şartları Nelerdir?
    Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalanmış ülke olsun veya olmasın yurtdışında çalışan Türk vatandaşları ve doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler (Mavi kartlılar) yurtdışında geçen hizmetlerini ve ev kadınlığı sürelerini ülkemiz sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde Türkiye’de geçmiş hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak amacıyla borçlanabilirler. Yurtdışı borçlanma işlemlerinin şartlarını detaylı olarak T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sayfasından da inceleyebilirsiniz.
    Bağlantı: http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler
    ABD ile Türkiye Cumhuriyeti arasında sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiştir. Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri;

• Bulunulan ülkelerdeki Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerden alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri,

• Yurtdışında çalıştıkları iş yerlerinden alacakları hizmet sürelerini gösterir bonservisleri
      ile birlikte pasaportlarında bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri, (Başkonsolosluğumuzda tercüme hizmeti bulunmadığından ABD’de tercüme ettirdiğiniz belgeyi Türk makamlarına ibraz edebilmek için belgeye ABD’den Apostil onayı almanız gerekmektedir. Apostil onayı alabilmeniz için tercümanın beyanına ABD noteri onayı [Notary Public] almanız ve daha sonra da noterin geçerliliğini County Clerk’e onaylatmanız [Authentication of the Notary Public] gerekmektedir.)

• Gemi adamları, çalıştıkları geminin bayrağını taşıdıkları ülkelerde bulunan Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerinden alacakları ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgelerini veya iş yerlerinden alacakları sigortalılık sürelerini gösterir bonservisleri ile gemilerde çalıştıklarını gösterir belgelerde kayıtlı bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri ya da pasaportlarında çalışma süreleri ile örtüşen giriş-çıkış tarihlerini gösterir sayfaların örnekleri, gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmelidir.
      Çalıştığınız süreyi ve/veya sosyal yardım alıp almadığınızı gösterir Hizmet Belgesi alabilmeniz için Başkonsolosluğumuzca istenen belgeler:
      1.
      a) U.S. Social Security Administration’dan temin edilen, vatandaşlarımızın ABD’de çalıştığı yılları gösteren, yeni tarihli online olarak ücretsiz alınabilen (www.ssa.gov) “Yearly Totals of Earnings” veya yalnızca posta ile talep edilebilen 33,00 ABD Dolar ücretli “Certified Yearly Totals of Earnings” belgesi ve fotokopisi (Apostil onaylı)
      825 Third Avenue, 28th Floor, New York, NY 10022 Tel: (646) 430-6560 [email protected]
      1

T.C. NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞU 2018
      (Certified Yearly Totals of Earnings belgesi hem ABD’de hem de ABD dışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından yalnızca posta ile talep edilebilmektedir. Talep formunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. https://www.ssa.gov/forms/ssa-7050.pdf Belgenin adresinize gelmesi zaman alacağından Başkonsolosluğumuza başvuru tarihinizi ona göre ayarlayınız.)
      veya
      b) Çalıştığınız her yıl için “1040 (U.S. Individual Income Tax Return) / IRS Tax
      Transcript” belgeleri (Apostil onaylı) veya
      c) Çalıştığınız her yılı gösterir “W2 (Wage and Tax Statement)” belgeleri (Apostil
      onaylı)

1. Social Security Administration ofislerinden şahsen, online ya da telefonla talep
      edeceğiniz “Benefit Verification Letter” belgesi (Apostil onaylı)
    2. T.C. Nüfus cüzdanı/T.C. kimlik kartı/T.C. mavi kart
    3. Alabilirseniz çalışmanızın başlangıç ve bitiş tarihini gösterir bonservis/ler ya da kendi
      işyeriniz ise işyeri açılış ve kapanış tarihlerini gösteren orijinal belgeler
    4. İşlem harcı olan 19,38 ABD doları (Yalnızca nakit ya da Turkish Consulate General
      adına hazırlanmış money order kabul edilmektedir)
    5. Posta ile müracaatlarda:
      a) ABD’den müracaatta ücreti ödenmiş pullu (pre-paid), takip numarası olan (tracking number) ve üzerinde ad, soyad ve adresinizin yer aldığı posta zarfı
      b) Belgenizin Türkiye adresinize gönderilmesi için 65 ABD doları (Nakit ya da Turkish Consulate General adına money order)
      ÖNEMLİ NOTLAR:
      a) ABD Makamlarından alacağınız belgeleri Başkonsolosluğumuza ibraz edebilmek için belgelere Apostil (Apostille) onayı almanız gerekmektedir. Bunun için, ABD noteri (Notary Public) huzurunda, o belgenin size ait olduğunu ifade eden bir beyan (affidavit) yazarak imzanızı onaylatınız. Daha sonra ABD noterinin bağlı bulunduğu County Clerk’e noterin geçerliliğini onaylatmanız gerekmektedir (Authentication of the Notary Public). Son olarak da Department of State’ten belgenin uluslararası geçerliliğe sahip olabilmesi için Apostil onayı almanız gerekmektedir. Yukarıda bahsi geçen onayları ABD’deki bir tanıdığınız da ABD noteri (Notary Public) huzurunda belgenin size ait olduğunu ifade eden bir beyan (affidavit) yazarak imzasını onaylatabilir ve takip eden County Clerk ve Apostil onaylarını alabilir ve sizin için Başkonsolosluğumuza posta ile müracaat edebilir. Bu hususta sizin o kişiyi Hizmet Belgesi başvurusu yapmak için yetkilendirdiğinize dair [email protected] adresine e-posta göndermeniz gerekmektedir.
      b) Türkiye’de ABD için “money order” sistemi mevcut olmadığından, Türkiye’den Başkonsolosluğumuza posta ile müracaatta bulunacak vatandaşlarımız, ABD’deki bir yakınları aracılığıyla “Turkish Consulate General”a ödenmek üzere, işlem ücreti kadar “money order”ı, talep ettiği işlemi açıklayan bir dilekçe ile birlikte veya doğrudan Türkiye’den güvenli bir posta yolu ile işlem harcı ve posta harcını (19,38 + 65 ABD doları) posta ile nakit olarak Başkonsolosluğumuza iletebilir.
      c) Başkonsolosluğumuzdan alacağınız Hizmet Belgesi ile T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’na 30 gün içinde şahsen ya da vekaletname aracılığıyla müracaat etmeniz gerekmektedir.
      d) Ev kadınlarının yurtdışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgesini Başkonsolosluğumuzdan alabilmek için İkamet Belgesi ile ilgili bilgi notunu okuyunuz.
      e) İşyeri/işyerlerinizden çalışmanızın başlangıç ve bitiş tarihini gösteren bonservis alamadığınız takdirde, Hizmet belgenizde ABD’deki hizmet süreniz gün/ay/yıl olarak değil onaylı yıllık kazanç dökümünüzde yer alan yıllara göre yazılacaktır. Bunun yanı sıra; ABD Sosyal Güvenlik Makamı’ndan herhangi bir sosyal yardım almadığınızı ibraz etmeniz istenirse, yine ABD Sosyal Güvenlik Makamı’ndan “Benefit Verification Letter” belgenizi aldıktan sonra üzerine Department of State’ten Apostil onayı alarak Başkonsolosluğumuza ibraz etmeniz gerekir.
      825 Third Avenue, 28th Floor, New York, NY 10022 Tel: (646) 430-6560 [email protected]
      2

Noter Başvuru Dilekçesi
    T.C. NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞUNA
    Aşağıda işaretli belgenin adıma düzenlenmesi hususunda gereğini arzederim.
    Beyan Tasdiki
    İmza ve Mühür Onayı
    Birth Extract (Nüfus Kayıt Örneği Tercümesi)
    Sürücü Belgesi/Uluslararası Aile Cüzdanı Tercümesi
    x
    Hizmet Belgesi
    İkamet Belgesi
    Muvafakatname/Taahhütname/Feragatname
    Türkçe Belgelerin Suret Tasdiki
    İmza Sirküleri/Beyannamesi
    Sağlık Raporu Onayı
    Adli Sicil Kaydı
    Adı, soyadı
    ABD İkametgah Adresi:
    Bu Adrese Taşınma Tarihi:
    Ev telefonu
    İş telefonu
    Cep telefonu
    E-posta adresi 7
    Günün tarihi (gg.aa.yyyy)
    İmza

• @murat34 ellerine sağlık. Benim araştırdıklarım da bunlardı zaten. Ben hizmet belgesinden bahsediyodum zaten. Bir firmada çalışsan belgelemek sorun olmaz gibi ancak dedim ya uber amazon flex gibi firmalara çalışınca nasıl belgelenecek.

• @the-black-eagle inşallah önündeki aşamaları bitirip abd ye giriş yaptıktan sonra adres beyanı için konsolosluğa gidince oradan daha net bilgi alırsın sanırım Çünki onlar bu konuda daha detaylı bilgilere sahip olabilirler diye düşünüyorum

• @murat34 evet haklısın. Zaten konsolosluk üzerinden gidiyomuş anlaşılan. Teşekkür ettim. Ellerine sağlık.

• @murat34 elinize saglik

• 401k ile ilgili çok fazla detaylı bilgi içeren ve sıkmayan bir dille yazılmış güzel bir makale. İlgilenenlere faydası olacaktır...

• @the-black-eagle Rica ederim

• @freeworld Rica edrim bir katkımız olmuşsa ne mutlu bize

• @crazycells @knnrn ABD'de SSA'den Spousal Benefits alan bir kişinin TR'de de ayrıca emekli maaşı varsa ABD'den aldığı miktar etkilenir mi acaba?
    Yine bir uzmanlık sorusu oldu sanırım. Fikir belirtmekte yeterli 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Amerika'da Emeklilik içinde söyledi:

@crazycells @knnrn ABD'de SSA'den Spousal Benefits alan bir kişinin TR'de de ayrıca emekli maaşı varsa ABD'den aldığı miktar etkilenir mi acaba?
    Yine bir uzmanlık sorusu oldu sanırım. Fikir belirtmekte yeterli 🙂

Net bilgim yok ama yurtdisindan da olsa gelir elde ediyorsunuz gibi hesaplanacaktir diye dusunuyorum.
    Fakat bu konuda yazdiginiz icin belirteyim, iki farkli ulkeden emekli olmak biraz garip bir durum 🙂 bu isi ulkeler nasil cozuyor kesin olarak bilmiyorum ama karsilikli anlasmalar var sanirim.

• @crazycells Emeklilikten değil de emekli olan eşten dolayı alınan maaş olunca çifte emeklilik sayılmaz. Olsa olsa hesaplanırken miktarı düşürürler sanıyorum. Bakalım artık yaşayıp göreceğiz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Gerekli şartları sağlandıktan sonra istediğiniz kadar ülkeden ve kurumdan emekli olabilirsiniz diye düşünüyorum. Benim çalıştığım kurumdan emekli olanlar SSA'dan ve işyerinin emekli sandığından ayrı ayrı maaş alıyorlar. Onca yıl prim ödemişler, bundan daha doğal ne olabilir. Sen oradan maaş alıyorsun, bunu alamazsın diyemezler.

• @knnrn Doldurulan formda başka bir ülkeden Sosyal Güvenceniz var mı diye bir soru olduğuna göre bir hikmeti vardır diye düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Şurada yazdığına göre de iki farklı ülkeden emekli olmak sorun olmuyor: https://www.aarp.org/work/social-security/info-02-2013/collect-ss-benefits-from-two-countries.html

• merhaba,

doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum ama bilgisi olan birine ihtiyacıım var. Türkiyeden emekliyim aynı zamanda çalışıyorum. şimdi 66 yaşıma geldim ve abd'den de emeklilik hakkım var. Türkiyede ki emeklilik durumum Abd emeklilik durumumu etkiler mi? Türkiye emeklilik evraklarımı da istediler nedenini anlayamadım.

• Merhaba, Türkiye de emekli olarak olarak geren card ile gitmek Amerika da sağlık için avantaj sağlar mı? Eşim banka emeklisi.(bir arkadaşımız soruyor)

• hayir saglamaz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

128

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.1k

| | | |