Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Araştırdığım kadarı ile Amerikada Türkiye’de olduğu gibi devlet eli ile yürütülen bir emeklilik sistemi bulunmuyor.
    İşveren ve kişinin kendisi destekli özel sigortalar yada emeklilik fonları, emeklilik için para biriktirmede kullanılıyor. En çok bilineni 401k, bunun yanında bir kaç sistem daha var. Bu sistemde iş vereniniz sizin adınıza açılmış emeklilik fonuna her ay maaşınızın bir kısmını ödüyor. Bunun yanında aynı fona sizde her ay belli bir miktar yatırarak emeklilik hayatınız için bir birikim oluşturmuş oluyorsunuz. 401k ile daha detaylı bilgiyi araştırıp yazacağım.
    Yani Amerika’da emeklilik tamamen özel sigorta ve emeklilik fonları üzerinden oluyor aynı sağlıkta olduğu gibi...

Emekliliğe Hazırlanmak için iyi yollar:
    1- Tasarruf edin, tasarruflarınızı harcamayın ve tasarruf planınıza sadık kalın:
    2- Emeklilikteki ihtiyaçlarınız bilin:
    Emeklilik pahalıdır, uzmanlar emeklilik öncesi hayat standartlarınızda bir hayat sürmek için kazancınızın %70’ini (düşük maaşlılarda %90) kazanmaya devam etmeniz gerektiğini söylüyor. İyi bir emekliliğe sahip olmanın anahtarı güzel ve erken bir plan yapmak.
    3- İş vereninizin emeklilik plan ödemelerine katkıda bulunun:
    Eğer iş vereniniz bir emeklilik planı ödemeye başladı ise sizde elinizden geldiğince katkıda bulunun. Uzun zamanda birleşik faiz ve vergi avantajı ile emeklilik için birikmiş bir meblağ oluşacaktır.
    4- İş vereninizn emeklilik planını öğrenin:
    İş vereniniz hangi emeklilik planını uyguluyor öğrenin, sistemin nasıl çalıştığını anlamaya çalışın ve eğer işi bırakır iseniz birikimin ne olacağını öğrenmeye çalışın.
    5- Temel yatırım prensiplerini uygulayın:
    Birikimlerinizin enflasyon vb. Karşısında erimemesi için emeklilik birikiminizin hangi yatırım araçları ile değerlendirildiğini öğrenin. Emeklilik birikiminizi farklı yatırım araçları ile değerlendirin. Böylece riski elemine edin.
    6- Emeklilik birikiminizi zamanından önce kullanmayın
    Emeklilik birikimini erken çekmek size hem faizden hemde vergi avantajından kayıplar yaşatır.
    7- Eğer iş vereniniz bir emeklilik planı uygulamıyor ise uygulamasını önerin
    Ben detaylara girmeden özetledim tam metin için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Şu an Amerika'da yaşayan ve konuyu tecrübe etmiş arkadaşlar yanlışım yada eksiğim var ise konuya destek rica ediyorum.

@crazycells rica etsem Emeklilik konusunu ABD'de yaşam başlığı altına bir alt başlık yapabilirmisin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asilcenk bence de iyi fikir sayin asilcenk. Elinize saglik.

• Güzel bir konu faydalı bilgiler geleceğine inanıyorum .

• Yesilkart Forum Facebook Grubu'ndan alinti:

Soru:
    ❓Bi: Selamlar.. Tr de çalıştıgımız yıllar Abd de sayılıyor mu emeklilik için?

Cevaplar:

⭕At:

oyle birsey duymadim abd ancak soyle bir durum var 40 puan topladiginda yasinda gelmisse emekli olabiliyorsun bu 40 puanda ortalama 10 calismisliktir
    emekli olup calisan cok kisi var gunumuzde ya ayni iste yada farkli ancak emekli oldugunuzda calisma saatleriniz duser 40 yerine hemen hmene 25 saat herhalde devlettin bazi kurumlarindan yardim alabilirsiniz ve emekli oldugunuzda ozellikle iste diyelim 10 yillk son 3 yilinin yuzde ... alir bunu bir farbika calisani olarak dusunursek alicagi aylik 1000 dusuktur ancak calisabilir dedigim gibi

⭕Se:

Burada sistem cok farkli oyle birsey olamaz bi*** hanim
    10 sene vergi ver.ek yada biryerde calismak suretiyle en az 40 puan lazim 62 yasinda emekli olabiliyor insanlar 65 de ikinci secenek biraz daha fazla maas alinabiliyor

⭕Al:

ABD'deki sistem, Turkiye'dekinden cok farkli. Oncelikle kapitalist ekonomi duzenine sahip bir ulkeye geldiginizi unutmayin. Bu konuda daha cok bilgi sahibi olan arkadaslar, cekinmeden fikirlerini dile getirsinler 🙂 Eger yeni gocmenseniz Turkiye'de calisirken ABD'ye vergi vermiyordunuz, ayrica ABD icin de calismiyordunuz, o nedenle ABD'nin bu sureyi sizin emekliliginiz surecinde saymasi mumkun degil. Eger bir ABD sirketi icin yurtdisinda calistiysaniz ve sirket size bir "emeklilik plani" yapip bunu odediyse, o durumda isler degisir. Emeklilik sistemi icin su siteye bakabilirsiniz: https://www.usa.gov/retirement

Emeklilik icin en az 40 ceyrek yil yani 10 yil ABD'de calismaniz gerekiyor. Ayrica calistiginiz sirketin sizin icin odedigi ozel emeklilik planlari, bir yandan da calisirken odenilen social security benefitleri ve sizin ozel birikimleriniz burada emeklilik zamani kullanabileceginiz kaynaklar.
    Bu arada ulkelerdeki emeklilik hesaplarinin transferi diye bir konu var ama teoride var olmasina ragmen su ana kadar bunu oneren hicbir yer gormedim. Buyuk ihtimal surec hem cok karmasik ve altindan kalkmasi zor, hem de ulkedeki imkanlar digerine transfer olurken faydalar oldukca azaliyor, o nedenle hicbir anlami kalmiyor.

Ayrica bu tur uygulamalar zamanla degisir cunku su an var olan sistem bile ekonomik olarak surdurulebilir degil (ozellikle baskanlik secimleri sirasinda bundan cok bahsediyordu Bernie Sanders) o nedenle cok yakin zamanda -eger vergiler arttirilmazsa- emeklilerin faydalandiklari imkanlarin sayisi azalacaktir.

• Herkese merhaba Amerikan bayraklı bir teknem nedeniyle Deleware de posta kutulu Bir LLC firmam mevcut . 6 sene boyunca bu şirkete ait yıllık 300 usd vergi ödemesinde bulundum. Bu ödemeler emeklilik periyodunda etki yapabilirmi ?

ALINTI

Emeklilik icin en az 40 ceyrek yil yani 10 yil ABD'de calismaniz gerekiyor. Ayrica calistiginiz sirketin sizin icin odedigi ozel emeklilik planlari, bir yandan da calisirken odenilen social security benefitleri ve sizin ozel birikimleriniz burada emeklilik zamani kullanabileceginiz kaynaklar.
    Bu arada ulkelerdeki emeklilik hesaplarinin transferi diye bir konu var ama teoride var olmasina ragmen su ana kadar bunu oneren hicbir yer gormedim. Buyuk ihtimal surec hem cok karmasik ve altindan kalkmasi zor, hem de ulkedeki imkanlar digerine transfer olurken faydalar oldukca azaliyor, o nedenle hicbir anlami kalmiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redsat2000 Bilgim yok ama kişisel düşüncemi yazayım. Ödenen kurumsal verginin şahsın emekliliğine bir katkısı olacağını sanmıyorum. Ayrıca şahıs adına ödenen vergiler de emeklilik sağlamıyor, en azından medicare primi ödenmesi gerekiyor.

• Merhaba, emeklilik konusu her ne kadar ilk aşamada önemli gibi görülmesede aslında ilerleyen zamanada rahat edip etmemeniz yada ömür boyu! (ki belli bir yaştan sonra bazı meslekleri yapmak mkansız hale gelebiliyor) sıkıntı çekmeniz anlamına geleceğinde mümkün olan en kısa sürede bu konu hakkında gerekli yatırımların yapılmaya başlaması son derece önemli... Benim yaşın 46 ve mesleğim bilgisayar yazılımcılığı, eğer GreenCard çıkarsa Amerikada daha kaç yıl verimli şekile mesleğimi icra edeblirim çok emin değilim, dolayısı ile mesela 55-60 yaşına kadar daha çalışsam sonrasında yaşamımı devam ettirebilecek seviyede bir emekli maaşına sahip olmak fikri çok önem kazanıyor benim için... Amerikada emekli olan varmı? anladığım kadarıyla en az 10 yıl emeklilik sistemine düzenli ödeme yapıldığında emeki olunabiliyor dolayısı ile eğer GreenCard çıkarsa mümkün olan en kısa sürede bu sisteme dahil olup düzenli ödemelere başamak gerekiyor, 10 yıl boyunca başlangıç-orta seviyelerinde ödeme yapsak, emekliliğe hak kazandığıızda elimize geçecek olan rakamlar hayatımızı idame ettirme mümkünmü? Ülkemizde şu anda 800-1300 tl cvarında asgar ücret emeklisine ödenen maaş ile neredeyse aç kalacağınız bir yaşam mı? yoksa lüks olan hemen herşeyde az geçip iyi kötü hayatınızı ortalama idame edebileceğiniz bir yaşam mı sürersiniz? aylık ortala en dşük emekli maaşı ne kadar seviyelerdedir???

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhancengizk Ortalama emekli maasi yillik 48.000 dolar civarindaymis.

Ne kadar uzun sure calisirsaniz ve ne kadar gec yasta emekli olursaniz alacaginiz maas da ona gore artiyor. Suraya birkac kaynak ilistireyim:

https://www.ssa.gov/planners/index.html

https://www.nerdwallet.com/investing/retirement-calculator

Genelde emekliler hem kendi birikimlerini hem de emeklilik maaslarini kullanarak geciniyorlar.

• Eşi emekli olan bir kişiye ayrıca onun maaşının yarısı kadar daha maaş ödendiğini duydum. Acaba bu maaş eşin emekli olma tarihinden itibaren mi bağlanır yoksa diğer kişi 62 yaşına geldikten sonra mı?

• SSA sitesinde buldum bu sorunun cevabını. Forumdaki katılımcıların çoğu henüz çok genç ama ileride lazım olacak. Aklınızda olsun. 62 yaşından itibaren eşinizin maaşının yarısına kadar bir miktar da ayrıca size ödeniyor. Boşanmış bile olsanız eşinizden dolayı bu maaşı yine alabiliyormuşsunuz. 65 yaşından sonra da yine ayrılmış bile olsanız eşinizin yararlandığı Medicare hizmetinden siz de yararlanabiliyormuşsunuz..

• ⭐⭐⭐

Bugunlerde ABD'de sosyal guvenlik haklarini incelemeye basladim.
    Komple sistemi olabildigince ozetlemeye calisayim;

Emeklilik:

Amerikada Turkiye'dekine benzer ve devlet tarafindan saglanan bir emeklilik sistemi var - Social Security Benefits diye gecmektedir. 401k ve benzeri diger emeklilik sistemleri kisisel emeklilik cesitleridir ve bu konudan bagimsizdir.

Maasli calisanlar icin her bordrodan kesilen "Social Security Tax" ve "Medicare Tax" ABD devletinin emeklilik sistemine gitmekte ve devlet bazinda bu emeklilik sistemini olusturmaktadir. Calisanlar icin bordrodan kesilen sizin payiniz %50' sidir. Diger %50'lik kismi isveren odemektedir.

• 1960 oncesi dogumlular 66 yasinda emekli olabilmektedir
    • 1960 ve sonrasi ise 67 yasinda, kesinti olmadan emeklilige hak kazanmaktadir

En erken, 62 yasinda emekli olma hakkiniz vardir fakat maas hakkinizin sadece %72.5 'lik kismini alabiliyor olacaksiniz.

• Emeklilik icin puan sistemi kullanilmaktadir
    • Genellikle 40 puana ihtiyaciniz vardir
    • Her yil maksimum 4 puan kazanabilirsiniz
    • 2019 yili rakamlarina gore, her $1,360 'lik kazanc icin sene icerisinde 1 puan kazaniyorsunuz
    • Bu hesap ile her yil 4 puan kazanarak 10 sene icinde 40 puan toplayarak emeklilige hak kazanabilirsiniz- elbette uygun yasa gelerek

Sadece siz degil esiniz ve cocugunuzda belli sartlari sagladiginda sizle birlikte emekli maasi alabilirler. Emekli maasinizin %50 oraninda esinize ve yine %50 oraninda cocugunuzada maas baglanabilir.

Fakat size, esinize ve cocugunuza odenecek toplam maasta limitlendirme vardir. Toplam odenecek maas, sizin emeklilik maasinizin genellikle %150 - %180'inin gecememektedir. Sigortali sahibinin vefat durumundada es ve cocuk maas alabiliyor olacaktir.

Ornek bir emeklilik tablosu - 35 yillik calisma hayatinin ortalama aylik kazanci alinmasi gerekiyor;
    (2019 yilinda emekli olacak biri icin - kazanc seviyelerine gore. Ayrica 62 yas yerine daha ileride emekli olmayi tercih ederse maas farklari)

Senelik Kazanc - 35 Yil Ortalama 62 Yas 65 Yas 70 Yas
    $20,000 $771 $958 $1,052
    $30,000 $967 $1,202 $1,319
    $40,000 $1,163 $1,445 $1,586
    $50,000 $1,358 $1,687 $1,852
    $60,000 $1,554 $1,931 $2,119
    $70,000 $1,695 $2,106 $2,312
    $80,000 $1,787 $2,220 $2,437
    $90,000 $1,879 $2,334 $2,562

Medicare:

65 yasina girdikten sonra ucretsiz Medicare saglik sigortasina sahip olmaya hak kazanirsiniz.

Malulen Emeklilik

Eger son 10 senenin icinde en az 5 sene calisarak Sosyal Guvenlik vergilerinizi odediyseniz veya odendiyse sirketiniz tarafinda, maluliyet haklarindanda yararlanabiliyor olacaksiniz. Bu hak ise emekli maasinizi erkenden almaya baslamak oluyor.

• Peki vatandaş olmadan (green card ile) çalıştığın süre emekliliğe dahil oluyor mu?

• ⭐⭐⭐

@israfil SSN sahibi oldugunuz andan itibaren

• @freeworld bahsettiğiniz olay her yıl eyalet vergisine ek olarak kesilen ve kısa adı FICA olan kesintidir dimi. Yanlış bilmiyorum yani.

• @freeworld ben eşim ve ben için yıllık 66.000 usd için kendime bir tablo hazırlamıştım. TX eyaleti için elime geçecek net tutarı hesaplamak için. Yıllık toplam kesinti 9.708 usd çıkıyodu. Bunun 4.659 usd si federal tax ve 5.049 usd si FICA kesintisiydi. Bu yaklaşık 5bin dolarlık kesinti eşim ve benim için emeklilik sistemine gidiyor anladığım kadarıyla. Joint olarak vergi beyanı yaptığımız varsayımıyla hesaplandı tutarlar. Peki bunun ne kadarı eşim içşn ne kadarı benim için aktarılıyor sisteme. Bildirilen gelire göremi. Yani ben 2 kazanırken eşim 4 kazanıyorsa fica ya aktarılan tutarın 3te 1i benim 3te 2si eşimin mi oluyor mesela.

• ⭐⭐

Yazin calistigim otelde bir kadin is arkadasim vardi. Kendisi 68 yasindaydi. Bir miktar emekli maasi aldigini soylemisti ancak bu maas evi gecindirecek kadar yeterli olmadigi icin haftada 3 gun otelde calisiyordu. Ayrica dedigine gore saglik hizmetlerinden de ucretsiz faydalaniyordu.

• Peki dediğiniz gibiyse örnek olarak soruyorum amerikada 40 çeyrek yıl ve yaş şartı , turkiyede de 5400 gün yani 15 yıl ve yaş şartı gerekiyor emeklilik için anladığım kadarıyla peki amerikaya geldikten sonra 15 yıl çalışıp turkiyeye dönüp turkiyeden de yurtdışı borçlanması yaparsak her iki yerden mi emekli aylığı alıyoruz yoksa kendi seçtiğimiz yerlerden birinde mi ?

• @mr-hakan 5400 şartı çok eskilerde kaldı 🙂 Yaşınızı bilmiyorum ancak o benim için 7000 gün 🙂 Buradaki emeklilik ayrı ödenecek sonuçta. Yurtdışı borçlanma için de çalıştığınız yerlerden evrak talebi olacak. Yani bilmiyorum ne tür bir iş yapacaksınız ancak uber amazon flex gibi işlerle türkiyede borçlanma yapamıyorsunuz. Ben araştırmıştım. Diğer işlerde gerekli evrak ibrazıyla borçlanıp ayrıca türkiyede de emekli olabilirsiniz. Ancak tr den alacağınız para abd de bi işe yaramaz. Çok komik kalır. Dolar artık kaç olacaksa 🙂 Bizde amerikalılar gibi emeklilikten sonra ucuz ülkelere yerleşiriz. Türkiye de bir seçenek tabi 🙂

• @the-black-eagle Amerika'da Emeklilik içinde söyledi:

@mr-hakan 5400 şartı çok eskilerde kaldı 🙂 Yaşınızı bilmiyorum ancak o benim için 7000 gün 🙂 Buradaki emeklilik ayrı ödenecek sonuçta. Yurtdışı borçlanma için de çalıştığınız yerlerden evrak talebi olacak. Yani bilmiyorum ne tür bir iş yapacaksınız ancak uber amazon flex gibi işlerle türkiyede borçlanma yapamıyorsunuz. Ben araştırmıştım. Diğer işlerde gerekli evrak ibrazıyla borçlanıp ayrıca türkiyede de emekli olabilirsiniz. Ancak tr den alacağınız para abd de bi işe yaramaz. Çok komik kalır. Dolar artık kaç olacaksa 🙂 Bizde amerikalılar gibi emeklilikten sonra ucuz ülkelere yerleşiriz. Türkiye de bir seçenek tabi 🙂

Hocam zaten benimde tam olarak istediğim oydu ilk geldiğimde kafama gore is bulana yada kurana kadar mecbur amazon , über tarzı isler yaparım en kötü ihtimalle bi oto tamircide çalışırım. Sonrasında daha doğru düzgün bir işe girip evrak alma planım var o da olmazsa turkiyeden ayrılmadan kardeşim için ufak bir büfe açıp bağkur dan düzenli paramı yatırmak . Her halükarda emekli olurum lakin benim bildiğim kadarıyla 4a yani sigorta statüsünde çalışıldığı zaman 5400 gün ve 60 yaş şartı var . Daha geçenler de sordum çünkü bana verilen cevap neyse onu yazdım şimdiden 1800 günüm var boşa yakmak istemem dediğim gibi en kotu büfe acar sigortadan bağkur geçiş yaparım . Saygılarımla

• @freeworld Ellerin sağlık çok sağ ol mükemmel bir araştırma olmuş. Yaş 42 olunca acaba greencard çıkarsa emeklilik durumu nasıl olacak sorusu kafamda sıkıntılıydı mükemmel tekrar çok teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |