Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Merhaba,

Esim Amerikali, Turkiye'de 2 sene calisti, SGK'ya emeklilik icin vergisi kesildi maasindan. Bu SGK odemesinin ABD'ye tasinma sansi yok degil mi emekliligi icin? Yani ABD ile Turkiye arasinda boyle bir sey yok; bizim Turkiye'de 2 senelik SGK odemesinin uzerine soguk su icmekten baska yapacagimiz bir sey yok?

Tesekkurler

Şu anda yapabileceğiniz bir şey yok. Emeklilik yaşı geldiğinde primi yetmediği için emekli olamazsa ödediği primler yasal faizi ile iade edilir.

• Amerika'da birden fazla yerden emekli maasi alabilirsiniz. Ornegin, belli bir yasdan sonra sosyal guvenlikten; calistiginiz isyerinin emeklilik plani varsa, oradan; emeklilik hesabi acmissaniz, oradan da emekli olabilirsiniz. Her birinin emeklilik yasi ve sartlari farkli olabilir.

• @TURKEYANDUSA esinizinde emeklilik hakki varsa her ikisini birden alamaz... birinden birini secmek zorunda... sizin %50 niz onun kendi hak ettiginden fazla ise sizinkini secer... kendisininki fazlayla kendisininkini...

• @knnrn sizin linkten aktardiginiz maaslar emeklilik yasina gore alinabilecek maximum maaslar ama bu maaslar icin en az 35 sene calismak ve SS vergisini maximumdan odemek gerekiyor. Mesela bu sene icin bu miktar 20300 dolar ve bu vergi (SSA+ medicare) 132900 dolarlik gelire karsilik geliyor. Bir yerde calisiyorsaniz bunun yarisi sizin maasinizdan (maasin %7.65 i) kesiliyor diger yarisini isveren oduyor... Bu yil ortalama aylik SS ceki 1400 dolarmis...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gizem19, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@knnrn sizin linkten aktardiginiz maaslar emeklilik yasina gore alinabilecek maximum maaslar ama bu maaslar icin en az 35 sene calismak ve SS vergisini maximumdan odemek gerekiyor. Mesela bu sene icin bu miktar 20300 dolar ve bu vergi (SSA+ medicare) 132900 dolarlik gelire karsilik geliyor. Bir yerde calisiyorsaniz bunun yarisi sizin maasinizdan (maasin %7.65 i) kesiliyor diger yarisini isveren oduyor... Bu yil ortalama aylik SS ceki 1400 dolarmis...

Evet hizmet süresi önemli. Bizim eyaletin emekli sandığında çalışılan yıl sayısı 2.5 katsayısı ile çarpılıp emekli maaşının yüzde kaçını alacağımız belli oluyor. Örneğin ben 20 yıl çalışıp emekli olursam 20x2.5=50 olduğu için son beş yılın ortalamasının %50'sini alabilirim. Tamamını alabilmek için 40 yıl (40x2.5=100) çalışmak gerekiyor.

• Merhabalar, Sezgin Özcan’ın konuyla ilgili bir yazısı; TR’den emekli olabilmek için ABD’den de çalışma süresini doldurmak gerekir anlamında bir yorumu var. Bağımsız kurumlar olmasına rağmen ilginç geldi bana.

• @sandse, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Merhabalar, Sezgin Özcan’ın konuyla ilgili bir yazısı; TR’den emekli olabilmek için ABD’den de çalışma süresini doldurmak gerekir anlamında bir yorumu var. Bağımsız kurumlar olmasına rağmen ilginç geldi bana.

Faydali bir bilgi, paylasim icin tesekkurler!

• Bu soruyu nerede soracagimi bilemedigim icin burada soruyorum.

Ben F-1 ile doktora ogrencisi olarak ABD'ye 6 sene once geldim. Asistanlik da oldugu icin SSN aldim. F-1 olunca, FICA kesilmiyor maastan. 3 sene sonra Amerikan vatandasi esim ile evlendim ve ABD'den 2 sene ayrildik arastirma vs. sebebiyle. O 2 senede de greencard isini halletik ve ABD'ye onunla girdim.

Simdi okula durumu bildirdim ve benim statumu permanent resident yapti insan kaynaklari. Fakat social security benefit'e baktigimda online, emeklilik vs bir islem yok.

Benim social security merkezine gidip bildirmem gereken bir durum var mi yoksa okul statumu degistirince bu otomatik olarak oluyor mu?

Tesekkurler

• @crazycells abi emekli olan adamlarda mi federal vergi ve diyer vergileri oduyorlarmi yoksa yok ?

• @sami-nur Oduyorlar. Amerika'da vergiden ve olumden kacis yok!

• Merhaba,
    ABD'den emekli olmak için min 10 sene çalışmış olmak lazım demişler. Ben 35 yaşındayım. Türkiye'de 10 yıldır bilişim sektöründe çalışıyorum ama orda ne yaparım bilemiyorum. En iyi ihtimalle tüm engeller kalkarsa 37 yaşına ABD'ye yerleşebilirim gibi gözüküyor. Basit bir hesapla 20 sene orda çalışsam (diğer insanların 35 sene çalıştığını düşünürsek) 57 yaşında desem ki "yeter şurda emekliliğe bişey kalmadı, artık çalışmıyorum. Türkiye'ye döner emeklilik zamanıma kadar orda yaşarım". Böyle bir durumda emekli maaşı miktarlarında bahsedilen tutarlar aşırı düşük mü olur? Aşırı düşükten kastım hiç almasan da olur cinsinden 🙂 Çünkü tam bir hesaplama toolu vs. göremedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@crazycells abi emekli olan adamlarda mi federal vergi ve diyer vergileri oduyorlarmi yoksa yok ?

Birbirinden farkli emeklilik hesaplari var, hangisinden parayi cektiginize gore vergi odeyip odemediginiz degisecek... Bu konulari henuz foruma aktarmadik, ama yavas yavas aktaracagiz. O nedenle "Emeklilik ve Yatirim" adli alt-kategoriyi olusturuyoruz zaten...

Bildigim kadariyla "Roth" emeklilik hesaplarina vergisini odeyip parayi yatiriyorsunuz, dolayisiyla bu hesaptaki anapara ve faizlerin tamami vergiden muaf... Ama diger hesaplara vergi odemeden parayi yatiriyorsunuz, dolayisiyla hem ana para hem de faiz icin cekerken vergi oduyorsunuz... Roth-IRA ve Roth-401K hesaplari mevcut...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Keremsah, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Merhaba,
    ABD'den emekli olmak için min 10 sene çalışmış olmak lazım demişler. Ben 35 yaşındayım. Türkiye'de 10 yıldır bilişim sektöründe çalışıyorum ama orda ne yaparım bilemiyorum. En iyi ihtimalle tüm engeller kalkarsa 37 yaşına ABD'ye yerleşebilirim gibi gözüküyor. Basit bir hesapla 20 sene orda çalışsam (diğer insanların 35 sene çalıştığını düşünürsek) 57 yaşında desem ki "yeter şurda emekliliğe bişey kalmadı, artık çalışmıyorum. Türkiye'ye döner emeklilik zamanıma kadar orda yaşarım". Böyle bir durumda emekli maaşı miktarlarında bahsedilen tutarlar aşırı düşük mü olur? Aşırı düşükten kastım hiç almasan da olur cinsinden 🙂 Çünkü tam bir hesaplama toolu vs. göremedim.

ABD'deki emeklilik hesaplarin cogunu siz yonetiyorsunuz (tabii profesyonel yardim alabiliyorsunuz 🙂 ), o nedenle ne kadar alacaginiz sizin ne kadar birikim yapabildiginizle de ilgili... tabii pek cok hesabin maksimum yillik limiti var, ama bilisim sektorunde iyi bir is bulursaniz ve tum emeklilik hesaplarinizi fullerseniz 20 yil da yeterli olacaktir diye dusunuyorum 🙂

• @Keremsah

Benim anladigimdan kisaca ozetlemem gerekirse.

37 yasinda geldiniz diyelim. ROTH IRA hesabina para atmaya basladiniz. 59 bucuk yasindan evvel cekemiyorsunuz parayi. 59 bucuktan sonra, vergi odemeden cekmeye baslayabiliyorsunuz. Cunku parayi bankaya atarken zaten vergilendirilmis kazanctan attiniz, ondan vergi odenmiyor daha sonra.

Traditional IRA icinse yas siniri ayni, ama vergisini odemiyorsunuz yatirirken cunku brut gelirden yatiyor -bu da yillik geliri dusuk gostermenize yarayarak gelir vergisini dusuruyor vs. de oralar karisik, simdi girmeyeyim 🙂 Velhasili kelam, Traditional icin 59 bucuktna sonra para cekerken vergisini oduyorsunuz.

401K vs. de var, o da kismen benzer vergi acisindan.

Bir de Social Security var. Onu isvereniniz yatiriyor. En erken 62 yasinda almaya basliyorsunuz. 70 yasina kadar ne kadar ertelerseniz o kadar artiyor aylik gelir. Ama 62'den once sakatlik vs. olmadigi surece verilmiyor. Ondan da vergi kesiliyor.

Kisaca 57 yasinda bu sekilde emekli olunmuyor.

Ne kadar para olur icinse internette ROTH IRA calculator, Social Security Benefit calculator falan yazinca cikiyor. Farazi rakamlar koyup hesap kitap yapabilirsiniz fikir sahibi olmak icin.

• @Keremsah 20 sene az bir sure degil... ne kadar olsa alacaginiz maas ABD icin cok olmasada TR sartlari icin ciddi bir maas olabilir... SS i hangi maas uzerinden odediginizde onemli... mesela 2020 icin SS vergisi kesintisi icin en yuksek gelir 137.700 dolar... bu gelirde olan biri icin yilda 17bin dolar SS vergisi odeniyor (siz ve is veren)... her zaman maksimumdan odeyien biri icin 20 yil bu gunun parasi ile 340 bin dolar SS vergisi eder... 50 bin dolar 6200 dolar vergi demek... bu da enfilasyona gore hep bu seviyede olursa 20 yilda bu gunun parasiyla 124 bin dolar eder.... emeklilik maasi bunlara bagli olarak hesaplanacak... birde ne zaman almaya basladiginiza bagli... normal emeklilik 67 yas civari... 62 den sonra almaya basliyabilirsiniz ama cok duser (erken emeklilik)... 67 yerine 70 i beklerseniz (ondan daha gec olamaz) ciddi sekilde artar... eger saglikliysaniz... genel yas ortalamasinin cok uzerinde yasama durumu varsa maasa ne kadar gec baslarsaniz o kadar iyi olur...

• Social Security'den maximum alabileceginiz aylik full emekli maasi 2020 icin $3,790. Bununla birlikte cogu Amerikalinin SS'den ortalama aldigi aylik maas $1,500 civarinda.

• @MySea "The maximum monthly Social Security benefit that an individual can receive per month in 2020 is $3,790 for someone who files at age 70. For someone at full retirement age, the maximum amount is $3,011, and for someone aged 62, the maximum amount is $2,265."

• @xyz Social security vergisi hem sizden kesiliyor hemde isveren oduyor... ikisi esit miktarda oduyor..

Traditional IRA icin direk kendiniz hesap acip oduyorsunuz... 401 calistiginiz firma tarafindan olan bir hesap... bircok firma/ is yeri sizin disinizda sizin icin para yatiriyor... yatirilan para sizin yatirdiginiz parayla baglantili... siz yatirmazsaniz onlarda yatirmiyor... yatirirsaniz belli oranda "match" ediyor... Traditional IRA ve 401 vergi durumlari ayni... firmadan ayrildiginizda ordaki parayi Traditiol IRA hesabiniza roll over edebilirsiniz... yada ayni hesapta bekletip emekli olurken "roll over" edebilirsiniz...
    Traditional IRA nin in Roth IRA ye gore en buyuk avantaji eger yuksek gelir gurubundaysaniz diyelim %35 Roth IRA ye o duzeyde vergi verdikten sonra yatiriyorsunuz... Traditional IRA e vergi oncesi yatirdiginiz icin zamani geldiginde emekli oldugunuzda geliriniz duseceginden dusuk gelir uzerinden vergi veriyorsunuz... mesela %15 den... onun icin vergi oncesi para yatiriminda her sene belirlenen bir limit var... o siniri asarsaniz vergi sonrasi odemeniz lazim... o zaman para Roth IRA e yatar...

• ⭐⭐⭐⭐

@gizem19 merhaba benim bir sorum var toplam kaç farklı emeklilik sistemi var ve kaç farklı yerden emekli olabiliniyor ?

• @gizem19 Cok guzel aciklamissiniz! Eger calisirken geliriniz yuksek ise, traditional IRA yapmak vergilendirilme acisindan en uygunu. Emekli olunca, geliriniz dusecegi icin, icinde bulunacaginiz vergi dilimi calisirkenkine gore daha dusuk olacaktir. Boylece, traditional IRA hesabinizdan daha az vergi odemis olursunuz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

64

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |