Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @keysnambır ne yazık imzamda da görüldüğü gibi green carda sahip değilim 😞
    Eğer bir gün gelirsem ya da başka arkadaşların işine yararsa diye kafama takılan yerleri soruyorum. @MySea verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Belki bir gün ben de faydalanırım.

• ⭐⭐⭐

@RoadtoNewLife O zaman birince elden tecrubeniz yoksa ve baska kisiletden duyduklariniza gore yaziyorsaniz “ Şu an Rideshire ve Delivery uygulama kazançları yüksek olduğu için soruyorum” yerine “ Şu an Rideshire ve Delivery uygulama kazançlarınin yüksek olduğunu duydugum için soruyorum” gibi bir tabir kullanmalisiniz. Yoksa insanlari yanlis yonlendirirsiniz. Su an calistigim icin uzun uzadiya yazamayacagim ama birinci elden tecrube ile bu islerin cok kazandirmadigini ve uzun vadede surdurebilecek isler olmadigini soyleyebilirim

• @keysnambır, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@RoadtoNewLife O zaman birince elden tecrubeniz yoksa ve baska kisiletden duyduklariniza gore yaziyorsaniz “ Şu an Rideshire ve Delivery uygulama kazançları yüksek olduğu için soruyorum” yerine “ Şu an Rideshire ve Delivery uygulama kazançlarınin yüksek olduğunu duydugum için soruyorum” gibi bir tabir kullanmalisiniz. Yoksa insanlari yanlis yonlendirirsiniz. Su an calistigim icin uzun uzadiya yazamayacagim ama birinci elden tecrube ile bu islerin cok kazandirmadigini ve uzun vadede surdurebilecek isler olmadigini soyleyebilirim

Haklısınız duyduğum yazmam gerekirdi 😞 ne yazıkki youtube da izlediğimiz videolar bu izlenimi veriyor

• o zaman su anlasılıyor uberımızı yapıcaz doordash yapıcaz vergımızı verırısek emeklılıge 10 sene ıcınde hak kazanıyoruz yasımızda 62 olacak

• ⭐⭐

Sistemi tam olarak arastirmadim ama kendi emeklilik sistemimden bahsedeyim. Devlet memuruyum. Her ay maasimizdan social security kesintisi haricinde retirement plan adina kesinti oluyor. Bunun disinda thrift plan adi altinda kendi istediginiz oranda maasinizdan kesinti yaptirarak birikim yapabiliyorsunuz. Benim kurumum 1e 1,5 ekliyor ve ayrica guvenli bir fonda bekliyor. Turkiyede’ki bes sistemine benZiyor ama biriken paranin dolar olmasi sebebiyle guvenli ve reel bir kazanc olmus oluyor. Sonuc olarak 30 yil calisip emekli oldugunuzda thrift plan icin yuzde 5 kesinti yaptiginizda $250000 emekli ikramiyesi almis oluyorsunuz. Emekli maasi olarakta social security den gelecek maas ve ek retirement plan dan olmak uzere iki adet maas almis oluyorsunuz

• .amerikada emekli olan bir kisi diyelim, ben bundan sonraki omrumu turkiyede gecirecegim derse,amerika sosyal servisi adamin maasini turkiyedeki bir bankaya gonderebilirmi.yani emekli olup turkiyede yasanirmi.....alman hukumeti emekli yapiyor ama sen yilda ancak 6 ay almanya disinda kalabilirsin,daha fazla kalirsan maasini keserim diyor...

• @goodluck Hangi kurumda memursunuz?

• ⭐⭐

Usps’te calisiyorum

• @sir-altan Amerikan vatandaslari social security den emekli olduktan sonra, yurtdisindaki bircok ulkede yasayabilirler ve emekli maaslarini almaya devam edebilirler.

Bazi ulkeler bu uygulamanin disindalar Kuzey Kore, Iran, Kuba gibi. Bunlarda yasamaya kalkarsaniz, maasiniz dondurulur ve ancak geriye ABD'e donunce almaya devam edebilirsiniz.

Maasinizi isterseniz ABD bankalarina yatirtabilir, isterseniz de ABD'den direct deposit kabul edebilen yerel bankalara yatirtabilirsiniz.

ABD vatandasi degilseniz, fakat yinede social security den emekli iseniz, ancak 6 aya kadar yurtdisinda yasayabilirsiniz. 6 ay dolmadan, geri gelip en az 1 ay ABD icinde kalmalisiniz. Yoksa emekli maasiniz kesilir.

• @goodluck Bildigim kadariyla, USPS calisanlari ozel statudeler. Diger devlet memurlarindan biraz farklilar.

• ⭐⭐

Ne tur bi farklilik bar bilmiyorum ama federal employee olarak geciyor. Ilk giriste part time adi altinda giriyorsun. Kadroya gecene kadar bir cok benefitten faydalanamiyorsun. Kadroya gectikten sonra diger memurlarda oldugu gibi grade in oluyor. Usps kar eden bir kurulus oldugu icin kendi kendini ceviriyor. Gene kadrolu olduktan sonra federal izinler diger tum benefitler ayni. Tabi isin icinde sendika gibi unsurlar oldugu icin farkli haklar olabilir

• @goodluck Sanirim sendika ve maas farklari var. Birde ise girisler biraz farkli. Ama sonucta hepsi federal memurluk. 😊

• ⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@goodluck Sanirim sendika ve maas farklari var. Birde ise girisler biraz farkli. Ama sonucta hepsi federal memurluk. 😊

Evet bizim ilanlarimiz genel portalda cikmiyor. Cunku direk kadrolu olarak baslamiyoruz. Maas farki da grade e gore oluyor. Usps icinde bircok farkli grade de pozisyon var. Ben diger memurluklari da arastiriyorum. Hedefimde Uscis var. 😁😁 emeklilik konusunu baya dagittim affola artik 😄

• @goodluck Eger vatandasliginiz varsa, www.usajobs.gov adresinden diger islere bakin.

Emeklilik konusu cok kapsamli bir konu. Sadece social security den emeklilige bel baglamamak lazim. Ozel emeklilik fonlarinda ve hesaplarinda cok gec olmadan birikim yapmaya baslamak lazim. Sizdeki thrift savings gibi.

Social security den gelen emeklilik maasi, bircok emeklinin aldigi emeklilik maaslarinda ortalama 33% lik bir orana sahip. Kalani ise ozel emeklilik fonlarindan ve/veya isyerinin kendi sagladigi emeklilik imkanlarindan geliyor.

• ⭐⭐

Evet thrift plan cok iyi bir imkan ben 1 senedir yapiyorum. Usps in ekledigi ve fonda degerlenen parayla birlikte benim koydugumun ustune nerdeyse 2 kat daha eklenmis. Usajobs.gov da hesabim var ama diger memurluklarin tecrube gerektirmeyen giris seviyeleri bizdeki maaslardan dusuk. Postanede Kadroya gectikten sonra her yil maas iyi derecede artiyor. Arada bir esimle kendime yuksek grade islere basvuruyorum egitim olarak tutuyor ama Amerika’da o grade seviyesinde tecrubem olmadigi icin olmuyor. Usps de kafam rahat herhangi bir sorumlulugum olmadigi icin fazla macera da aramiyorum.

• @goodluck emekli olana kadar part time çalışma şansı var mı herhangi bir devlet kurumunda? Ayrıca part time çalışanlar da herhangi bir emeklilik planına dahil olabiliyor mu?

• bu konuda en çok merak ettiğim şey, kendi işini yapanların emeklilik sistemi nasıl? türkiye'de kendi şahıs firmasını kuranlar, yani esnaflık yapanlar bağkur'a kayıtlı oluyor ve her ay bağkur primi yatırıyor. şartları sağlayıp emekli olunca da bağkurdan emekli maaşı almaya başlıyor. amerika'da nasıl bu durum?

• NYPD ' de çalışan bir türk polis. Yaptığı bir video söyleşisinde , abd de türkiyedeki gibi bir emeklilik olmadığını çoğu insanın (özel sektör ) kendi emeklilik planlarını oluşturduğunu söylemişti.

Ama devlette durumun böyle olmadığını örneğin nypd de belli bir yılın üzerinde çalışırsanız son aldığınız maaşın %75 ini emekli maaşı olarak alabildiğinizi aktarmıştı.

• ABD de ozel sektor isler ve devlet islerindeki benefitler de farkliliklar var. Emeklilik olayinda da farkliliklar var.

Ozel sektorde eger yaparsaniz 401k gibi fonlar ile social security den emekli olabilirsiniz. Genelde full benefit icin 65-67 yaslarini beklemeniz gerekir.

Devlette ise bunlarin yaninda birde calistiginiz yil ve en yuksek aldiginiz maaslar uzerinden hesaplanan bir baska emeklilik daha var. Retirement pension denir. Belli bir yil hizmet yapmis olmaniz gerekir, genelde en az 20 yil ve belli bir yasa ulasmis olmaniz gerekir.

• Merhabalar. Her ne kadar konu Amerika’da emeklilik ise de ben ABD de yaşarken SGK dan emekli olmak ile bir sorum olacak. Yaşım 53 ve emeklilige hak kazandim hem yaş hem gün sayısı olarak herşey tamam. Yalnız SGK Amerika’dan hizmet belgesi istemiş bir sürü de adımları var noterdi tercümeydi vs. Greencard ile 6 yıldır bir üniversitede sözleşmeli olarak çalisiıyorum ABD den emeklilik hakkım yok. Yine de bu hizmet belgesini hazirlatmam gerekir mi? Konsolosluktan cevaplara maalesef alamıyorum ya yanit vermiyorlar ya da geri dönmüyorlar. Hizmet belgesini anlatildigi gibi hazırlamam yeterli mi? Başka ne gibi adımlar bekliyor acaba beni? BU yoldan geçen biri varsa tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. @knnrn özellikle sizin benzer bir soruya yanıtınızı görmüştüm. Çok teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

59

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.1k

| | | |