Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@muhtaradana Turkiye'de emekli olmak, Turkiye ekonomisine katkida bulunup hayat boyu calistiginiz icin (ya da devletin belirledigi miktarda) aldiginiz bir statu. Dogal olarak ABD icin hayati boyunca calismamis birine bu sekilde haklar verilmemesi oldukca anlasilabilir bir durum.

• @crazycells teşekkür ederim

• @knnrn Kenan Bey merhaba, sizin kulağınız deliktir hiç TR'de yaşayıp SSA'den emekli maaşı alan kimse duydunuz mu acaba? Bir yerden okuduğuma göre 6 ayda bir form yolluyorlarmış, o formdaki bilgilere göre değerlendirme yapıp 6 aydan fazla ABD dışında yaşayan kimsenin emekli maaşını kesiyorlarmış doğru mu acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@taurus Amerika'da Emeklilik içinde söyledi:

@knnrn Kenan Bey merhaba, sizin kulağınız deliktir hiç TR'de yaşayıp SSA'den emekli maaşı alan kimse duydunuz mu acaba? Bir yerden okuduğuma göre 6 ayda bir form yolluyorlarmış, o formdaki bilgilere göre değerlendirme yapıp 6 aydan fazla ABD dışında yaşayan kimsenin emekli maaşını kesiyorlarmış doğru mu acaba?

Böyle bir şey olabileceğini hiç sanmam. Maaş almaya hak kazandıktan sonra nerede olduğunuzun önemi yok. Hatta aşağıda paylaştığım broşüre bakarsanız bazı ülkeler için doğrudan bu ülkedeki banka hesabınıza bile yatırabiliyorlar.

• @knnrn Evet Kenan Bey çok teşekkürler. Burada da dediğim şekilde yazıyor. Başka ülkedeki bankaya para yatıyor ama şu şu koşulu taşımıyorsanız 6 ay sonra kesilir diyor. Benim şartlar (vatandaş olmadığım ve 5 yıl sürekli ABD'de yaşamış olmadığım için) ABD dışında olduğum zaman sürekli maaş almamı mümkün kılmıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@taurus Amerika'da Emeklilik içinde söyledi:

@knnrn Evet Kenan Bey çok teşekkürler. Burada da dediğim şekilde yazıyor. Başka ülkedeki bankaya para yatıyor ama şu şu koşulu taşımıyorsanız 6 ay sonra kesilir diyor. Benim şartlar (vatandaş olmadığım ve 5 yıl sürekli ABD'de yaşamış olmadığım için) ABD dışında olduğum zaman sürekli maaş almamı mümkün kılmıyor.

Evet, ben de baktım. Altı ayın sonunda bir ay süreyle ABD'de kalmazsanız ödeme kesilir diyor ancak geri döndüğünüzde toplu ödeme yapılır yazıyor. Maaşı ABD'deki bir hesaba yatırılacak şekilde ayarlarsanız bence sorun kalmaz.

• @knnrn Ben daha farklı anladım o kısmı ama önemli değil. TR'de yaşadığım için usulüne ne kadar uygun olur bilmiyorum ben en iyisi dediğiniz gibi ABD'de bir hesap açayım.
    Zahmet oldu size.. Çok teşekkürler tekrar

• Sevgili arkadaşlar, Türkiye'den emekliyim ve 2020 DV talihlisiyim. Çocuklarımız 21 yaşından büyük oldukları için ALLAH izin verirse eşimle birlikte gitmeyi düşünüyoruz. Amerika'da emeklilikle ilgili bir kaç sorum olacak;

1. Türkiye'de olduğu gibi her girdiğimiz iş yeri bize (sanırım 401K olarak tanımlanıyor) sigorta yapmak zorunda mı? Yoksa 401K ödemesi yapan iş yerini mi bulmak zorundayız?

2. Sigorta işlemleri aktueryal sistem mantığıyla algoritma edildiğinden (ne kadar ekmek o kadar köfte :)) ) Halen 51 yaşında olan eşim ve ben Amerika'dan (sanırım 65/67 olarak biliyorum) yaş kriterini tamamlayana dek (401K ödemesi düzenli ödeneceği farzedilerek)çalışırsak alacağımız emekli maaşı asgari tahmini kaç USD olabilir?

3. Türkiye'deki emekli maaşımın tamamını, BES (Özel Bireysel Emeklilik Sistemi)'e otomatik olarak bağlayıp 10 yıl sistemde kalmamı mı önerirsiniz yoksa USA'da BES istemi bizdeki gibi mi ya da nasıl? Orada mı değerlendirsek. Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@TURKEYANDUSA, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Sevgili arkadaşlar, Türkiye'den emekliyim ve 2020 DV talihlisiyim. Çocuklarımız 21 yaşından büyük oldukları için ALLAH izin verirse eşimle birlikte gitmeyi düşünüyoruz. Amerika'da emeklilikle ilgili bir kaç sorum olacak;

1. Türkiye'de olduğu gibi her girdiğimiz iş yeri bize (sanırım 401K olarak tanımlanıyor) sigorta yapmak zorunda mı? Yoksa 401K ödemesi yapan iş yerini mi bulmak zorundayız?

2. Sigorta işlemleri aktueryal sistem mantığıyla algoritma edildiğinden (ne kadar ekmek o kadar köfte :)) ) Halen 51 yaşında olan eşim ve ben Amerika'dan (sanırım 65/67 olarak biliyorum) yaş kriterini tamamlayana dek (401K ödemesi düzenli ödeneceği farzedilerek)çalışırsak alacağımız emekli maaşı asgari tahmini kaç USD olabilir?

3. Türkiye'deki emekli maaşımın tamamını, BES (Özel Bireysel Emeklilik Sistemi)'e otomatik olarak bağlayıp 10 yıl sistemde kalmamı mı önerirsiniz yoksa USA'da BES istemi bizdeki gibi mi ya da nasıl? Orada mı değerlendirsek. Teşekkür ederim.

1. Her çalışanın maaşından zorunlu "social security" primleri kesilir, bununla 65/67 yaşında emekli olursunuz. Ancak buradan alacağınız emekli maaşı oldukça düşüktür.

2. Yukarıdakine ek olarak bizdeki BES benzeri sistemler geliştirilmiş. 401k, 403b gibi. Hatta bazı eyaletlerin ve büyük kurumların kendi emeklilik planları da var, TRS, ERS gibi. Burada biriken paranız ve bekleme süreniz ölçüsünde ayrıca bir emekli maaşı daha alabilirsiniz. Bunlara katılım çoğu zaman isteğe bağlıdır.

3. Bence Türkiye'deki birikimleri bir an önce ABD'ye getirip buradaki bir emeklilik fonuna aktarmak en mantıklısı olur. Türk Lirasının gelecekte ne durumda olacağını kestirmek çok mümkün değil.

• @knnrn bey, bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla 401K etc... bizdeki BES türü özel emeklilik kanalları. Peki,

a. Uber, dorrdash vs türü işler bağımsız çalışıldığı için bu tür yerlerde de emekli pirimi kesiliyor mu? Yoksa kurumsal yerlerde mi çalışmamız gerekecek.

b. Düşük maaş derken, $500 orası için düşük gelebilir, ancak Türkiye şartlarında yaklaşık 3000 TL ediyor. Tahmini düşük ne kadardır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn bey, bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla 401K etc... bizdeki BES türü özel emeklilik kanalları. Peki,

a. Uber, dorrdash vs türü işler bağımsız çalışıldığı için bu tür yerlerde de emekli pirimi kesiliyor mu? Yoksa kurumsal yerlerde mi çalışmamız gerekecek.

b. Düşük maaş derken, $500 orası için düşük gelebilir, ancak Türkiye şartlarında yaklaşık 3000 TL ediyor. Tahmini düşük ne kadardır?

a. Hayır, buralarda kontratlı çalıştığınız için emeklilik primi kesilmiyor.

b. Şuradan tahmini hesaplama yapabilirsiniz: https://www.ssa.gov/benefits/retirement/estimator.html Benim durumum için 65 yaşımdan sonra 1500 dolar gibi bir rakam çıkıyordu. TRS emekli maaşım 58 yaşımdan sonra 2500 dolar civarında oluyor. Toplamda gayet yeterli.

• @knnrn bey, bir de sağlık sistemi nasıl? Bizdeki gibi, ssk pirimi içinde hem emeklilik keseneği hem de sağlık yardımı var. Orada farklı mı her ikisi? Çalıştığımız yer hem emeklilik keseneği hem de sağlık pirimini de yatırmış oluyor mu?

• EMEKLİLİKLE ilgili linkte,

If they qualify, your spouse or child may receive a monthly payment of up to one-half of your full retirement benefit amount. These payments will not decrease your retirement benefit. In fact, the value of the benefits your family may receive, added to your own, may help you decide if taking your benefits sooner may be more advantageous..................................

Yazsını okudum, buradan şu mu anlaşılıyor? : Ben 67 yaşına kadar çalışıp %100 olarak değerlendirilip tam maaş bağlandığında eşime de emekli maaşımın benim maaşımı eksiltmeden extra %50 si kadar da ödeme yapılıyor olarak anladım. Bu doğru mudur? her iki eş de çalışıp emekli olduysa yine de bu %50 yardım yapılır mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn bey, bir de sağlık sistemi nasıl? Bizdeki gibi, ssk pirimi içinde hem emeklilik keseneği hem de sağlık yardımı var. Orada farklı mı her ikisi? Çalıştığımız yer hem emeklilik keseneği hem de sağlık pirimini de yatırmış oluyor mu?

Evet, hem emeklilik hem de sağlık sigortası için prim kesiliyor. Sağlık sigortası (Medicare) 65 yaştan sonra aktif oluyor. Bundan öncesi için bir özel sağlık sigortası yapmak gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

EMEKLİLİKLE ilgili linkte,

If they qualify, your spouse or child may receive a monthly payment of up to one-half of your full retirement benefit amount. These payments will not decrease your retirement benefit. In fact, the value of the benefits your family may receive, added to your own, may help you decide if taking your benefits sooner may be more advantageous..................................

Yazsını okudum, buradan şu mu anlaşılıyor? : Ben 67 yaşına kadar çalışıp %100 olarak değerlendirilip tam maaş bağlandığında eşime de emekli maaşımın benim maaşımı eksiltmeden extra %50 si kadar da ödeme yapılıyor olarak anladım. Bu doğru mudur? her iki eş de çalışıp emekli olduysa yine de bu %50 yardım yapılır mı?

Evet, bu konu daha önce konuşulmuştu. Ben de böyle bir şey olduğunu duydum ama maalesef canlı bir örneğini henüz görmedim.

• Arkadaşlar, 2020 DV Green Card talihlisiyim. Eşim ve ben 51 yaşındayız ve ben Türkiye'den 49 yaşında emekli oldum. 4000 TL emekli maaşı almaktayım. Eşim ev hanımı, emekli değil. Forumda, değerli arkadaşlar oldukça güzel açıklama getirmişler, ancak, konuyu netleştirmek adına emeklilikle ilgili bir kaç sorum olacak;

1. Amerika'da SSN ve Green Card sahibi olduktan sonra, malum şu 40 çeyrek yıl ve her yıl 4 puanı hak edecek şekilde, eğer ALLAH da ömür verirse, 67 yaşına kadar çalışır ve emekliliği hak edersek, kabaca tahmini emekli maaşımız ne olur?

2. Malum geç yaşta sisteme dahil olmuş olacağız. Forumda paylaşılan ve 35 yıllık çalışmayı esas alarak alınacak tahmini emekli maaşı göz önüne alındığında, bizler daha az bir süre sistemde kalarak emekli olabileceğiz. (67-51=16 yıl) Türkiye^de Emekli Sandığı'ndan emekli edileceklerin emekli maaşı, sistemde ne kadar kaldığına bakılmaksızın en az 2100 TL dir. BU yaklaşım orada da var mı yani 16 yıllık bir çalışma sonucu emekli maaşı yaklaşık ne kadar olabilir?

3. yıllı 4 puan üzerinden 40 puanı yakaladığımızda, sağlık vs durumumuz çalışmaya engel teşkil ederse, yani 51+10=61 yaşında çalışma z isek aynı şartlar geçerli midir? Teşekkür ederim....

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Arkadaşlar, 2020 DV Green Card talihlisiyim. Eşim ve ben 51 yaşındayız ve ben Türkiye'den 49 yaşında emekli oldum. 4000 TL emekli maaşı almaktayım. Eşim ev hanımı, emekli değil. Forumda, değerli arkadaşlar oldukça güzel açıklama getirmişler, ancak, konuyu netleştirmek adına emeklilikle ilgili bir kaç sorum olacak;

1. Amerika'da SSN ve Green Card sahibi olduktan sonra, malum şu 40 çeyrek yıl ve her yıl 4 puanı hak edecek şekilde, eğer ALLAH da ömür verirse, 67 yaşına kadar çalışır ve emekliliği hak edersek, kabaca tahmini emekli maaşımız ne olur?

2. Malum geç yaşta sisteme dahil olmuş olacağız. Forumda paylaşılan ve 35 yıllık çalışmayı esas alarak alınacak tahmini emekli maaşı göz önüne alındığında, bizler daha az bir süre sistemde kalarak emekli olabileceğiz. (67-51=16 yıl) Türkiye^de Emekli Sandığı'ndan emekli edileceklerin emekli maaşı, sistemde ne kadar kaldığına bakılmaksızın en az 2100 TL dir. BU yaklaşım orada da var mı yani 16 yıllık bir çalışma sonucu emekli maaşı yaklaşık ne kadar olabilir?

3. yıllı 4 puan üzerinden 40 puanı yakaladığımızda, sağlık vs durumumuz çalışmaya engel teşkil ederse, yani 51+10=61 yaşında çalışma z isek aynı şartlar geçerli midir? Teşekkür ederim....

Aşağıda paylaştığım sayfadaki bilgilere göre sadece Social Security primi öder, 401k, 403b gibi ek planlara dahil olmazsanız ve 66 yaşınızda emekli olursanız 2800 dolar aylık brüt emekli maaşı alıyorsunuz. Bu gelirin büyük bir kısmı vergiye tabi olmadığı için elinize geçen net rakam da 2200-2500 dolar civarında olur. (Benim yazıdan anladığım bu şekilde, eksik veya yanlış anlamış olabilirim) 70 yaşı beklerseniz brüt 3700 dolar oluyor.

Şu sayfadan kendi bilgilerinizi girerek daha ayrıntılı hesap yapabilirsiniz:

Şu sayfanın sonunda engelli duruma düştüğünüz yaşa göre gerekli "credit" sayıları verilmiş:

https://www.ssa.gov/planners/credits.html

• Her iki eş de emekli ise, bu ödeme nasıl olabilir? Birbirlerine 50%'si mi ödenmiş olacak 🙂

• @Mr-Hakan bağkura geçmene gerek yok. Artık iş yeri açsan da sskdan devam edebiliyosun.

• Merhaba,

Esim Amerikali, Turkiye'de 2 sene calisti, SGK'ya emeklilik icin vergisi kesildi maasindan. Bu SGK odemesinin ABD'ye tasinma sansi yok degil mi emekliligi icin? Yani ABD ile Turkiye arasinda boyle bir sey yok; bizim Turkiye'de 2 senelik SGK odemesinin uzerine soguk su icmekten baska yapacagimiz bir sey yok?

Tesekkurler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |