Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @bakk25 @Rhonster sizde sağlık alanında çalışıyordunuz sanırım

• ⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana, içinde söyledi: Almanya Yeni Göç Yasası - Mart 2020

@bakk25 @Rhonster sizde sağlık alanında çalılıyordunuz sanırım

evet ben hemşireyim lisans.

• @Rhonster, içinde söyledi: Almanya Yeni Göç Yasası - Mart 2020

@Muhtaradana, içinde söyledi: Almanya Yeni Göç Yasası - Mart 2020

@bakk25 @Rhonster sizde sağlık alanında çalılıyordunuz sanırım

evet ben hemşireyim lisans.

Sağlık çalışanlarının Almanya da özellikle iş bulması ve oturum alması çok kolay diye biliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

@fedorac0re şuan daha yeni sürece başladım bakalım sonu nasıl olacak bitince yazacağım ama daha 1 yılı var

• Yazılım Geliştiricileri, Yazılım Mimarları, Programlamacılar
    Elektronikçiler, Elektrikçiler, Elektrik Tesisatçıları
    IT Danışmanları, IT Analistleri

Bu dalların hepsinde nitelikli bir işte çalışabilecek birisi olarak bahsedilen brüt rakamı görünce gülümsedim.

Azıcık çaba ile Türkiye’ de daha iyi kazanılabiliyor.
    Amacı maddiyat olupta bu rakamlara bu vasıflarda adamı nitelikli işçi alını diye haber eden devletin samimiyeti beni daha fazla gülümsetti.

Nitelikli amele olarak başlığı değiştirilebilir bence bu konunun.

Amaç Türkiye’ den mental sebeplerden ayrılmayı istemek olan arkadaş için bile böyle bir şeyi tavsiye etmem.

• ABD ile kiyaslama yapilirsa, Almanya'da maaslar daha dusuk.

Bu arada ben Italya konusunu arastirirken, oldukca sasirdim. Sayin @Fevzi-ÖZYURT-0 'un yazdigi islerde ise yeni baslama ortalama aylik brut 1500-2000 Euro, ancak 15-20 yillik tecrube sonunda aylik brut 4000-5000 Euro maaslara ulasabiliyorsunuz. Tabii ki bu arada Italya yasam masraflari acisindan cok pahali olmayan bir ulke.

• @MySea, içinde söyledi: Almanya Yeni Göç Yasası - Mart 2020

ABD ile kiyaslama yapilirsa, Almanya'da maaslar daha dusuk.

Bu arada ben Italya konusunu arastirirken, oldukca sasirdim. Sayin @Fevzi-ÖZYURT-0 'un yazdigi islerde ise yeni baslama ortalama aylik brut 1500-2000 Euro, ancak 15-20 yillik tecrube sonunda aylik brut 4000-5000 Euro maaslara ulasabiliyorsunuz. Tabii ki bu arada Italya yasam masraflari acisindan cok pahali olmayan bir ulke.

It sektöründe 15-20 yıllık tecrübe ABD de 15-20 bin aylıkları buldurur insana diye düşünüyorum.

Örnek vermek gerekirse, kim olduğunu hatırlamıyorum ama bu forumda CA da yaşan bir arkadaş Data Analizi öğrenmek için 6 aylık kurstan bahsediyordu. Yıllık 300.000 dolar lardan felan.

10 yıllık IT geçmişi olan birisi olarak şunu çok rahat söyleyebilirim ki; azıcık temelin üstüne 6 aylık kurs ile böyle güzel paralar kazanılabiliyor ise, benim mesai arkadaşlarımın birçoğu Green Card çıkıpta ABD ye taşınmak istese zengin olur 🤣

• ⭐⭐⭐⭐

@Fevzi-ÖZYURT-0 türkiye de bu yazdığınız meslekler ne kadar ücret alıyor acaba gerçekten bilmediğimden soruyorum. ben 2018 de hemşire olarak büyük bir hastanede çalıştığım dönemde 2015 tl net maaş alıyordum asgari ücret 1600 dü aylık ev kirası 700 tl elektrik su internet nerdeyse 1000 tl yi buluyordu ev masraflarına girmedim bile. 2015 le anca ay sonu geliyordu. almanya da şuan bana 2000 net maaş teklif ediyor ama ortalama 1200 euro civarına 1 ay boyunca rahatlıkla geçinme imkanım var üstüne para artıyor.

• @Rhonster, içinde söyledi: Almanya Yeni Göç Yasası - Mart 2020

@Fevzi-ÖZYURT-0 türkiye de bu yazdığınız meslekler ne kadar ücret alıyor acaba gerçekten bilmediğimden soruyorum. ben 2018 de hemşire olarak büyük bir hastanede çalıştığım dönemde 2015 tl net maaş alıyordum asgari ücret 1600 dü aylık ev kirası 700 tl elektrik su internet nerdeyse 1000 tl yi buluyordu ev masraflarına girmedim bile. 2015 le anca ay sonu geliyordu. almanya da şuan bana 2000 net maaş teklif ediyor ama ortalama 1200 euro civarına 1 ay boyunca rahatlıkla geçinme imkanım var üstüne para artıyor.

Dostum biraz alaycı bir ağızla yazdım o yüzden kusura bakmayın. Söylediklerim bahsettiğim işler için geçerli.

Senin şartlarınla bu mesleği karşılaştırıyorum.
    Lisans mezunu (mühendis)
    3-4 sene deneyimi olan
    Yurtdışında çalışmayı göz alacak kadar çabayı buradada göze aldığını bulundurarak yapıyorum bu yorumu ve örnekliyorum. (Günümüz maaşları ile az, orta ve kendini iyi geliştirmiş birisi şeklinde belirteceğim.)

Sistem mühendisi 6.000 - 10.000 - 15.000
    Network mühendisi 8.000 - 12.000 - 30.000
    Siber güvenlik uzmanı 10.000 - 15.000 - 30-40-50.000
    Teknoloji mimarı 7.500 - 15.000 - 30.000
    Proje Yöneticisi 8.000 - 11.000 - 20.000........
    IT Yöneticisi 10.000 - 20.000 - 30-40-50.000
    Yazılımcılar ön görülemez. Kişiye göre değişir ama yukarıya bakarak çıkarım yapabilirsin.

Sana çok uçuk gelebilir böyle bakınca ama. Milenyum çağı ve teknoloji sektöründen bahsediyoruz.

Ağlayanlara çok kulak asmayın siz. Benim gördüğüm kadarı ile Türk milletine ne verirsen fazlasını istiyor. ( Hak etmese bile )

Abd de bahsettiğim rakamları kazanmaları da çok normal. Dediğim gibi anormal olan Almanya nın biçtiği değer 🙃

Piyasada mühendisim diye gezenlerin 9/10 unu bu tabirinden dışında tutarak sana şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirimki; mühendislik aslında doktorluktan daha kalifiye bir meslektir.

Ama günümüzde doktorlardan beklenen standartlar mühendislerden beklenmediği ve hata payları, mezuniyet vesaire konularını göz önünde bulundurduğumuzda doktorlar mühendislerin önüne geçiyor.

Bu böyle uzar gider. Bu konu tartışıldığında çok su götürür. 🥴

@MySea hocam yıllardır abd de olmanın tecrübesiyle ne demek istediğimi anlayabiliyordur diye düşünüyorum.

• Bu gözler Akışkanlar mekaniği yüzünden yıllarca deliren gençler gördü.

Hem anatomi dersi hem akışkanlar mekaniği almış kırık bir arkadaş varsa forumda bu konuyu derinleştirebilir 🤣

Birde doktorun okuduğu süreyi göz önünde bulundurarak, doktora eşit kıyaslayabileceğiniz mühendisin doktora yapmış bir mühendis olduğunu göz önünde bulundurmak lazım.

1. Edit
      Hadi lan ordan diyen doktor çıkarda anatomi olum anatomi derse diye şunuda şuraya koyayım. 🤣

• @Fevzi-ÖZYURT-0, içinde söyledi: Almanya Yeni Göç Yasası - Mart 2020

@Rhonster, içinde söyledi: Almanya Yeni Göç Yasası - Mart 2020

Dostum biraz alaycı bir ağızla yazdım o yüzden kusura bakmayın. Söylediklerim bahsettiğim işler için geçerli.

Senin şartlarınla bu mesleği karşılaştırıyorum.
    Lisans mezunu (mühendis)
    3-4 sene deneyimi olan
    Yurtdışında çalışmayı göz alacak kadar çabayı buradada göze aldığını bulundurarak yapıyorum bu yorumu ve örnekliyorum. (Günümüz maaşları ile az, orta ve kendini iyi geliştirmiş birisi şeklinde belirteceğim.)

Sistem mühendisi 6.000 - 10.000 - 15.000
    Network mühendisi 8.000 - 12.000 - 30.000
    Siber güvenlik uzmanı 10.000 - 15.000 - 30-40-50.000
    Teknoloji mimarı 7.500 - 15.000 - 30.000
    Proje Yöneticisi 8.000 - 11.000 - 20.000........
    IT Yöneticisi 10.000 - 20.000 - 30-40-50.000
    Yazılımcılar ön görülemez. Kişiye göre değişir ama yukarıya bakarak çıkarım yapabilirsin.

Sana çok uçuk gelebilir böyle bakınca ama. Milenyum çağı ve teknoloji sektöründen bahsediyoruz.

Ağlayanlara çok kulak asmayın siz. Benim gördüğüm kadarı ile Türk milletine ne verirsen fazlasını istiyor. ( Hak etmese bile )

Abd de bahsettiğim rakamları kazanmaları da çok normal. Dediğim gibi anormal olan Almanya nın biçtiği değer 🙃

Piyasada mühendisim diye gezenlerin 9/10 unu bu tabirinden dışında tutarak sana şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirimki; mühendislik aslında doktorluktan daha kalifiye bir meslektir.

Ama günümüzde doktorlardan beklenen standartlar mühendislerden beklenmediği ve hata payları, mezuniyet vesaire konularını göz önünde bulundurduğumuzda doktorlar mühendislerin önüne geçiyor.

Bu böyle uzar gider. Bu konu tartışıldığında çok su götürür. 🥴

@MySea hocam yıllardır abd de olmanın tecrübesiyle ne demek istediğimi anlayabiliyordur diye düşünüyorum.

Gozlemlerim, duyduklarim ve calistigim yerdeki izlenimlerim cercevesinde, IT sektorunde ilk ise adim atanlar (sadece 4 yillik diploma, bir sertifika ve 1-2 yillik tecrube ile) yillik ortalama $60-70 bin ile basliyorlar. 10 yillik bir tecrube sonrasi ise bu maaslar rahatca yillik $120-180 bin bandina cikiyor. Kisinin kendisini ne kadar gelistirdigine, calisma temposuna ve tabii ki calistigi yere bagli olaraktan.

• @MySea italya'da maaslar hakikaten cok kotu (ispanya ve portekiz daha da felaket de neyse). bir de o soylediginiz maas brut, 30% vergiden sonra ne kaldigini dusunun ustelik bu expatlar icin degil localler icin. pahalilik goreceli bir konu, ne standartda yasamak istediginiz ile alakali. bati avrupa olmasina ragmen bu ulkeler de goc vermeye devam ediyor, misal monaco italyan gocmen dolu, maaslar oldukca iyi, vergi yok, sosyal guvence de yok tabii. gibi gibi 😏

• @nordlendingen Evet aynen farkindayim. Italya'da covid nedeniyle issizlik yukselince, baska AB ulkelerine gocenlerin sayisi artmaya baslamis. Ozellikle Isvicre ve Fransa'ya.

Sizin orada Fransa'da nasil maaslar? Almanya ile hemen hemen aynidir diye tahmin ediyorum.

• @MySea malesef almanyadan daha dusuk maaslar, ve almanya daha ucuz. (almanya sinirindakiler alisveris icin oraya gidiyorlar) genelde paris ve cevresinde is olanaklari daha iyi ve daha duzgun maaslar veriliyor. almanya bu konuda cok daha iyi cografi olarak nereye yerlestiginizin size dezavantaji olmuyor (berlin'de olur, dusseldorf'da, munih'te, dogu almanya haric diyelim). fransanin biraz farki benefit package oluyor genelde (bonus, ticket restaurant, aile ve cocuklar icin ekstra tatil parasi/hediye vs), almanyadan gorece daha iyi. tabii calisma kulturude oldukca fakli iki ulke icin. aslinda konu cok uzar ulkeleri karsilastirmak icin, sadece ekonomi, sadece kultur/yasam, sadece tarih/iklim/dogal guzellik uzerinden yuzlerce pozitif, negatif cikarim yapilabilir.

• @nordlendingen, içinde söyledi: Almanya Yeni Göç Yasası - Mart 2020

@MySea malesef almanyadan daha dusuk maaslar, ve almanya daha ucuz. (almanya sinirindakiler alisveris icin oraya gidiyorlar) genelde paris ve cevresinde is olanaklari daha iyi ve daha duzgun maaslar veriliyor. almanya bu konuda cok daha iyi cografi olarak nereye yerlestiginizin size dezavantaji olmuyor (berlin'de olur, dusseldorf'da, munih'te, dogu almanya haric diyelim). fransanin biraz farki benefit package oluyor genelde (bonus, ticket restaurant, aile ve cocuklar icin ekstra tatil parasi/hediye vs), almanyadan gorece daha iyi. tabii calisma kulturude oldukca fakli iki ulke icin. aslinda konu cok uzar ulkeleri karsilastirmak icin, sadece ekonomi, sadece kultur/yasam, sadece tarih/iklim/dogal guzellik uzerinden yuzlerce pozitif, negatif cikarim yapilabilir.

Açıklama için teşekkürler fakat Almanya diğer avrupa ülkelerinden bir tık önde gibi geliyor bana, hatta green card forumunda olmamıza rağmen acaba Amerika mı yoksa Almanya mı diye aklımdan geçmiyor değil..

• Bu başvuru işleri çok karışık geliyor bana bir sürü bilgi var. o yüzden firma bakıcam.

• ⭐⭐ Yasaklı

Almanyada universite degilde Meslek okulu okumak isteyenlere kapı acılmıs yaş sınırı 25. Lise mezunu olma şartı var. B2 almanca bilme şartı var. Bilginize

• Paylaşımınız için teşekkürler . Gerçekten doğru ve başarılı bir konu olmuş zira bahsettiğiniz meslekler çeşitli şirket ilanlarının bulunduğu firma rehberi sitelerinde en çok karşılaşılan mesleklerdir. Bu nedenle zamanın gençleri bu mesleklere yönelmesi durumunda açıkta kalma durumu oldukça azalıyor.

• Merhabalar arkadaşlar bilgisi olan varsa emin olmak adına soruyorum aslında.

Ben Meslek lisesi mezunu deneyimli bir yazılımcıyım. yaklaşık 10 sene tecrüben var bunun 7 senesi resmi olarak kanıtlaya bilir ve veya referans mektubu alabilirim.

Üniversite terkim.

Ben bu göç yasasından faydana biliyor muyum ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Emre-Kalafat emre almanca seviyen istenilen seviyede ise hemen gidebilirsin. Çünkü 6 ay içinde çok rahat iş bulabilirsin.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 10
  • 2
  • 12
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

164

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.1k

| | | |