Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule)

• ⭐⭐

@Burak-Erdoğan Ben buna klasik ırkçılık demiyorum. Kültürlü ve eğitimli olanlar, eğitimsiz ve yobaz insanlara karşı bir direnç halindeler. Buna ırkçılık diyemeyiz. Zannediliyor ki mesela beyazlar ve siyahlar arasında bir ırkçılık var. Hayır öyle değil. Beyazlar siyahların kültürlü ve eğitimli olanları ile hiç bir sorunları yok. Istemedikleri eğitimsiz, yobaz, uyuşturucu kullanan, gayrı ahlakı davranan siyahlar. Aynı şekilde beyazlarında bu negatif halde olanlarını istemiyorlar. Bir zamanlar gerçektende klasik ırkçılık vardı ama bunu aştılar. Şu anda olan medeniyetsiz, eğitimsiz,cahil, saygısız ve yobaz insanlara olan bir dirençtir. Bunu da normal görüyorum. Ama bu ırkçılık değildir. Eğitimli ve kurallara uyan medeni birisi ırkı ne olursa olsun sevilir ve iyi noktalara gelir Amerikada. Yani kaliteli insan olmasını istiyorlar. Antipatileri bu noktada gelişiyor. Zira Amerikada bir çok hastanede hintli, uzakdoğulu, ortadoğulu doktorlar var ve çok seviliyorlar. Mecliste baska irktan milletvekilleri var. Bir cok eyalette baska milletlerden insanlar yönetim kademelerinde önemli pozisyonlardalar. Bir çok avukat, hakim, mühendis başka başka ırklara mensup ama seviliyorlar, sayiliyorlar. Konu ırk değil, konu cahillik ve saygısızlık.

• @Drywall, içinde söyledi: Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule)

@Burak-Erdoğan Ben buna klasik ırkçılık demiyorum. Kültürlü ve eğitimli olanlar, eğitimsiz ve yobaz insanlara karşı bir direnç halindeler. Buna ırkçılık diyemeyiz. Zannediliyor ki mesela beyazlar ve siyahlar arasında bir ırkçılık var. Hayır öyle değil. Beyazlar siyahların kültürlü ve eğitimli olanları ile hiç bir sorunları yok. Istemedikleri eğitimsiz, yobaz, uyuşturucu kullanan, gayrı ahlakı davranan siyahlar. Aynı şekilde beyazlarında bu negatif halde olanlarını istemiyorlar. Bir zamanlar gerçektende klasik ırkçılık vardı ama bunu aştılar. Şu anda olan medeniyetsiz, eğitimsiz,cahil, saygısız ve yobaz insanlara olan bir dirençtir. Bunu da normal görüyorum. Ama bu ırkçılık değildir. Eğitimli ve kurallara uyan medeni birisi ırkı ne olursa olsun sevilir ve iyi noktalara gelir Amerikada. Yani kaliteli insan olmasını istiyorlar. Antipatileri bu noktada gelişiyor. Zira Amerikada bir çok hastanede hintli, uzakdoğulu, ortadoğulu doktorlar var ve çok seviliyorlar. Mecliste baska irktan milletvekilleri var. Bir cok eyalette baska milletlerden insanlar yönetim kademelerinde önemli pozisyonlardalar. Bir çok avukat, hakim, mühendis başka başka ırklara mensup ama seviliyorlar, sayiliyorlar. Konu ırk değil, konu cahillik ve saygısızlık.

@Drywall, klasik irkcilik diye bir kavrami ilk kez duydum. Irkcilik kimden yapilirsa ve kime karsi yapilirsa yapilsin irkciliktir ve mazur gosterilemez. Sanki Amerika'da irkciligi sadece egitimli beyazlar, egitimsiz gocmenlere karsi yapiyormus gibi anlam cikiyor. Tut ki oyle olsun, bu bile kabul edilemez bir insanlik sucudur. Kaldi ki kesinlikle boyle degil. Sokakta bos gezen bir adam Arnavutluktan gelen bir universite profesoru de olabilir. Ben kac kez sirketde Cinli arkadaslar icin Chink Chong denildigini, English degil Chinglish (Cin aksanli ingilizce) konusuyor dendigini yada Hintlilerin aksaniyla dalga gecildigini duymusumdur, ki bunlar issiz egitimsiz degil hepsi yazilim muhendisleriydi. Turkiye'de insanlar irkciligi karsidakinin milliyetine, inancina aleni kufur hakaret edilmesi veya eline beyzbol sopasini alip karsidakinin kafasina gecirmek olarak algiliyor. Bunun disindakileri normal karsiliyor. Halbuki basit soylersek Amerika'da ornegin isminize veya aksaniniza alayci reakisyon gosterilmesi yada etnik kimliginizi konu eden alayci fikralar da irkcilik olarak kabul edilir ve kanunlarda cezasi vardir. Hicbir sekilde etnik kimliginizden oturu insan onurunu zedeleyici durumlara dusurulemezsiniz. Amerika'da irkcilik uzerine hersene cok sayida akademik calismanin yanisira makaleler de yayinlanmakta. Mesela bunlardan bir arastirmaya gore Amerika'da ki nufusun %56'si gunumuzde hala Amerika'da irkcilik olduguna inaniyor. Bir diger habere gore ise gecen sene Joe Biden Amerika'da hala sistematik irkcilik oldugunu soyledi ("White America Has To Admit There’s Still A Systematic Racism"). Elbette Amerika'da her kose basinda irkcilikla karsilacaksiniz demek dogru degil hatta cok iyi Amerikali dostlarda edineceksinizdir ama bir insanin Amerika'da irkclik yok diyebilmesi icin Amerika'yi yeterince tanimiyor olmasi lazim. Siz ne kadardir Amerika'dasiniz?

• ⭐⭐

@newman Haklı olduğunuz bir noktaya katılıyorum tabi. Mesela alaycı tavırların hoş bir davranış olmadığı konusunda haklı olabilirsiniz ama ben bunu ırkçılık olarak nitelemiyorum. Bunu Amerikalı Amerikalıya da yapıyor. Irkçılık çok başka bir şey sayın newman. Klasik ırkçılıkla kastettiğim zamanında beyazların siyahilere yaptığı ırkçılıktır. Almanların yaptığı üstün ırk irkciligidir. Ve bundan dolayı Amerikalılar çok ders çıkardılar. Artık bu tarz bir ırkçılık Amerikada yok. Olmasına da musade etmezler. Yolda adam gibi yürüyene kimsenin bir şey dediği yok. Ama uyuşturucu kullanan, sarhoş olan ve yolda yürümesini adam gibi bilmeyen kim olursa olsun tepki çeker. Bu Amerikalı da olsa tepki çeker. Amerikada bazı eyaletlerin aksanı diğerlerine komik gelir ve alay ederler. Alay edende Amerikalı, edilen de. Bunu ırkçılık diye degerlendiremezsiniz. Bunu uzerinize alip duygusal bir magdur psikolojisine girmeye gerek yok. Birde şu var, özellikle cumhuriyetçilerin baskın olduğu bazı orta Amerika eyaletlerinin bazı şehirlerinde yabancıya karşı bir korumacilik var. Ama zararsız olduğunuzu, onların kural ve kültürlerine saygı duyup uyum saglayacaginizi gösterirseniz bu durum ortadan kalkıyor. Bu başka bir ırk olmasa dahi, Amerikanın başka bir eyaletinden gelen yabancı bir Amerikalı icin de ayni olur. Buna da ırkçılık diyemezsiniz. Mesela Utah eyaleti Mormon ağırlıklı bir yerdir. Burada da dini anlamda bir muhafazakarlık var. Buna da ırkçılık diyemezsiniz. Irkçılığın tanimi çok nettir. Her şeye ırkçılık diyemeyiz. Bu arada ben sürekli Amerika da ikamet eden birisi değilim. Ara sıra gidip geliyorum. Bir de sizden bir ricam olacak; eger mumkunse bir araştırmadan bahsettiniz ve %lik bir oran verdiniz. Bu araştırma hangi araştırma bana bunun adını veya linkini verebilirseniz çok sevinirim. Cunku bu oran cok yuksek bir oran. Ayrıca J.Biden bir siyasetcidir. Siyasetçiler bu konuları menfaatleri doğrultusunda konuşabilirler. Amerikada ırkçılık olsaydı her yıl milyonlarca insan Amerika hayali kurmazdı. Ben Amerikada ırkçılık olduğuna inanmıyorum. Siz hangi eyalette ikamet ediyorsunuz?

• Irkcilik tum ulkelerde var. Almanya gibi ulkelerde cok yuksek seviyede var ve cogu yerde acikca hissediliyor, yuzunuze soyluyorlar yani o derece. Turkiye'de bile var, ozellikle son gidisimde gozlemledim, Suriyelilere ve digerlerine karsi.

ABD'de ise ozellikle siyahiler ve hispanikler uzerinde cok var. Mesela, Maryland, West Virginia, Pennsylvania gibi eyaletlerde bazi kucuk kasabalar var, bir siyahi olarak oralarda gidip ev alip yasamaniz oldukca zordur, rahat hissetmezsiniz kendinizi. Ayni sekilde, tam tersi olay Baltimore'da var. Bazi semtlerine beyazlar giremezler, oldurulme tehlikesi var! Hatta beyaz polisler bile o semtlere girmezler. Yine Maryland'de bir restaurant var benim de bildigim. Siyahiler gidip orada hic yemek yemezler. Hos karsilanmadiklarini, kendilerini istenmeyen gibi hissettiklerini soylerler hep. Benim siyahi bir arkadasim oranin yemeklerini cok sevdigi halde gidip yiyemezdi orada, bize pickup yaptirirdi.

Daha cok degil, 25-30 yil once New Jersey'de state trooperlar ozellikle Cadillac, BMW ve Mercedes kullanan tum siyahileri durdurup, hicbirsey yapmadilarsa bile iyice arayip, ceza kesiyorlardi. Hatta bununla ilgili siyahi bir doktorun eyalete actigi bir dava bile vardi. Kendisi Mercedes ile seyahat ederken hicbir sebeb yokken durdurulup, tum arabasi aranip, darp edildi diye. Buna "profiling" deniyor ve Superior Court bunu yasakladi ama hala yapiliyor olma ihtimali var. Bunu biz burada universitede hukuk dersinde gormustuk.

• ⭐⭐ Banned

Amerika Kanadaya ırkcı diyen Türkiyeden dısarı cıkmasın bence. Bu ülkelerde Afd gibi bir partinin cıkması sıfırdır.

• ⭐⭐

@MySea DC de bir cafe de tost yerken bir afro-amerikan geldi içeriye ve çalışanlar bir sure sonra onu dışarı çıkardılar. Ben ırkçılık zannettim ve garsona biraz da rahatsız olduğumu belli ederek nedenini sordum. Adamın çok pis koktuğunu söyledi. Yanında duran müşteriler rahatsız olmuşlar. Ben buna dikkat etmemistim. Daha sonra içeride siyahi müşterilerin de yemek yediğini gördüm. Hatta satış kısmında çalışanlardan bir tanesi de siyahiydi. Mesele ırkçılık değilde temizliğe önem vermemeleri olabilir. Veya daha farklı bir sebep olabiliyor. Koku olayına bende şahit oldum. Yani otobüste veya metroda çok kötü kokan siyahilere şahit oldum. Buna karşılık çok temiz ve tertipli olanlarını da gördüm. Yani benden daha temiz olan afro-amerikan lar da gördüm. Bu temizlik konusunda ki şikayeti çoğu insandan duydum.
    Ama yinede yanılıyor olabilirim bu konuda. Neticede ben gecici olarak gidip gelen birisiyim. Tüm detaylara hakim olmayabilirm. Sizler daha tecrübelisiniz Amerikada yerleşik olarak yaşadığınız için. Tecrübelerinize saygı duyarım. Belki de ben ırkçılığa karşı olduğum için ve Amerikayi sevdiğim icin onyargili bakiyor olabilirim. Insan bir şeyi severse elinde olmayaraktan beyin o sevilenin kusurlarını görmeme eğiliminde oluyor. Bu yüzden fazla iddialı bir şekilde kesinlikle ırkçılık yok diyemem. Çünkü olaya çepeçevre vakıf değilim. Sadece bana yansıyan kısmı ile olmadığı düşüncesindeyim. Eğer varsa da cok üzülürüm. Çünkü kafamdaki Amerika portresine aykırı bir şey ırkçılık.

• @Drywall Merhaba, Ankara antlaşması ile vatandaşlığa geçiş var ve E2 vizesini gc çevirmekten daha kolay bir süreç aslında ( mali açıdan) Çünkü Ankara Antlaşmasında iş planınız için yeterli olan rakamın bir sınırı yok. isterseniz çocuk bakıcılığı yapın isterseniz home office evinizden çalışın. Her sene verginizi ödüyorsanız ve kendinizi (ailenizi) geçindirebiliyorsanız, 5 yıl sonunda önce sürekli oturum 1 yıl sonrada vatandaşlık başvuru hakkınız var. ( Gerçi geçen sene bu süre 7 yıla çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam. )

• ⭐⭐

@Famel Brexit sonrası Ankara Anlaşmasının durumu ne olur sizce? Ben Anlaşmanın AB ile ilgili olduğunu ve Brexit ile birlikte geçerliliğinin biteceğini duymuştum. Net bir bilginiz var mı bu konuda?

• @Drywall Açıkçası net bir bilgim yok ama takip ettiğim kadarıyla Aralık 2020 ye kadar Ankara Antlaşması mevcut şartlarda devam ediyor. Sonrasında çeşitli kategorilerde ve puanlama sistemi ile yeni vizeler uygulanacağına dair söylentiler sızmaya başladı. Açıkçası İngiltere Brexit sonrası yaşanacaklar konusunda başlı başına karışık durumda ve bu durum İngiltere’ yi oldukça sarsıyor diye düşünüyorum. Sonuç olarak Aralık itibari ile değişecek sistem hakkında kimsenin % 100 bir bilgiye sahip olduğunu düşünmüyorum.

• ⭐⭐

@Famel Kuvvetle muhtemel eskisinden daha da zorlastiracaklar. GC surecinde şu an sahit olduğumuz değişime benzer bir sistem degisikligi olacağa benziyor. Parasal limitler artırılarak yani sıra ek donanım ve yetenek kriterleri konulabilir. Artık dünyaya yön veren güçlü devletler daha paralı ve daha kaliteli göçmenler istiyor.

• @Drywall Öyle görünüyor. En çok devlete yük değil katkı sağlayacak göçmen istiyorlar. Açıkçası buda anlaşılabilir bir durum bence.

• ⭐⭐

brexit sonunda ankara anlaşması bitti yani ab diğer ülkeleri için uygulanabilir ama başvuru yapıp kabul edilmediyse (2 ay öncesine kadar) ingiltere için sonlandı şartları

• Banned

@haymatlos_, içinde söyledi: Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule)

brexit sonunda ankara anlaşması bitti yani ab diğer ülkeleri için uygulanabilir ama başvuru yapıp kabul edilmediyse (2 ay öncesine kadar) ingiltere için sonlandı şartları

Ankara Antlasmasi basvurulari bu sene sonuna kadar (31 Aralik, 2020) ayni sekilde devam ediyor.

• ⭐⭐

@stoneage 2020 sonuysa daha var ben 2019 sonu biliyordum malum brexit onaylanınca

• @yigitboncuk, içinde söyledi: Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule)

@MySea ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri'ne göre, 24 Şubat'tan başlayarak, dört kişilik bir ailenin hükümetin önceki 32.000 dolarlık gelir eşiğine kıyasla iki kat daha fazla - 60.000 dolar - para kazanması gerekecekti.

Şu cümleyi umarım ben yanlış anlıyorumdur, ucuz eyalet için de bu rakam mı geçerli olacak acaba?

Amerika devleti federal bir devlettir verdiği rakamlar geneldir eyalete göre gelir belirtmeniz gerekmez.Zaten size demezler siz Wyoming e gidiyorsunuz 10 göstersenizde olur diye.
    60K dedilerse amerikaya giriş için o gereklidir nereye gideceğiniz nerede yaşayacağınız tamamen alakasız.

• @Burak-Erdoğan, içinde söyledi: Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule)

Emin olun ABD'de inanılmayacak şekilde ırkçılık yapılıyor fakat bunu sadece ABD'ye yüklemek doğru olmaz ırkçılık insanlık suçu maalesef.

Nerede yapıyorlar ırkçılık? Irkçılık dediğiniz nedir malesef çok fazla yanlış kullanılıyoruz bu terimi.
    Suriyeli'nin TR de Türk vatandaşları ile aynı imkanı alamaması sizce ırkçılıkmı?Hem bu insanlar TR ye ekonomik sebeplerden dolayı göçmemiş canlarını kurtarmak için gelmek zorunda kalmış.Amerikadaki daha iyi iş için sınırı geçen latinlerle uzaktan yakından alakaları yok değilmi durum olarak?

Siz amerikadakine ırkçılık diyorsanız almanya da ingilterede göçmenlere yapılanlar milyon trilyon kez daha ırkçı.Aynı şekilde Türkiye de buna dahil.O zaman bu ülkelere kimse gitmesin adımını atmasın çünkü amerikadan kat ve kat ırkçı yobaz cahil insanlar yaşıyor diyebilirmiyiz?

• ⭐⭐⭐⭐

@Betfair39, içinde söyledi: Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule)

@Burak-Erdoğan, içinde söyledi: Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule)

Emin olun ABD'de inanılmayacak şekilde ırkçılık yapılıyor fakat bunu sadece ABD'ye yüklemek doğru olmaz ırkçılık insanlık suçu maalesef.

Nerede yapıyorlar ırkçılık? Irkçılık dediğiniz nedir malesef çok fazla yanlış kullanılıyoruz bu terimi.
    Suriyeli'nin TR de Türk vatandaşları ile aynı imkanı alamaması sizce ırkçılıkmı?Hem bu insanlar TR ye ekonomik sebeplerden dolayı göçmemiş canlarını kurtarmak için gelmek zorunda kalmış.Amerikadaki daha iyi iş için sınırı geçen latinlerle uzaktan yakından alakaları yok değilmi durum olarak?

Siz amerikadakine ırkçılık diyorsanız almanya da ingilterede göçmenlere yapılanlar milyon trilyon kez daha ırkçı.Aynı şekilde Türkiye de buna dahil.O zaman bu ülkelere kimse gitmesin adımını atmasın çünkü amerikadan kat ve kat ırkçı yobaz cahil insanlar yaşıyor diyebilir miyiz?

@Betfair39 esasında ırkçılıkla kutuplaşmayı ayırmamız lazım. Bu kelimeler esasında aynı anlam grubunda kullanılıyor. Ayrıca Göçmen olmayı ,zorunlu olarak yabancı bir yere sığınmayı da ayrı ayrı kulvarda değerlendirmek lazım. Esas sorun buna iten sebepler. Her ülkenin iş anlamında bir pastası var. ve bu pastayı kim paylaşacak. Siz bu pastadan pay alabiliyor musunuz. Yoksa bunun dışında mısınız? Eğer bu pastanın dışında kalıyorsanız Siz bu ırkçılıkla karşı karşıyasınız yada milliyetçi korumanın duvarının dışında kalıyorsunuz demektir. Bu problemin her iki tarafı da kendine göre haklı. Göçmen iş bulmak için savaş veriyor. Yerli halk ise işini korumak için elindeki gücü ,bağlı olduğu toplumu veya yönetim mekanizmasına yerleştirdiği kendi halkından olan torpil mekanizmalarını kullanıyor. Bu tam anlamıyla göçmeni her açıdan yalnız bırakıyor. Zorlu bir etap göçmen için. Ancak başarmak senin elinde. Yani işi ırkçılığa bağlamak yerine kendini yenilemek ve kendini o ekibe kabul ettirmek her zaman olası.
    Globalizasyon sonucu göçmenlik sendromu her insanı her ülkeyi her zaman zorlayacak. İnsanların kendi toprağında şartlar iyileştirilmediği sürece kendi köyüne dönmediği sürece. Sorun bence ırkçılık değil adaletsizlik üzerine . Adaleti başka yerlerde aramak üzerine. YOKSA BIR INSAN NIYE BAŞKA BİR ÜLKEDE OLMAK İSTESİN Kİ

• @redsat2000 evet esas sorun adaletsizlikte

• Banned

@haymatlos_, içinde söyledi: Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule)

@stoneage 2020 sonuysa daha var ben 2019 sonu biliyordum malum brexit onaylanınca

Evet Brexit 31 Ocak'ta yururluge girdi ama 31 Aralik 2020'ye kadar gecis sureci (transition period) var. Henuz UK ve AB bircok konuda antlasmaya varmis degil. AA'ya basvuracaksaniz son dakikaya birakmayin derim.

• ⭐⭐ Banned

Dusuk gelire green cardın zorlaştırılması dıye bısey olacaksa Turkiyeden kimse gidemez. Aylık 25 bın tl kazanc olmalı ki adam yerine konulalım. Boyle sacmalık yok ya

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

50

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |