Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule)

• Gecen yillarda, mulakat esnasinda bankada kisi basi 15.000 usd gosterilmesi tavsiye ediliyordu. Bu yilda 15.000 usd gosteripte, sponsor istenen ya da is teklifi getirmesi istenen kimseyi gormedim ben henuz. Bu miktari gostermek eskiden daha kolaydi. 2015 yilinda 1 dolar 2.80 tl civari iken 42.000 tl ediyordu kisi basi, simdi maalesef 6 tl ve 90.000 tl ediyor.

• 24 Subattan sonraki mulakatlarda ortaya cikacaktir nasil bir yol takip edecekleri ve bunun greencard cekilisine yansimalarinin nasil olacagi. Simdi kim ne derse biraz bos! Eminim gerekli direktifler immigration officelerle konsolosluk gorevlilerine verilmektedir veya o zamana kadar verilecektir.

• @Ryback dv 2020 Kasım mülakatlarında bir çok sorun yaşayan arkadaşımız var,zaten bu konu o günlerde gündeme gelmiş yerel mahkeme durdurmuştu, Durdurulduğu halde kasım mülakatlarında çok büyük etkisini hissettik

Mesala
    25k $ iki kişi sponsor istendi

• @MySea umarım 24 şubat sonrası mülakatlara etkisi olmaz

• ............

• @usanyc, içinde söyledi: Düşük gelirlilerin Green Card alımı zorlaşıyor (Public Charge rule)

@Muhtaradana 40.000 dolar ve bir ev tapusu ile mülakata giren tek kişiden iş teklifi yada sponsor isterler mi sence?

LA SF vb bir yeri adres olarak göstermediyseniz gayet iyi bir para, bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz çok düşük. Tapuyu pek önemsemiyorlar genellikle hiç bakmıyorlar bile.

• @usanyc bende sayın @denizaydinli gibi düşünuyorum, sıkıntı yaşamazsınız

• .............

• ..........

• @usanyc Bana sormadınız ama ben 29000 civarında olacağını düşünüyorum. 🙂

• ..............

• @usanyc 27 bin olacak sanırım

• ..............

• Eğer düşük gelirlilerin Yeşil Kart alımı zorlaştırılıyor ise, gelir durumunun önem arz etmediği Yeşil Kart çekilişlerinin de doğal olarak kaldırılması gerekmez mi?

• @Erdoğan Benim tahminimce birkac yila kadar greencard lottery sistemi degisecek. Zaten Trump gectigimiz Mayis ayinda merit-system yani puanlama yapilarak gocmen alma ile ilgili bir oneride bulundu. Onumuzdeki Kasim ayinda secim var ve eger tekrar secilirse ki sansi cok buyuk; buyuk ihtimalle bu gocmenlik kanununu degistirecek. Zaten simdiden zorlastirmak icin her onlemi aliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erdoğan amerika olarak düşünme uzağa gitme Türkiye ye gelen suriyeli düşün cebinde para olmasa da makine mühendisi olsa iş bulamaz mı ya da iş tecrübesi olsa iş bulamaz mı. Konsolos mantığını binlerce kez yazsakta hala mantığını anlamıyorsunuz. Kardeşim amerikaya gidince 1 ay kadar ayak işlerini bitirince sen nasıl geçineceksin. Bu sorunun cevabını eğer verebiliyorsan para miktarı önemli değil. Eğer bu soruya cevabın yoksa cebine para koyda gel diyor bu kadar basit. Bu arada delivery lyft uber bunlar iş değil. Ben kendimi yazıyım. Su ürünleri müh. yani deniz ürünleri işleme fabrikasında vardiya sorumlusu olarak çalıştım. Daha sonra okulumdan dolayı dalış hocasıyım. Şimdi ki işim olan 10 yıllık sigorta tecrübem var. 8 yıllık acente sahibiyim. 3 farklı meslek her birinden iş bulursam zaten evi geçindiricem bunu istiyor.

• ⭐⭐

Merhaba, Belirsiz konularda/durumlarda muhattap olduğum durumun/kurumun hareket tarzını anlayabilmek adına ve bir öngörü sahibi olabilmek için genelde bütün verileri değerlendirmenin yanısıra bir de empati yapmaya çalışırım. Bahsettiğimiz GC konusunda ise öngörülerim sunlardir;
    1- Arkadaşlara katılıyorum. Artık hesapta gösterilen para çok önemli olacak ve tek kişi için miktar minimum 20000$- 25000 $ aralığında başlayarak gideceği eyalet ve hatta o eyaletteki şehire göre 30000$-40000$ seviyelerine doğru artacaktır. Evli ve 1 çocuklu çiftler için bu miktar minimum 30000$-35000$ ile başlayıp yine gideceği yerin yaşam maliyetine göre 40000$-50000$ civarında olabilecektir. Yani misal olarak Nebraska, Wyoming, Montana, Idaho gibi eyaletlere giden ile Californiya, Massachusetts, Connecticut, Washington Dc, New York gibi eyaletlere gidenler arasinda ve hatta bu eyaletlerin sehirleri arasinda bile dogal olarak maddi yeterlilik miktari farkliliklar gösterecektir. Bu nedenle bu tarihten sonra 10000-15000 $ civarı bir paraya güvenmemek en gerçekçi bakış açısı olacaktır. Zira 24 Şubat GC için bir milat olacaktır. Ve ilerleyen zamanlarda gittikçe şartlar maddi anlamda zorlaşacaktır. Bununla beraber şu noktayı da para durumu ile birlikte düşünmemek olmaz. Bu nokta meslek yani orada yapılacak iş noktasıdır. En az hesapta gösterilecek para kadar önemlidir. Diploma ve mezuniyetten ziyade yetenek,beceri,zanaat gibi hemen pratize edilebilirliği olan donanımlar çok önemli olacak. Örneğin bir boya ustası bir eczacılık mezunundan daha avantajlı olabilecektir. Ya da bir elektrik teknisyeni bir hukuk mezunundan daha avantajlı olabilecektir. IT alanı her zaman olduğu bundan sonrada popüler alan olacaktır. IT alanındakiler maddi sartlar noktasinda da pozitif ayrimciliga tabi tutulabilirler. Uber veya benzeri islere guvenmeyin derim. Elbette yaparsınız ama konsolosluğun gozunde guven kazandirmaz size. Truck yani tir soforlugu haric. Bunuda kanitlamaniz gerekecek.
    Tabi bu noktada dil de bir diğer önemli etken. Amerikaya gitmeyi düşünen birisinin en azindan temel düzeyde basit ingilizce bilgisi olması gerekir. Aslında yukarıda yazdıklarım zaten bugüne kadar dikkat ettikleri/etmeleri gereken konulardı. Ama artık pür dikkat edecekler. Bunlar benim öngörülerim. Ben sürecin akibetini böyle öngörüyorum. Tabi bunlar benim temennilerim değil, kimse yanlış anlamasın. Eldeki verilere dayalı tahminlerim. Umarım herkes hayalini gerçekleştirir. Ama gidip orada perişan olmakda var. Bu nedenle olabildiğince maddi ve mesleki şartları yerine getirmeye çalışın. Dil öğrenin. Yuksek bir tahsiliniz olsa dahi bir zanaat bir meslek öğrenin. Bir yılda yeni bir meslek öğrenebilirsiniz. Hayaller olmalı ama bu hayaller uğruna ne kadar mücadele ettiğiniz önemli. Amerika hayali de uğrunda çok çaba harcanası kıymetli bir hayaldir.

• @Drywall Yapmış olduğunuz tespitler gerçekten ayağı yere basan tespitler. Ayrıca konuyu yalın ve anlaşılabilir bir dille yorumladığınız için tebrik ve teşekkür ederim. Esen kalın.

• Genel olarak, uber/lift ve benzeri delivery isleri, restaurant isleri, markette yapilan isler, benzincide calisanlar ve bunlara benzer isler ilk basta yapilabilecek birer basamak atlama ve uyum saglama isleri. Yani bunlar yapilirken, siz ilerisi icin ya okula devam edersiniz, ya denklik vb icin ugrasirsiniz veya daha iyi ve kurumsal is ararsiniz.

Amerika'da hep ileriye dogru bakmaniz ve ona gore hareket etmeniz gerekiyor. Burasi Turkiye gibi degil. Burada siz ister ve cabalarsaniz, her turlu firsat ve imkan var. Bu elinizdeki ile yetinmemek veya hirslanmak gibi degil; tam tersi kendinizi gelistirmek ve ilerlemek ile ilgili birsey.

• @ayvalik10 Her ne kadar iletinizi yapmış olduğum yorumla ilişkilendiremesem de muhattab aldığınız için teşekkür ederim. Esen kalın hocam.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |