Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerikada Vergi ödeme sistemi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist Online yapmama sebebiniz neydi, hatırlayamadım? SSN mi gelmemişti.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Amerikada Vergi ödeme sistemi

@crazycells tesekkurler. Su an Turkiyedeyim ve formlari PTT, FEDEX ya da DHL ile gonderecegim. Amerika ici olsa USPS kayit kabul ederler ama yurtdisi gonderince gene elimdeki kayitli evrak kabul olur mu sizce. IRS sayfasinda baktim, goremedim. PTT taahutlu gonderim ornegi mesela ya da FEDEX gibi ozel firmalarin baska ulkeden cikis tarihi kabul oluyor mu. Genelde herkes online yapiyor , ben maalesef duz kagitla hallediyorum 🙂

Ayrica son gunden 2 hafta once yapmanizi ve gondermenizi engelleyen bir durum var mi? 2 hafta oncesinden gonderirseniz zamanlama olarak sikinti cekmezsiniz.

• @knnrn ssn geldi. online sistem biraz kafamizi karistirdi, Turkiyede de bizim durumumuzda tax filing i manuel yapan arkadaslar var. Onlar bildikleri kadar yardim etmeye calisiyorlar ama her case farkli oldugu icin bizim de sorularimiz oluyor. Ben kisaca anlatayim, esim Turkiyede calisiyor, Amerikada freelance olarak 2019 senesinde de para kazandi, ayrica UCLA den ders aldi kendini gelistirmek icin. Gordugumuz 1040 Tax return, 2555 Foreign eraned income, 8863 Education cfredit , 1116 Foreign tax credit doldurulacak. Married jointly yapacagiz. Kagit uzerinden gitmek su an daha kolay geldi. Bir sorum olacak, 2555 doldururken bankada faiz geliri olan para bildirilirken, forma sadece rakam yazmak yeterli mi yoksa arkasina bankadan alinan dokumani ekemek gerekli mi .O cevabi henuz bulamadim 🙂

• @crazycells tesekkurler. Haziran ortasi en gec gonderecegiz.

• Vergi formlarini posta ile gonderecegimi belirtmistim daha once. Sunu sormak istiyorum, 1099MISC income formu bize calistigimiz yerden verilen ve 1098T universite tarafindan ders aldigimiz icin odedigimiz ucreti gosteren form. Bunlarin orjinalleri de posta ile IRS e gonderiliyor mu yoksa sadece formlar uzerinde belirtmis olmam yeterli mi ? Posta yolu ile yapan tek benim galiba bu arada 🙂 ( Bu arada son guncelleme, doldurulan formlar 1040, 1040 schedule 1 , 1040 schedule C ve 2555). Tesekkurler.

• ⭐⭐

Merhaba,
    ABD'de brüt&net geliri ve vergiyi anlamaya çalışıyorum. Şuradan yıllık 60K USD brüt gelir girdiğimde Texas için net yıllık kazanç 49K hesaplıyor.

Diyelim ki hiç birikim yapmadan bu kazancın tümünü harcadım. Kira, market, araba taksidi, sigorta vs vs. Sene sonunda ayrıca vergi ödemeyeceğim anlamına mı geliyor? Ya da daha az harcadım her ay 1000USD tasarruf yaptım, bunun vergisini mi ödüyorum? Eminim bundan daha karmaşıktır, işin özünü kısaca anlatırsanız sevinirim. Maaşlı bir çalışan, harcarken ödediği vergiler dışında, eline net geçen ücret içinden ekstra neyin vergisini ödüyor?
    Teşekkürler

• Oncelikle iki ana vergi cesidi vardir:

1- Income tax - Gelir vergisi (federal ve bazi eyaletler ve bazi yerel 'local' vergiler - yil sonunda beyan edilir)

2- Maas (payroll) vergileri (federal ve bazi eyaletler hem calisandan hemde isverenden alirlar - Brut maasdan kesilir ve size kesinti sonrasi net maas kalir)

Birde harcamalarinizdan dolayi bulundugunuz eyalete gore sales tax var.

Property tax denilen emlak vergileri var.

Bunlarin disinda miras, hediye, faiz ve kumar gelirleri ile diger baska bircok alanda degisik oranlarda vergiler vardir.

Kisaca; Brut maasinizdan her seferde belli oranlarda federel ve eyalet (bulundugunuz eyalete gore) kesilir. Sizin elinize gecen kesintilerden sonraki net miktar. Bulundugunuz eyalete gore harcarken birde sales tax odeyebilirsiniz. Yil sonu geldiginde, tax return yapacaksiniz. Yil boyunca sizden kesilen vergileri ve toplam gelirinizi beyan edeceksiniz. Tabii ki durumunuza gore baska bazi odediginiz vergileri de beyan edeceksiniz. Ayrica, bazi "qualified' harcamalarinizin belli oranlarini da tax credit olarak geri alacaksiniz. Sonucta, tum bunlar hesaplandiginda, ya IRS'e borclu olacaksiniz ve odeme yapacaksiniz yada fazla vergi odemisseniz, alacakli olacaksiniz ve tax refund alacaksiniz. Tax return (vergi beyani) yapmak icin online websiteleri var veya muhasebeciler var. Genelde bunu yapma zamani Ocak ortasinda baslar ve Nisan ortasinda biter.

• ⭐⭐

@MySea büyük resim kursu gibi cevabınız için teşekkürler 🙂
    Genelde ince detaylar üzerine konuşulduğundan, bizler gibi adaylarda genel işleyişle ilgili soru işaretleri kalabiliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Amerikada Vergi ödeme sistemi

Vergi formlarini posta ile gonderecegimi belirtmistim daha once. Sunu sormak istiyorum, 1099MISC income formu bize calistigimiz yerden verilen ve 1098T universite tarafindan ders aldigimiz icin odedigimiz ucreti gosteren form. Bunlarin orjinalleri de posta ile IRS e gonderiliyor mu yoksa sadece formlar uzerinde belirtmis olmam yeterli mi ? Posta yolu ile yapan tek benim galiba bu arada 🙂 ( Bu arada son guncelleme, doldurulan formlar 1040, 1040 schedule 1 , 1040 schedule C ve 2555). Tesekkurler.

Evet, size birden fazla kopya veriliyor zaten. Onlardan bir tanesini IRS'e gonderin.

• son not: posta ile evraklar gonderildi, PTT iadeli taahutlu 20 gun sonra ellerine ulasti.

• @MySea 2019 vergi beyanımızı taxslayer'dan yaptık eşim ile birlikte. 2019'da ABD'de bir gelir elde etmedim. TR'deki bankalarda 10K üzerinde hem benim hem de eşimin hesapları bulunuyor. Ancak FBAR beyanında bulunmadığımızı farkettik. Deadline 30 Haziran olduğunu öğrendim IRS sitesinden baktığımda. Şimdi ev ve arabamızı da sattık. Tüm birikimimizi ABD'deki hesabımıza transfer edeceğiz. Ancak 2019 FBAR bildiriminde bulunmadığımız için bir ceza ile karşılaşır mıyız çok merak ediyorum? Aslında profesyonel destek almayı düşünüyorum. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Teşekkürler.

• @smoothsurfin Bildigim kadariyla FBAR $10k uzerindeki miktar icin file yapiliyor. Normal suresi 15 Nisan ama IRS websitesine gore 15 Ekim'e kadar otomatik extension var. Sanirim taxslayer uzerinden 2019 tax return'u amend yapabilirsiniz. Eger $10k altindaysa, hicbirsey yapmaniza gerek yok 2019 icin.

Note: Taxslayer danismanlik hizmeti de veriyor. Telefon veya email ile oraya da sorabilirsiniz ve amend icin yardim isteyebilirsiniz.

• @MySea teşekkür ederim geri dönüşünüz için. 15 Ekim ise çok iyi olur. Bu durumda paramızı ABD’ye şimdi transfer edip sonrasında taxslayer’dan 2019 için amend yaparız. FBAR amendment yaparken bildirebiliyoruz o zaman. Ben ayrıca yapılıyor gibi düşünmüştüm.

• @smoothsurfin Pardon yanlis bilgi verdim size! FBAR tax return ile file yapilmiyor, yani 2019 tax return'u amend yapmaniza gerek yok. Ayri bir sekilde file yapiliyor ve asagidaki link uzerinden file yapabilirsiniz:

• @MySea çok teşekkür ederim. Verdiğiniz siteyi ilk defa gördüm. Süpersiniz:) Buradan yapabilirim.

• amerikada taşeron işçi (1099) ve W-2 işçi arasındaki farklar neler? Vergi farkları neler bilen varsa yazarsa çok sevinirim

• @GreenCardHüseyin En temel fark, 1099 da siz is yaptiginiz yerin ucretli/maasli calisani degilsiniz. Yaptiginiz is icin size para odenir. Yani isyerinin maas bordrosunda degilsiniz. W2 da ise siz isyerinin normal calisanisiniz ve maas bordrosundasiniz.

• @MySea peki örneğin uberciler lyft , amazon flex gibi işlerin yılın sonunda vergisi kesiliyor ancak aldığımızın gazdan yediğimiz yemeğe kadar faturalarını tutup vergimizden düşmesi hatta vergiden kazanç elde etmek mümkünmüdür?

• ⭐⭐⭐

@GreenCardHüseyin, içinde söyledi: Amerikada Vergi ödeme sistemi

@MySea peki örneğin uberciler lyft , amazon flex gibi işlerin yılın sonunda vergisi kesiliyor ancak aldığımızın gazdan yediğimiz yemeğe kadar faturalarını tutup vergimizden düşmesi hatta vergiden kazanç elde etmek mümkünmüdür?

Uber, Lyft, flex gibi işlerde yılın sonunda değil ara dönemlerde estimated tax vermek zorundasınız. Giderleri gösterip alınacak verginin düşmesini sağlayabilirsiniz.

• @keysnambır Estimated tax ilk defa duydum detay veya kaynak verebilir misin? Tanidik herkes yilin sonunda yapti. Bu firmalardan gelecek olan vergi bildirimlerini beklemek zorundayiz diye biliyorum.

Benzer Başlıklar

• 113
  • 8
  • 38
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |