Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Ihsan Hoca da Mayda Hoca da Turkiye'deki basarili akademisyenlerdendir... Fakat bu konularda cok farkli bir baskiya maruz kalmis olabilirler, ayrica olaylarin medyaya yansitilma sekli de olayin tuzu biberi olmus maalesef.

"Dunya'nin en iyi asisi" muhabbeti Abbas Guclu'nun yazisindan kaynaklaniyor.

Sanirim aciklamalar yapilirken bazi etkinlilik tahminleri yapilmis ve buyuk bir hata ile bu habercilere de soylenmis 🙂 (gazeteciler israrla bilim adamlarindan belirsizlikler icerisinde net cevaplar duymak isterler, bilim adamlarini bunu vermeye zorlarsaniz bu sekilde gecerliligi olmayan ifadelere her zaman varabilirsiniz); projeye baslarken tahmin ettikleri etkinlilik derecesi, var olan BioNTech asisindan daha yuksek olunca, gazeteciler de bu ikisini kiyaslayip "o halde bizimkisi dunyanin en iyisi" olacak cikarimi yapiyorlar. Oysaki, asilardan biri hala gelisim asamasinda, digeri ise pek cok testi gecmis ve insanlara vurulmaya baslamis...

Ihsan Hocalarin asisi henuz Faz 1 asamasina yeni basladi, ozellikle de devlet tarafindan (buyuk ihtimal asi tedarigi kisminda zorluk yasandigi icin) bu projeye cok fazla onem veriyorlar ve surekli gundemde tutuyorlar, yani pek cok kisinin gozunde bu projenin nin basarisiz olma ihtimali yok. Ama gercek hayatta tabii ki isler boyle yurumuyor, universiteler, devlet, bakanliklar, Tubitak istedikleri kadar baski yapsinlar, eger asi calismiyorsa calismiyordur 🙂 Asinin gercek etkinlik olcusunu de tum testler bittikten sonra gorecegiz.

Benzer seyleri daha once de yazmistim, bu tur konularda basari orani oldukca dusuktur, cunku ongorulemeyen cok fazla engel cikar onunuze. 1 yildir konusulan yuzlerce asidan su an sadece 3-5 tanesini konusuyoruz, bunun da nedeni diger asilarin diger test asamalarindan gecememis olmasi. Dolayisiyla ben de sizlere katiliyorum arkadaslar, once bu testler bir bitsin, tum sonuclari aciklansin, ondan sonra bu tur haberler yapilsin...

• Merhaba,

Mayıs ayının 3. haftasında Dulles Havalimanından giriş yapacağım, ancak Tr den geldiğim için ve istanbulun mevcut halini göz önünde bulundurduğumzuda, USA da kimseyle temas etmeden geldiğim günün ertesi günü Covid PCR testi yaptırmak istiyorum.

Bunun için Northern Virginia bölgesinde ücretsiz covid 19 test yaptırabileceğim bir clinic var mı? (not:henüz herhangi bir sağlık sigortam yok.)

• @BelmaSarvan yok ben k1 nişanlı vizesi ile geldim Amerika’ya

• @yboran merhaba her eyalet için farklıdır Belki ama , ben illinois için cvp vereyim ücretsiz yaptırabiliyorsunuz internetten randevu alıyorsunuz yada test yapılan ( böyle çadır gibi enteresan bir yer yapmışlar 😬) oraya gidip sıraya geçip kayıt yaptırıp araç icinde kendiniz yapıyorsunuz ( 2 ay icinde 3 kez ücretsiz yaptırdım 8 gundur korona belasını atlatmaya çalışıyorum. Çok dikkat edin kendinize bol şans

• @esra-k, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@yboran merhaba her eyalet için farklıdır Belki ama , ben illinois için cvp vereyim ücretsiz yaptırabiliyorsunuz internetten randevu alıyorsunuz yada test yapılan ( böyle çadır gibi enteresan bir yer yapmışlar 😬) oraya gidip sıraya geçip kayıt yaptırıp araç icinde kendiniz yapıyorsunuz ( 2 ay icinde 3 kez ücretsiz yaptırdım 8 gundur korona belasını atlatmaya çalışıyorum. Çok dikkat edin kendinize bol şans

Çok geçmiş olsun @esra-k , teşekkür ederim paylaşım için, ancak kuzey Virginia için ücretsiz COVID Testini nerede yaptırabilim? tekrardan bri sormak istiyorum, bilen arkadaş varsa gelmeden randevu işlerini dahi halletmek isterim.

• @MySea @crazycells Biz chipleneceğiz diyoruz ama galiba gerçekten chipleneceğiz.

• Chiplenme bilim adina iyi yonde kullanilirsa fayda saglayabilir. Ama mesela asilama yoluyla nano tech bir chip yerlestirdilerse ve bu chipi uzaktan kontrol edebiliyorlarsa ve yine bu yolla beyine sinyaller gonderip kisiyi (kendisi hicbir sekilde farkinda bile degilken) yonlendirebiliyorlarsa, bu durumda istedikleri kisiye istedikleri zaman istedikleri herseyi yaptirabilirler. Bunun icine soygunlar da girer, cinayette girer, katliam da girer, ucu acik, her turlu eyleme gider...

• Bugun ıtıbarıyle Amerıka'da isteyen herkes aşısını olabilecekmiş.
    Umarım hızlıca talep ederler de bır an once normallesır Amerıka.
    Bızımkıler rakamlardan bır sıfır atacaklar zaten ona ınancım tam

• @MySea Bizi yönetme gibi bir şey mümkün mü?

• @Ali-Ege-Can-0 Zaten yonetiyorlar ama artik istediklerini yaptirabilme yetenegine sahip olabilirler.

• @muhalif ABD zaten 2021 basindan bu yana normallesmeye basladi. Artik alisveris yerleri, restaurantlar, cafeler heryer acik. Sosyal mesafe kurallari halen bircok yerde uygulaniliyor ama artik insanlar da alistilar.

Dun bizim mahallede parti vardi. Canli konser esliginde BBQ ve diger icecekler, biralar, danslar falan. Yaslisindan gencine, oldukca kalabalikti...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ali-Ege-Can-0, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@MySea @crazycells Biz chipleneceğiz diyoruz ama galiba gerçekten chipleneceğiz.

Bu video, "bilim" yonunden oldukca zayif, fakat "teknoloji" yonunden oldukca etkileyici bir video. Ikisini birbirine karistirmamak lazim, insanlarin beyinlerinden el/ayak parmak kaslarina giden sinyaller uzerinde 10 yillardir calisiliyor, bu konuda cok basarili girisimler var... Bu video, bu yonden hicbir sey katmamis olaya. Zaten beynin hangi bolumunde o sinyallerin olusturulup vucutta nasil yayildigini cok uzun suredir biliyoruz. Fakat normalde bu tur deneylerde gormeye alisik oldugumuz kablolar ise bu video'da yok, iste bu yonden etkileyici bir deney oldugunu soyleyebiliriz. Artik bu tur deneyleri yapmak icin kablolara gerek olmayacak.

Ama bu video'da beynin bilinen bir bolgesine takilan chip, maymunu kontrol de etmiyor, temel motor sinirlere giden sinyallerin disinda da bir olcum yapamiyor. Basit motor hareketler icin beynin sinyallerini okumak kolay bir islem, yillardir yapilabiliyor... insan hisleri devreye girdigi zaman ise bu durum oldukca karmasiklasiyor. Yani belli basli temel duygular disinda beyni okumak hala cok mumkun degil. Ki, zaten bu bilim adamlarinin yapabilecegi bir sey Elon Musk'in degil. Kendisi bu konuda sadece "tool" konusunda yardimci olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ali-Ege-Can-0, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@MySea Bizi yönetme gibi bir şey mümkün mü?

Tabii ki boyle bir sey mumkun degil 🙂 Sayin @MySea 'nin zihni biraz bulanik bu konuda.

Sayin @MySea , covid virusu "confussion"a da neden olabiliyor, eger henuz olmadiysaniz test yaptirin isterseniz.

Kana verilen bir chip'in beyne sinyal gondermesi sacma bir durum, ayni sinyali onunuzdeki bilgisayar, cep telefonu da gonderebilir, neden sinyal icin nano chip kullansinlar 🙂 Hem chip'ler blood/brain bariyerini de gecemezler, yani beyne fiziksel olarak ulasamayacaklar, diyelim ki ulasti ... "beyne sinyal gondermek" ne demek? Butun sinir hucreleri Na (Sodyum) ve K (Potasyum) dengesiyle uyarilip bunu diger sinir hucrelerine iletirler. Tum beynin Na/K dengesiyle oynamak, kisiye epilepsi nobeti gecirtir. Zaten epilepsi hastalarindaki problem de bu, beyindeki elektrik sinyalleri kontrolden cikiyor ve tum beyin bolgeleri rastgele uyarilmaya basliyor.

Video gordugunuz maymunda zaten beynin "belli bir bolgesine" chip takilmis, yani zaten hangi bolgenin motor noronlari uyardigi bilindiginden o bolgedeki elektrik sinyalleri okunuyor ve bu sinyaller harekete donusturuluyor.

• @crazycells Bunlar sizlere ve bizlere anlatilanlar Sayin @crazycells 🙂 Adamlar biz herkesi chipleyip, zamani gelince sunu bunu yaptiracagiz diye acik acik aciklamayacaklardir herhalde.

Ayrica, Elon Musk gelecekten gelen bir zaman yolcusu. Dunya'daki teknolojiyi ve bilimi geldigi zamana yeniden sekil vermek icin hazirliyor/yonlendiriyor. Tipki terminator filmlerindekiler gibi.

Tavsiye: Biraz film falan izleyin Sayin @crazycells 😛 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Tavsiye: Biraz film falan izleyin Sayin @crazycells 😛 😃

o konuda sorun yok 🙂 SKYNET'in gezegeni insanlardan kurtaracagi zamani dort gozle bekliyoruz 🙂

• @crazycells Starlink projesi bu yonde bir adim olacak. Ileride Skynet'e dogru bir evrimlesme olabilir. Veya belkide onu onlemek icindir. Elon amcam biliyor ne olacagini 😃

• ⭐⭐

@yboran 10100 Fairfax Blvd, Fairfax VA 22030
    Bu adreste PatientFirst var orada ücretsiz test yaptırabilirsiniz. Biz ücretsiz yaptırdık. Sağlık sigortası istenmiyor. Google map ten PatientFirst yada UrgentCare diye aratırsanız size en yakın merkezi bulabilirsiniz. 2 günde sonuç çıkıyor.
    Bu verdiğim adres havaalanına 20 dk mesafede.

• ⭐⭐⭐⭐

@crazycells @MySea bu videoyu atmazsam içimde kalır terminatör esprisi geldi aklıma direk 😃

• ⭐⭐ Banned

@Ali-Ege-Can-0 20 seneyi doldurdu bizimkide. Saddama kaddafiye hüsnü mübareke baktıgımızda 28 33 sene arası. Yani 10 seneye natodan atıp getirirler demokrasiyi

• @arnblt, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

2 günde sonuç çıkıyor.

@arnblt kıymetli paylaşım için teşekkür ederim, tam olarak aradığım şey buydu. Sağolun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |