Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Meksika ve Kanada sinirlari asililara Kasim ayinda aciliyor.

• ⭐⭐⭐

FDA ve CDC, tüm yetişkinler için Booster'a onay vermiş. Böylelikle 2. dozun üstünden 6 ay geçenler, Booster (Rapel, Pekiştirme) doz yaptırabilecek:

• Almanya asisizlarin sokaga cikmasini yasaklama karari aldi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Arkadaslar, COVID-19 pandemisinin gidisati omicron varyantiyla maalesef kotulesiyor... Ilk firsatta daha ayrintili bir ileti yazacagim, ama lutfen herkes kendisine ve cevresine dikkat etsin.

Yeni omicron varyantinin daha once hizla yayilip dunyayi domine eden delta varyantina kiyasla ~2 kat hizla yayildigi ve bulastigi dusunuluyor. Neden bu kadar hizli yayildigini henuz bilmiyoruz, ama delta varyantindan bile daha hizli kopyalaniyor ve/veya daha cok virus uretiyor olabilir.

Maalesef ne kumas maskeler, ne de ameliyathane maskeleri omicron varyantini durdurmaya yetmiyor, ancak N-95 maskeleriyle yayilma durdurulabiliyor.

Bir veya iki doz Pfizer asisi da maalesef omicron karsisinda tam koruma saglayamiyor; ancak ucuncu doz asidan sonra korunma ihtimaliniz oldukca yukseliyor. Tabii bu asilar sizin virus kapmanizi etkilemiyor maalesef, hala virusu kapip pozitif olabiliyorsunuz; ama asi olan kisiler hastaligi ayakta soguk alginligi gibi geciriyor ve ne yataklik ne de hastanelik oluyor.

Omicron ve sonrasinda cikacak varyantlar icin yeni bir asi ustunde calismalar basladi; lakin vucuda verilen RNA sekansindaki tek bir nukleotit degisse bile bunun "yeni bir asi" olarak kabul edildigini ve dolayisiyla tum asi onay surecinin yeniden baslayacagini belirtmis olayim. Yani 3. doz asiyi olmak icin kesinlikle yeni cikartilacak asiyi beklememelisiniz.

Koronavirusten en cok ileri yastaki kisiler ve diyabet, astim veya kronik akciger hastaligi olan kisiler etkileniyor. Ayrica bazi kisilerin sahip oldugu hastaliklardan ve/veya bagisiklik sistemi baskilanmis olmasindan dolayi asi olamayacagini da unutmayin. Yani "zaten ben gencim bana bir sey olmaz" diyen arkadaslar, virusu cevresindeki buyuklerine bulastirip bu kisilerin vucudunun (ozellikle akcigerin) kalici hasarlar almasina veya bu kisilerin hayatlarini kaybetmelerine neden olabilir. Ayrica dolayli olarak COVID-19 hastalarinin hastanelerin kapasitelerini doldurmasiyla bu hastanelerin baska hastalari tedavi edemeyecegini de unutmamak gerekiyor. Bu nedenle herkesin -su an icin viruse karsi elimizdeki en guclu ve en etkili silah olan- asilari olmasi toplum sagligi icin oldukca onemli.

Peki ne yapmak gerek?

ABD'de yasayan 16+ herkes 3 doz asi olmali. Eger ikinci doz Pfizer veya Moderna asisinin ustunden 6 ay gectiyse (veya Johnson&Johnson's asisinin ustunden 2 ay gectiyse) booster asinizi olabilirsiniz.

Artik CDC ve FDA asilarda "mix & match"e izin veriyor; yani ilk oldugunuz iki asi Moderna olsa bile yeni booster asinizi Pfizer olarak secebilirsiniz. Veya ilk asiyi J&J asisi olmus olsaniz bile ikinci asinizi Pfizer/Moderna olarak secebilirsiniz.

Bu asilarin ucretsiz oldugunu ve sigortasiz olsaniz bile en yakin eczaneden (Walgreens, CVS vs.) randevu alarak bu asilari bedava yaptirabileceginizi hatirlatmis olayim.

Turkiye'de yasayan 17+ herkes 3 doz asi olmali. Ikinci doz Pfizer ustunden veya Sinovac asisinin ustunden 6 ay gectiyse booster asinizi olabilirsiniz. Ilk asilarinda Sinovac'i tercih eden kisilere tavsiyem, etkinligi ve koruyuculugu cok daha fazla olan Pfizer'i secmeleri yonunde. Asi olmak icin covid19asi.saglik.gov.tr sitesindeki su gorsel'den yararlanip, en yakin hastaneden randevu alabilirsiniz.

• @crazycells turkiye ozelinde son 6 ay icinde ucuncu doz olarak pzifer olanlar, 4uncu doz olmalı mı , ne dersiniz ?

• Banned

6 ay olayını 3 aya düşürdüler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@crazycells turkiye ozelinde son 6 ay icinde ucuncu doz olarak pzifer olanlar, 4uncu doz olmalı mı , ne dersiniz ?

Sayin @cnpist , eger 3. doz uzerinden 6 ay gectiyse ve yasadiginiz bolgede covid-19 pozitif sayilari artiyorsa bunu yapabilirsiniz ama bundan once bir doktora gidip serolojik test yaptirip antikor seviyenizi olcturmekte fayda var. Bu sonuca gore yaptirip yaptirmamaya karar verin. Eger vucuttaki antikoru doktor yeterli buluyorsa bu durumda ayni asinin 4.'sunu olmaya gerek yok diye dusunuyorum; fakat antikor seviyesi dusukse ve ortalikta yeni asidan haber yoksa o durumda yapilmasinda bir sakinca olacagini sanmiyorum. Hatta koruma icin daha iyi olur...

Yeni asinin piyasaya cikmasi bence 6+ ay surecektir, pek cok kisi su aralar booster asisini oluyor; dolayisiyla 4. asi olarak yeni asiyi olabiliriz. Omicron varyantinin "spike" proteininde 32 mutasyon var; yani normalde Pfizer'in ilk asisinin hedef aldigi proteine gore bir hayli degisiklik var. Buyuk ihtimal bu farkliliklardan dolayi dusuk miktarda antikor miktari bu proteini tanimaya yetmiyor; fakat vucutta yuksek miktarda antikor olmasi antikorlarla yeni "spike" proteini arasindaki 'dusuk baglanma' (low affinity) egiliminin etkisini telafi ediyor ve antikorlarin bir kismi yeni varyanti taniyabiliyor ve yeterli miktarda bagisiklik tepkisi olusturabiliyor.

Ilk iki dozdan 6 ay sonra antikor seviyesinde ciddi bir azalma oluyor, normalde dusuk antikor miktarinin da sorun olmamasi lazim; yani ilk varyanta karsi hala korumanin etkili olacagini soyleyebiliriz, ama yukarida da belirttigim gibi yeni "spike" proteini farklilastigi icin koruyuculugu arttirmak icin antikor seviyesini arttirmak gerekiyor. Bu durumun ideal cozumu, yeni "spike" proteinine karsi gelistirilecek yeni asilar olacaktir. Ama bu asilar piyasaya cikana kadar yukarida dedigim sekilde antikor seviyesini yuksek tutabiliriz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orhan-Cabarov, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

6 ay olayını 3 aya düşürdüler.

Ben bu kismi kacirmisim sayin @Orhan-Cabarov , Turkiye'de mi bu uygulama?

• Banned

@crazycells Evet hocam.

Son dakika haberine göre Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Bakan Koca Omicron tedbiri ile ilgili yaptığı açıklamada, "Belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız hatırlatma dozunu olabilirler." dedi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orhan-Cabarov bilgilendirme icin tesekkurler.

sayin @cnpist , zaten hemen yukaridaki linkteki aciklamaya gore doktorlar sizi yeniden asi olmaya yonlendireceklerdir diye dusunuyorum... ama ben hala bunun gecici bir cozum oldugunu, asil cozumun tum varyantlara ait spike proteinlerinin bulundugu yeni bir asi ile cozulecegini dusunuyorum... bu asilar piyasaya cikana kadar bu sekilde asi olunmasinin bir sakincasi yok.

• Hatırlatma dozunu 3 ay olarak belirlemisler. 2 doz sinovac ve uzerine hatırlatma dozu biontech olanlara henuz 4. doz ile ilgili bir bilgi yok gordugum. Bildigim kadari ile 2 doz sinovac uzerine 1 doz biontech olanlar, eger yurt dısına cıkıyorlar ise 4. doz olarak biontech olabiliyorlar (nasılını bilmiyorum ) ama yurt disina cıkmıyorsanız halen 4. doz olarak bir asi yapılmiyor anlasılan. Turkiyede biraktıgım yaslılar acısından endiseleniyorum acıkcasi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Hatırlatma dozunu 3 ay olarak belirlemisler. 2 doz sinovac ve uzerine hatırlatma dozu biontech olanlara henuz 4. doz ile ilgili bir bilgi yok gordugum. Bildigim kadari ile 2 doz sinovac uzerine 1 doz biontech olanlar, eger yurt dısına cıkıyorlar ise 4. doz olarak biontech olabiliyorlar (nasılını bilmiyorum ) ama yurt disina cıkmıyorsanız halen 4. doz olarak bir asi yapılmiyor anlasılan. Turkiyede biraktıgım yaslılar acısından endiseleniyorum acıkcasi.

Anne/babaniz 3. dozu yani Biontech'i ne zaman olmustu? uzerinden kac ay gecti?

Evet, sizi cok iyi anliyorum. Zaten ben de gecen hafta omicron verilerini gorunce hemen ertesi gun annem ve babami hastaneye gonderip booster asilarini vurdurdum.

• @crazycells sinovac uzerine 3. doz biontech asisini olalı 3 ay gecti . Annem de yakındaki saglik ocagina gidip ara ara soruyor ama sistemde henuz bir bilgi yok demisler kendisine.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells sinovac uzerine 3. doz biontech asisini olalı 3 ay gecti . Annem de yakındaki saglik ocagina gidip ara ara soruyor ama sistemde henuz bir bilgi yok demisler kendisine.

isterseniz dedigim sekilde bir serolojik test yaptirin, eger antikor seviyesini doktor yeterli bulmazsa yeni bir doz yaptirirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Maalesef omicron tum "yavas yavas acilma ve normale donme" planlarini rafa kaldirtmis gorunuyor... New York'un Ithaca sehrindeki Cornell Universitesi 900'den fazla ogrencide omicron tespit edildikten sonra kismi olarak kapandi; etkinlik ve torenler iptal edildi; dersler ve sinavlar tamamen online duzene dondu...

https://www.marketwatch.com/story/cornell-partially-shuts-down-its-campus-due-to-nearly-500-covid-19-cases-in-possible-omicron-outbreak-11639514565

• @crazycells ben de oyle dusundum, tesekkurler

• Omicron waryanti icin hangi asi yapilmasi gerekiyor booster ucuncu doz asi mi demek lutfen aydinlatin. Olanlar hangi asiyi yaptirdi

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.8k

| | | |