Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bakanın acıklamasında biz hemen ilaç kullanımına basladık cumlesi dikkatimi cekti. merikada , Trump, sıtma ile ilgili ilacın hemen kullanılmasını, doktorlar ise once denenmesi gerektigini, hemen kullanmanın sakıncalarından bahsetti. Sanirim bizde sıtma icin olan ilac, tedavi için kullanılıyor. Belki bunun sayesinde testi pozitif cıkanlarda erken ilaç kullanımı sayesinde daha az olum gercekesiyor olabilir. Burada aklimda bir soru var, @knnrn ya da @crazycells belki bilir ; her ulke hastalikla ilgili yaptıgı uygulamaları paylasıyor mu ? Bunu diger ulkelerle ya da dunya saglik orgutu ile paylasıyorlar mı ? Kim hangi hastaya ne doz ne ilaç verdiğini ve sonuçları paylaşıyor ise bu iş daha hızlı cozulur herhalde.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist Plaquenil mucize ilaç gibi tanıtılıyor ama çok fazla riski olan bir şey. Ciddi kalp sorunlarına yol açabiliyor ve çok dikkatli kullanılması gerekiyor. Aslında çok iyi bilinen de bir ilaç, o nedenle bilgi paylaşımı da çok önemli değil.

• @knnrn tesekkurler. peki bu gibi salgin zamanlarinda, ulkeler hasta durumlarını ve gelismeleri birbiri ile paylasir mi ?

• @aysegul, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Bugün açıklanan rakamlarla birlikte acaba umutlansam mı, bizde gercekten bir mucize olabilir mi yoksa asıl olay daha başlamadı mı diye arada kaldım.

Haftaya ne yazık ki vefat sayılarında katlanmalar olacaktır diye düşünüyorum. Mevcut vefatlar ilk süreçteki tespit edilen vakalara ait. Tedavi süresi uzun sürüyor. Bundan dolayı iyileşen ve vefat sayıları vaka sayısana göre az. Umarım en az kayıp ile atlatırız.

• Marketlerde maske dagitimi falan yok. Bugun migrosa girdim, zaten maskem vardı ama gene de bir sorayım dedim, maalesef dagitim yok bizde dediler.

• @jure, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@aysegul, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Bugün açıklanan rakamlarla birlikte acaba umutlansam mı, bizde gercekten bir mucize olabilir mi yoksa asıl olay daha başlamadı mı diye arada kaldım.

Haftaya ne yazık ki vefat sayılarında katlanmalar olacaktır diye düşünüyorum. Mevcut vefatlar ilk süreçteki tespit edilen vakalara ait. Tedavi süresi uzun sürüyor. Bundan dolayı iyileşen ve vefat sayıları vaka sayısana göre az. Umarım en az kayıp ile atlatırız.

Olumler dogru sekilde kayitlara gecmiyormus:

• @MySea evet bu hep söyleniyor, hatta edevletten geçenlerde chp milletvekili çıkarmıştı 1 günlük listeyi istanbul için, ki ülkedeki toplam vefat sayısından fazlaydı o gün için (28marttı sanırım), hemen kapattılar sistemi, işte bir iki açıklama yaptılar, bir iki gün sonra da sistemi tekrar açtılar ama ölüm nedeni sütununu sıfırladılar, o yüzden covid19 kaynaklı ölümleri artık göremiyoruz..

• İlaç kullanımıyla ilgili geçen gün bir doktor arkadaşımız şöyle birşey söyledi bize, bu işler bittikten sonra hastanelere davalar açılabilir diye 🤨🤨🤨

• Bu arada maske satışı yasak, eczaneler dahil, bulup satın alamıyorsunuz, ancak birilerinin size ücretsiz dağıtmasını veya bağışlamasını beklemeniz gerekiyor.
    Bir plansızlık vizyonsuzluk örneği daha..
    Atıyorum; patronum ben, iş güvenliğini sağlayacağım işgörenlerimin, iş yerimde çalışanlarıma verdiğim maskeler bu hafta bitti, yenisini nereden bulacağım?
    Evde hasta/özel bakım gerektiren çocuğum var mesela, sürekli maske kullanmam gerekiyor, her hafta bir kutu alıyordum, stoklamamıştım da, ne yapacağım bugün, nereden alacağım, pttavm yi mi bekleyeceğim, haftada vereceği 5 maskeyi bir de..
    Başka bir sürü örnek verebilirim, devlet köşe başlarında bu maskeyi dağıtmadığına göre nereden alacağız maskeyi? Elinde stok bulunduran eczaneler medikalciler de ücretsiz dağıtmazlar ki halka.
    Halbuki belirle bir tavan fiyat, her maske çeşidi için koy eskisi gibi normal fiyat kısıtlaması, isteyen senin vereceğin haftalık 5 maskeyi beklesin, ama daha fazlasına ihtiyacı olan da belirlenen makul fiyattan alsın işte, deli misiniz nesiniz, bak sinirlendim yine 🤬🤬🤬

Ticaret bakanı; maskeler halkın ulaşabileceği yerlerde alabileceği fiyata satılacak
    Ertesi gün cb; maske satışı yasak..

Ya bir işiniz de planlı programlı düzgün olsun ya, bu kadar basit bir konuda bile yol haritamız yokmuş, olabilir mi böyle birşey?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@knnrn tesekkurler. peki bu gibi salgin zamanlarinda, ulkeler hasta durumlarını ve gelismeleri birbiri ile paylasir mi ?

Evet, tüm ülkeler bilgileri WHO ile paylaşır ama onun için de Çin'in kontrolünde eleştirisi yapılıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Bakanın acıklamasında biz hemen ilaç kullanımına basladık cumlesi dikkatimi cekti. merikada , Trump, sıtma ile ilgili ilacın hemen kullanılmasını, doktorlar ise once denenmesi gerektigini, hemen kullanmanın sakıncalarından bahsetti. Sanirim bizde sıtma icin olan ilac, tedavi için kullanılıyor. Belki bunun sayesinde testi pozitif cıkanlarda erken ilaç kullanımı sayesinde daha az olum gercekesiyor olabilir. Burada aklimda bir soru var, @knnrn ya da @crazycells belki bilir ; her ulke hastalikla ilgili yaptıgı uygulamaları paylasıyor mu ? Bunu diger ulkelerle ya da dunya saglik orgutu ile paylasıyorlar mı ? Kim hangi hastaya ne doz ne ilaç verdiğini ve sonuçları paylaşıyor ise bu iş daha hızlı cozulur herhalde.

Trump'in dedigine inanmayin. Trump'in bu ilaci ureten firmada pay sahibi olduguna dair haberler yayimlandi birkac gun once, yani ortada cikar catismasi mevcut... zaten ortada henuz guclu bir kanit yokken hangi danismanin boyle bir cumleyi kendisine tavsiye ettigini anlayamamistim, nedeni daha iyi anlasildi... 🙂

Trump, insanlari degil kendi cebini dusunuyor.

Butun dunyada yapilan biomedikal arastirmalarin sonuclari bilimsel dergilere gonderilir ve basilir. Tum bilim insanlari su siteden bilimsel makalelere ulasabilir:

Ondan once ise -yani henuz o alandaki uzmanlar tarafindan incelenip onaylanmamis makaleler ise- su pre-print (yani yayin oncesi) sitelere gonderilir:

COVID-19 hakkinda cikan haberlerin tamami bu ustteki iki sitede yayimlanan pre-print makalelere dayaniyor; fakat burada unutulmamasi gereken bu calismalarin henuz elestiriden gecmedigi ve alanindaki uzmanlar tarafindan onaylanmadigi... Yani, buraya hatali bilgilerin aktarilmasi da olasi... Zaten medya bunlari hizli sekilde haber haline getirdigi icin (medya hem umuttan hem de korkudan besleniyor ne yazik ki) su an cok fazla bilgi kirliligi var. Tek bir calismaya dayanarak buyuk sonuclara varamazsiniz, benzer calismanin baskalari tarafindan da yapilip benzer sonuclarin alinmasi gerekiyor bu bilgilerin uygulamaya gecmesi icin.

• @aysegul
    Evet haklısınız.
    İş yerimiz için 2 gün daha yetecek maskemiz var ama şu anda hiçbir yerde satılmıyor. Birileri sonunu düşünmeden , planlamadan iş yapıyor ve cezasını halk olarak biz çekiyoruz...

• @MySea, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Olumler dogru sekilde kayitlara gecmiyormus:

Etrafımızdaki sağlık çalışanlarından aldığımız duyumlar da o şekilde. Vaka oranları da az diye söyleniyor. Ama sayılar çok arttıkça bu rakamlarda kalamayacaklar.

Ne kadar manipüle edebilirler ki?

• Korkarim ki ABD'de salginin yayilmasi bu sekilde devam ettigi surece, oyle 1 veya 2 ayda herseyin normale donmesini beklemek biraz hayalci bir yaklasim olacak.

Bazi eyaletler simdiden okullari bu semester icin tumden kapattilar. Hatta Agustos sonunda onumuzdeki semester icin bile acilacaklari kesin degil.

Ulke olarak normallesmenin Agustos ve sonrasinda olabilecegi tahmin ediliyor.

Stimulus checklerin gelmesinin bile Agustos'a kadar ancak tamamlanacagi ongoruluyor.

• Bence bu yıl için DV2020 sezonunu kapattılar 😞 giden gitti kalan kaldı 😞 vizeyi alan aldı alamayan kaldı 😞

• Ya bizim bilim kurulundaki bilim insanları bile, bütün tedbirlere uyarsak, evde kalırsak, herşeye full dikkat edersek bla bla haziranda bir rahatlama söz konusu olabilir diyorlar, ki bence pek mümkün değil 😏
    Kaldıki, bu virüs bıçakla kesilmiş gibi bitmeyecek ya, yani normalleşme dediğimiz şey biraz uzun sürecek..

• @aysegul kesinlikle katılıyorum.aynen butun tedbirler alınırsa diyorlar ( ki alınmıyor ) haziran'da biraz nefes alabiliriz dediler.abd'de oranlar bizden çok çok fazla.gerçi test sayılarıda fazla. ama adamların bu durumda göçmenleri düşüneceklerini sanmıyorum.yani içerdeki vatandaşını mı düşünürsün yoksa gelecek olan göçmeni mi? durum bizde gelecek olan göçmene oy olarak bakıldığı için bizim ülkemizde farklı olabiliyor maalesef 😞

• @knnrn @crazycells cevaplar icin tesekkur ederim. Herken buyuk dert aslında. es belli ki kendi cikari baglaminda bilgi veriyor ya da paylasiyor. Halklarin anlayablecegi ulasilabilir kaynaklar ise sınırlı bu konularda. Kaynakların bilmsel duzeyde olması ve okuyanların bu egitim duzeyinde olmaması en buyuk dert aslında. Egitim sart derken aslında okudugunu anlamak ve yorumlamak onemli sanki. En sevdigim sozu yazarak konuyu terk edeyim : trust but verify.

• @heleniki katılıyorum 😏

• Bu gün devletimizin maske plansızlığı yüzünden karaborsadan maske almak zorunda kaldık.
    Bu adamların her şeyi faul bıktım artık.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |