Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

• @gariban teorik olarak fikrinize katılıyorum. Ama bu tarz video çekenleri eleştirir gibi olmuş bazı cümleler. Orada şehirden ziyade deneyimler aktarılıyor, daha bir sohbet havasında yayınlar oluyor.

Houston'a gitmeyi çok mantıklı bulan biri olarak araştırdığımda şehirde beni çeken pek bir şey göremiyorum. Bu yüzden söylediğiniz tarzda yayınlara kesinlikle ihtiyaç var. Bana sıcak havası olan soğuk bir şehir gibi geliyor.

• ⭐⭐

@Stiff eleştiri değil mesela @semavi var canlı yayın açıyor, sen sor anında cevaplıyor. Birkaç kez katıldım çok memnun kaldım. Diğerleri öyle değil, şöyle açıklayayım dilim sert olduysa kusura bakmayın naif biriyim aslında ama belki kendimi anlatamadım. Şöyle ki gittin Amerika'ya houston olması şart değil herhangi bir eyalet herhangi bir şehirdesin, açtın bir kanal başladın video çekip yayınlamaya. Ne oluyor bakıyor ne kadar izlenmiş kaç abone olmuş, ne zaman gelir sağlayacağım, gelir bir an evvel gelsin. Bence hata burada. Tabi ki gelir sağlaman gerekiyor ama bunu bu şekilde acele yapmaları hatalı. Gelir olarak düşünülürse profesyonel olarak bakması lazım arabada çevir kendine ahkam kes olmuyor. Ben denk geldim "sen önce greencard kazan, benim videolarımı seyret, sonra gel" diyordu. Diyen kişi şimdi tutumundan vazgeçti gerçi takip ediyorum. Orlando'da Okan SERBES var youtuber ve başarılı. Arkadaşlarını çekiyor, spor salonuna gidiyor çekiyor, araba galerisine gidiyor çekiyor, muhabbet ediyor muhabbet ettiği kişiyle birlikte çekiyor ve profesyonel. Gelir elde ediyor ama fazlasıyla emek harcıyor.
    Benim istediğim gelir amaçlı veya youtuber olmak amaçlı olanlar değil @semavi gibi gerçek amacı bilgi verici, tanıtmak, anlatmak olanlar.
    Benim eksik gördüğüm profildeki ise anlatımın dışında birebir görüntü eksikliği. Ben yapmak isterim ☺ DV2023'ü kazanan biri olarak (kazandım bence haberim yok daha)😇 gidip bu amacı gerçekleştirmek.
    Buranın da amacı bu değil mi? Bu sitede kimse kazanmıyor, genede amaçları insanlar bilgilensin, bilgilerini paylaşsın, tecrübelerini görsün ve yardım alsın diye var. Kazanmadıkları halde birçok kişi emek verip bizim bilgi edinmemiz için ellerinden geleni yapıyor. Bunun gibi yoube yayınlarını düşünün gidenlerden. amaçları bu olanların.

• Bir iki yerde etiketlendigim icin buraya baglayayim istedim cevabimi 🙂 Gariban, elestirini uzerime alindigim icin degil, yeri geldigi icin cevap vereyim...

Kalabalik bir iki yerde video cektim, birinde uyarildim, bir kacinda da insanlarin rahatsiz oldugunu hissettim ve devam etmedim... Tabi panayir gibi bir yer olur oralarda pek sorun olmaz...

Evimin ici, yedigim ictigim, edindigim seyler ile ilgili az video cekmeye calisiyorum. Benim tercihim bu yonde... Mangal, yeni arabam, yeni evim, yeni cantam diye video cekmek hosuma gitmiyor. Illaki bir iki buna benzer video cekerim, insanlar merak ediyor ama bunu devamli hale getirmek istemiyorum. Turkce yayinliyorum videolarimi ve iki ulke arasinda ki alim gucu esitsizligini 'ozendirerek' insanlarin gozune sokmak istemiyorum... Yorumlarin altina 'abi yasiyorsun bu hayati, benim hayalim bu' tarzi seyler yazilinca emin olun uzuluyorum insanlari ozendirdigim icin...

Ayda yilda bir iki kacamak yapiyoruz ailecek, onda da kamera ile onlarin vakitlerinden calmak istemiyorum...

Ben kanali sadece soru cevap, sohbet ve izlenimlerin anlatildigi, firsat buldukca ofiste, firsat buldukca yolda kayit yaptigim bir sekle getirdim... Elimden fazlasi gelmiyor 🙂 Zaten buraya yerlesmek isteyen veya yerlesme asamasinda olan kisilerin noktasindan virgulune kadar dinlediginin farkindayim... Amacimda buydu zaten... Gorsel olarak kanalim gercekten kotu ve bunu kabul ediyorum...

Sunlari ceksem...

Yeni Arabam, Turkiye'de 5milyon!
    Restoranin en pahali etiyle mangal
    Iphone 13kusur mega aldim, begenmedim
    Arabanin yagini bosalttik, icine deterjan koyduk vs vs

5-6 video.... 1 ay icinde takipci sayisi +20k 🙂 peki kime faydasi var? Sadece eglence olur...

• ⭐⭐⭐

@semavi biz eşimle videolarınızı severek izliyoruz lütfen bahsettiğiniz tarzdaki videolara geçmeyin 🙏🏻 Zaten öyle onlarca video var YouTube’da. Biz Amerika’da yaşam konusundaki gerçekçi sorular ve cevapları sizin kanalınızda bulduk, buradan da tekrardan teşekkürler 🙏🏻

• merhaba

sugarland bölgesindeki okulları araştırıyorum. okullardaki göçmen öğrenci nüfusunun fazla olmasının negatif ya da pozitif yönleri nelerdir merak ediyorum

• asyali gocmenler okullarin genelde puanlarini yukseltir... Okul kalitesi icin pozitif bir durum

• @dytmelek Dilim dondugunce anlatiyorum. Daha otesine gecmeye imkanlarim el vermiyor. Faydali olmasi sevindirici...

• Houston hakkında güncel bilgiler nedir arkadaşlar ? Saatlik çalışma ücreti ve ortalama kiralar ne kadar ? Ayrıca şuan Türkiyede çalıştığım lojistik firmasının Houston ofisi ile görüştüm, Houstondaki ofiste çalışırsam senelik 45-55k USD arası alabileceğimi söyledir. Vergiler giderse aylık olarak tahmini ne kadar kalıyor bu tutardan ? Ayrıca bu tutar az mıdır çok mu ? Lojistik firmaları tahmini olarak ne kadar maaş veriyorlar bilginiz var mıdır ?

• Arkadaşlar selamlar. Galleria Post Oak Hotel ile görüşmekteyim. J1 stajımı yapacağım. Yaşam ve barınma şartları nasıldır bu bölgenin. Otel ve restoranları çok lüks ve gerçekten fiyatı yüksek. Bölgenin tamamı böyle mi ? İlk defa gideceğim Amerikaya bu geçireceğim 1 seneyi yararlı bir şekilde sürdürüp TR de işime devam etmek istiyorum. Etnik çeşitlilikten dolayı gayet pozitifim. Bu bölgeyi bilenler aydınlatırsa sevinirim.

• @Cihangir-Namlı, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

Merhaba;
    SugarLand/TX için vloglarda, youtube kanallarında vs ev kira fiyatlarıyla ilgili 2+2/3+2 bir ev için 2000-3000 usd arası rakamlar söyleniyor fakat trulia vb uygulamalardan baktığımda aynı standarttaki evler 1500-2000 dolaylarında. sizce hangi rakamlar doğru veya aradaki farkın sebebi nedir? Ya da bilmediğimiz birşey mi var(göçmenlere yüksek kira ücretleri vb gibi)
    Cevaplar için teşekkürler

• Merhabalar,

Houston da yasayan ya da daha once yasamis arkadaslarinin goruslerini almak isterim. Green card vasitasi ile tasinma surecine girdik. Suan icin Virgina ya tasinmayi dusunuyoruz. Fakat gorustugum bazi kisiler Houston un bir cok avantasindan bahsetti. Internetten yaptigim arastirmalara gore Houston a tasinmayi dusunenlere Midtown, Westchase, Spring, Sugar Land ve Katy nin family frendly, iyi okullara sahip ve criminal rate in cok dusuk oldugu yerler oldugu bilgisine ulastim. Sizlerin de bilgini almak isterim. Houston ile alakali yorumlarinizi duymak isterim.

• Merhabalar Herkese Selamlar Öncelikle
    GC İle Texasa Göç Etmeyi Düşünüyoruz.
    Texasta Houston'a Ordada Katy e
    Sebebi Gelir Vergisi Olmaması ve Vergilerin En Düşük Oldugu Eyaletlerden Olması
    Tabi Ona Görede Askeri Ücret Vs Azalamakta Oldugunu Duyduk.
    Eşim İle Birlikte Geleceğiz. Cocuk Yok.
    Güvenli Sayılan Bir Kesimde Uygun Bir House Arıyoruz. Ortalama Aylık Kaç Dolardır
    İş İcinde Ben Uber Lyft Eşimde Amazon Flex Vs Düşünüyoruz Baslangıcta.
    Green Card Gelene Kadar Ev Kiralama Ve Araç Satın Alma Konusunda Endişelerimiz Var
    Bu Sorunda Bize Destek Olabilecek Bir Kaç Arkadas Aramaktayız .

Şimdiden Değerli Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederiz...

• Arkadaşlar bir çok Türkün tx tercih etmesi başlangıç için insanı bu eyalete ve şehirlerine itiyor. Ben sıcak eyaleti hiç sevmem fakat tx her bakımdan başlangıç için ideal duran bir eyalet. Eğer bir gün gidersem tx tercih edeceğim, daha sonra her bakımdan kendimi geliştirince ben oldum artık tamam dediğim 3-5 yıl süresi içinde kuzey eyaletlerine kaçacağım. Çok daha sonra ki planlarım bile hazır. Hepsi hazır. Gel gelelim kısmet.. herkese iyi günler iyi geceler.. 🙂

• ⭐⭐⭐

@doguStone, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

Merhabalar Herkese Selamlar Öncelikle
    GC İle Texasa Göç Etmeyi Düşünüyoruz.
    Texasta Houston'a Ordada Katy e
    Sebebi Gelir Vergisi Olmaması ve Vergilerin En Düşük Oldugu Eyaletlerden Olması
    Tabi Ona Görede Askeri Ücret Vs Azalamakta Oldugunu Duyduk.
    Eşim İle Birlikte Geleceğiz. Cocuk Yok.
    Güvenli Sayılan Bir Kesimde Uygun Bir House Arıyoruz. Ortalama Aylık Kaç Dolardır
    İş İcinde Ben Uber Lyft Eşimde Amazon Flex Vs Düşünüyoruz Baslangıcta.
    Green Card Gelene Kadar Ev Kiralama Ve Araç Satın Alma Konusunda Endişelerimiz Var
    Bu Sorunda Bize Destek Olabilecek Bir Kaç Arkadas Aramaktayız .

Şimdiden Değerli Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederiz...

ev fiyatları için zillow ve buna benzer siteler var, orda bölgelerin okul puanları yüksekse o bölge nezih gibi düşünebilirsiniz, ordaki ev fiyatlarını kontrol edin bütçe hesabı yaparken 2+1 demek bu arada 2 oda 1 banyo demek onlarda salon zaten sabit saymazlar

• Merhaba,

Green card talihlisi olarak Houston'a geldik. Esimin ingilizcesini gelistirebilmesi icin kendisine dil okulu bakiyoruz. Onerebileceginiz okullar var mi? Ayrica dv lottery ile gelen green card sahiplerine egitim konusunda saglanan avantajlar var midir?

Simdiden tesekkurler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Houstonwehaveproblem bu başlıkta değil de forumda her konuda başlık var zaten

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1878/amerika-da-kütüphane-ve-kilise-dil-kursları/29

bu linkte son iletimde linkten bulabilirsiniz

• Merhaba. Kızımı okula yazdiricam belge çevirisi gerekli. Birisini aradım $40 dedi sayfa başına. Houston'da nerede uygun fiyatlı çevirmen bulabilirim?

• @Mahmut-Tuncel Ne tur bir belge?

• ⭐⭐

Houston'da yaşayan kişilerin fikirleri çok daha değerli ancak benim de dışarıdan araştırma yapan biri olarak bazı fikirlerim var. Birçok kaynaktan faydalarak artılar / eksiler çıkarmaya çalıştım. Eğer hatalı olduğum noktalar varsa lütfen düzeltin.

Artılar

• TR'den direk / aktarmasız uçuş imkanı
    • Vergisel avantajlar ( eyalet gelir vergisi olmaması )
    • Ev fiyatlarının diğer eyaletlere göre uygun olması ( doğrudan uçuş olan eyaletlere göre )
    • Okul puanlarının yüksek olması
    • Km2 ye düşen insan sayısının az olması
    • Havanın genel olarak sıcak olması

Eksiler

• Yürünebilir alanların az olması ve toplu taşıma ağının gelişmemiş olması. 800m ileride bir yere yürüyerek gitmek için arabaların içerisinden kaldırımsız yerlerden geçmek gerebiliyormuş 🙂 Walkable city kategorisinde iyi konumda değil . Araba şart. Video'yu 4.28 den itibaren izleyebilirsiniz:

• Havanın nemli olmasından dolayı Coacroach dediğimiz hamamböceği çeşitlerine uygun yaşam ortamı sağlaması. Bu sıralamada sanırım 2015 verilerine göre 2. sırada yer alıyor. https://pfharris.com/blogs/bug-blog/top-20-roach-infested-cities-america
    • Km2 'ye düşen insan sayısı az olmasına rağmen, araç bağımlısı bir şehir olduğundan, toplu taşıma ağı gelişmediğinden, bazı saatlerde trafik çekilmez olabiliyormuş.
    • Fırtına / Sel gibi doğal afetler olabiliyor. bkz: Hurricane Harvey

Houston benim listemde üst sıralarda yer alıyordu ancak yürünebilir alanların, toplu taşımanın az olması ve cockroach nüfusundan dolayı artık listemde değil 🙂 Eşim araba kullanamıyor ve şehir merkezine gitmek için toplu taşımaya ihtiyacı var. Market / alışveriş alanlarına yürünebilir olması gerekiyor en azından. Bu seçenekler mevcut değil, olsa bile yeterli değil. Downtown'da oturmak bir seçenek ama orada okul puanları iyi değil ve kiralar çok yüksek. Dediğim gibi bunlar benim kişisel fikirlerim, araba kullanmayı bilen ve bunları dert etmeyen ve artılar kısmı kendisi için ağır basan kişiler olabilir, tamamen tercih meselesi.

• @Mahmut-Tuncel okul gibi bazi kurumlar sizin yaptiginiz tercumeyi kabul edebilir. Ben belgenin Turkce fotokopisinin uzerine, farkli renkli kalemle ingilizcesini yazip verdigim olmustur. Cevirisi yapilacak belgenin ne olduguna bagli tabii. Bir sorun isterseniz.
    Bir de online ceviri yapan yerlere de bakabilirsiniz. Ismini hatirlamiyorum ama google da arama yapip, ilk sayfadaki yerlere iki farkli zamanda tercume yaptirttim, memnun kaldim.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 546
  • 15
  • 94
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |