Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

• @bsk Deneyimlerinizi aktardığınız için teşekkürler.

• ⭐⭐

olurda houstana bir şekilde ayak basarsam zaten herhalde uçakla oraya iniliyor önce @semavi ile tanışmak da isterim hele dv çıksında (iyi insanlar bulsun herkesi)

• Geçen acil bir durum oldu. Yemek hazirlanirken ofise gittim geldim... İse yakınlık önemli. Buna karşın sugar Land civari kendi içerisinde de kalabalık bir yer ve iş jmkanlari çok oluyor .

Benim ev westbelfort ve Eldridge kesisiminde. İs yeri West Belfort ve 59...

Saydığınız bölgeler aile yerleşim yerleri.

Umarım başvurularınız olumlu olur ve ona göre bir yer seçersiniz...

• Amerikadaki Turkler konusunda biz ailece cogunlukla kotu tecrubeler yasadik. En buyuk nedeni ise tipki Turkiye'de oldugu gibi buradaki Turklerinde belli ideolojik ve dini gruplasmalar icerisinde olmalari, bunu digerlerine empoze etmeye calismalari, eger onlardan degilsen, dislamaya calismalari, ve ozellikle baskalari hakkinda hem cok dedikodu yapmalari, hemde cok fesatci/kiskanc olmalari. Bir diger konu ise genel olarak baskalarinin uzerinden bir menfaat elde etme durtusu ile cok fazla hareket etmeleri. Bu konularda o kadar cok tecrube yasadik ki ve o kadar cok ornek verebilirim ki, gunlerce yazsam bitmez, o derece yani! Neyse, detaylara burada forum platformunda girmek istemiyorum.

• ⭐⭐

@MySea biz neden gitmek istiyoruz buralardan işte bu yönlerden ve ekonomik nedenlerden

• Herkesin tecrubesine saygim sonsuz... Turk Nufusunun oldugu bir yerdeyim... Isim geregi cok farkli kesimlerden Turkle muhatap oluyorum... Icmeye, bara cagirandan, camisine davet edenine kadar herkesim 🙂 Bir iki dusuncemi soyleyince Bana ateistmisin deist misin diye soranda oluyor , yada dinci misin vs diye de 🙂

Yakin cevremizde din, siyaset, milliyetcilik vs konusmuyoruz... Illaki bir iki sohbeti geciyor ilk etapta, sonrasinda bosverelim diyor devam ediyoruz...

Cok basit bakiyorum olaya... Amerika da dogsaydim kevin, hristiyan ve amerikali olurdum sanirim.. Muhtemelende milyarlarca insan gibi, bu kimlik ogelerim degismezdi... Turkiye de dogdum... kadir, musluman ve turk diye gidiyor olay...

insanim insan...

gerisi bos...

ayristiran, hele ki Turkler arasinda fesat cikaran, ayristiran... defolsun gitsin. Bu kadar net...

• @semavi vizyonun hep takdir edilesi abi herşeyin engüzeli seninle olsun 🙏 istanbuldan selamlar

• @semavi evet ama bizim gibi düşünen insanlar keşke çoğunlukta olsa.. @MySea yani türkiyeden bu nedenlerle kaçıp ABD ye gelip aynısına devam etmek gibi bir tezatlıkları olmuş... biz 4. Ayımızda bazı seyleri cok net gördük TR de yakındığın seyleri buraya gelip sen yapıyorsun buda cok enteresan, dünya vatandası olmak için bir adım atıyorken burda ayrıştırmak, arkanı dönmek, aaa benim yok onunda olmasın, ben böyle yaşadım geldiğimde oda yaşasın demek cok ilginç ama benm dikkatimi ceken bişey daha oldu tecrübe ettiğim kadarıyla Boston la karşılaştırdığımda bu olay TX de daha cok.. diğer eyaletler nasıldır bi fikrim yok ,Yanılıyorda olabilirim 4 yılda bi çok şey değişmişte olabilir., Türk nüfusunun daha çok olmasından mı kaynaklı bir sebeptir.. türklerden uzak duralım diyelim pardon ama Şu bi gerçek ve asla ırkçılık değil, bir amerikalıyada bir Asyalıyada hindistanlıyada omuz olabilrisin tabikide ol..ama sen önce kendi ırkını arkasından vuruyorsun, bir adım daha yakın olman gerekken. onlar bunu bizler için yaparmı?? Yabancı hayranlığı yapmaya gerek yok , yapmazlar!! burda siz dikkat ettiniz mi bilmiyorum, ben cocugumu kitap okuma günlerine götürüyorum barnes&noble a orada asyalı hindistanlı amerikalılar birbirlerini görüp sohbet ediyorlar, hatta sizinlede ediyorlar, türkler karşılaştıklarında yan masada türkce konusuyorlar diye merhaba diyorsunuz merhaba diyip yüzlerini dönüyorlar, bunu çok fazla yaşadım.. bunlar çok acı.. buraya gelen herkes İlk etapta türklerden uzak duralım diye geliyor, türkiyede oluşan psikolojiden dolayı, ama o iş öyle olmuyor... insanız, duygularımız var ve insana ihtiyacımız var.. insanlar böyle tecrübeler yaşayıp geri dönüyor burda.. çünkü türkiyeden farkı yokmuş bari dilini biliyorum işleyişini biliyorum diyorlar, daha güçlü kalanlar devam ediyor. bu konuşmalar forumda çok dile getirilmiyor ama buraya gelecek insanların bu yönlerinide bilip daha güçlü gelmeleri gerek diye düşünüyorum.. sonucunda kimseye hakaret etmiyoruz, bunlarda bir tecrübe...çünkü Amerikan rüyası tadında gitmeyebiliyor bir coğumuz için, evet para kazanmak daha kolay olabilir, az kazansanızda ulaşım ve alım gücünüz daha fazla olabilir, öncelikte olabilir, peki uzun vadede yeterlimi? tabiki zamanla bizlerde dost edineceğiz, hem türk hemde başka milletlerden, ama ilk etap çok önemli.. biz tanıştıklarımıza vs kapımızı açıp elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.. önemli olan herseyin başında bizim ne istediğimiz, buda geçici bir dönem diyip daha iyi bir gelecek sunmak için çocuklarımıza sonrada kendimize devam ediyoruz.

• @bsk Yazdiklariniza kesinlikle katiliyorum. Houston'da hic yasamadim, is nedeniyle sadece bir defa orada bulundum ama orada daha once 3 yil yasayan bir arkadasimdan cok seyler duydum. Sadece Houston degil, Turklerin yogun yasadigi baska yerlerde de cok oluyor boyle seyler. NJ, PA, DE ve NY civarlarinda da cok farkli degil yani...

Bu arada Hintliler, Yunanlilar ve Israilliler de cok buyuk bir dayanisma var. Mesela benim Hintli arkadaslarim var, birbirlerinden baska yerden mecbur kalmadikca alisveris yapmazlar, birbirlerini maddi ve manevi destekliyorlar ve hep bir yardim modu icindeler.

• @bsk Bizim millette bir garip! İnsan diyalog kurmaktan neden kaçar! Hayret ! Kaldıki gurbet şartlarındasın. İnsan kendi milletine soydaşına sırt dönermi yahu! Bu Nasıl bir dünya görüşüdür anlamak zor🤷♂️Almanya’da ben böyle birşey ne duydum nede gördüm. Birlikten güç doğar!!

• @MySea Genelleme yapmak pek doğru olmuyor ama insanımız (bazen ben de dahil olmak üzere) duygularını mantığının önünde tutarak yaşıyor. Anayurtta yaşanan ayrışma, sınıflaşma ve kişisel sorunlar buraya taşınıyor. Bundan dolayı da karşılıklı etkileşimlerde çoğu zaman olumsuz tecrübeler yaşanıyor ve daha da uzaklaşıyor insanlar birbirinden.
    Hepimiz farklı tecrübeler deneyimleyerek şu ana geldik ve umarım olumlu olanları daha ağır basar gelecekte de.

• @bsk Etrafınızdaki diğer Dünya insanları hiç sormuyormu ! Şurda bir Türk var neden konuşmuyorsunuz ? neden uzak duruyorsunuz ? Diye.. İlginç olan Türkler komşuluk eş dost akraba vb. Değerlere önem veren toplum olarak bilinir😊Dünyanın herhangi bir yerine göç etmek demek kültürünü burda bırakıp gitmek demekmidir ? Hayret🤷♂️ Diline ve kültürüne sahip çıkmayan bir insana dünyanın hiçbir yerinde kimse değer vermez!! Acınacak bir durum!!

• @MegaShintai evet bende aynısını dedim Türkiyedeki yaşanılan psikolojiyle böyle oluyor olabilir ama ironi olan Türkiyede bundan şikayet edip buraya gelip şikayetçi olanların bunu yapması, fark ettiyseniz greencarda başvuran çoğumuz zaten kafa yapısı, idealleri vs aynı düşüncede olan insanlarız, ayrışmadan, din, dil, ırk ayrımından, yalandan, dedikodudan, kazık atmaktan vs bıkmış... hal böyle olunca kıta değiştirip, sevmediğin şikayet ettiğin şeyleri yapmak ironik, genelleme yapmak değil aslında şahsi olarak edinilen tecrübeler, insanlar kapınızı açınca yada yardımcı olunca herhangi bi şeyde, aranıp sorulununca acaba benden ne beklentisi var bana yanaşıyor kafasına girip kaçıyorlar burda sanırım, Farkında olmadan bu kafaya giriliyor galiba türkiyede...sonucunda herkes buraya yeni geliyor, kimse kimseyede muhtaç değil.. olay tamamen destek.. kimileride çok iyi dostluklar kuruyor, iyi insanlarla karşılaşıyorlar.. kimimiz daha mantıkcı yaklaşıyoruz kimimiz daha duygusal, ben biraz duygusalım mesela o yüzdende bunlar benim dikkatimi çeken şeyler oldu.. ilk zamanlar burda en önemli olan şeyde bu değilmi, motivasyon.

• ⭐⭐

@bsk neden türkler dayanışma içinde olmuyor bence sebep şu birincisi tr de yaptığı siyaseti oraya taşıdığı için (kimse bıktığı bişeyi duymak tartışmak istemez) ikincisi hemşeri hemşeriyi gurbette sözünü doğrulattığı için sanırım yani uzun süre kalan yeni gelene kazık atıyor yaşamışsınızdır en basiti askerde yaşatıyorlardı üçüncüsü sen iyi olduğunda karşındaki şunu düşünüyor tr mantığı acaba bi isteği mi olacak iyi davranıyor dilini kültürünü değiştirme zaten düşünce yapını değiştir iyi ol iyi düşün iyi hisset/tir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@haymatlos_ yeniler için demiyorum çok eski dediğin zaman ilk kişi @MySea dir. Şimdi ilk geldiği zaman Türkler hangi işlerde başladı. Sürekli itildi kakıldı. Bu yazacaklarım sadece amerika için değil avrupa da böyle. SOnra fabrikalara girdiler yeşil butona bas çalıştır kırmızıya bas durdur bu hareketi 25 yıl boyunca yaptı. Yani kendilerini hiç geliştirmediler. Sürekli ayak işlerini yaptılar. Yıllar geçti gelen insanların durumu iyi ve kafası çalışmaya başladıkça o adam 25 yılda yapıpta geldiği yere tak diye 1-2 yıl içinde geliyor. Yada amerika da yıllar sonra itilip kakıldıktan sonra bir dükkan sahibi oluyor. Pat yeni gelen dükkan açıyor. Ne oluyor bu sefer sürünen insan ben süründüm fakat bu acemi sürünmüyor ve benim seviyemde yaşıyor. Misal @mysea amerika da ilk eskiler gelenler 1-2 yıl içinde ev alan oldu mu hiç. Fakat @semavi 8 ay sonra ev aldı. Eskiler evi almayı bırak odalarda yaşadılar ev bile tutmadılar. Sıkıntı bu fesatlık var. Bırak dünyayı uzaya çıksan bile onun astronot elbisesi yeni diye gider şikayet eder ben de istiyorum diye. Genlerimizde var. Bunu değiştiremezsin. O yüzden bu kanun yazılmış kimse değiştiremez. Herkes bunu yaşayacak başka çıkarı yok. Eski kafalılar ne zaman azaldıkça yeni gelenler eski olmaya başlayınca bu eski kafalılık bitecek ancak tüm eski kafalılar ölünce olacak.

• ⭐⭐

@ayvalik10 işte buranın avantajı o tanışıklık görmeden aynı şehirde olmadan halden anlama aynı süreçleri yaşama @MySea kendini geliştirmiş yetiştirmiş şimdi onun seviyesi benim hayal ettiğim seviye mesleki anlamda @semavi hobisini işe dönüştürmüş onun elde ettikleri de hepimizin hedefi zaten ben bu forumdan başkasına kazık atacak adam olmayacağını düşünüyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@haymatlos_ buradaki yeni kafalılar ondan dediğinde çok haklısın fakat bu yeni kafalıların sayısı arttıkça ancak kazık atmak bitecek o zaman olarak ne zaman olur ALLAH kerim new jerseyde yapılan bir röportaj Amerika topraklarında olupta 1-2 yıl yaşama süresinden sonra her Türk adı gibi ezberlediği cümle Türklerden uzak dur

• @ayvalik10 “ancak tüm eski kafalılar ölünce olacak” 😂😂😂😂😂

• @ayvalik10, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

@haymatlos_ yeniler için demiyorum çok eski dediğin zaman ilk kişi @MySea dir. Şimdi ilk geldiği zaman Türkler hangi işlerde başladı. Sürekli itildi kakıldı. Bu yazacaklarım sadece amerika için değil avrupa da böyle. SOnra fabrikalara girdiler yeşil butona bas çalıştır kırmızıya bas durdur bu hareketi 25 yıl boyunca yaptı. Yani kendilerini hiç geliştirmediler. Sürekli ayak işlerini yaptılar. Yıllar geçti gelen insanların durumu iyi ve kafası çalışmaya başladıkça o adam 25 yılda yapıpta geldiği yere tak diye 1-2 yıl içinde geliyor. Yada amerika da yıllar sonra itilip kakıldıktan sonra bir dükkan sahibi oluyor. Pat yeni gelen dükkan açıyor. Ne oluyor bu sefer sürünen insan ben süründüm fakat bu acemi sürünmüyor ve benim seviyemde yaşıyor. Misal @mysea amerika da ilk eskiler gelenler 1-2 yıl içinde ev alan oldu mu hiç. Fakat @semavi 8 ay sonra ev aldı. Eskiler evi almayı bırak odalarda yaşadılar ev bile tutmadılar. Sıkıntı bu fesatlık var. Bırak dünyayı uzaya çıksan bile onun astronot elbisesi yeni diye gider şikayet eder ben de istiyorum diye. Genlerimizde var. Bunu değiştiremezsin. O yüzden bu kanun yazılmış kimse değiştiremez. Herkes bunu yaşayacak başka çıkarı yok. Eski kafalılar ne zaman azaldıkça yeni gelenler eski olmaya başlayınca bu eski kafalılık bitecek ancak tüm eski kafalılar ölünce olacak.

Yazdiklariniza katiliyorum.

Cehennemde her millet icin bir cukur acmislar ve her cukurun basinda bir zebani bekliyormus, yukari cikip kurtulmaya calisanlari geriye gondersinler diye. Bir tek Turklerin oldugu cukurda hic zebani yokmus. Zebanilerden birisi merak etmis ve sormus niye orada kimse yok diye. Digeri cevap vermis, onlarin cukuru kimsenin beklemesine gerek yok, cunku birisi yukari cikip kurtulmaya calisirsa, digerleri onu geri cekip cukura gomuyorlar, cikip kurtulmasina izin vermiyorlar demis.

• @ayvalik10 videonun tamamını izledim, gerçekten güzel işler yapmışlar

Benzer Başlıklar

• 76
  • 97
  • 546
  • 125
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |