Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'ya gitme sebepleriniz ?

• @nicely Darısı başıma... Hayalimi yaşıyorsunuz, umarım bana da nasip olur.

• Amerika'ya gelme sebebimiz tabi ki daha iyi sartlarda yasamak icin geldik. Cocuklarimiza daha iyi bir egitim ve bir seyi alirken 10 kere dusunmemek icin geldik. Ne olcude basarili olduk, anlatayim. Cocuklarin egitimi ile ilgili cok memnunuz. Tabi su bir gercek ki her okul ayni kalitede degil. Oturdugumuz yerleri hep okul puanlarina gore sectik, belki biraz daha fazla kira odedik ama egitim icin buna degdigini dusunuyorum. Ben Amerika'ya 38 yasinda geldim ve ilk gunden bu gune kadar bir an olsun niye geldim demedim. Ilk yil doordash, uber, amazon ne varsa yaptim gecinmek icin. Bir sure warehouse'da da calisdim. Sonra isler yavas yavas yoluna girmeye basladi. Kendi alanimda is bulamadim ama bunu dert etmedim. IT'deki firsatlari degerlendirdim. 3 yil sonunda arkama baktigim zaman TR'de olmaktan cok daha fazla maddi ve manevi kazancim var. Cocuklarimiz ana dili gibi, bizde normal bir sekilde ingilizcemizi ogrendik. Yeni bir yasam ile hayatimiza dinamizm geldi, kendimizi daha genc hissediyoruz. Henuz ev almadik, belki bir kac yil daha almayacagiz. Dedigim gibi cocuklarimin okul olarak mutlu olacaklari yer benim icin daha onemli. Tabi sunu da eklemek istiyorum, Amerika'da yasadigimiz ve hayatimizi duzene oturtmayi geciktiren en onemli tuzak bana gore Uber,Lyft, Food delivery gibi isler. Yanlis anlasilmasin, ilk geldigimde bu islerin hepsini bende yaptim, hatta mutlaka cep telefonunuzda bu appler olsun. Ara sira ek kazanc olarak degerlendirilebilir. Fakat bu islerin calisma rahatligi, kimseye hesap vermeme durumu ve kazanilan para insani boyle de hayat surdurulur noktasina getirebiliyor, eger o noktayi gecemezseniz tuzaga dusmus oluyorsunuz. Zaman cok cabuk geciyor. Oncelikle bu isler getirdigi kadar goturusu cok olan isler, en onemlisi de zamaniniz. Gunun her saati psikolojik olarak su an neden evdeyim gidip calismaliyim, para kazanmaliyim psikolojisi ile yasiyorsunuz farkinda olmadan. Bu seferde ailemizi ihmal ettigimiz icin farkli problemler cikiyor. Peki cikis yolu ne? Biraz fedakarlik, yani TR'de statunuz yada isinizin ne oldugunu bir sure unutup burda kari-koca tam zamanli bir isde calismak, biz esimle is bulamayinca birimiz birinci, birimiz ikinci vardiya olarak bir sure warehosue da calisdik, bir sure dogru duzgun gorusemedik, ben o sure zarfinda kursumu tamamladim, esim daha sansli, kendi isini buldu. Bende simdi IT'deyim. Sonuc olarak su anda istedigimiz standartlari yakaladik, dedigim gibi firsatlari iyi degerlendirmek bizim elimizde. Ben kendi yasadigim sureci ozetledim ama eminim daha hizli hayatini duzene sokanlar vardir.

• @mehmett Hayalimi yaşıyorsunuz, umarım bana da nasip olur. Sizlerin güzel yazılarınızı okuyunca hayatınızdaki olumlu değişimleri görünce göç etme isteğim daha da artıyor. Size Amerika da daha güzel ve kazançlı günler dilerim...

• .,.,.,.,

• Boyle guzellikler de oluyor..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Arkadaslar lutfen yorum yaparken yapici olalim, birbirimizin dusmani degiliz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sChAdOw sayin @sChAdOw, eger artilar ve eksiler konusunda karmasik dusunceler icindeyseniz su basligi kullanmanizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2165/amerika-ya-büyük-umutlarla-gelip-mutlu-olamamak

• @xackletaker benim yorumuma bu şekilde lakayt yorum yapmanı senin seviyene bağlıyorum. Ben sizin gibi amerika için ölenlerden değilim, artı ve eksilerine objektif bakabiliyorum. Buraya inş gelirsiniz de, uber, doordash yaparken bu söylediklerini aklına getirirsin. Benim hayatımla ilgili kararlarım beni bağlar, seninki de seni.

• ..turkiye buyuk bir ulke son 100 yildirda kalkinma icinde bu kalkinma gunun sartlarina gore biraz yavas oluyorvatanda yasayip ben bir yere gitmek istemem diyenlerde var,ben artik bu ulkede yasamak istemiyorum diyenlerde var.buyuk isteklerle yurt disina gitmek isteyenlere allah yardimcilari olsun derim,br gazetede okumustum bir cok is adami malta adasina yerlesiyorlarmis ortdan vatandaslik aliyorlarmis ab icinde oldugu icin avrupada serbestce gezme haklarina sahip oluyorlar.tabiki malta adasindan vatandaslik alan insanin paralari cok olmali.
    ...amerika buyuk bir ulke kalabalik nufusu var.turkiyeden cikip oraya yerlesmek isteyen arkadaslarin ilk etapta belli bir paralari olmalari lazimdir.resimler uzerinde oynanir,resimlere renk verilir ve istah cekici guzel gorunurler,demek istedigim gorunuslere ve okudugumuz seylere aldanmamak lazimdir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sChAdOw yanlış hatırlamıyorsam sizin hiç tanıdık yoktu galiba herşeyi eşinle birlikte elele vererek bir yerlere gelmek için çabaladınız hatta bizzat sen çırpınmışsın. 3 yılın zaten 2 yılı pandemi dönemi oldu. Tanıdık olsaydı bu pandemi dönemine biraz güçlü girerdiniz çünkü adaptasyon çok daha kısa olup iş olayını çözebilirdiniz forumda bir aileyiz ve zor yaşantıları okuyunca üzülüyoruz çünkü burada sizin mülakatlarınıza unganlara hep birlikte gidip sevinmiştik. Bu yazı aslında @crazycells sabit yapılmalı konsolosluk neden bu kadar para istiyor acaba 5k yada 7k götürsek yeterli gibi konuşmalara CANLI bir örnek konsolosluk keyfinden değil diğer forum ailesinden gidenler de bu gibi yazılar yazmasın diye sabitlenmeli @sChAdOw sen TÜRKSÜN duygusal insanlarız kalbimizle içten samimi yazarız bir de eşin özellikle aile hasreti bastırdıysa normal bu hissettiklerin fakat yinede yazdığın gibi değil amerika senin özelliklerine göre başka eyaletlerde iş baksan bizde yardımcı oluruz

• Polat:Nasılsa cenneti hakedemice memati cehennemin hakkını verelim:)

• .,.,.,.,

• @ayvalik10 düşüncen için teşekkürler ama sanırım tr'deki son 3 senem ve amerikadaki ilk 3 senem kısmı yanlış anlaşılmış. Ben buraya 2018 de geldim ve geldiğimde dolar 3.80 idi. Şuan 8,50 civarında. Şuan bir çok alanda amerika'nın artıları ağır basıyor ama benim kişisel olarak tr'deki son 3 yılım çok iyiydi. Zaten buraya tr'deki maddi imkansızlıktan kaçmak için değil, macera arayışı için gelmiştim ve şuan bu tecrübeden memnunum.
    Saatlik ücret aldığımdan ve covid'den önceki overtime lı kazancıma göre bir standart kurduğumdan yapıyorum malesef para hesabını. Mesajım çok yanlış anlaşılmış 🙂

Tanıyanlar bilir, buraya geldiğim yıl hem gc çıkmış hem danimarka eşim için yeşil ışık yakmıştı.

Ben amerikayı seçmiştim ve seçimimden dolayı memnunum bu bir tecrübe oldu. Eşim lisans alsa durum farklı olacaktı ancak şuan vatandaşlığı aldıktan sonra avrupaya taşınmayı düşünüyorum.

• .,.,.,.,

• @xackletaker benim tecrübelerimi herkes yaşayacak gibi bir şey söyleyemem ama 4000$ aile için kırmızı çizgi houstonda. Bekar gelirsin tek odada kalırsın 2000$ net bile yeter. Ama benim kızdığım konu, herkesin youtuber lerin click almak için çektiği büyülü videolara inanması.

Mesela ben aracı olmasam ingilizcesi mükemmel olan, 7-8 yıldır burada olan arkadaş halen saatlik 2$+ bahşişe çalışacaktı. Şimdi houstonda en gözde işlerden birinde çalışıyor. Ve öncesinde amerikayı sorsanız şimdiki ile aynı düşünmeyecekti. Çevre burada da önemli, benim çevrem ingilizcem kötü olduğundan kendimde işe yaramıyor 🙂

Herkesin buraya geldiği yaş farklı, kimi 20 de kimi 40 da geliyor. Hiçbirinin psikolojisi aynı değil.
    Ailemiz yaşlanıyor ve onları her geldiklerinde uğurlamak insana koyuyor. Çok sık görmek istiyorsun. Burada görüştüğümüz çok zengin, malikanesi, hizmetçileri olan olan bir abi ye göre amerika dünyanın en mükemmel ülkesi. Amerikada zengin olmuş, G. Afrikada zengin olsa acaba durum farklı olabilir miydi? Burada onun kadar zengin olan türk sayısı parmak sayısını geçmez. Demekki herkes onun kadar zengin olamıyor. Herkesin tecrübeleri farklı, kazançları farklı, psikolojileri farkı. Benim amacım kimseyi soğutmak değil, kendi tecrübelerimi paylaşmak, ama insan niyeyse mustang ile çekilmiş videoları görmeyi, hikayelerini okumayı daha çok seviyor.

• .,.,.,.,

• @xackletaker sorun değil ama yine tam olarak demek istediğimi anlatamadım sanırım. Saatlik ücret ister istemez beyninizde acaba bu dönem ne kadar alacağım düşüncesi oluşturuyor. Beyniniz hafta başında duruma bakıyor, eğer overtime olmayacaksa evi, arabayı ödemek için hesap kitap yapmaya otomatik başlıyor. Yıllık, aylık ücretlerde böyle bir sıkıntı yok. Benim para hesabı yapmaktaki kastım, maddi sıkıntıdan ziyade, beynimde acaba bu hafta kaç $ kazanacağım düşüncesiydi. Ben covid'den önce overtime kazandığımdan giderlerden çok gelen olduğu için böyle bir düşünce yoktu. Zaten her türlü ödeniyor düşüncesi hakimdi. Yılda azda kazansam toplam kazancımı yıl başında bilebilsem tam olarak şimdiki düşüncede olmazdım. Demek istediğim buydu.

Burada tanıştığım ve tr de baya zengin olan arkadaşımdan da bazı benzer şikayetler duyuyorum. Buraya gelirken bir türk tarafından 200 bin $ civarında dolandırılmışlar. Sonra ellerindeki nakitin büyük kısmını bu parayı almak için harcasalar da alamamışlar. Şimdi adam iyi kazansa da eşi denklik alamadığı için ister istemez adamın yakarışı oluyor, Neden geldik diye. Çünkü adam it'ci ve bir ülkeye bağlılığı yok, ugandaya da gitse aynı $ maaşını alabiliyor. İnsanların geçmişi, burada yaşadıkları, yaşları çok farklı.

1 ay önce 20 yaşında bir bekar arkadaş geldi gc ile, çok saf temiz bir çocuk. Benim adresi vermiştim yazsın diye o vesileyle tanıştık. Şimdi onun amerikası ile benim amerikam aynı olmayacak. Ben 33 te geldim, o 20 de. O fırsatları değerlendirirse çok başarılı olur.

Mesela ben çalışmak zorunda olduğum için yazılım test mühendisliği eğitimini alamıyorum. 7 ay hafta içi her gün en az 5-6 saat ayırmak gerekiyor ki sonrasında 100 bin+ kazancın olsun. Eğer ilk geldiğimde bunu bilseydim elimdeki birikimi bunun için değerlendirir ve geleceğim için bi yatırım yapardım. Bunu yapan arkadaşım var. elindeki birikimi bu uğurda harcadı, işe başlamadı. haziran temmuz gibi eğitimi bitecek ve iş başvurularına başlayacak. Tercihler kaderimizi belirliyor

• Çok iyi anlatım gerçekten ....

• Kendime surekli sordugum bir soru, ne icin ailemi birakip okyanus otesine gitmek istiyorum. Aslinda en basit sekilde cevabi mesleki anlamda zirveyi gormek istiyorum. Tek basima kimseden yardim almadan kendi sinirlarimi gormek kendimi daha iyi tanimak istiyorum. En onemlisi calistigim zaman emegimin karsiligini almak istiyorum sanirim

• İşallah dostum bizde ekonomik yonden iyi olalaım 12 yıllık memurum bir araba alamadım hala - gitgitde fiyatlar artıyor ve benım maaş eridi iyice ... aklın varsa senın burada işin yoksa bekarsan bas git durma buralarda.

Biz şu işten duruyoruz zorunlu sürem bitsin 1 dk durmam .... durmayacağım....

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

142

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.1k

| | | |