Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yaşanacak Eyalet ve Şehrin Seçimi

• @RoadtoNewLife, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

@gkhanfeez, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

@RoadtoNewLife, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

California ve Florida gibi deniz kıyısı güney eyaletlerinde hava sıcaklığı yüksek mi? Ekstra sorum ise Bay Area'da ve Florida özelinde Jacksonville'de saatlik 11$-12$ ücretle, kaliteli public elementary okullara çocukları gönderebilecek apartmanlarda oturmak mümkün mü?

Bay area da çok rahat 15 dolardan başlıyan fiyatlarla iş bulabilirsin hatta san francisco da in-n-out 17 dolardan başlatıyor. Lakin san francisco da kiralar 3000 dolardan başlar oakland berkeley civarı daha uygun vardır ama yaşanmaz bana göre hele çocuklu aile için uygun değil bay area’nın kuzeyi. Güneyi on numara ama en uygun kira 2500 den başlar oda süper yerlerde değil tabiki de. Ben 130 km uzakta oturuyorum öyle düşünün o zaman kiralar 2000’nin altına düşüyor. Sacramento ve civarı felan olabilir. Okullar güzel bir örnek rosseville misal 1500-2000 güzel evlerde oturup on puanlı okullara rahat ulaşırsınız.

Öncelilkle Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Kuzey eyaletlerde durum nasıl? Orda da kiralar yüksek midir eğitimin kaliteli olduğu yerlerde chicago, columbus gibi yoğun nüfuslu yerlerde? Sadece babanın çalışacağı bir aileyi baz alırsanız sevinirim...

Oraları çok bilmiyorum ben sadece kuzey kaliforniya olarak biliyorum. Ben de tek çalışalım iki çocuk var hanım var biz geçiniyoruz sıkıntı yaşamıyoruz ki kaliforniya pahalı bir yer ama bu herkezin yapacağı anlamına gelmez çünkü istekler ve beklentiler farklı olabilir bizim isteklerimiz ve beklentileriniz çok yüksek değil rahatsız onun için . Her eyaletin her şehrin iyi yerleri var kötü yönleri var okulu iyi olan yerleri var kötü olan yerleri var. Tabi fiyatlarda buna göre değişiyor giden kalemi kira . Bir tane YouTubeer biliyorum adı Denise kaja kuzeyde yaşıyor Indiana da yaşayıp Şikago’da Uber yapıyor bakın bilgiler veriyor bazı bilgiler oralarla ilgili fikir olur .

• Eyalet secimini TRden gelirkenki olanaklariniz ile de cok ilintili. Bekar-Evli-cocuklu-cok cocuklu olmak, 10k-50k-100k veya uzeri gibi paralarla geliyor olmak. Ortalama ev kiralari, ortalama yasam masraflari, ortalama gelir kaynaklari ve ortalama gelir miktarlari.
    Santa Clara/CA ve simdi Austin/TX deneyimleyen birisi olarak sehirin yasanabilirligi ve sizin beklentilerinizin cakismasi gerek. Benim beklentilerim + hayallerim ile Santa Clara gercekleri cakismadi. Pahali ama buna deymeyecek kadar az sey vaad eden bir sehirdi. Austin ise ucuz ama fazla sey vaadeden bir sehir.
    Insan keske once Austiné gelseymisim diyor. Ama icimde uhte kalacagina para harcamis olmayi tercih ede ede bu yasa geldim.
    Austin de kimseye bir seyi garanti edemem ama Bay Area da bolca pahalilik garanti edebilirim.
    ATX deyisiyle yakinda ben de "Keep Austin weird! diyecegim. I love Austin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells @MySea @FreeWoRLD @knnrn gibi uzun yıllar yaşamış kişilerin düşünceleri biraz olsun yol gösterir.

• Klasik bir ifade olacak ama ekmek neredeyse orada olmak lazim. Hayatta kalabilmek icin para kazanmak lazim ve tabi TR den gelirken ve hatta buradayken bile bulundugunuz eyaletteki sartlari begenmediginizde hangi eyalete tasinirsaniz iyi bir is bulacaginizi bilemezsiniz. Mantikli dusunulecek olursa maddi bakimdan sartlari en uygun yasanabilecek sehiri tespit ederken bana gore sanayi ve hizmet tesislerinin varligina bakilmasi gerekir. Oyle o sehir cok sogukmus, bu sehir cok sicakmis, obur sehrin mimarisi binalari kopruleri cok guzelmis seklinde dusunulurse yanlis karar verilebilir. Ozellikle sanayisi gelismis sehirlerde nufus da daha kalabadir ve buna bagli olarak hizmet sektorleri, sirketler daha coktur, is sahasi daha genistir diye bir genelleme yapilabilir. Ancak yine bu duruma bagli olarak tax ve rental house fiyatlari da artacaktir. Ama yine oyle olsa bile o sehirlerde ucuz rent bulmak genelde mumkundur. Onemli olan o bolgeleri tespit edip oralardan ev ayarlamaktir. Bu da ancak o sehirlerde yasayan kisilerden bilgi alinarak ya da craiglist gibi sitelerde bulunan rental house lari inceleyerek ve ilani veren kisilerle temasa gecerek mumkun olabilir. Tabi sehrin bu bolgelerini tespit ederken crime rate onemli. Internette eyalet polis departmanlarinin boyle siteleri var, arastirabilirsiniz. Bu hangi sehirde yasamaliyim konusunu genel olarak soyle baglayabilirim, Sanayi/hizmet sektoru gelismis sehirleri iyi tespit edin. ozellikle sektorel bazda sizin mesleginize ya da egitim aldiginiz branslara gore sektorler hangi sehirlerde fazlaysa o sehirlere yonelin. Elinizde gecerli bir mesleginiz, dikkat edin egitim demiyorum, varsa ve o meslegin icrasinda gercekten iyiyseniz, amerikanin her yerinde is bulursunuz. Burada mesleginde usta adam altin degerinde. Mesela iyi bir oto tamircisiyseniz, iyi bir kasapsaniz, iyi bir asciysaniz gibi gibi.

• Forumda çoğunlukla yaşamak için Texas, Florida, California ve Massachusetts eyaletlerinin konuşulup tartışıldığını görüyorum fakat bence hem bekarlar hem de evli-çocuklu aileler için Minnesota ve Wisconsin eyaletleri oldukça ideal gözüküyor. Birçok araştırmada hem iş hayatında yeni olan 20li yaşlardaki gençler hem de evli çocuklu aileler için en iyi eyaletler sıralamalarına bakıldığında Minnesota hepsinde 6-7. sıraları alırken Wisconsin ise 11-12. sıralar civarında oluyor (Milwaukee şehrini çıkarırsanız aslında Wisconsin de 5-6. sıralarda olacaktır.) İnsanlar çoğunlukla bu eyaletlerin adını duyunca önyargılı davranıp 'O kadar kar, buz, soğuk içinde ne yaparız, evden çıkılmaz oralarda' diye düşünse de öğrendiklerime göre bu eyaletlerin büyük şehirlerinde şehir idaresi, sert geçen kış dönemlerinde halkın mağdur olmaması için oldukça sıkı çalışıyor ve bu konuda çok başarılılar. Şehirler zaten soğuk iklimden en az etkilenecek şekilde dizayn edilmiş (Yolların yapısı, Binalar arası tüneller vs.) Özellikle Ankara-Eskişehir taraflarında yaşamış, bu iklime alışkın olanlara şiddetle bu iki eyaleti araştırmalarını tavsiye ediyorum. Bulundukları bölge North Midwest diye adlandırılıyor ve ABD halkı arasında Minnesota ve Wisconsin için Amerika'nın Kanada'sı deyimi kullanılıyor. Bunun esasında 2 sebebi var birincisi bölge halkının tıpkı Kanada'da yaşayan insanlar gibi son derece kibar, yardımsever, açık görüşlü ve medeni olması. İkinci olarak ise tabi ki havası 🙂 Boston MA taraflarından yaklaşık %25-30 daha ucuz ve eğitim olanakları açısından tabiki bu konuda dünya lideri Massachusetts kalitesinde olmasalar da ABD ortalamasının çok üstünde bir eğitim kalitesi bulabileceğiniz bölgeleri mevcut. Özetleyecek olursam, eyalet seçerken kriterleri; sessiz-sakin, huzurlu, çok pahalı olmayan, eğitim kalitesi yüksek bir yer isteyenlerin hayal kırıklığına uğramayacağı eyaletlerdir.

• @Cupzen bilgi için çok teşekkür ederim

• Northeast corridor diye adlandirilan ve North Virginia'dan Boston'a kadar uzanan, icerisine Maryland, Delaware, New Jersey, New York, Pennsylvania, Connecticut ve Massachusetts dahil olan bu corridor cok sayida Turk nufus barindiriyor. Tabii bu bolgede DC, Baltimore, Philly, NYC, Boston gibi buyuk sehirler de var. Neredeyse her kasabada, ve hatta koy denilebilecek yerlerde bile bir Turk'e rastlamak mumkun. Yeni baslayacak olanlar icin uygun bir bolge olabilir. Hem tanidik birisinin olma ihtimali hemde is olanaklari acisindan. Guney eyaletlere gore biraz yasam masraflari yuksek olabilir ama buyuk cogunlukla alinacak ucret ve maaslarda dogru orantili olarak daha yuksek olur.

• Bu konu kişiye göre değişecektir ama ben kısaca neden herkes gibi Houston değilde Rochester NY a geldim ondan bahsetmek iatiyorum. New Jersey de kendi mesleğimle alakalı bir Türk firmasından yıllık 50bin dolarlık iş teklifi aldım ama bir türlü istediğim gibi ev bulamadım. Rochester da şu an 35-40 bin falan yapıyorumdur ama yıl sonunda cebimde kalacak para daha fazla olacak . Burada 300 bin e alacagınız ruya gibi amerikan evini nj de 600-900 arası bir fiyata alabiliyorsunuz. Aylık kiram köpek depoziti dahil 960 dolar, spor salonu, havuz, piknik alanları, su ve ısınma da dahil bu fiyata. Lokasyonu da Şehir üniversitesinin hemen yanında. Aynı şartlarda bir evi Nj den baktığınızda bu rakam 2500-3000 lere cıkıyor. Şu an iş yerimde molam doldugu için burada kesmek zorundayım. Her fırsatta elimden geldiğince bildiklerimi nacizane sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

• Bu arada Kanada buradan sadece 1 saat uzaklıkta ve greenkartınızla vizesiz dilediğiniz gibi gidebiliyorsunuz.

• ⭐⭐⭐

@balcinerb teşekkür ediyorum paylaşımlarınız için.Rochester da uber yapan Gökhan Öner de var galiba.

• @fetihy evet ben de denk gelmistim vidyolarina o arkadasin.

• ⭐⭐

Az once soyle bi kanal kesfettim: https://www.youtube.com/channel/UCRKK8FAsGIlmDEXc8JNZXGA

Eyaletler ve en onemli sehirleri hakkinda bilgi veren bir kanal. Eyalet seciminiz konusunda yardimci olabilir.

• ⭐⭐⭐⭐

@Edelweiss, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

Az once soyle bi kanal kesfettim: https://www.youtube.com/channel/UCRKK8FAsGIlmDEXc8JNZXGA

Eyaletler ve en onemli sehirleri hakkinda bilgi veren bir kanal. Eyalet seciminiz konusunda yardimci olabilir.

geç kalmışsın patron 😃 ellerine sağlık

• ⭐⭐

Bircok konuda bahsettim buraya da yazayim. Tabiki Florida. Abd yasamima Pennsylvania dan basladim buz gibi hava. Kita degistirmisim Ankaradan Amerika’ya gene Ankara gibi bi yer. Cok guzel bi condo da kaliyorduk. Apartmandan arabaya gidene kadar donuyoduk. Florida’dan is firsati cikinca tasi taragi topladik bir gunde tasindik. Bugun 28 derece havada hangi sahile gitsek diye karar veremedik 😎 bircok bolgede ev kiralari cok uygun. Is imkanlari nispeten kisitli ama yasam kosullarinin uygunlugu bunu dengeliyor. Soguk eyaletleri onerenlere bakmayin onlar Floridayi bilmediklerinden oyle diyorlar 😁😁

• ⭐⭐⭐⭐

@goodluck, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

Bircok konuda bahsettim buraya da yazayim. Tabiki Florida. Abd yasamima Pennsylvania dan basladim buz gibi hava. Kita degistirmisim Ankaradan Amerika’ya gene Ankara gibi bi yer. Cok guzel bi condo da kaliyorduk. Apartmandan arabaya gidene kadar donuyoduk. Florida’dan is firsati cikinca tasi taragi topladik bir gunde tasindik. Bugun 28 derece havada hangi sahile gitsek diye karar veremedik 😎 bircok bolgede ev kiralari cok uygun. Is imkanlari nispeten kisitli ama yasam kosullarinin uygunlugu bunu dengeliyor. Soguk eyaletleri onerenlere bakmayin onlar Floridayi bilmediklerinden oyle diyorlar 😁😁

Cape Coralda görüşürüz ya bekle beni 😃

• @goodluck Fishing forever 🙂

• ⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

@goodluck Fishing forever 🙂

Ben sadece tutmasini seviyorum 😀 hazir yemi takilmis olta olacak anca oyle 😀

• @goodluck Yemi takmasinda sorun yok ben hazirlarim yeterki biz FLya gelelim. 🙂

• ⭐⭐

@Edelweiss Haha ABD'ye gidip geldikten sonra buldum bir de bunu 😃

• ⭐⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

@goodluck Fishing forever 🙂

abi Cape Coral ı seçme sebeplerimden biri 😃 hiç balık tutmadım bugüne kadar ama hep içimde bir ukte kaldıydı 😃 seni de bekleriz bir hemşehri olarak 😃

Benzer Başlıklar

• 46
  • 6
  • 14
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |