Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yaşanacak Eyalet ve Şehrin Seçimi

• sende üzdün beni yüzlerce sayfa arasından nasıl bulucam şimdi ben onu ? yoksa sendemi orlando felan düşünüyorsun 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@GreenCardHüseyin tampa eğer dv lottery çıkarsa employee olarak olursa boston olacak.

• employer olarak olursa boston olacak derken ? çalışma vizesi felanmı başvurdunuz ? @Rhonster

• @Rhonster Bostonda tanıdığım bir arkadaşım var orada çalışma imkanları çok fazlaymış. sadece delivery den günde 9-10 saat çalışarak saatliğini 29 dolara çıkarttı. Biraz yoğun bu aralar dikkatimi çekmeye başladı boston da.

• ⭐⭐⭐⭐

@GreenCardHüseyin henüz başvurmadım hemşireyim lisans almak için ilk adımı dün attım ingilizce çalışıyorum 😃

• @tugba_nyc_love

2001 - 2004 arası, San Diego'da, devlet üniversitesinde okudum. Bir dönemlik okul ücreti (tuition) 4.000 Dolar, kayıt ücreti (registration fee) 800 Dolar idi. Amerika'da okumak için, gayet mütevazı rakamlar olduğu söylenebilir. Kiram (su faturası içinde), ayda 800 Dolar; elektrik, kablo, telefon gibi sabit giderlerim, 200 Dolar civarında idi. F-1 öğrenci vizesi ile, yalnızca kampüs içinde ve en fazla 20 saat çalışarak (yasal sınırlar bunlar), yalnızca yeme, içme ve gezme giderlerimi karşılayabiliyordum. Okul ücretleri, kira, sabit giderler Türkiye'den geliyordu. Üstelik, okul kırtasiyesinde kasiyerlik, okul kantininde komilik gibi vasıfsız (Saati $6.75) değil; 20 saati doldurmak için, aynı anda birkaç hocanın lisansüstü (Saati $10.10) ve araştırma (Saati $13.70) asistanlığını yaptığım yarı-vasıflı işlerde çalıştım.

Okul bitip, 1 yıllık Optional Practical Training sürem başladığında, bir yandan H-1 getirecek iş arayıp, diğer yandan vasıfsız işlerde çalıştım. Saati $5'dan bahçıvanlık (o zaman California'da asgari ücret $6.75 olmasına rağmen, abinin bende emeği olduğundan öyle anlaştık), $7'dan güvenlik görevliliği, $75'dan (geçici süreli, proje bazlı) POP pazarlama elemanlığı (Migros'ta margarin sürülmüş ekmek tadımı yaptırdığınızı düşünün) yaptım. En iyi günümde, kiramı, sabit giderlerimi, yiyip, içip, gezdiğimi karşılayabildim. Arabanın sigortası, benim sigortam geldiğinde, Türkiye'den destek gelmeden, peynir gemisi yürümedi.

Bugün, San Diego'da aynı dairenin kirası 1.450 Dolar. New York'ta aynı dairenin kirası 3.900 Dolar.

Aralık 2019 - Ocak 2020'de gittiğimde, New York'ta, 20 sene önce, çekilişten Green Card kazanarak gelmiş, Türk ailelerin evlerinde (temizlik, yemek, bulaşık, çamaşır, ütü gibi aklınıza gelebilecek bütün) ev işleri ve çocuk bakıcılığı yaparak (ne kadar ağır da olsa, vasıfsız işler), ayda 3.600 Dolar kazanan (ve hala tek kelime İngilizce konuşamayan) bir Türk ablayla tanıştım. Ama dediğim gibi, New York'ta 1+1'in kirası 3.900 Dolar. Abla, Brooklyn'in Manhattan ve East River görmeyen kesimlerinde yaşıyor, işe metroyla gidip geliyordu. Şansı ve hayatta kalabilmesinin tek sebebi, eşinin ve şu an yetişkin olan oğlunun da vasıfsız işlerde çalışıyor ve kendisine destek veriyor olmasıydı. Üstelik, Trump öncesinde, kardeşini, onun eşini ve çocuklarını da bir şekilde yanına aldırarak, bir destek sistemi kurabilmişti (En azından, beklenmedik masraflarda, çevresinde kendisine destek olabilecek birileri var).

Doğuştan vatandaş olan Amerikalı arkadaşım, New York'ta okurken, vasıfsız işlerde çalışarak (garsonluk yapmış) geçimini ve okula ilişkin sarf malzemesi masraflarını karşılayabilmiş olsa da, okul ücretini öğrenci kredisiyle ödeyebilmiş. Üstelik, doğuştan New York'lu olduğundan, yabancı öğrencinin ödediği ücretin üçte birini ödüyor. Ona rağmen, ödemek kolay değil. New York, muhtemelen, Massachusetts, Connecticut ve New Jersey'den sonra, okulların en pahalı olduğu eyalet.

Ucuz eyaletler, büyük su kütlelerine kıyısı olmayan, sanayii nispeten az gelişmiş eyaletler olabilir. Idaho, Montana, North ve South Dakota, biraz daha pahalı olmak kaydıyla, Nebraska, Oklahoma, Iowa gibi... Bunun bir istisnası Alaska olabilir. Zira, suya bolca kıyısı var.

New York'ta hem okumak, hem çalışmak, hem "yaşamak" mümkün değil midir? Mümkün olduğunca ucuz bir okulda, birkaç ev arkadaşıyla, şehir merkezinden uzak bir yerde, mütevazı bir dairede, birkaç işte çalışarak mümkün olabilir. Ama o da F-1 vizesiyle mümkün değildir. Çekilişten Green Card kazanırsanız olabilir. Ama o takdirde de, birkaç işte çalışıp, part-time okusanız bile, okul bitmeden "yaşamaya" ne kadar zaman ve haliniz kalır; orası meçhul. Üstelik, beklenmedik harcamalar için, bir destek sistemi hala şart. Zira, Amerika acımasız bir yer.

Gerçekçi olursak, çalışarak okumak için daha mütevazı bir şehir / eyalet seçmeniz; hayaliniz bu ise, New York'a okul bittikten sonra gitmeniz, hem finansal, hem zamansal, hem de ruhsal olarak daha sağlıklı ve fizibil olabilir.

Bol şans...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ALINTIDIR
    Madem öyle, Amerika’da yasanacak en iyi 10 sehri siraliyalim! Business Insider ve USnews dergilerinin yaptigi bu liste diger yerlerden bakilincada hemen hemen ayni sonuclari vericektir.

Yasam sartlari ve kalitesi, hayat pahaliligi, is olanaklari, suc orani ve sehrin kültürü faktörlerine bakarak belirlenen listenin linkinide asagida vericem!

Yasanicak en iyi 10 sehir:

1. San Francisco, CA
    2. Portland, OR
    3. Fayetville, AK
    4. Des Moines, IO
    5. Charlotte, NC
    6. Fort Collins, CO
    7. Colorado Springs, CO
    8. Austin, TX
    9. Denver, CO
    10. Boulder, CO

Yasadigim sehir olan Seattle bir zamanlar birinci siradayken simdi ilk 10da bile degil ve ilk 10’da tam 4 adet Colorado sehri var!

Gectigimiz 3 sene üst üste birinci olan Austin’sa bu sene yerini bu iki Colorado sehirlerine birakti! Sebeplerinden biriyse, ev ve yasam fiyatlarinin, oraya tasinan sirket ve kisilerin yogunlugu sebebiyle hizli artisi oldu!

Link: https://realestate.usnews.com/real-estate/slideshows/25-best-places-to-live-in-the-us?slide=26

Hepinize saglikli bir gün olsun

#amerikadahayat #amerika #amerikadayasam

• ⭐⭐

Bu konu başlığına uygunmu bilmiyorum ama you tube da bir kanal takip ediyorum bir süredir. Amerikayi dolaşan bir adam var. Ama öyle şehirlerin güzel taraflarını değil, varoşlarını, arka mahallelerini yani madalyonun diğer yüzünü gösteriyor. Sosyo kültürel anlamda gideceğiniz şehirlerde ki "ötekileri" tanıtıyor. Belki o şehirlerde yaşayanlar bile şehrin o yüzünü görmemişlerdir. Yani genel olarak o eyalet ve şehirler için genel bir emsal teşkil etmez ama yinede var olan bir gerçekliği bilmeniz acısından önem arz edebilir. Videoları izlemenizi ve bazı videolardaki röportajları dinlemenizi öneririm. Özellikle gençlerin ve özellikle siyahi gençlerin uyuşturucu ve çeteleşme durumlarına daha yakından bakmış olursunuz.

(

)

• Babamla bir süredir istişare ediyoruz bu eyalet konusu hakkında. Babam hispanik vs. göçmenlerin pek olmadığı eyaletlerde ısrarcı fakat ben florida'ya kafayı takmış bulunmaktayım 😃 . Kalbimden geçen 4 mevsimin yaşandığı, çok da soğuk olmayan, üniversite veya cc'ler açısından uygun bir yer olması. Babam delaware konusunda beni yönlendiriyor ama sizin de düşüncelerinizi almak isterim doğrusu 😃

• @ahmetty, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

Babamla bir süredir istişare ediyoruz bu eyalet konusu hakkında. Babam hispanik vs. göçmenlerin pek olmadığı eyaletlerde ısrarcı fakat ben florida'ya kafayı takmış bulunmaktayım 😃 . Kalbimden geçen 4 mevsimin yaşandığı, çok da soğuk olmayan, üniversite veya cc'ler açısından uygun bir yer olması. Babam delaware konusunda beni yönlendiriyor ama sizin de düşüncelerinizi almak isterim doğrusu 😃

Oyle bir eyalet yok malesef hem hispanik hem gocmenlerin olmadigi.Hos oyle bir eyalete gitseniz acliktan olursunuz zaten. Wyoming te Vermont ta Montana da bile gocmen var az olsa da.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetty, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

Babamla bir süredir istişare ediyoruz bu eyalet konusu hakkında. Babam hispanik vs. göçmenlerin pek olmadığı eyaletlerde ısrarcı fakat ben florida'ya kafayı takmış bulunmaktayım 😃 . Kalbimden geçen 4 mevsimin yaşandığı, çok da soğuk olmayan, üniversite veya cc'ler açısından uygun bir yer olması. Babam delaware konusunda beni yönlendiriyor ama sizin de düşüncelerinizi almak isterim doğrusu 😃

South Carolina eyaletinin Charleston sehrini soruyorsunuz 🙂

New York'tan sonra gidince cevrede cok cok az Hispanik kisinin yasamasi direkt dikkat cekiyor. 4 mevsimin cogunun yasandigi 🙂 sicak bir iklime sahip bir sehir...

• ⭐⭐

@ahmetty, içinde söyledi: Amerika'da Yasanacak Eyaletin Secimi

Gocmenin olmadigi yer aramayin bence. Kendinizinde gocmen oldugunu unutmayin. Hem de herseyden bi haber yeni bir gocmen. Abd’ye geldiginizde aslinda diger milletlerden daha yuce bil millet olmadigimizi anlayacaksiniz. Bunlari sizin ozelinizde soylemiyorum. Sizin gocmenlerden kacmaya sebebiniz varsa Abd vatandaslarinin gocmenlerden kacmak icin bircok sebebi olacaktir

• Gocmenlerin, Hispaniklerin az oldugu eyaletler veya kasabalar aslinda fazla da tercih edilmemesi gereken yerler. Cunku buyuk ihtimalle biraz gocmen karsiti yerlerdir ve yabancilar cok sicak karsilanmiyorlardir. Yani yeni bir gocmen olarak, sizin de oralarda isiniz zor olabilir.

• @ahmetty İlk kriteriniz hispanik, afro-amerikan, vs. göçmenlerin az olması ise, bu göçmen nüfusunun toplam nüfusa oranının yüzde 10'dan az olduğu eyaletler var. Ama bu eyaletlerde bence 2. olarak bakmanız gereken, o eyaletin politik eğilimi. Yani göçmen karşıtlığının hangi seviyede olduğunu az çok belli etmesi açısından bir fikir verebilir. Göçmenlerin oldukça az olup, Demokratların üstünlükte olduğu eyaletler, New Hampshire, Vermont, Maine. Yoksa West Virginia'da da oldukça az göçmen var ama yaklaşık yüzde 70 Cumhuriyetçilere destek veren bir yerde ne kadar rahat edersiniz, orası şüpheli. Mesela Florida, üniversite için uygun olabilir ama genelde 3 mevsim yaşanır ve göçmen nüfus yüzde 50'ye yakındır. Delaware'de 4 mevsim yaşanır ama göçmen oranı yüzde 30 gibidir. Eyalet seçiminde o kadar çok değişken var ki, tek bir kritere takılıp kalırsanız, doğru seçim olmaz diye düşünüyorum. Artık her türlü bilgi, internet ortamında var. Size tavsiyem, sizin için önemli olan kriterlere göre eyalet sıralaması yapıp, optimum çözüme ulaşmaya çalışmanız. Tabii ki, en doğru karar olacağının bir garantisi yok, yaşamadan bilinmez ama sürprizleri azaltmış olursunuz.

• @sensei73 yaklaşık 2-3 aydır çok fazla araştırma yaptım. İlk tercihim büyük ihtimalle ya Orlando ya da Houston olacak. Bu konuda ailemden ayrı olarak göçmenlerin olduğu yerleri tercih etmek biraz daha iyi olur gibi geliyor. Tamamen ayrı bir ülke, farklı kültürler, insanlar vs. vs. ilk başta alışmak için Texas, Florida, NJ gibi eyaletlerin iyi olabileceği kanaatindeyim. Ve kuzey eyaletlerindeki vergilerin ve fiyatların az daha pahalı olması yeni gelecekler için biraz caydırıcı oluyor açıkçası. Hayat ne gösterir bilinmez. Belki 1-2 yıl sonra Indiana güzel bir seçim olabilir ki Houston veya Orlando gibi sıcak memleketleri gördükten sonra Indiana'ya gitmek ister miyim şüpheliyim 😃

• Merhaba ben Mimarım şantiye ve proje konusuna deneyimliyim amerika'da mimarlık yapmak istiyorum fakat iş potansiyeli hakkında bilgi sahibi değilim. Hangi eyaletlerde inşaat söktörü hareketidir veya yerel tecrübe olmadan iş bulmak kolaymıdır.

• @ahmet-saraç-0 Gelir seviyeleri bakimindan bir siralamaya gore mimarlar icin en iyi eyalet Virginia. Arkasindan Massachusetts ve Texas geliyor.

• @MySea cevabınız için teşekkür ederim ☺

• @ahmet-saraç-0 Youtube kanalı olan bir mühendisin kanalı. Sanırım forumada üye. Ama kullanıcı adını bilmiyorum. Linki aşağıya bırakıyorum. Umarım faydalı olur.

Edit: @RASKOLNİKOV

• ⭐⭐⭐⭐⭐

yeni gelenler bilmezler hangi şehir yada eyalet yerini merak ediyorsanız arama motoruna home snacks devamına o yerin ismini yazarsanız çok detylı bilgi bulabilirsin

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

71

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |