Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Çok teşekkür ediyorum veridiğiniz bilgiler için.Sonunda bulduk🙏Gerçekten kayıp ettikten sonra işlemler oldukça meşakkatliymiş.Tekrardan teşekkür ederim

• Ocak ayından itibaren, halihazırda yasal kalıcı oturma izni olan kişilere (LPR'ler) verilen çıkartmayı, Form I-551, Daimi Yerleşik Kartlarının (ÇHC veya "Yeşil Kart") geçerliliğini uzatmak için revize edilmiş bir Form I-797 ile değiştireceğiz. , Eylem bildirimi. LPR'ler, Yeşil Kartlarının süresi dolduğunda veya süresi dolmak üzereyken Daimi Yerleşik Kartını Değiştirme Başvurusu olan Form I-90'ı doldurur. Gözden geçirilmiş Form I-797 bildirimi, Form I-90 için bir alındı ​​bildirimi işlevi görecektir.

Yeşil Kart ile birlikte sunulduğunda, revize edilmiş Form I-797 bildirimi, Yeşil Kartın geçerliliğini Yeşil Kartın önündeki tarihten itibaren 12 ay uzatacak ve LPR durumunun geçici kanıtı olarak hizmet edecektir. Bu değişiklik, yakın zamanda süresi dolmuş Yeşil Karta sahip LPR'lerin kimlik belgelerine, istihdam yetkisine ve geçici yurtdışı seyahatinin ardından Amerika Birleşik Devletleri'ne geri dönme yetkisine sahip olmasını sağlar.

Biyometri randevusu için bildirim almamış olan ve Yeşil Kartlarına sahip olan Form I-90 başvuru sahiplerinin, LPR statüsüne ilişkin geçici kanıt elde etmek için artık bir başvuru destek merkezini ziyaret etmeleri gerekmeyecek. Halihazırda bir biyometri randevusu için planlanmış olan adaylara revize edilmiş bir bildirim gönderilmez ve biyometri randevularında bir uzatma etiketi verilecektir.

Ocak ayından itibaren, süresi dolan Yeşil Kartı değiştirmek için Form I-90'ı dolduran başvuru sahipleri, USCIS başvurularını kabul ettikten yaklaşık 7-10 gün sonra postayla revize edilmiş alındı ​​bildirimini alacaklar. Bu bildirim güvenli bir kağıda basılacak ve süresi dolmuş bir Yeşil Kart ile sunulduğunda kimlik ve çalışma yetkisinin kanıtı olarak işlev görecektir.

Starting in January, we will replace the sticker that is currently issued to lawful permanent residents (LPRs) to extend the validity of their Form I-551, Permanent Resident Card (PRC or “Green Card”), with a revised Form I-797, Notice of Action. LPRs file Form I-90, Application to Replace Permanent Resident Card, when their Green Cards expire or are about to expire. The revised Form I-797 notice will serve as a receipt notice for the Form I-90.

When presented together with the Green Card, the revised Form I-797 notice will extend the Green Card’s validity for 12 months from the date on the front of the Green Card and will serve as temporary proof of the LPR’s status. This change ensures that LPRs with a recently expired Green Card will have documentation of identity, employment authorization, and authorization to return to the United States following temporary foreign travel.

Form I-90 applicants who have not been issued a notice for a biometrics appointment and are in possession of their Green Card, will no longer have to visit an application support center to obtain temporary evidence of LPR status. Applicants who have already been scheduled for a biometrics appointment will not receive a revised notice and will be issued an extension sticker at their biometrics appointment.

Starting in January, applicants who file Form I-90 to replace an expiring Green Card will receive the revised receipt notice in the mail approximately 7-10 days after USCIS accepts their application. This notice will be printed on secure paper and will serve as evidence of identity and employment authorization when presented with an expired Green Card.

• Merhaba , ben ilk iki senelik green kartımı evlilik yoluyla elde ettim. Şimdi bazı nedenlerden dolayı ABD vatandaşı eşimden ayrılmam gerekirse on yıllık green karta başvuru hakkımı kaybeder miyim ? Ya da hukuki olarak hangi yollardan ABD deki statümü devam ettirebilirim ?
    Bu biraz istisnai bir soru biliyorum o yüzden bu konu ile ilgili tecrübesi olan birinin görüşlerine ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz büyük makbule geçer.
    Teşekkür ederim

• Cok bilgim yok ama tahminimce kaybedersiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Aguzel121, içinde söyledi: Şartlı green kartı aldıktan sonra ABD vatandaşı eşten ayrılma

Merhaba , ben ilk iki senelik green kartımı evlilik yoluyla elde ettim. Şimdi bazı nedenlerden dolayı ABD vatandaşı eşimden ayrılmam gerekirse on yıllık green karta başvuru hakkımı kaybeder miyim ? Ya da hukuki olarak hangi yollardan ABD deki statümü devam ettirebilirim ?
    Bu biraz istisnai bir soru biliyorum o yüzden bu konu ile ilgili tecrübesi olan birinin görüşlerine ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz büyük makbule geçer.
    Teşekkür ederim

merhaba. tam sizin durumunuzu anlatan bir makale. bütün detayları ile bilgi verilmiş;

• ⭐⭐

Biden bize ugurlu geldi ve 2 sene sonunda greencardlarimiz elimize ulasti. Ben nisan ,mayista gelir derken ,parmak izinden 21 gun sonra ulasti ,sukurler olsun. Forum arkadaslarima ve en cokta @crazycells 'e cok tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

Biden bize ugurlu geldi ve 2 sene sonunda greencardlarimiz elimize ulasti. Ben nisan ,mayista gelir derken ,parmak izinden 21 gun sonra ulasti ,sukurler olsun. Forum arkadaslarima ve en cokta @crazycells 'e cok tesekkur ederim.

gozunuz aydin.

• @HockeyUmpire2, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

Gözünüz aydın... Darısı benim oğluma ve tüm bekleyenlere

• 13.03.2021 tarihinde maalesef
    arkadaşımızın eşinin, kendisinin ve çocuklarının pasaportları arabalarından çalındı

Burda işler biraz karışık, onun için ilgili başlıklara iletiyi alıntılayarak paylaşmak zorunda kalıyoruz

1)Beyfendinin çantasının içindekendisine ait pasaport+Greencard+ssn kartı vardı

2)Eşi hanımefendi ve çocukların ise sadece pasaportları vardı(ülkeye yeni giriş yaptıklarından ssn ve Greencardı henüz almamışlardı)

Şimdi sorunlarımız, yardım istediğimiz konular şunlar

Beyfendi+hanımefendi ve çocukların ortak olarak  pasaportları çalındı(polis raporu tutuldu)

Pasaportlar için Türk konsolosluğuna ulaşması gerekiyor bunu yapacağız ama sorun, bu kişilerin vize basılı pasaportları olmadığı için ülkeden nasıl çıkacaklar, çıkarlarsa nasıl geri girecekler

Ülkeden çıkmak için Uscise başvurup hangi belgeyi almaları lazım, bu belge yada Greencardı(beyfendinin) gelmeden ülkeden ayrılmamalarımı lazım

Beyfendinin çalınan ssn numarası için ssn ofisine başvurarak yenisinimi talep etmek gerekiyor

Hanımefendi ve çocukların Uscis immigrant fee ödemesi henüz yapılamadığı için (ödeme yapmak için vizenin üzerindeki bilgiler bilinmiyor, pasaportlarda çalındı) greencardlarıda basılamıyacak, bu ödemeyi peki nasıl yapacaklar

Yardım ve tavsiyelerinizi bekliyoruz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Oncelikle kendisine gecmis olsun.

@Muhtaradana, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

13.03.2021 tarihinde maalesef
    arkadaşımızın eşinin, kendisinin ve çocuklarının pasaportları arabalarından çalındı

Burda işler biraz karışık, onun için ilgili başlıklara iletiyi alıntılayarak paylaşmak zorunda kalıyoruz

1)Beyfendinin çantasının içindekendisine ait pasaport+Greencard+ssn kartı vardı

SSA'ya basvurup yeni SSN kart isteyebilir, ama "identity theft" magduru oldugunu gostermeden numarayi degistirmek istemeyebilirler.

Green Card icin ise yeniden kart ucreti odeyip, I-90 formunu doldurup USCIS'e gondermesi gerekiyor, fakat bundan once TC pasaportunu cikarttirmasi lazim, cunku su an kimligini kanitlayabilecegi belgelerin sayisi kisitli diye dusunuyorum.

2)Eşi hanımefendi ve çocukların ise sadece pasaportları vardı(ülkeye yeni giriş yaptıklarından ssn ve Greencardı henüz almamışlardı)

Şimdi sorunlarımız, yardım istediğimiz konular şunlar

Beyfendi+hanımefendi ve çocukların ortak olarak  pasaportları çalındı(polis raporu tutuldu)

Pasaportlar için Türk konsolosluğuna ulaşması gerekiyor bunu yapacağız ama sorun, bu kişilerin vize basılı pasaportları olmadığı için ülkeden nasıl çıkacaklar, çıkarlarsa nasıl geri girecekler

Acil seyahatlar icin konsolosluk belge duzenleyebilir, ama genel olarak I-90 basvurusunu da yapmasi icin pasaport gerekiyor. Daha sonrasinda ise USCIS ofislerine gidip bir "I-551 stamp" talep etmeli, bu damga Green Card yerine gececek bir yil boyunca. USCIS ofisleri pandemi doneminde oldukca kisitli hizmet veriyor dolayisiyla bu asama icin oldukca zorlanabilir, ama israrla denemeye devam etmeli. Ulkeden cikarkan pasaportu, giris icin de I-551 stamp'i kullanabilir.

Ülkeden çıkmak için Uscise başvurup hangi belgeyi almaları lazım, bu belge yada Greencardı(beyfendinin) gelmeden ülkeden ayrılmamalarımı lazım

Beyfendinin çalınan ssn numarası için ssn ofisine başvurarak yenisinimi talep etmek gerekiyor

Evet, ama dedigim gibi yeni kart gonderecekler, numarayi cok kolay degistirmiyorlar maalesef. Ama tabii ki sansini deneyebilir ve ikna etmeye calisabilir.

Hanımefendi ve çocukların Uscis immigrant fee ödemesi henüz yapılamadığı için (ödeme yapmak için vizenin üzerindeki bilgiler bilinmiyor, pasaportlarda çalındı) greencardlarıda basılamıyacak, bu ödemeyi peki nasıl yapacaklar

Yardım ve tavsiyelerinizi bekliyoruz

Vize paketinin ya da vizenin fotosu hicbir yerde yok mu? Ankara Konsoloslugu'na polis raporunu gondererek ilgili bilgileri isteyebilir ama konsoloslugun takdirine bagli.

• @crazycells evet maalesef hiçbir foto yok. 26 sında geri dönmeleri lazım.T.C konsolosluğu geçici seyahat belgesi düzenliyecekmiş, pasaportun basılıp Amerika'da ulaşması 3 hafta sürebilir demişler, konsolosluğun verdiği geçici seyahat belgesine I-551 stampını vururlar mı?

Hiçbir şekilde çözüm bulamazsak, ülkeden geçici seyahat belgesiyle çıkılsa konsolosluktan boarding foil alınamaz mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

@crazycells evet maalesef hiçbir foto yok. 26 sında geri dönmeleri lazım.T.C konsolosluğu geçici seyahat belgesi düzenliyecekmiş, pasaportun basılıp Amerika'da ulaşması 3 hafta sürebilir demişler, konsolosluğun verdiği geçici seyahat belgesine I-551 stampını vururlar mı?

Hiçbir şekilde çözüm bulamazsak, ülkeden geçici seyahat belgesiyle çıkılsa konsolosluktan boarding foil alınamaz mı?

Seyahat belgeleri sadece acil durumlar icin gecerli olacagindan, USCIS'in buna I-551 damgasi vuracagini sanmiyorum maalesef. Konsolosluktan yeni ve uzun sureli bir pasaport basvurusu yapip daha sonra bunu USCIS ofise goturmesini tavsiye ederim.

Yeni pasaport ve I-551 damgasiyla ABD''ye giris-cikis yapabilir. Tabii bu surecte I-90 formunu da doldurup gondermeyi unutmasin.

Konsolosluklar elinden geldigince hizmet vermeye calisiyor ama su an icin ben kendisinin durumunda olsaydim, ABD'de bu temel belgeleri yeniden temin etmeden cikmazdim. Konsolosluklar uzun bir suredir kisitli hizmet veriyor. Tabii ki verecegi karar kendisine kalmis.

Bu arada eger konsolosluktan yeniden registration number'i temin edebilirse, o durumda USCIS fee'yi odeyebilir esi ve cocugu icin ve eger cok zor durumda kalacaklarini dusunuyorlarsa ucret odeme sonrasi esi ve cocuklari Turkiye'ye donebilir.

• @Muhtaradana geçici seyahat belgesi dediğiniz geçici pasaport (pembe pasaport) ise eğer, Türkiye girişinde pasaport kontrolünde alıyorlardı en son 2017 yılındaki tecrübeme istinaden söylüyorum. Gecici pasaportsa eğer tekrar konsolosluğa ve Türkiye gümrüğüne sorup emin olun girişte alınacak mı diye.

• @Eyup-Dincer, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

Merhaba arkadaslar. Esim acil Türkiye’ye gitmesi gerekiyor ama Green card yerine 18 Ay uzatılmış I 797 formu var. Green cardı yenilediğimiz için Henüz yenisi elimize ulaşMadı. Sizce I 797 formu ABD den çıkış yapması için yeterli mi?

Merhaba, aradan uzun zaman geçmiş ama eşiniz Turkiye 'ye gidip döndüğünde bir sorun yaşadi mi acaba? Ben de ayni durumdayim ve acikcasi cekiniyorum. I-797'yi Istanbul Havalimaninda gösterirken bir sorun olmasindan korkuyorum.
    Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sadkins, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

@Eyup-Dincer, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

Merhaba arkadaslar. Esim acil Türkiye’ye gitmesi gerekiyor ama Green card yerine 18 Ay uzatılmış I 797 formu var. Green cardı yenilediğimiz için Henüz yenisi elimize ulaşMadı. Sizce I 797 formu ABD den çıkış yapması için yeterli mi?

Merhaba, aradan uzun zaman geçmiş ama eşiniz Turkiye 'ye gidip döndüğünde bir sorun yaşadi mi acaba? Ben de ayni durumdayim ve acikcasi cekiniyorum. I-797'yi Istanbul Havalimaninda gösterirken bir sorun olmasindan korkuyorum.
    Tesekkurler.

Suresi gecmis kosullu Green Card ve bu kartin uzatilmis oldugunu belirten I-797 formu ile ABD'ye sorunsuz giris yapabilirsiniz.

• Merhabalar arkadaşlar şu an Türkiyede yaşıyorum , I-90 formunu online olarak Türkiye'de iken doldurup , biometric randevusu için Amerika'ya gitme şansım var mı ? yoksa i-90 formu doldurmak için ve biometric randevusu için Amerika'ya 2 kez mi gitmem gerekiyor ? Teşekkür ederim

https://www.chavinimmigration.com/news/filing-form-i-90-online-to-renew-a-permanent-resident-card#:~:text=Filing Form I-90 Online and from Abroad&text=The Form I-90 can,they submit Form I-90.

Yukarıda linkte I-90 formunu doldururken Amerika'da olmanıza gerek yok diyor bende tam emin olamadım.

• https://www.avvo.com/legal-answers/green-card-renewal-while-staying-overseas--by-e-fi-1530747.html

Arkadaşlar kesin cevabı avukatlar vermiş , I-90 formu için Amerika'ya gitmemize gerek yok.

• merhabalar 2 yıllık koşulu kaldırma dilekçesini gönderdikten sonra I797c makbuzunu teslim aldım lakin evrak hazırlama telaşı ile green kartı kayıp ettim kart sürem 2 ay sonra bitiyor ehliyet değişimi veya diğer işlemlerim için makbuzla birlikte green kartımı görmek istiyorlar bu problem yaratıyor şunu sormak istiyorum şindi I 90 için başvurursam bunun teslim süresi 4 veya 6 ay , şans bu ama belkide bu sürede yeni 10 yıllık kart gelecek acaba direkt infopass randevusu almak pasaportuma i551 stamp yaptırabilirmiyim en azından boşa 600 dolar vermek istemiyorum bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim teşekkür ederim şimdiden

• @crazycells
    İyi günler diliyorum
    Ben bir konuyu merak ettiğim için soruyorum: 10 yıllık kart onaylanınca bu kartların basımı tek bir merkezde mi gerçekleşiyor yoksa bölge bölge ayrılıyor mu? Genelde ne kadar sürede elimize geçer?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cskn68, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

merhabalar 2 yıllık koşulu kaldırma dilekçesini gönderdikten sonra I797c makbuzunu teslim aldım lakin evrak hazırlama telaşı ile green kartı kayıp ettim kart sürem 2 ay sonra bitiyor ehliyet değişimi veya diğer işlemlerim için makbuzla birlikte green kartımı görmek istiyorlar bu problem yaratıyor şunu sormak istiyorum şindi I 90 için başvurursam bunun teslim süresi 4 veya 6 ay , şans bu ama belkide bu sürede yeni 10 yıllık kart gelecek acaba direkt infopass randevusu almak pasaportuma i551 stamp yaptırabilirmiyim en azından boşa 600 dolar vermek istemiyorum bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim teşekkür ederim şimdiden

Tam emin degilim ama sanirim Green Card'inizin kayip olmasi ve sizin I-90 basvurusu yapmamaniz onunuze engel olarak cikabilir.

Dilerseniz soruyu Muslu Hukuk Burosu'na da suradan sorun:
    https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

Benzer Başlıklar

• 114
  • 269
  • 3
  • 321
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

132

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |