Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'ya Evcil Hayvan Götürmek

• @damladav oturduğunuz yerdeki gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüklerine götürebilirsiniz

• @damladav sanırım götürülüyor. Çünkü bir başka yazıda istanbul diye okumuştum. Zaten arkadaş cevaplamış 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ABD'ye kus getirmeyi dusunen arkadaslarin dikkatine!

Havalimaninda calisan bir arkadasin verdigi bilgilere gore ABD'ye kus sokulacagi zaman 1 aylik karantinaya alinmasi gerekiyormus. Eger bu 1 ayda kusun saglikli olduguna ve ulkeye adapte olduguna karar verirlerse kusunuzu gelip havalimanindan alip ulkeye sokabiliyorsunuz. Tabii, bu bakimin size ucreti de oluyor... 1 aylik bakim ve veteriner masraflari icin yaklasik $1200 civarinda bir ucret odemeniz gerekiyor.

• yuh kuş götürmek ne kadar zormuş şok oldum...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav Amerika'ya Evcil Hayvan Goturmek içinde söyledi:

yuh kuş götürmek ne kadar zormuş şok oldum...

evet, ben de. bazi kuslarin sahipleri yanlarinda olmazsa intihar ettigini biliyorum, o nedenle dikkatli olmak lazim.

• uhhhh şaşırdım ve üzüldüm şaka gibi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

evet, ama kedi ya da kopek sahipleri icin boyle bir durum soz konusu degil. Onlari karantinaya almiyorlar...

• Kuşlarda aşı vb, kedi ve köpeklerde olduğu gibi yapılamadığı için olabilir bu karantina durumu.

• evcil hayvanını amerikaya götürmek isteyen arkadaşlar izleyebilir. bence faydalı

• Arkadaslar merhaba. Kopekler icinde belli bir karantina sureci oldugunu okumustum bir yerde bu konu hakkinda bilgisi olan biri var mi? burada okudugum deneyimlere gore kimsenin basina boyle bir sey gelmemis ama.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@joejoe Amerika'ya Evcil Hayvan Goturmek içinde söyledi:

Arkadaslar merhaba. Kopekler icinde belli bir karantina sureci oldugunu okumustum bir yerde bu konu hakkinda bilgisi olan biri var mi? burada okudugum deneyimlere gore kimsenin basina boyle bir sey gelmemis ama.

hmm, belki eski bir uygulamadir. Ben de son zamanlarda kopekler icin bir karantina durumunu duymadim.

• @joejoe Köpeklerin evrakları ve aşıları tam olması durumunda karantinaya almazlar. Ancak evrakta yada aşılarda eksiklik olur ise karantina durumu söz konusu olabilir.

• Merhaba arkadaşlar sadece konu ile ilgili tecrübemi paylaşacağım.... Ben kedimi getirdim aşıları veteriner kontrolünde ve tamdı. Çipde taktırdık. Veteriner kuduz aşısının yapıldığı tarihi işlemiş ama geçerlilik tarihini yazmamış.Hava alanında sorun oldu. Görevli ne kadar süre geçerli olduğunu bilmiyordu bizimki 6.5 ay olmuştu aşı yaptıralı.6 ay mı bir sene mi bilemedi kadın,yetkili birini aradı 1 sene geçerliliği olduğunu öğrendi. bu şekilde kedi kızımın işlemlerini yaptı...

• @asilcenk @crazycells tesekkur ederim cevaplariniz icin. onumuzdeki donemde bende getirmeyi dusunuyorum. umarim aksilik cikmaz.:)

• @susam-hanım burdan çıkarken mi oraya girerken mi sorun oldu acaba?

• merhabalar, kedimizi götürmek üzere lufthansadan bilet alıp uçuşa kaydettirdik. aynı zamanda frankfurt havalimanı ile yazıştım çünkü frankfurt aktarmalı gideceğim. sağolsunlar hemen cevap verdiler. özetle, eğer havalimanından çıkmayacaksanız, kuduz aşısı, microcghip, pet pasaportu ve sağlık belgesi yeterli, titreye gerek yok demişler. yazdıkları cevabı aşağıya aktarıyorum.

pets in transit need an identification by a microchip and a valid rabies vaccination, at least 21 days prior arrival in the EU. An endorsed EU health certificate(attached) is only necessary if you want to leave the airport during your layover time in Frankfurt (in case of a medical emergency). Otherwise the rabies certificate with the microchip mentioned on a common health certificate will be sufficient.
    Pets arriving from turkey to the EU need an rabies-antibody-titer-Test as well and have to fulfill a three month waiting period past the blood was drawn. (Only if you and the pet want to leave the airport during transit)

bu da emin olmak için tekrar sorduğumda attıkları cevap; 😃

Pets only in transit need an identification by a microchip and a valid rabies vaccination, at least 21 days prior arrival in the EU.
    A rabies certificate with the microchip mentioned on a common health certificate will be sufficient.
    A rabies antibody titer test is not required for pets in transit.

sanıyorum amerika için de titre testi çok şart değildi. çünkü vaktimiz kalmadı onu yaptırmak için. sizce sorun yaşar mıyız titre yok diye?

• bu linkte de amerikaya götürmek istediğimiz hayvanı import sekmesinden seçerek gerekli evraklara bakabiliyoruz. açılan sayfanın altında çıkan state seçenekleri ile de state gereklilikleri olarak da bakabiliyorsunuz.

• Yesilkart Forum Facebook Grubundan:

Soru:
    ❓Ta: Arkadaslar daha önce Amerikaya evcil hayvan özellikle kedi getiren oldu mu? Kedi sorunsuz girebiliyor mu? Bildiginiz prosedürler nelerdir? Karantina ya alınma durumu olabilir mi?

Cevaplar:

⭕Se:

Biz 2 defa kedi getirdik trde asilari kimligi tamamsa hic bir sorun olmaz biletini al getir

⭕Go:

Aşıları tamamlayın özellikle kuduz aşısına bakıyorlar. Mutlaka çip taktırın. Veterinerden uluslararası pet pasaportu çıkartmanız gerekir. Bağlı olduğunuz ilçenin Tarım il müdürlüğünden vize almaniz gerekir. (Ülkeden çıkmadan birkac gün önce)Ucak bileti alırken mutlaka kedinizi belirtin. Bir miktar para odemeniz gerekecek.
    Cok sorunsuz giriş yaparsınız. Pasaport kontrolünde kediniz ile ilgili evraklara yazdığım bakiyorlar

⭕Em:

Evraklari asilari tamamsa sorun olmuyor

⭕Bu:

Karantinaya alınmaz.sadece kuduz aşısı ve hayvanın yapılan aşılarının karnesi lazım.birde ingilizce olarak veterinerinden hayvanın kuduz aşısı ve diğer aşılarının yapıldıgına vede saglıklı ve tüm kontrollerinin tarafımdan yapıldıgına dair kaşeli alın yanınıza

❓Bi: İl tarım mudurluklerınden seyahat belgesi almadan giden var mı?

⭕Bu:

Amerika için il tarım md belge almaya gerek yok izmir il tarım md arayıp sorabilirsiniz.avrupaya giderken kan tahlili isteniyor.bize boşuna yaptırdıgımızı söylediler.hakikaten kimse bakmıyor.sadece kuduz aşısı ve diğer aşıları şart

• ⭐⭐

Yakinlarda Amerika’ya kedisini getiren oldu mu? Yorumlari ve islemleri tek tek okudum. Anladigim Amerika icin son 3 aydaki parazit asilarinin ve kuduz asisinin bulunmasi yeterli oluyor ve ucak biletinden en fazla 2 gun oncede kedi icin ilgili birimden sertifika alacagiz. Bundan baska kan testi vb seylere gerek yok degil mi

• @goodluck biz getirdik. kuduz aşısı yaptırdık, veteriner geçerlilik tarihini işledi, sağlıklıdır seyahat edebilir kısmını imzaladı. seyahatten önceki 10 gün içinde ilçe tarım müdürlüğünden yazı alıyorsunuz o kadar. istanbuldan çıkarken kuduz aşısına bakıldı, amerikaya girerken de ona baktılar. titre falan istenmiyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

135

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |