Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'ya Evcil Hayvan Götürmek

• ilçeden aldığım yazıya kimse bakmadı. ama ben garanti olsun ne olur ne olmaz diye almıştım. ülkeye son kez 200TL bıraktık 🙂

• ⭐⭐

@damladav

Tamamdir tesekkur ederim. Gidis gelis tarihlerim hic esnek degil kedinin islemleri sikintiya sokacakti beni. Bu haber rahatlatti 🙂

• 1 ağustos tarihinde kedimizle birlikte ABD’ye giriş yaptık, yaşadığımız bütün süreci özetleyeyim. Kedinin kuduz aşısının ülkeye girişten en geç 30 gün en fazla 1 yıl önce yapılmış olması ve aşının geçerlilik tarihinin veteriner tarafından karnesine yazılmış olması gerekiyor (6 ay veya 1 yıl). Kuduz aşısını Abd istiyor ama hiç bakan eden olmadı. TR ise hayvanın ülkeden çıkışı için bütün aşılarının ve parazit ilaçlarının tam olmasını istiyor. İç dış paraziti ülkeden çıkış tarihine yakın yaptırmanızda fayda var. Gelelim biz adım adım ne yaptık ve masrafı ne oldu.

• çıkışa 1ay kala kuduz ve karma aşılarını yaptırdık, mikroçip taktırdık. Yaklaşık 350 tl tuttu.
    • son bir hafta kala parazit ilaçlarını ve lösemi aşısını yaptırdık (lösemi aşısı zorunlu değil), 150 tl civarı tuttu
    • uçuşa 48 saat kala tarım müdürlüğünden evrak aldık, 190 tl tuttu. Bu evrak için mesainin son saatlerine bırakmamanızı tavsiye ederim çünkü çok yavaş ilerliyor işler. Saat 3.15te orada olduk ama 5te mesai bitmeden anca yetiştirdiler.
    • uçuş öncesi havaalanı checkinde karnesini ve tarım bakanlığının verdiği belgeyi (buna göz ucuyla baktılar) incelediler ve 150 dolar tuttu.

Resmi süreç bu şekilde ilerledi. Bir de yolculuğumuz nasıl geçti onu yazayım.

Havaalanına girişteki ilk güvenlikten itibaren kediyi kafesten çıkarıp kafesi x-raydan geçirmek zorundasınız. Bizim ilk güvenlik geçişi biraz sıkıntılı oldu, hayvan çok stres oldu bağırdı çağırdı 🙂 sonrasında checkin kontuarındaki hanımefendi kedilerden inanılmaz korkuyormuş ama ona rağmen biz işlemleri beklerken kediyi sevmeye falan çalıştı, diğer görevli arkadaşlarına gösterdi onlar geldiler sevdiler falan 🙂 sonraki güvenlikte artık aileler ile vedalaşmış salya sümük ağlarken güvenlik görevlisi beyefendi ben kediyi tutarım siz rahat rahat geçin zaten benim de kedilerim var çok severim diyerek oğlumu kucağında tuttu. İşimi ne kadar kolaylaştırdığını anlatamam, kendisine minnettarım. Sonrasında ise bir daha hiç çıkarmam gerekmedi kafesinden.

Uçakta huzursuzlanırsa diye sakinleştirici almıştım veterinerden ama kullanmak istemiyordum yan etkilerinden dolayı. Hiç gerekmedi. Onca sürecin yorgunluğuyla yavrum 13 saat yolun neredeyse tamamında uyudu. İlk başta huzursuzdu, biraz kafasını sevdim kafesin içinden biraz konuştum sakinleşti. Uçakta çok miyavlarsa insanlar rahatsız olursa diye çok gergindim ama çok yersizmiş. Yavrucuk havalimanına gidiş, orada bekleyiş, uçuş, çıkışta bekleme derken neredeyse 20 saat kafesinde kaldı. Uçakta önüne su koydum içmedi, ben de parmağımı ıslatıp ıslatıp uzattım onu yaladı. Mama vermedim.

Kediyle ilgili sorduğum her soruyu sabırla yanıtlayan @damladav @Femini92 ve @susam-hanım a çok çok teşekkür ederim. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir şey sormak isteyen olursa seve seve yanıtlarım.

• ⭐⭐

@gallifrey

Cok tesekkurler bilgiler icin aynen uygulayacagiz

• @gallifrey çok sevindim sağ salim gitmesine 🙂 eger cok cılgın bir kedi değilse ve uçağa alışık değilse, tahminimce sakin sakin oturuyorlar korkudan dolayı tabi. bizimkisi 18 saat boyunca hiç uyumadı ama sürekli tetikte etrafı izledi. ben suyu şırıngayla içirdim, mamasından da kendi yedi. ama tuvaletini yapmadıgı için 5-6 tane mama verdim. bundan sonraki arkadaşlara yol gösterici olur umarım 🙂

• Sevgili arkadaslar cok zor durumdayim. THY kediyi kabine Kabul etmedi 25 Eylulde Kargo bolumunde gelecek. Kargo tecrubesi olanlar lutfen bir iki kelime bile bir sey yazsa yuregime su serper. Kalbim titriyor cunku 😞

• @anastasia-ur Merhaba... Youtube'de "Trakyadan Amerikaya" adlı kişiler 5 gün sonra kedileri ile yolculuğa çıkacak. Ama onlar kabinde götürecek. Dilerseniz onlarla bi konuşun....malesef çok uzun saatler bir kedi için. Kargo bölümü bence eziyet olur burda bırakın, yine de sizin kararınız.

• @Hosgeldin Cok tesekkur ederim

• @femini92 Merhaba kediniz ucusa nasil reaksiyon gosterdi sagliginda herhangi bir olumsuz degisiklik oldu mu? Bizim kedimiz persiyan ve british short hair karisimi uzun ucusun zeynomuzu olumsuz etkileyecegi konusunda bazi endiselerimiz var bu konuda tecrubelerinizi aktarirsaniz cok seviniriz.Tesekkurler.

• @kuzeyyuzu merhaba. Kısa cevap isterseniz 🙂

Benim kedim cins değil. Sarman dedikleri sarı renkli tekir kedilerden. Uçuşa herhangi bir görünür sağlıksal reaksiyon göstermedi sayılır.

Bu da uzuncası 🙂 Veterinerden bitkisel yatıştırıcı almıştım yol için ama yutturamadım 😞 Uçuş esnasında biraz stresliydi normal olarak. Evden çıktığımız andan beri asla hiçbirşey yemedi, tuvalete gitmedi ve bir damla dahi su içmedi. Ki bu toplamda 24 saati buldu hemen hemen. Bu durum beni de hayli strese sokmuştu 🙂 Biz sepetinin altına bebekler için alt değiştirme pedi oluyor ondan koymuştuk. Ankara-İstanbul arası türbülansa girdi uçak bir yerde. Biraz çalkalandık, kedim de feryat figân etti durdu. O ara olduğunu tahmin ediyorum, ped çok hafif ıslanmıştı ve iki küçücük kaka parçası vardı. Artık korkudan mı yoksa o basınç değişimi ile ayarı mı kaçtı bilmiyorum. Islaklığı üzerinde ağzının kenarlarına doğru da hissettim ama su gibi gayet berrak birşeydi. Kusmuk gibi de değildi çiş gibi kokulu renkli de 🙂 çözemedim tam. İstanbul-Amerika arası şükür tekrar bir sıkıntı yaşamadık. Alana inip biraz sıra bekledik. Rica ettik görevlilerden hayvan perişan biraz öncelik tanıyın lütfen diye. Bize baya bi sıra beklettikten sonra aldılar sağolsunlar... Otele adım atar atmaz kedime ayırdığım kabin valizimden daha önce hazırladığım kumunu yemini fln çıkardım. Kabına temiz suyunu koydum kediciğin. Bir kaç dakika sonra odayı tanıma modundan çıkıp normale dönmüş, yeyip içmeye başlamıştı çok şükür. Çok sevindik 🙂

• Mutlu Son -

• @femini92 tesekkurler bilgi icin bizde 3 kedi var nasil yapacagiz bilmiyorum olmadi sirayla goturecegiz zeyno disindakiler sokaktan ama beni en cok zeyno endiselendiriyor tekrar tesekkurler.

• Bilgi amaçlıdır
    alt metni

Amerika'ya Evcil Hayvan Götürmek
    Amerika Birleşik Devletleri, dünya üzerinde en çok evcil hayvana ev sahipliği yapan ülkelerden biridir ve evcil hayvanlarınız için özel olarak faaliyet gösteren çok sayıda işletme bulunmaktadır. Gerek bu işletmelerden faydalandırmak, gerekse seyahatiniz esnasında yanınızda bulunmanızı istemeniz halinde, gerekli hazırlıkları yapmanızın ardından evcil hayvanınız sizinle birlikte ABD’ye gelebilmektedir.

Amerika ya Evcil Hayvan Götürme Prosedürleri

Bu süreçte yapmanız gerekenleri sizin için liste halinde derledik. Bu hazırlık süresi 2-3 ay sürebilmektedir. Hazırlıklarınızı bu süreyi gözeterek başlatmanız son derece önemlidir.

• İlk olarak, aşı kayıtlarını kontrol etmelisiniz. Hayvanınızın tüm aşılarının eksiksiz ve zamanında yapılmış olması son derece önemlidir.

• En önemli unsurlardan biri hayvanınızın kuduz aşısının, seyahat tarihinizden en erken 30 gün içerisinde yapılmış olmasıdır. Seyahat tarihinize göre bunu planlamanız gerekmektedir. Son kuduz aşısını 1 yıldan daha uzun süre içinde olan hayvanların da ABD’ye girişine izin verilmemektedir. ABD yetkilerinin ilgili kontrolleri ülke girişinde yapacaklarını unutmayın.

• Bir diğer önemli aşı ise parazit aşısıdır. Hayvanınızın ülkeye giriş yapabilmesi için, parazit aşısının son 3 ay içerisinde yapılmış olması zorunludur. Çıkış yapmadan önce mutlaka kontrol etmenizi tavsiye etmekteyiz.

• Veteriner hekiminiz aracılığı ile kuduz yoktur içerikli kan testi almanızı ayrıca öneriyoruz. Bu testin sonucunun gelmesi yaklaşık 1 ay sürmektedir.

• Seyahatiniz başlamadan 48 saat önce Sağlık Sertifikası için Tarım İl Müdürlüklerine bağlı Hayvan Sağlığı Merkezleri ya da Tarım İlçe Müdürlüklerinden, veteriner onaylı sağlık sertifikası almanız gerekmekte. Bu sertifika uluslararası geçerliliğe sahiptir ve hem Türkiye gümrüğünde hem de ülkeye giriş aşamasında Amerikan gümrüğünde ihtiyacınız olacaktır. Sertifika alırken size seyahat tarihiniz sorulacak ve evrak buna göre düzenlenecektir. Belirttiğiniz tarihten başka bir zamanda çıkış yapmak istemeniz halinde mevcut sertifikanın geçersiz olacağınız ve yeniden almanız gerekeceğini unutmayın. Bu sertifikayı alırken, hayvanınız, aşı kartınız ve aşı kartınızın en az bir kopyasının yanınızda olması gerekmektedir.

• Son olarak, Ankara ve Van Kedileri ya da Kangal cinsi köpek ile yolculuk yapacaksanız, Tarım Bakanlığından özel izin almanız gerektiğini belirtelim.

Seyahatiniz öncesinde ilgili kurumlarının resmi websitesinden son prosedürleri kontrol etmenizde fayda var.

Kaynak:https://www.eagvs.com/amerika/amerikaya-evcil-hayvan-goturme-prosedurleri

• Amerika kuduz titre testi istemiyor. Avrupa aktarmalı uçacaksanız da orada ki yetkililerle konuşup teyit almanızı öneririm. Mesela ben frankfurt aktarmalı geldim, havaalanından çıkmadığı sürece titre istemiyoruz dediler.

• ⭐⭐

Yapilmasi onerilen tum islemleri yapmanizi garanti olmasi acisindan oneririm. Ben de ekim ortasinda kedimj getirdim. Thy ankara-istanbul-miami uctuk. Belirtilen tum islemleri yaptirdim. Benden tek istenen asi karnesindeki kuduz asisiydi. Onu da sadece ankarada thy kioskunda biletleri kesen gorevli inceledi. Onun disinda baska hicbir belgeye hicbiyerde tekrar bakilmadi. Sadece bazi guvenlik noktalarinda kutusundan cikarip gecmem istendi. Orada da kediye herhangi bi kontrol olmadi. Miami havaalaninda ise bi allahin kulu goz ucuyla dahi bakip sormadi. Basit bi el bavuluymus gibi elimde disari ciktim

• Merhabalar...Turist vizesiyle Amerikaya kedi götüren oldumu ? Çevremde sorduğum bazı kişiler turist vizesi ile girişte beraberinde kedi veya köpek genelde sokmuyorlar bilgisi verdi.
    Bu konuda deneyimi olanlar varmı?
    Şimdiden teşekkürler....

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lynbrook Amerika'ya Evcil Hayvan Goturmek içinde söyledi:

Merhabalar...Turist vizesiyle Amerikaya kedi götüren oldumu ? Çevremde sorduğum bazı kişiler turist vizesi ile girişte beraberinde kedi veya köpek genelde sokmuyorlar bilgisi verdi.
    Bu konuda deneyimi olanlar varmı?
    Şimdiden teşekkürler....

oyle bir kural oldugunu sanmiyorum, eger uzun sureli ABD'ye girecekseniz ya da evcil hayvaninizi yaninizda goturmek icin makul bir nedeniniz varsa CBP sorun cikarmaz diye dusunuyorum.

• Merhaba,

Burada defalarca belirtilmiş ancak yıl 2019 olduğundan belki değişen birşey vardır diye sormak istiyorum, kuduz titrasyon testi isteniyor mu yoksa istenmiyor mu ? 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @femini92 Çok cok teşekkürler. bir ay sonra kedimle Washington DC ye gideceğiz. Sakinlestirmek icin bir Ilac uyguladınız mi acaba?

• @aybalamd 12 yaşındaki kedimi 2017'de kaybetmiş biri olarak yorum yapmak isterim, bence bu kediden kediye değişecek bir durum.

Kediniz eğer veterinere gidereken cantasının içindeyke veya arabada sürekli bağırınıyorsa bence ilaç vermek mantıklı olabilir, ama sakinse vermenize gerek yok diye düşünüyorum.

yanınıza alıp çok ses çıkarmaya başlarsa yapmak da mantıklı bir seçenek bence..

Şimdiden iyi yolculuklar..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |