Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@adr E2 Vize Ornekleri, Yatirim Miktarlari ve Sirket Tipleri içinde söyledi:

Sayın @crazycells bilgilendirme için teşekkür ederim.

Şimdi işlerin rengi değişti, çünkü daha önce çok iyi ingilizce ve 100bin dolar gibi kriterleri Türkiye'deki konsolusluk için duymamıştık. Bu sayfada ilk verilen bilgiler ışığında orjinal bir fikirle yatırımın 60-70bin dolar ile yeterli olacağını düşünüyorduk ve ona göre hazırlanıyorduk. Ama tabiki haklısınız bu ortamda neyin, ne zaman, ne olacağını kestirmek mümkün değil. Ayrıca çok iyi ingilizce bilecek gibi bir kriteri yine bu konuda ilk defa duyuyoruz. E2 ile ilgili resmi olarak yatırım miktarı yada dil şartı gibi kriterlerin olmayışı bizi bunu düşünmeye sevkediyor haliyle ama demekki evdeki hesap çarşıya uymuyor.

Tabiki her insan rahatça ülkesine girip çıkmak ister enazından yaz tatillerinde ailesini atasını görmek ziyaret etmek yada farklı ülkelere serbestçe girip çıkmak ister. Bu USCIS ile alınan E2 deki ''ülkeden çıkamama'' durumu insanda hapis etkisi yaratıyor. Psikolojik olarak derinden etkiliyor ve uykuları kaçırıyor. Sanırım izlediğimiz yolu değiştirmek zorunda kalacağız zira USCIS in bile E2 verip vermeyeceği kesin değilken buradaki gemileri yakıp herşeyi dağıtıp satıp oraya gitmek insanı çok büyük bir riske girmeye sevk ediyor. Evli ev bark sahibi insanlar için bu hiçte kolay olmasa gerek. Peki bunun başka bir yolu yokmudur ? Yani 4 ay önceki ilk değerlendirmede 70bin dolara ve ingilizce şartı koşulmadan E2 veriliyordu peki şimdi ne değiştide bu kriteri koydular yada bu değerlendirmenin çıtasını bu denli yükseltiyorlar. Amerikanın ekonomisine katkı sağlamaksa niyetleri neden bunu kolaylaştırmak yerine gittikçe zorlaştırıyorlar anlam veremiyorum..

Şimdiden tekrar tekrar ''Teşekkür ederim.''

sayin @adr yanlis anlasilmis olabilir, ilk orneklerde dusuk miktarin USCIS'teki dosya oldugu belirtiliyordu. Hatta sonraki kiyaslama yorumlarinda USCIS'in yatirim miktari olarak daha az miktarlari kabul edebilecegini (eger business plani iyiyse) ama konsoloslukta bunun bu kadar rahat olmadigini yazmistik. Eger bu cok acik olmadiysa tekrar vurgulayayim...

Turist vizesi almak icin de dil sarti yok; ama ingilizce bilmeyince alma ihtimaliniz dusuyor, tabii cok iyi bir nedeniniz varsa yine de vizeyi alabiliyorsunuz. Bunu da ayni bu sekilde dusunun... Is vizeye gelince kistaslari siyah ya da beyaz olarak ayirmak cogunlukla dogru olmuyor, her sey grinin tonu siz mumkun oldugu kadar rengi acmaya calisacaksiniz dosyaniza koyduklarinizla.

USCIS'in E2 statusunu vermis olmasi konsoloslugun vizeyi verecegi anlamina gelmiyor tabii ama bu yine de cok buyuk bir arti. Tabii yine is konsoloslugu ikna edip etmemeye kaliyor.

• Sayın @crazycells

''USCIS'in E2 statusunu vermis olmasi konsoloslugun vizeyi verecegi anlamina gelmiyor tabii ama bu yine de cok buyuk bir arti. Tabii yine is konsoloslugu ikna edip etmemeye kaliyor.'' demişsiniz..

Tamam Türkiyeden alma konusundan vazgeçtik diyelim zaten USCIS ten 2 yıllık statü değişikliği alınca tekrar konsoloslukla işimiz olmuyor bildiğim kadarıyla. Belki 2 yıl sonra yenileme işlemi geldiğinde biraz daha yatırım miktarını arttırarak belki bu sefer Türkiyeden alınabilme konusunda mı vizeyi vermeleri için artı olacağını söylüyorsunuz ? Bu kısmı açıklığa kavuşturalım zira USCIS bana artık USA ya geldikten sonra statü değişikliği verince olay 2 yıl bu şekilde E2 olarak belirleniyor sanıyordum. USCIS statü onayından sonra bir daha Amerikadaki konsolosluk mu E2 vizesi için onay verecek ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yapay-zeka E2 Vize Ornekleri, Yatirim Miktarlari ve Sirket Tipleri içinde söyledi:

EB-5 ile bunun arasında ne fark var

soyle bir tabloyla anlatayim...

E2 vizesi EB-5 vizesi
    Minimum yatirim miktari Resmi bir minimum olmasa da, genelde $100-150.000 civarinda bir yatirim bekleniyor 2017 Eylul itibariyle minimum $1.300.000 yatirim
    Vize islem suresi 2-4 ay 18 aydan uzun (dogum ulkenize bagli)
    Kim basvurabilir? ABD'nin ticaret anlasmasi bulunan 70+ ulkenin vatandaslari Herhangi bir ulke vatandaslari
    Yatirim sekli Sirketi (ya da isi) aktif olarak isletmek Regional Center (pasif yatirim) ya da aktif olarak is yerini isletmek
    Minimum is yaratma 2+ Amerikali icin is 10+ Amerikali icin is
    Sure 5 yil (sonrasinda yenilenebilir) 2 yil kosullu Green Card ve sonrasinda is yaratmaya bagli olarak kosulsuz Green Card
    Hisse miktari Isin en az %50'si belli bir kisitlama yok
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@adr E2 Vize Ornekleri, Yatirim Miktarlari ve Sirket Tipleri içinde söyledi:

Sayın @crazycells

''USCIS'in E2 statusunu vermis olmasi konsoloslugun vizeyi verecegi anlamina gelmiyor tabii ama bu yine de cok buyuk bir arti. Tabii yine is konsoloslugu ikna edip etmemeye kaliyor.'' demişsiniz..

Tamam Türkiyeden alma konusundan vazgeçtik diyelim zaten USCIS ten 2 yıllık statü değişikliği alınca tekrar konsoloslukla işimiz olmuyor bildiğim kadarıyla. Belki 2 yıl sonra yenileme işlemi geldiğinde biraz daha yatırım miktarını arttırarak belki bu sefer Türkiyeden alınabilme konusunda mı vizeyi vermeleri için artı olacağını söylüyorsunuz ? Bu kısmı açıklığa kavuşturalım zira USCIS bana artık USA ya geldikten sonra statü değişikliği verince olay 2 yıl bu şekilde E2 olarak belirleniyor sanıyordum. USCIS statü onayından sonra bir daha Amerikadaki konsolosluk mu E2 vizesi için onay verecek ?

Evet, eger USCIS'ten alirsaniz konsolosluktan vize almak zorunda degilsiniz. Ama eger ABD disina cikarsaniz tekrar girebilmeniz icin vize almaniz sart. O durumda konsolosluga gitmelisiniz. USCIS'in karari konsoloslugu %100 baglamaz.

Amerika'da konsolosluk yok, konsolosluklar dis isleri bakanligina baglidir ve diger ulkelerde ABD'ye gelmek isteyen vatandaslarin ya da ABD vatandaslarinin islemlerini gerceklestirecegi yerdir. Turkiye gibi dusunun. Turkiye'de Turk konsoloslugu yok cunku zaten konsoloslugun isini ilgili bakanliklar ve devlet daireleri yapiyor. Bunun yerine Turkiye disindaki ulkelerde, TC vatandaslari icin (ve ayrica Turkiye'ye gelmeyi dusunen vatandaslar icin) konsolosluklar mevcuttur.

• @crazycells tamamıyla mütabıkız 🙂 Detaylı açıklama için teşekkür ederim.

Bu konu hakkında farklı önerileriniz varsa bizimle paylaşırsanız memnun olurum.

• Sorduğum soruya Av.Ayhan ÖĞMEN tarafından verilen videolu cevap.

• @crazycells Merhaba,

İlk iletinizde şirket sahibi olmayan, Türk bir şirketin Amerika'daki ofisinde yönetici olarak çalışanların da bu vizeden yararlanabileceğine dair bilgi paylaşmıştınız. Fakat son mesajınızdaki tabloda bu detay yok.
    Şirketim benim için e2 ve l1 vizesini araştırıyor. Bu konuda kesin bir yönlendirmeniz olur mu?
    L1 vizesi ile 1 sene sonra bile green carta başvurabiliyorum. Bu durumda bu vize türü daha avantajlı diyemez miyiz?
    Durumumu paylaşayım buna göre tecrübelerinizi aktarırsanız çok memnun olurum:
    Şirketim Türkiye'de. Amerika'da hali hazırda bir şirket kurmuş durumda. Şuan kimse çalışmıyor orada. Ben bu şirket üzerinden Amerika'da çalışmaya gideceğim. Bu şirketin bordrosuna bağlı olacağım. Bu durumda ilk mesajda da bahsettiğiniz gibi E2 vizesi benim için de mümkün müdür? Mümkünse E2 veya L1'den hangisini tavsiye edersiniz?
    Hangisi hangi sürede sonuçlanıyor net bir bilginiz var mıdır?
    Not: Evliyim ve eşimin de çalışma vizesinin olmasını istiyorum. Bu durumda benim hangi vizeyi aldığımdan bağımsız olarak eşim de çalışma vizesini kolaylıkla alabilir mi? Ayrıca eşim ilk aşamada benimle gelmeyecek olsa bile vizesini şirketim en baştan mı çıkartmalı? Daha sonradan uzun veya zor mu olur? Çünkü eninde sonunda yanıma gelecek.

Bu konularda arkadaşınızın tecrübesi veya bilgisi varsa paylaşmanızı rica edeceğim. 1-2 hafta içinde vize başvurum yapılacak. Benim için en doğru olanı konusunda doğru karar verildiğinden emin olmak istediğim için bu konuyu önemsiyorum.
    Saygılarımla

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@newcomer E2 Vize Ornekleri, Yatirim Miktarlari ve Sirket Tipleri içinde söyledi:

@crazycells Merhaba,

İlk iletinizde şirket sahibi olmayan, Türk bir şirketin Amerika'daki ofisinde yönetici olarak çalışanların da bu vizeden yararlanabileceğine dair bilgi paylaşmıştınız. Fakat son mesajınızdaki tabloda bu detay yok.
    Şirketim benim için e2 ve l1 vizesini araştırıyor. Bu konuda kesin bir yönlendirmeniz olur mu?
    L1 vizesi ile 1 sene sonra bile green carta başvurabiliyorum. Bu durumda bu vize türü daha avantajlı diyemez miyiz?
    Durumumu paylaşayım buna göre tecrübelerinizi aktarırsanız çok memnun olurum:
    Şirketim Türkiye'de. Amerika'da hali hazırda bir şirket kurmuş durumda. Şuan kimse çalışmıyor orada. Ben bu şirket üzerinden Amerika'da çalışmaya gideceğim. Bu şirketin bordrosuna bağlı olacağım. Bu durumda ilk mesajda da bahsettiğiniz gibi E2 vizesi benim için de mümkün müdür? Mümkünse E2 veya L1'den hangisini tavsiye edersiniz?
    Hangisi hangi sürede sonuçlanıyor net bir bilginiz var mıdır?
    Not: Evliyim ve eşimin de çalışma vizesinin olmasını istiyorum. Bu durumda benim hangi vizeyi aldığımdan bağımsız olarak eşim de çalışma vizesini kolaylıkla alabilir mi? Ayrıca eşim ilk aşamada benimle gelmeyecek olsa bile vizesini şirketim en baştan mı çıkartmalı? Daha sonradan uzun veya zor mu olur? Çünkü eninde sonunda yanıma gelecek.

Bu konularda arkadaşınızın tecrübesi veya bilgisi varsa paylaşmanızı rica edeceğim. 1-2 hafta içinde vize başvurum yapılacak. Benim için en doğru olanı konusunda doğru karar verildiğinden emin olmak istediğim için bu konuyu önemsiyorum.
    Saygılarımla

Merhabalar, ilk postta da yazdigim gibi bana bu konuda bilgili arkadas tarafindan verilen bilgileri aktariyorum, sizin sorunuzu da kendisine soracagim. Genel sartlari bilsem de cok ayrintili bilgi sahibi degilim E2 vizesi hakkinda, ama sizin durumunuzda tavsiyem L1A vizesine basvuru yapmaniz olur. Zaten siz de bahsetmissiniz, bu vize turu dual intent oldugundan daha sonra Employment Based Vizelerden birine gecis yapip Green Card alabilirsiniz. E2 ile bu surec daha zor olur.

Sanirim EB-1C sizin icin en uygun gocmen vize kategorisi, sirketiniz bu vize turune de baksin. L1'den sonra EB1'a gecis yaparsiniz.

Surecin uzunlugu konusunda cok bilgi sahibi degilim, bunu da arkadasa sorup cevap vereyim. Iki vize turunde de eslerinizi ve 21 yasinin altindaki cocuklarinizi ABD'ye getirebilirsiniz.
    E2 vize sahipleri esleri ve cocuklari icin yine E2 vizesi aliyor ve esinizin calisma izni oluyor. Esiniz bu vizeyle istedigi iste calisabiliyor. L1 vize sahipleri esleri ve cocuklari icin L2 vizesi aliyor. Bu vize turune sahip esler de istedikleri iste calisabiliyorlar. E2'de calisma izni vize ile geliyor sanirim, ama L2 icin EAD yani Employment Authorization Document basvurusu yapmaniz gerekiyor (E2 icin de gerekiyor olabilir, ama zaten ABD icine girdikten sonra USCIS'te bu basvuruyu yapabilirsiniz).

• @newcomer L1A vizesinde 1 sene beklemenize gerek yok. L1A vizesi ile EB1C gereksinimleri ayni ve ikisinede ayni anda basvuru yapabiliyorsunuz. Veya L1A'yi aldiktan 1 gun sonra hemen EB1C'ye basvuru yapabilirsiniz ve 1 sene icinde Green Card alirsiniz. L1A vizesi olanlarin EB1C'de sansi daha fazla.
    Ikisi arasinda secim konusunda eger mumkunse kesinlikle L1A'yi secmenizi tavsiye ederim. E2 direk green carda giden bir vize cesidi degil

Not: L1B vize sahibi

• @freeworld E2 Vize Ornekleri, Yatirim Miktarlari ve Sirket Tipleri içinde söyledi:

@newcomer L1A vizesinde 1 sene beklemenize gerek yok. L1A vizesi ile EB1C gereksinimleri ayni ve ikisinede ayni anda basvuru yapabiliyorsunuz. Veya L1A'yi aldiktan 1 gun sonra hemen EB1C'ye basvuru yapabilirsiniz ve 1 sene icinde Green Card alirsiniz. L1A vizesi olanlarin EB1C'de sansi daha fazla.
    Ikisi arasinda secim konusunda eger mumkunse kesinlikle L1A'yi secmenizi tavsiye ederim. E2 direk green carda giden bir vize cesidi degil

Not: L1B vize sahibi

Bir detayi atlamadan gecmeyeyim; eger Amerikadaki isyeri yeniyse yani hicbir faaliyet olmadiysa, evet 1 sene beklemeniz gerekiyor. Fakat faaliyet gosterdiyse en az 1 sene ABD'de ozaman hemen basvurabilirsiniz.

• Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
    @crazycells, EB1'i inceledim ama benim için uygun değil gibi. Bireysel başvuru mümkün bu vize türüne fakat sağlanması gereken 10 şart bana uymuyor.
    @FreeWoRLD, Vizeniz döküman toplama ve başvurmadan sonuçlanıncaya kadar geçen süre olarak ayrı ayrı ne kadar sürdü acaba?

• @newcomer
    2-3 hafta

• Merhaba Yatırımcı vizesi almak için min. ne kadar yatırım yapmak gerekiyor .
    ve diğer sorum yatırımcı vizesine 2 ortak olarak başvuru yapılabiliyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ABD icinden veya disindan basvuru yapmak kriterleri degistiriyor.

• @crazycells Yatırımcı Vizesi Hakkında içinde söyledi:

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim bu bölümleri okudum fakat sorumak istediğim 3 soru daha var ,

1-) E2 Vize türünde ne gibi yatırımlar yapabilirim daha fazla örnek verebilmeniz mümkün müdür?

2-) Yatırım yaparken 2 ortak olarak yatırım yapıp her iki yatırım yapanın da Amerika'da oturma izni alması mümkün müdür?

3-) ABD içinden veya dışından başvuru yaparken ne gibi kriterler değişiyor hangisinde daha kolay oturum izni alabilmek mümkün oluyor...

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

• Bu ileti silindi!

• @crazycells linkleri vermiş ama kısaca buraya da bilgi iliştireyim.

E2 ile EB5 vizeleri farklı iki tür vizesidir. E2 GC hakkı sağlamaz sadece oturma ve iş yeri açma izni sağlar, eş çalışabilir, 18yaşına kadar çocuk da faydalanır sonra vizeden düşer. Her 2-5 yılda bir vize yenilenir. E2 vizesi iyi bir avukat ve güzel bir yatırım projesi ile 20-30 bin dolara bile alınabilir. Ama genel kanı sorunsuz bir vize süreci için 100.000 dolar civarı yatırım ihtiyacıdır. Ama vizenizin yenilenmeme riski her zaman vardır.

EB5 ise belli bölgelerde 500bin yada diğer bölgelerde 1milyonluk yatırım ve en az 10 ABD vatandaşına istihdam sağlama şartı koyar. GC hakkı verir. 2. ve 5. yılda denetim geçirir ve vatandaşlığa baş vurma yolu açılır. Yatırımcının ailesine ve 18 yaşından ufak çocuklarına da GC hakkı doğar.

Bildiğim kadarı ile her iki vizede de dışarıdan iki ortağın yatırımı kabul olmuyor ama iyi bir avukat ile araştırmak lazım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sayin @arel bu konunun diger iki konudan bir farki yok, neden israrla sorularinizi ayri bir konuda sormak istediginizi anlayamadim. sorularinizi kisaca cevaplamak gerekirse,

1. istediginiz isi yapabilirsiniz onemli olan sizin yapabileceginiz bir is olmasi, yani misal eger bilgisayar muhendisligi okuyup surekli bu tur islerde calistiysaniz , daha sonrasinda bir restoran acmaya calisirsaniz herkes dosyaniza soru isaretiyle yaklasacaktir
    2. saniyorum ki ikisi de alabilir ama nasil farkli bir durum sizi karsilar, ya da ektra gereksinimleri nedir bilemiyorum
    3. yine diger konuda daha ayrintili anlatiyor farklarini ama abd icinden almak yatirim miktarini dusurecegi icin biraz daha iyi gibi, ama tecrubenize ve yapacaginiz ise gore de degisebilir

@badman Yatırımcı Vizesi Hakkında içinde söyledi:

@arel kardesim ben sinyor crazycell kadar deneyimli değilim ;ama benim bir tanıdığım yıllar once new jerseyde benzinlik açmıstı ,daha doğrusu babası actı oğlu işletiyordu onlar 500 000 dolarlık bir yatırım yapmışlardı.hem baba hem oğul gc alamadılar sadece oğlu aldı..usa içi-dışı kanunların değişeceğini sanmıyorum .umarım biraz yardımcı oldum.saygılarımla.

Sizin dediginiz EB5 bu arada, bilginize. diger konularda E2 ile EB5 arasindaki farklari tablo halinde yazmistik...

• @arel Yatırımcı Vizesi Hakkında içinde söyledi:

@crazycells Yatırımcı Vizesi Hakkında içinde söyledi:

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim bu bölümleri okudum fakat sorumak istediğim 3 soru daha var ,

1-) E2 Vize türünde ne gibi yatırımlar yapabilirim daha fazla örnek verebilmeniz mümkün müdür?

2-) Yatırım yaparken 2 ortak olarak yatırım yapıp her iki yatırım yapanın da Amerika'da oturma izni alması mümkün müdür?

3-) ABD içinden veya dışından başvuru yaparken ne gibi kriterler değişiyor hangisinde daha kolay oturum izni alabilmek mümkün oluyor...

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

@asilcenk ve @crazycells cevaplarına ek olarak
    1)Her türlü iş için yatırım yapabilirsiniz.Örneğin çiçekçi,kuru temizleme v.b ve ya franchise.
    Ya mevcut bir isletmeyi devir alırsınız ya da yeni bir işletme açabilirsiniz.
    2)Evet şirketi 2 ortak %50 ile açabilirsiniz.

E2 de minimum yatırım bedeli belli olmasa da 100K $ civarı sermaye gerekli.Burada önemli olan istihdam sağlayabilmek ve şirketin aktif olması.
    3)Abd den statü değişikliği ile 2 yıl E2 vizesi alırsınız ve Amerika yı bu 2 yıl içinde terk edemezsiniz çünkü geri giremezsiniz.
    Türkiye den başvurup E2 alırsanız 5 yıllık vizeniz verilir.Eşiniz ve 21 yaş altındaki çocuklarınız vizeden yararlanabilir.

• Cevaplar için teşekkür ederim

Benzer Başlıklar

• 6
  • 49
  • 277
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |