Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @cilemaya
    Benim fikrime gore, vize memurunun bilip bilmemesi ile alakali olabilir. Miami girisimizde memur direk bizi yonlendirdi bir odaya ve odadaki poliste direk islemlere basladi, Islem 1 saat felan surdu fakat ne yaptiklarini gayet iyi biliyorlardi.

• @crazycells Son durumu aktarmak istiyorum. Yeni bir gebelik durumum oluştu. Mayıs ayında dogum için gitmeyi planlıyorum. (Dogum Temmuzda) Fakat kızımın Pasaportunda bulunan Vize Şubat ayına kadar geçerli. Ve henuz Green card elimize ulaşmadı. Green card araştırması için annenin kendisi gelmesi gerek demiş imigration servise. Fakat ben suan Turkıyedeyım. Su noktada ya Şubat ayında gideceğim. kızımın Green card takibini yapıp doğumu bekleyeceğim Temmuza kadar. Ya da sorum şu; Kızımın Pasaportuna basılan NA3 statüsünde I551 ve A number yazılı vize süresini Amerikan Konsolosluğundan uzatabilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cilemaya, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

@crazycells Son durumu aktarmak istiyorum. Yeni bir gebelik durumum oluştu. Mayıs ayında dogum için gitmeyi planlıyorum. (Dogum Temmuzda) Fakat kızımın Pasaportunda bulunan Vize Şubat ayına kadar geçerli. Ve henuz Green card elimize ulaşmadı. Green card araştırması için annenin kendisi gelmesi gerek demiş imigration servise. Fakat ben suan Turkıyedeyım. Su noktada ya Şubat ayında gideceğim. kızımın Green card takibini yapıp doğumu bekleyeceğim Temmuza kadar. Ya da sorum şu; Kızımın Pasaportuna basılan NA3 statüsünde I551 ve A number yazılı vize süresini Amerikan Konsolosluğundan uzatabilir miyim?

maalesef konsolosluktan uzatamiyorsunuz bu belgeleri. Surecleri riske atmamak icin size tavsiyem ilk firsatta ABD'ye gitmeniz ve eger gerekmiyorsa Green Card'lar ulasmadan ABD'den cikmamaniz. Aksi durumda her seferinde kendiniz ugrasacaksiniz ve cogunlukla gorevlilerin inisiyatifine kalacaksiniz.

• DV lottary ile greencard’ı hak ettik. Eşim ve ben Türkiye ‘de işlemleri gerçekleştirdik ve immigrant visalarımızı aldık. Visalar geldiğinde eşim hamile olduğu ve doğum tarihi yakın olduğu için doğumu beklemek zorunda kaldık. Oğlumuz yaklaşık 2 ay 15 günlük iken Usa ‘e ilk girişi yapabildik. Ancak girerken prosedür olarak çocuğumuza visa başvurusu yapmadık yanımıza birth certificate ve pasaportunu alarak geldik ve gümrük memurları bu şekilde oğlumuzun girişini gerçekleştirdiler. Birkaç tane damga vurdular ve fotoğrafını ve doğum belgesini aldılar 1 yıllık permenant izni yazdılar ve giriş yaptık. Sorularım şunlar:
    1- herhangi bir alien number vermediler oğlumuz İçin ve ssn için başvuruya gittiğimizde oğlumuz ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadılar. Bizim başvurularımızı aldılar ve ssn lerimiz ulaştı elimize fakat bebeğimizin yok henüz ,alien number olmadığı İçin. Dolayısıyla uscis fee ödemesi de yapamadık oğlumuz İçin visa ve alien number olmadığı İçin. Herhangi biryere başvurmamız gerekli mi bu işlem için yoksa olağan prosedür bu mudur? Oğlumuzun Greencard ı ve alien number bilgisi bize ulaşacak mıdır?
    2- oğlumuz bu şekilde giriş yaptığı İçin usa dışına çıkmak istediğimizde ,bebek , greencard ı olmadan ülke dışına çıkamıyor gibi bir Bilgi okudum forumlardan birinde bu konu doğru mudur? 9 şubatta Türkiye ye dönmek üzere yola çalacaktık greencard gelme süresi 120 güne kadar uzayabilir denildi böyle bir durumda greencard olmadan bebeğimizi ülke dışına çıkarabilir miyiz?

Teşekkürler.

ANIL ÖGET

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aniloget, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

DV lottary ile greencard’ı hak ettik. Eşim ve ben Türkiye ‘de işlemleri gerçekleştirdik ve immigrant visalarımızı aldık. Visalar geldiğinde eşim hamile olduğu ve doğum tarihi yakın olduğu için doğumu beklemek zorunda kaldık. Oğlumuz yaklaşık 2 ay 15 günlük iken Usa ‘e ilk girişi yapabildik. Ancak girerken prosedür olarak çocuğumuza visa başvurusu yapmadık yanımıza birth certificate ve pasaportunu alarak geldik ve gümrük memurları bu şekilde oğlumuzun girişini gerçekleştirdiler. Birkaç tane damga vurdular ve fotoğrafını ve doğum belgesini aldılar 1 yıllık permenant izni yazdılar ve giriş yaptık. Sorularım şunlar:
    1- herhangi bir alien number vermediler oğlumuz İçin ve ssn için başvuruya gittiğimizde oğlumuz ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadılar. Bizim başvurularımızı aldılar ve ssn lerimiz ulaştı elimize fakat bebeğimizin yok henüz ,alien number olmadığı İçin. Dolayısıyla uscis fee ödemesi de yapamadık oğlumuz İçin visa ve alien number olmadığı İçin. Herhangi biryere başvurmamız gerekli mi bu işlem için yoksa olağan prosedür bu mudur? Oğlumuzun Greencard ı ve alien number bilgisi bize ulaşacak mıdır?
    2- oğlumuz bu şekilde giriş yaptığı İçin usa dışına çıkmak istediğimizde ,bebek , greencard ı olmadan ülke dışına çıkamıyor gibi bir Bilgi okudum forumlardan birinde bu konu doğru mudur? 9 şubatta Türkiye ye dönmek üzere yola çalacaktık greencard gelme süresi 120 güne kadar uzayabilir denildi böyle bir durumda greencard olmadan bebeğimizi ülke dışına çıkarabilir miyiz?

Teşekkürler.

ANIL ÖGET

1. Isterseniz ilk sayfalarda yazilanlari okuyun ve surecin hangi asamada oldugunu USCIS call center'dan ogrenmeye calisin, eger bir kayit yoksa o durumda bir USCIS field office'e gidip basvuruyu yaptirmaya calisin.

2. Green Card ya da I-551 stamp olmadan bebeginizi ABD disina cikarmanizi tavsiye etmem.

• arkadaşlar merhaba. daha once de yazdım da doğru yer burası tekrar yazıyorum. 2020 talihlisiyiz. bu eylül gibi alırsak şayet vizeyi. 6 ay içinde gir çık yapacağız. sonra re entry submit ile 2 senelik TR ye döneceğiz çünkü eşim doğum yapacak TRde, ben uzaktan iş bakacağım vs
    doğumdan sonra cocuk 2 yaşına kadar vizesiz gidebiliyormuş. TR deki 2 senemiz içinde çocukla kalıcı gidersek problem yok. zaten orada bebek için başvuru yapacağım
    Benim sorum şunlar
    1- çocuk 2 yaşına gelmeden oraya gittik. bebek için green card başvurusu yaptık. ne kadar sürede cocuk green cardı alır ve bu başvuru F2A mı başka mı?
    2- cocuk için hiç ABD ye gitmeden TRden green card başvurusu yapma şansımız var mı? Varsa da bu F2A mı yoksa başka hızlı bir yolu da var mı?
    3- Çocuk 2 yaşını geçtikten sonra green card için başvurursak sadece F2A mı oluyor
    biraz karışık gibi oldu ama eminim bir şekilde cevapları vardır. teşekkürler

• @Gezgin-Paksoy
    Hayırlı olsun eğer siz evrakları gönderip bu ay içerisinde onay alırsanız mülakat görüşmeniz mayıs ayında olabilir, en kötü ihtimal haziran ayında mülakata girersiniz

1)Birinci sorunuza ilk iletilerde cevap verilmiş, hayır bu F2A vizesi değil

@crazycells, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Eger Green Card sahibi bir anne, gecici bir seyahat sirasinda yurtdisinda cocuk sahibi olursa, cocuguna vize almadan ABD'ye giris yapabilir ve cocugu Green Card sahibi (LPR) olabilir. Bunun icin anne dogumdan sonraki ilk girisinde cocugunu beraberinde ABD'ye goturmeli ve bu giris cocugun 2. dogumgununden once gerceklesmeli (2 yasindan kucuk olmali). ABD'ye girerken, cocugunuzun dogumuna dair belgeler ve ingilizce tercumeleri, cocugunuzun pasaportu ve sizin pasaportunuz ve gecerli Green Card'iniz yaninizda olmali.

ilk 2sene giriş çıkış yapılmasında yeni doğan için sorun olurmu. Yani doğumdan sonra anneyle girdi. Kısa süre kalıp döndü. 6 ay sonra tekrar giderken sıkıntı olacakmı. O zamana kadar Green Card gelmiş olacakmıdır?

@crazycells, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

@arnblt Eger bebegin Green Card'i yanindaysa bir sorun olmaz ama aksi durumda sorunuzun cevabini net bilmiyorum ama hicbir sorunla karsilasmamaniz icin soyle yonlendirebilirim... (belki bebek oldugundan bu kadar isleme gerek yoktur ama baska biri olsaydi su sekilde yapmasi gerekecekti, o nedenle benim tavsiyem de bu yonde:)

Bir sonraki giriste Green Card'a ihtiyaciniz olacak, eger bebek ABD disindayken Green Card'i kendisine ulastirmanin bir yolu yoksa, o durumda Advance Parole I-131 basvurusu yapip , I-131 formuyla ABD'ye giris yapabilirsiniz.

Surada konusu vardi: https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131

Eger cikisi acil yapmaniz gerekiyorsa, USCIS'in sitesinden en yakindaki USCIS ofisten appointment alip I131 formunu doldurabilirsiniz.

İlk kez abd ye girişte çocuk eğer 2 yaşından küçükse vize almaya gerek var mıdır?
    Şöyle sorayım; mülakat ve vize tarihine kadar bebek dünyaya gelirse eğer.. Bebek içinde prosedürler aynı mıdır? 2 yaşına kadar vize almadan ilk girişini yapabilir mi yine?
    Mülakat tarihi 12. ay, bebek dünyaya 11. ayda geldi örneğin. sanırım böyle olunca büyü bozuluyor.

@tolga-demir Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları içinde söyledi:

İlk kez abd ye girişte çocuk eğer 2 yaşından küçükse vize almaya gerek var mıdır?

Şöyle sorayım; mülakat ve vize tarihine kadar bebek dünyaya gelirse eğer.. Bebek içinde prosedürler aynı mıdır? 2 yaşına kadar vize almadan ilk girişini yapabilir mi yine?

Mülakat tarihi 12. ay, bebek dünyaya 11. ayda geldi örneğin. sanırım böyle olunca büyü bozuluyor.

Eger gocmen vize sahibi olmadan dogum yaparsaniz, bebeginiz de sizin gectiginiz butun sureclerden gecmeli. Kendisi icin DS260 doldurmalisiniz ve gocmen vize almalisiniz.

Eger gocmen vize aldiktan sonra vizenizin tarihi gecmeden dogum yaparsaniz, bebeginizin Green Card almasi icin konsolosluga basvurmaniza ya da kendisine vize almaniza gerek yok.

Vize suresi gecmeden anne ile ABD'ye giris yapan bebegin;

• Pasaport
    • Dogum belgesi ve ingilizce tercumesi (hem anne, hem de baba adini icermesi gerekiyor)
    • Annenin gocmenlik statusunu gosteren belge (sizin durumunuzda gocmen vize)

ile ilk girisi yapmasi gerekiyor. Green Card alma sureci icin yukarida anlatilan bilgilerden faydalanabilirsiniz.

2)Eğer dv 2020 süreci bitmeden 30 Eylül 2020 bebek doğarsa konsoloslukla iletişime geçip bebeğe Türkiyede için vize alabilirsiniz sanırım,sayın@crazycells bu konuda daha doğru bilgilendirecektir

Ama aksi halde bebek anne ile birlikte mutlaka 2 yaşına kadar Amerika'ya ilk girişi yapması lazım

3)Evet F2A seçeneği kalıyor sadece

• BİLGİ GÜNCELLEME: Süreç ile ilgili yeni ve ayrıntılı bir post atıp artık bu belirsiz başlığa açıklık getirmek istiyorum. Şuan San dieoga/CALİFORNİA dan bildiriyorum. Kızımın 1 yıl önce yaptığım başvurusu sonrası 1 yıldır gelmeyen kartını araştırmak için tekrar geldim uzun uğraşlar sonucu, artık mutlu sona yaklaştığımı düşünmekteyim. Hemen tek tek baştan yazmak istiyorum. Bu süreci başlatacak olan kişilere benim deneyimleyerek ve 20 bin lira harcayarak öğrendiğim prosedürleri ücretsiz aktarıyorum bi Teşekkür yeter ☺

1. Green Card sahibi annenin Amerika dışında doğmuş bebeği 2 yaşından küçük olmak şartıyla ilk kez Amerika’ya girişinde, green card sahibi annesiyle birlikte Vizesiz ve kartsız şekilde Ülkeye giriş yapabilir. Akabinde yapılacak işlemlerle Green card sahibi olabilir.

2. Ülkeye giriş yapılırken gerekli belgeler muhakkak annenin yanında bulunmalıdır. Bunlar; Nüfus müdürlüğünden alınmış ve yeminli tercümana çevriltilmiş Uluslararası Doğum Belgesi (Nüfus kayıt örneği). Bu belge E-devlet çıktısı olmayacak. Üzerinde Nüfus memurunun imza kaşesi olduğundan emin olun. Ayrıca muhakkak Apostil işlemi yaptırın yoksa girişte Doğum belgenizi kabul etmiyorlar ve elinizden çocuğun pasaportunu alıp istedikleri şekilde yeni bir Doğum belgesi getirene kadar pasaporta el koyuyorlar. Apostil işlemini Türkiye’de yapan kurumlar için google arama yapmanız yeterli.

3. Bunun yanında cüzdanınızda Çocuğunuza ait Biyometrik fotoğraf muhakkak bulundurun işlemler sırasında fotoğraf kesinlikle istiyorlar.

4. Amerika dışında doğan bebeklerle ilgili çok alışılagelmiş bir prosedür olmadığı için girişteki memur sizi uzun süre uğraştırabilir. Tedirgin olmayın tamamen doğru yoldasınız.

5. Bu işlemleri normal şartlarda girişteki ofiste yapmaları gerek ama bazen (memur heryerde memur) işlemler uzun sürdüğü ya da memur prosedürü bilmediği için size başka bir homeland service için Ramdevu oluşturup geçici olarak ülkeye sokuyorlar. Bu noktada doğum belgesi ve fotoğrafı, ve bebeği verilen randevuya götüreceksiniz.

6. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra size sol alt köşesinde I-181 yazan doldurulmuş bir form vermeleri gerek. Form üzerinde A- ile başlayan bir numara yazdığından emin olun. Bu çocuğunuzun green card numarası. Ve bunun dışında da çocuğun pasaportuna, NA3 statüsünde bir stamp (mühür) basıyorlar. Bu mühür çocuğun hem green cardı, hem de travel (seyahat) yapabilmesi için 1 yıl geçerli vize. Kart gelene kadar o mühürle çocuk sıkıntısız şekilde Amerika dışına giriş- çıkış yapabiliyor.

7. Bu noktadan sonrası benim ve diğer başvuru sahipleri için tam bi muallaktı. 1 sene bekledim ve kart elime ulaşmadı. Acaba para mı ödemem gerekiyordu diye düşünüyordum. USCIS sayfasından çocuğa ait case (dosya) takibi yapmaya çalıştım fakat RECEİPT Number diye bir numaraya sahip olmadıkça bu takibi online olarak yapamıyorsunuz. Herhangi bir ödeme yapmam gerektiği de bana söylenmediği için hiçbir şekilde receipt Number edinemedim ve Amerika’ya gidip immigrstion ile birebir görüşmeden çözemeyeceğimi anladım.

8. Pasaporta yazılı mühürün süresi dolmadan (expire olmadan) 2 hafta önce Amerika’ya geldim. San diegodaki Downtown immgration servise gittim fakat randevum olmadan içeri alamayacaklarını söylediler ve randevu için bir numara verdiler. Numarayı arayıp randevu almaya çalıştım oldukça zordu. Telefona çıkan kişi randevu için sizi 48-72 saat içinde arayacaklar dedi. Tam 49. Saatte verdiğim numarayı aradılar ve bana pasaporttaki expire tarihinden 1 hafta sonraya randevu oluşturdular. Artık online olarak infopass randevusu alınamıyormuş. Telefon dışında randevu alma şansınız Yok yani benden söylemesi.

9. Randevu tarihinde kızımla oraya gittim. Bebeğin gelmesi gerek. Memura durumu anlattım. Bir kaç telefon görüşmesi yapması gerektiğini söyledi. Görüştüğü kişiler ile case nerede diye baya bilgisayarı taradılar ve sonunda benim herşeyi tam yaptığımı, Sadece tek eksiğin online olarak I-90 formu doldurmam olduğunu ve hemen bugün yaparsam 3 gün içinde tekrar gitmemi söylediler 3 gün sonraya yeni randevu oluşturdular. Fakat altını 5-10 kez çizerek, doldurduğum I-90 formunda “kartı asla almadım” diye olan seçeneğindeki kesinlikle işaretle asla unutma diye uyardılar. Bunun dışında formu doldurduktan sonra pasaporttaki mühür ve verilen I-181 formunun bir kopyasını da ekle dosyaya dediler.

10. Ben online olarak formu doldurdum. Fakat no fee yani ödeme YOk yazıyordu. Yani BU İŞLEMİN HERHANGİ BİR ÜCRETİ YOK. Fakat ona rağmen bu I-90 formu bana bir receipt numver verdi. Ki zaten Türkiye de bile olsam case takibimi bu numara Sayesinde yapabileceğim. 1 ay ile 1 yıl içinde kartımın geleceği söylendi. Bana sadece verilen yeni randevu ya gitmek kaldı. Umarım öyle olur. Bakalım bir sonraki aşamada neler olacak ? ☺

• @Muhtaradana arkadaşlar bu konuyla ilgili başka bir sorum var. Biliyoırum fazla uzadı konu kusura bakmayın 🙂
    Örneğin Çocuk TR de doğdu. 2 yaşını TRde geçirdi. Bizde de re-entry submit var 2+2 yıl TRdeyiz.

1. 2 yaşından sonra bebeğe turist vizesiyle ABD ye gitsek ve orada ona yeşil karta başvursak olmuyor mu? Yoksa illa F2A mı olacak?
    2. Bebeği turist vizesi ile ABD ye götürsek F2A ya orada başvurabilir miyiz? Çünkü benim bildiğim 2 yaşından sonra sadece vize gerektiği.
    3. F2A ne kadar sürede sonuçların bebek için?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gezgin-Paksoy, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

arkadaşlar merhaba. daha once de yazdım da doğru yer burası tekrar yazıyorum. 2020 talihlisiyiz. bu eylül gibi alırsak şayet vizeyi. 6 ay içinde gir çık yapacağız. sonra re entry submit ile 2 senelik TR ye döneceğiz çünkü eşim doğum yapacak TRde, ben uzaktan iş bakacağım vs
    doğumdan sonra cocuk 2 yaşına kadar vizesiz gidebiliyormuş. TR deki 2 senemiz içinde çocukla kalıcı gidersek problem yok. zaten orada bebek için başvuru yapacağım
    Benim sorum şunlar
    1- çocuk 2 yaşına gelmeden oraya gittik. bebek için green card başvurusu yaptık. ne kadar sürede cocuk green cardı alır ve bu başvuru F2A mı başka mı?
    2- cocuk için hiç ABD ye gitmeden TRden green card başvurusu yapma şansımız var mı? Varsa da bu F2A mı yoksa başka hızlı bir yolu da var mı?
    3- Çocuk 2 yaşını geçtikten sonra green card için başvurursak sadece F2A mı oluyor
    biraz karışık gibi oldu ama eminim bir şekilde cevapları vardır. teşekkürler

@Gezgin-Paksoy, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

@Muhtaradana arkadaşlar bu konuyla ilgili başka bir sorum var. Biliyoırum fazla uzadı konu kusura bakmayın 🙂
    Örneğin Çocuk TR de doğdu. 2 yaşını TRde geçirdi. Bizde de re-entry submit var 2+2 yıl TRdeyiz.

1. 2 yaşından sonra bebeğe turist vizesiyle ABD ye gitsek ve orada ona yeşil karta başvursak olmuyor mu? Yoksa illa F2A mı olacak?
    2. Bebeği turist vizesi ile ABD ye götürsek F2A ya orada başvurabilir miyiz? Çünkü benim bildiğim 2 yaşından sonra sadece vize gerektiği.

Once bu sayfadaki bilgileri okuyun bence, ozellikle de ilk sayfadaki. Eger sartlari saglama durumunuz yoksa o durumda F2A ile vize alacaksiniz. F2A ile beklemeniz gerekiyor, ABD'de "bekleme" ya da "ABD'de gocmen olmak icin turist vizesi alma" gibi durumlar yok, o nedenle bu amacla turist vizesi alamazsiniz maalesef. Turist vizesiyle ilgili bilgileri surada bulabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/95/b1-b2-ziyaretçi-vizeleri-i̇ş-turi̇zm-tibbi̇-tedavi̇

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana arkadaşlar bu konuyla ilgili başka bir sorum var. Biliyoırum fazla uzadı konu kusura bakmayın 🙂

Bence en pratik yol şu olur: Bebek 2 yaşını geçmeden anne veya babasıyla ABD'ye giriş çıkış yapar, green card sahibi olur.

• @knnrn Bana da o geliyor. Problem şu ki 2 yaşını geçmeden gireceğiz ama temelli değil. Yani bebeğin işlemlerini başlatıp döneceğiz sanırım. Bu durumda TR ye postalıyor mu ABD elçiliği ya da ben gidip alacağım değil mi?

• ⭐⭐

@Gezgin-Paksoy TR'ye postalama olmuyor.

• ABD ye cocuk 2 yaşına basmadan girdim diyelim.

1. Cocuk için GC başlatma süreci ne kadar sürüyor. ABD de ne kadar kalmam gerek?

2)Süreci başlattıktan sonra TR ye dönebilir miyim?

1. Cocuğa GC çıkana kadar tekrar gelmeme gerek var mı ve süreleri ne kadar?

2. GC çıktıktan sonra ABDden konsolosluk ya da belirtilen bir adresten mi alıyoruz?

• @cilemaya geçmiş oldun, zorda olsa sonunda çözmüşsünüz
    Gerçekten verdiğiniz bilgiler, anlatımınız harika, hemde bedava
    Katkınız için çok teşekkür ederim, umarım yakın zamanda kartta elinizde olur inşallah

• @Gezgin-Paksoy
    1,2 ve 3. sorularınıza burada cevap verilmiş⬇
    @cilemaya, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

BİLGİ GÜNCELLEME: Süreç ile ilgili yeni ve ayrıntılı bir post atıp artık bu belirsiz başlığa açıklık getirmek istiyorum. Şuan San dieoga/CALİFORNİA dan bildiriyorum. Kızımın 1 yıl önce yaptığım başvurusu sonrası 1 yıldır gelmeyen kartını araştırmak için tekrar geldim uzun uğraşlar sonucu, artık mutlu sona yaklaştığımı düşünmekteyim. Hemen tek tek baştan yazmak istiyorum. Bu süreci başlatacak olan kişilere benim deneyimleyerek ve 20 bin lira harcayarak öğrendiğim prosedürleri ücretsiz aktarıyorum bi Teşekkür yeter ☺

1. Green Card sahibi annenin Amerika dışında doğmuş bebeği 2 yaşından küçük olmak şartıyla ilk kez Amerika’ya girişinde, green card sahibi annesiyle birlikte Vizesiz ve kartsız şekilde Ülkeye giriş yapabilir. Akabinde yapılacak işlemlerle Green card sahibi olabilir.

2. Ülkeye giriş yapılırken gerekli belgeler muhakkak annenin yanında bulunmalıdır. Bunlar; Nüfus müdürlüğünden alınmış ve yeminli tercümana çevriltilmiş Uluslararası Doğum Belgesi (Nüfus kayıt örneği). Bu belge E-devlet çıktısı olmayacak. Üzerinde Nüfus memurunun imza kaşesi olduğundan emin olun. Ayrıca muhakkak Apostil işlemi yaptırın yoksa girişte Doğum belgenizi kabul etmiyorlar ve elinizden çocuğun pasaportunu alıp istedikleri şekilde yeni bir Doğum belgesi getirene kadar pasaporta el koyuyorlar. Apostil işlemini Türkiye’de yapan kurumlar için google arama yapmanız yeterli.

3. Bunun yanında cüzdanınızda Çocuğunuza ait Biyometrik fotoğraf muhakkak bulundurun işlemler sırasında fotoğraf kesinlikle istiyorlar.

4. Amerika dışında doğan bebeklerle ilgili çok alışılagelmiş bir prosedür olmadığı için girişteki memur sizi uzun süre uğraştırabilir. Tedirgin olmayın tamamen doğru yoldasınız.

5. Bu işlemleri normal şartlarda girişteki ofiste yapmaları gerek ama bazen (memur heryerde memur) işlemler uzun sürdüğü ya da memur prosedürü bilmediği için size başka bir homeland service için Ramdevu oluşturup geçici olarak ülkeye sokuyorlar. Bu noktada doğum belgesi ve fotoğrafı, ve bebeği verilen randevuya götüreceksiniz.

6. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra size sol alt köşesinde I-181 yazan doldurulmuş bir form vermeleri gerek. Form üzerinde A- ile başlayan bir numara yazdığından emin olun. Bu çocuğunuzun green card numarası. Ve bunun dışında da çocuğun pasaportuna, NA3 statüsünde bir stamp (mühür) basıyorlar. Bu mühür çocuğun hem green cardı, hem de travel (seyahat) yapabilmesi için 1 yıl geçerli vize. Kart gelene kadar o mühürle çocuk sıkıntısız şekilde Amerika dışına giriş- çıkış yapabiliyor.

7. Bu noktadan sonrası benim ve diğer başvuru sahipleri için tam bi muallaktı. 1 sene bekledim ve kart elime ulaşmadı. Acaba para mı ödemem gerekiyordu diye düşünüyordum. USCIS sayfasından çocuğa ait case (dosya) takibi yapmaya çalıştım fakat RECEİPT Number diye bir numaraya sahip olmadıkça bu takibi online olarak yapamıyorsunuz. Herhangi bir ödeme yapmam gerektiği de bana söylenmediği için hiçbir şekilde receipt Number edinemedim ve Amerika’ya gidip immigrstion ile birebir görüşmeden çözemeyeceğimi anladım.

8. Pasaporta yazılı mühürün süresi dolmadan (expire olmadan) 2 hafta önce Amerika’ya geldim. San diegodaki Downtown immgration servise gittim fakat randevum olmadan içeri alamayacaklarını söylediler ve randevu için bir numara verdiler. Numarayı arayıp randevu almaya çalıştım oldukça zordu. Telefona çıkan kişi randevu için sizi 48-72 saat içinde arayacaklar dedi. Tam 49. Saatte verdiğim numarayı aradılar ve bana pasaporttaki expire tarihinden 1 hafta sonraya randevu oluşturdular. Artık online olarak infopass randevusu alınamıyormuş. Telefon dışında randevu alma şansınız Yok yani benden söylemesi.

9. Randevu tarihinde kızımla oraya gittim. Bebeğin gelmesi gerek. Memura durumu anlattım. Bir kaç telefon görüşmesi yapması gerektiğini söyledi. Görüştüğü kişiler ile case nerede diye baya bilgisayarı taradılar ve sonunda benim herşeyi tam yaptığımı, Sadece tek eksiğin online olarak I-90 formu doldurmam olduğunu ve hemen bugün yaparsam 3 gün içinde tekrar gitmemi söylediler 3 gün sonraya yeni randevu oluşturdular. Fakat altını 5-10 kez çizerek, doldurduğum I-90 formunda “kartı asla almadım” diye olan seçeneğindeki kesinlikle işaretle asla unutma diye uyardılar. Bunun dışında formu doldurduktan sonra pasaporttaki mühür ve verilen I-181 formunun bir kopyasını da ekle dosyaya dediler.

10. Ben online olarak formu doldurdum. Fakat no fee yani ödeme YOk yazıyordu. Yani BU İŞLEMİN HERHANGİ BİR ÜCRETİ YOK. Fakat ona rağmen bu I-90 formu bana bir receipt numver verdi. Ki zaten Türkiye de bile olsam case takibimi bu numara Sayesinde yapabileceğim. 1 ay ile 1 yıl içinde kartımın geleceği söylendi. Bana sadece verilen yeni randevu ya gitmek kaldı. Umarım öyle olur. Bakalım bir sonraki aşamada neler olacak ? ☺

4)Çocuğun greencardı sizin verdiğiniz ABD adresine postalanacaktır

• Salam arkadaslar. 2 ci cocugumuz Azerbeycanda dogdu.Amerikaya giris yaptik.Havaalaninda bizi bir kac saet tutfular cocugun bas vurusunu yaptik pasaporta NA3 stamp vurdular.amma numara falan yok.9 ay oldu hala card bize ulasmadi.Nasil bir surec izleye bilirim.Her kesden rica ediyorum bildiklerinizi paylasardiniz bir zahmet.Belki bir seyleri duzgun yapmadim.

• @Bahruz-Haşimi, içinde söyledi: Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

Salam arkadaslar. 2 ci cocugumuz Azerbeycanda dogdu.Amerikaya giris yaptik.Havaalaninda bizi bir kac saet tutfular cocugun bas vurusunu yaptik pasaporta NA3 stamp vurdular.amma numara falan yok.9 ay oldu hala card bize ulasmadi.Nasil bir surec izleye bilirim.Her kesden rica ediyorum bildiklerinizi paylasardiniz bir zahmet.Belki bir seyleri duzgun yapmadim.

Oncelikle bu konuyu birinci sayfadan itibaren okumanizi tavsiye ederim.

Sizin durumunuzda en dogru gozuken, size havalimaninda vermis olmalari gereken I-181 formunu ve hali hazirda sahip oldugunuz butun evraklari yaniniza alarak USCIS ten randevu alip bebegin Green Card islemlerini USCIS ofise giderek tamamlamaniz. Bebegin A harfi ile baslayan numarasinin, size verdikleri I-181 belgesinde yaziyor olmasi lazim. Ofiste size ne yapmaniz gerektiginide aciklarlar. Randevu linki asagida. Bebegin Green Card'i elinize gecmeden ulkeden cikis yapmamanizi tavsiye ederim. Su an COVID-19 nedeni ile USCIS ofis kapalidir muhtemelen sizin bolgenizde. Takip edip, acildigi zamana randevu almaniz gerekiyor.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/302/uscis-randevulari-infopass-appointment/3

• @Ryback oncelikle cevap verdiyiniz icin tesekkur ederim.I-181 de her bi sey yaziyor ama numara falan yok.Gitmem sartmi Uscise gitmesem bana ulasamaz greencar dimi?
    2 ci kagitda yaziyor.

"Your application for status as a permanent resident has been retained for processing.You will be notifed when further action has been taken in your case.Your request to accept employment has been adjudicated and the result is shown below.This employment authorization is valid only for the time necessary to decide your application for permanent resident.
    If you change your adress marital or employment status notify this office referring to the above file number.To avoid delay in the processing of your application please do not call or write to inquire about the current status of your case"
    bunu yaziyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Bahruz-Haşimi su an ABD'de misiniz?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |