Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!
6 Şubat 2023 Depremzedelerine yardımda bulunmak isteyenler AHBAP Derneği'ne bağış yapabilirler.

Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları

 • ⭐⭐

  Green Card sahiplerinin ABD dışında doğan çocuklarının Green Card alma süreçleri nasıl işliyor.


 • Evet bu soru benim aklımda da vardı 🙂

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  Green Card sahibi bir annenin cocugu ABD'de dogdugu zaman zaten nerdeyse butun Amerika kitasinda uygulanan jus soli hakki geregi ABD vatandasi oluyor. ABD sinirlarinda dogan birinin anne ya da babasinin hangi ulke vatandasi oldugu onemli olmuyor, her kosulda cocuk ABD vatandasi oluyor.

  Eger Green Card sahibi bir anne, gecici bir seyahat sirasinda yurtdisinda cocuk sahibi olursa, cocuguna vize almadan ABD'ye giris yapabilir ve cocugu Green Card sahibi (LPR) olabilir. Bunun icin anne dogumdan sonraki ilk girisinde cocugunu beraberinde ABD'ye goturmeli ve bu giris cocugun 2. dogumgununden once gerceklesmeli (2 yasindan kucuk olmali). ABD'ye girerken, cocugunuzun dogumuna dair belgeler ve ingilizce tercumeleri, cocugunuzun pasaportu ve sizin pasaportunuz ve gecerli Green Card'iniz yaninizda olmali.

  ABD disinda dogum yapan annenin cocugunun vizesiz girisi icin ekstra bilgiyi suradaki Title 8 CFR, Sec. 211.1 (b)(1) 'den alabilirsiniz.

  (b) Waivers. (1) A waiver of the visa required in paragraph (a) of this section shall be granted without fee or application by the district director, upon presentation of the child’s birth certificate, to a child born subsequent to the issuance of an immigrant visa to his or her accompanying parent who applies for admission during the validity of such a visa; or a child born during the temporary visit abroad of a mother who is a lawful permanent resident alien, or a national, of the United States, provided that the child’s application for admission to the United States is made within 2 years of birth, the child is accompanied by the parent who is applying for readmission as a permanent resident upon the first return of the parent to the United States after the birth of the child, and the accompanying parent is found to be admissible to the United States.

  Eger cocuk annenin ilk girisinde ABD'ye girmezse ya da 2. yas gununu gecirirse, anne veya babadan biri Family Sponsored Green Card ile kendisi icin basvuru yapabilir:
  https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

 • ⭐⭐

  Sn @crazycells detaylı cevap için teşekkür ediyorum. Genel anlamda merak ettiğim buydu. Detayda ise, ilk 2sene giriş çıkış yapılmasında yeni doğan için sorun olurmu. Yani doğumdan sonra anneyle girdi. Kısa süre kalıp döndü. 6 ay sonra tekrar giderken sıkıntı olacakmı. O zamana kadar Green Card gelmiş olacakmıdır.
  Saygılar

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @arnblt Eger bebegin Green Card'i yanindaysa bir sorun olmaz ama aksi durumda sorunuzun cevabini net bilmiyorum ama hicbir sorunla karsilasmamaniz icin soyle yonlendirebilirim... (belki bebek oldugundan bu kadar isleme gerek yoktur ama baska biri olsaydi su sekilde yapmasi gerekecekti, o nedenle benim tavsiyem de bu yonde:)

  Bir sonraki giriste Green Card'a ihtiyaciniz olacak, eger bebek ABD disindayken Green Card'i kendisine ulastirmanin bir yolu yoksa, o durumda Advance Parole I-131 basvurusu yapip , I-131 formuyla ABD'ye giris yapabilirsiniz.

  Surada konusu vardi: https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131

  Eger cikisi acil yapmaniz gerekiyorsa, USCIS'in sitesinden en yakindaki USCIS ofisten appointment alip I131 formunu doldurabilirsiniz.

 • ⭐⭐

  Sn @crazycells çok teşekkür ederim bilgilendirme için.


 • İlk kez green card alacakları kapsamıyor sanırım? Biz dogumu Türkıye de gerceklestırıp bebek 2-3 aylıkken abd ye ilk kez giriş yapmak istiyoruz

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @çisem-bali Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları içinde söyledi:

  İlk kez green card alacakları kapsamıyor sanırım? Biz dogumu Türkıye de gerceklestırıp bebek 2-3 aylıkken abd ye ilk kez giriş yapmak istiyoruz

  "ilk kez green card alacaklar" derken tam olarak ne demek istiyorsunuz?

 • ⭐⭐

  @Çisem-Bali mülakattan sonra bebek doğarsa, anne doğumdan sonraki ilk girişini bebekle yapmak zorunda. Bu durumda sıkıntı çıkmıyor. Aksi takdirde 2 senelik bir opsiyon daha var ama o biraz karışık ve işleri uzatan bir prosedür.


 • Ben de basimizdan geceni paylasayim belki birilerine bir faydasi olur. Green kart ile Turkiyedeyken kizim dogdu. 13 aylikken USA'e geri geldik, sorunsuz girdi. Giriste bebege alien number verilmesi gerekiyormus, gorevli pasaporta bebegin USA'e girdigine dair hicbir kayit dusmemis. Ilk girisi yaptiktan sonra cocuga green kart icin basvurmak gerekiyormus, bilmeyince basvurmadik. Cocuk 2,5 yasindayken acil bir durumdan dolayi Turkiyeye gidecegiz, USA havaalaninda cocugun green karti olmadigi icin geri donusunun problemli olacagini soylediler. Ben de konsolisluga gidip bir iki evraktir, basit bir islemdir yanilgisina dustum ve cocukla turkiyeye gittim. Turkiye de isimiz bitince, 2 yasini gectigi icin cocugu yanimizda goturemedik. Ona green karta basvurup, 10 sene beklememiz gerektigini ogrendik. Onu tr 'de birakip, amerikadan ugrasmaya devam ettik. Cok stresli ve yogun 3 aydan sonra, kendi hatalarindan dolayi, bebegin ilk girisinde alien number vermedikleri icin boyle oldugunu kabullenip, girisine izin verdiler. Yerel gazetelere haber olduk, sagolsun muhabir cok ugrasti ve onun sayesinde getirebildik, yoksa ne senatorlere basvurduk, elimiz bos donduk. Uzun lafin kisasi, turkiyede dogan cocugunuz abd'ye girer gizmez green kart icin basvurun!

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @senay-sirin gecmis olsun, oldukca zorlu gecmis sizin sureciniz.

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  Eger Green Card sahibi anne ya da baba bebek 2 yasina gelmeden belgelerle ABD'ye giriyorlarsa, ABD'ye giriste kapidaki gorevlilerin bebegi NA3 kategorisinde ABD'ye alip, ayni zamanda girerken bir I-181 doldurmalari gerekiyor. Ayrica bebegin statusu LPR olacagi icin kendisine bir A number verilip pasaportuna da gecici bir I-551 damgasi vurulmali.

  ABD'ye girerken bu I-181 belgesinin bir kopyasini istemeyi unutmayin, ayrica pasaporta vurulacak I-551 damgasinda A number'in yani gocmenlik numarasinin yazdigina da emin olun.

  Daha sonraki asama ise bu formlari ve diger tum belgeleri alip bir USCIS InfoPass randevusu almak olmali.

  Onun konusu da surada: https://yesilkartforum.com/forum/topic/302/uscis-randevulari-infopass-appointment

  USCIS ofiste bebeginiz icin bir paket hazirlayip GC basvurusu yapmalari lazim. Bu sureci yasayan arkadaslar asama asama yine bu konuya aktarirlarsa deneyimleri de gormus oluruz...


 • @arnblt yani çocuk vatandaş olabiliyor mu 😳 evet bebekle olacak ilk girişimiz

 • ⭐⭐

  Forumda daha önce yazılanlardan hareketle, bunun cevabı hayır.
  GC sahipleri 18 yaşından önce vatandaş olamıyor. Anne baba olursa ki bu 5 sene sürüyor o zaman o da yaş beklemeden oluyor.
  Çocuğun vatandaş olabilmesi için orada doğması gerekiyor. Ama çocuk ilk girişi sizinle (sizin doğumdan sonraki ilk girişiniz olmak kaydıyla) yapınca oda GC sahibi oluyor.


 • @arnblt teşekkürler.. peki onun adına ayrı evrak düzenlememiz gerekşyor mu acaba

 • ⭐⭐

  Zannetmiyorum ama mülakatta konsolosluğa sormanızda fayda var.

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @çisem-bali Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları içinde söyledi:

  @arnblt teşekkürler.. peki onun adına ayrı evrak düzenlememiz gerekşyor mu acaba

  ABD'ye giris icin gerekli belgeler hakkinda konunun 3. cevabini inceleyebilirsiniz.


 • İlk kez abd ye girişte çocuk eğer 2 yaşından küçükse vize almaya gerek var mıdır?

  Şöyle sorayım; mülakat ve vize tarihine kadar bebek dünyaya gelirse eğer.. Bebek içinde prosedürler aynı mıdır? 2 yaşına kadar vize almadan ilk girişini yapabilir mi yine?

  Mülakat tarihi 12. ay, bebek dünyaya 11. ayda geldi örneğin. sanırım böyle olunca büyü bozuluyor.

 • ⭐⭐⭐⭐⭐

  @tolga-demir Green Card Sahiplerinin ABD dışında doğan çocukları içinde söyledi:

  İlk kez abd ye girişte çocuk eğer 2 yaşından küçükse vize almaya gerek var mıdır?

  Şöyle sorayım; mülakat ve vize tarihine kadar bebek dünyaya gelirse eğer.. Bebek içinde prosedürler aynı mıdır? 2 yaşına kadar vize almadan ilk girişini yapabilir mi yine?

  Mülakat tarihi 12. ay, bebek dünyaya 11. ayda geldi örneğin. sanırım böyle olunca büyü bozuluyor.

  Eger gocmen vize sahibi olmadan dogum yaparsaniz, bebeginiz de sizin gectiginiz butun sureclerden gecmeli. Kendisi icin DS260 doldurmalisiniz ve gocmen vize almalisiniz.

  Eger gocmen vize aldiktan sonra vizenizin tarihi gecmeden dogum yaparsaniz, bebeginizin Green Card almasi icin konsolosluga basvurmaniza ya da kendisine vize almaniza gerek yok.

  Vize suresi gecmeden anne ile ABD'ye giris yapan bebegin;

  • Pasaport
  • Dogum belgesi ve ingilizce tercumesi (hem anne, hem de baba adini icermesi gerekiyor)
  • Annenin gocmenlik statusunu gosteren belge (sizin durumunuzda gocmen vize)

  ile ilk girisi yapmasi gerekiyor. Green Card alma sureci icin yukarida anlatilan bilgilerden faydalanabilirsiniz.


 • Vizenizi aldıktan eğer anne doğum yaparsa, Amerika vatandaşlığı olmayan çocuğunuz için: Vizenizin geçerlilik süresi boyunca, sizinle seyahat etmesi için yeni doğan çocuğunuzun bir vizeye ihtiyacı yoktur. Ancak mutlaka yanınızda üzerinde sizin ebeveyni olduğunuzu da bildiren çocuğunuza ait doğum belgesinin bir kopyası ve ingilizce tercümesi ve de yine çocuğunuza ait geçerli bir pasaport taşımanız gerekmektedir. Amerikaya girişinizdeki göçmenlik görevlisi çocuğunuz için green card alma sürecini başlatacaktır.....''
  Bu bilgi bize green card vize görüşmesinden sonra verilen bilgi kartında yazan bilgilendirmedir. Yani vize görüşmesinden sonra çocuk olacak diye ds260 formunu geçiktirmeye gerek yoktur.

  ve ekstra bilgi IR2 vize sahiplerine ( IR2 nedir bilmiyorum 🙂
  ''2000 yılına ait çocuk vatandaşlık kanun'na göre eğer ABD'ye giriş zamanında 18 yaşının altında iseniz otomatik olarak Amerikan Vatandaşlığı hakkı kazanırsınız. Girişiniz ve sürekli oturma izniniz onaylandıktan sonra, tamamlanmış başvurunuzu herhangi bir bir pasaport ofisi veya bu tip başvuruları almakla görevli herhangi bir mahkeme veya posta ofisi görevlisine teslim edebilirsiniz. Pasaport başvuru süreci hakkında daha detaylı bilgi için lütfen Dış İşleri Bakanlığının http://travel.state.gov/passport_1738.html adresini ziyaret edebilirsiniz.''


Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

132
Online

28.6k
Users

4.8k
Topics

341.5k
Posts


| | | |

Powered by NodeBB