Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Kanada'ya öğrenci vizesi ile giderek göçmen olmak

• Arkadaşlar daha önce bu soru sorulduysa özür dilerim, arama yaptım fakat cevap bulamadım. Green Card çekilişi başvurusu için kullandığımız pasaport ile Kanada'ya öğrenci vizesi başvurusu yapsak Kanada'nın vize memuru bu green card çekilişi başvurusunu görüp öğrencilik niyetimizin olmadığını, göçmenlik amacımızın olduğunu düşünüp vize reddi verir mi ? İkinci sorum ise, benim pasaportumun süresi 1 yıl sonra dolacak bundan dolayı önümüzdeki ay 10 yıllık yeni pasaport çıkartacağım. Süresi dolmuş olacak olan eski pasaport ile 2 defa Green Card çekilişi başvurusu yapmıştım, fakat Kanada öğrenci vizesi için bu yeni çıkartacağım 10 yıllık pasaportu kullanacağım. Eski pasaportumu inceleyip yine green card başvurusu yapıldığı için vize reddi gibi bir durum olur mu sizce ? Daha önce Green Card başvurusu yaptığı pasaport ile Kanada öğrenci vizesi alabilen bir forum kullanıcısı var mı acaba ?

• @Cupzen pasaportun green card ile ilgisi yoktur. Üzerinde USA vize reddi olmadığı sürece hiç bir problem olmaz.

• Cevabınız için teşekkür ederim, kaynağı belirsiz olan birkaç söylemde 'Kanada vize memurları pasaport numaranız üzerinden son 2 yılda Green Card çekilişine başvurup başvurmadığınızı kontrol edebiliyor ve başvurmuş olanlara red verebiliyorlar.' diye bahsedilmiş. Fakat dediğim gibi bu iddiayı hiçbir yerden teyit edemedim. Sanırım en mantıklısı sizin sürecinizin sonuçlarını görmek olacak. Siz de pasaport şartı eklenen DV2021 VE DV2022'ye başvurmuşsunuz. Vize süreciniz olumlu şekilde sonuçlandığında bu kaynağı belli olmayan iddiayı çürüten en somut örnek olmuş olacaksınız 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cupzen, içinde söyledi: Kanada'ya öğrenci vizesi ile giderek göçmen olmak

Cevabınız için teşekkür ederim, kaynağı belirsiz olan birkaç söylemde 'Kanada vize memurları pasaport numaranız üzerinden son 2 yılda Green Card çekilişine başvurup başvurmadığınızı kontrol edebiliyor ve başvurmuş olanlara red verebiliyorlar.' diye bahsedilmiş. Fakat dediğim gibi bu iddiayı hiçbir yerden teyit edemedim. Sanırım en mantıklısı sizin sürecinizin sonuçlarını görmek olacak. Siz de pasaport şartı eklenen DV2021 VE DV2022'ye başvurmuşsunuz. Vize süreciniz olumlu şekilde sonuçlandığında bu kaynağı belli olmayan iddiayı çürüten en somut örnek olmuş olacaksınız 🙂

ABD konsoloslugu bile GC cekilis basvurusu yapan kisilere gocmen olmayan vizeleri verebiliyor. Bu sekilde vize alanlar var forumda... O nedenle bu soylemin dogru oldugunu hic sanmiyorum. En azindan GC cekilis basvurusu yapmanin tek basina bir red sebebi olmadigini rahat soyleyebiliriz.

• Evet arkadaşlar an itibariyle güncel durum:
    Ankara'daki vfs global bürosunda biyometrik kaydı verdim. Hiç bir belge almadılar hatta pasaportu bile geri verdiler. Ben ise yüklenilen tüm belgeleri yanıma almıştım isteyecekler diye. Mail olarak bilgilendirileceksiniz dediler. Acaba elçiliğin içine girebilecek miyim?

• @mehmet-JS kanada vizelerinde yüzyüze görüşme olmuyor evraklarınızı inceleyip vizeniz onaylanırsa pasaportunuzu isteyip vizenizi basıp gönderiyorlar. Sizin elçiliğin içinde başka bir işiniz yoksa tabi.

• @ecom sanırım haklısınız. Dün verdim biyometriyi üstünden bir gün geçti üç mail aldım. Evrakların nereden hangi birime aktarıldığını felan anlatıyor. Elçiliğe hiç giremeyeceğim.
    Resmi sitede yazan bilgiye göre sonucun açıklanması 7 hafta olarak belirtiliyor. Umarım daha kısa zamanda (ve olumlu olarak tabiki) açıklanır. Daha bilet, yurt gibi zorlukları aşacağım

• @mehmet-JS merhaba ben yiğenimin öğrenci vize işlemleriyle ilgilenmiştim oradan biliyorum biraz vizeniz onaylasın diğerleri basit detaylar. Hangi okul sizinki? Biz yurtlara baktık hem pahalıydı hemde doluydu. Orada sadece öğrencilere güvenli temiz ailelerin yanında oda kiralayan emlakçılar var elektrik su internet dahil,genc bir türk çocuk vardı emlakçı o buldu sağolsun bizede.. iki yıldır aynı evde yiğenim çok memnun filipinli bir kadının evi

• @mehmet-JS bu arada 3 ayda vizesi gelende var 15 günde gelende var şans işi tamamen. Sizden onaylanırsa pasaportunuzu isteyip vizenizi basıp gönderiyorlar konsolosluğa gitmiyorsunuz. Kanada konsolosluğu tamamen niyet mektubunu bir görüşme gibi kabul edip evraklarınızı inceleyip vizeye karar veriyor. hakkinizda hayırlısı olsun

• @ecom teşekkürler. Benim college calgary alberta da, SAIT (Southern Alberta Institute of Technology). Okulun içinde kendi yurdu var 4300CAD bir sömestr ücreti. Tek kişilik ve odada buzdolabı, ocak ve kahve makinesi var. İlk sömestr için burada kalıp sonra ev kiralamaya planlıyorum. Ayrıca bu 3-4 aylık dilimde de ehliyet araba işlerini halletmiş olurum.

• @mehmet-JS ehliyet sistemini arastirdinizmi kanadada kademeli bir ehliyet sistemi var sanırım bana biraz karışık geldi. Albertayi bilmiyorum yiğenim torontoda ama çok soğuk olduğunu duymuştum. Bizimki aylık 750 cad ödüyor. Mutfak ortak kullanım alanı herkes istediğini pişiriyor. Balkonlu büyük ferah bir oda eşyalı faturalar dahil. Ama güzel tarafı ev sahibi çalıştığı ve yanlız olduğu için adeta tek başına yaşıyor gibi bizim kız koca dairede😀

• ⭐⭐⭐⭐

İlgisi olanlar izlesinler.

• @denizci10, içinde söyledi: Kanada'ya öğrenci vizesi ile giderek göçmen olmak

İlgisi olanlar izlesinler.

Maalesef ILAC college Kanada'da kalıcı olmak isteyenler için iyi bir tercih değil. Mezuniyetten sonra PGWP alamıyorsunuz. Fakat dil kursu için iyi bir seçenek.

• @ahmetty kalıcı oturum için PGWP almayı sağlayan okullara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Maalesef dil okulu için giden insanlar, sonrasında seçecekleri college leri kontrol etmeden seçiyorlar.
    Bir örnek: dil kursunda Perulu bir arkadaşım Ontario da bir college a başvurduğunu söyleyince bende ona DLI onaylı mı diye sordum. "O da ne" dedi. Sonra benim uyarımla college nin DLI listesinde PGWP vermediğini gördü ve başka bir college e başvurdu. Resmen tüm geleceğini riske atıyordu. Özellikle eğitim yoluyla göç etmeyi düşünenler çok dikkat etmeli.

Edit: ILAC and Georgian college ortaklığı PGWP veriyor.

• @mehmet-JS merhaba daha önce yazdığınız yazılarda takip ettiğim kadarıyla
    1)herhangi bir şirketle çalışmadan okulların sitesinden başvuru yaptınız değil mi?
    2)Yaşınız 47 ve tek olarak vize ye başvuru yaptınız ve eşiniz ve çocuklarınız için daha sonra mı başvuru olacak?
    3) Son olarak okul bittikten sonra kalıcı oturum veren eyaletlerden birine mi başvuru yaptınız ? Teşekkür ederim

• @Ades88, içinde söyledi: Kanada'ya öğrenci vizesi ile giderek göçmen olmak

@mehmet-JS merhaba daha önce yazdığınız yazılarda takip ettiğim kadarıyla
    1)herhangi bir şirketle çalışmadan okulların sitesinden başvuru yaptınız değil mi?
    2)Yaşınız 47 ve tek olarak vize ye başvuru yaptınız ve eşiniz ve çocuklarınız için daha sonra mı başvuru olacak?
    3) Son olarak okul bittikten sonra kalıcı oturum veren eyaletlerden birine mi başvuru yaptınız ? Teşekkür ederim

1. Okullara kişisel başvuru yapılabilir ama ben dil okulumda university pathway programını aldım. Bu nedenle onlar benim yerime başvuru yaptılar. Dil okulundaki advisor'uma diploma ve transkripti yolladım o halletti.
    2. Evet 47 yaş kanadaya okuma maksadıyla girmek için çok ikna edici değil. Vize şansımı artırmak amacıyla tek başvuru yaptım. Oraya vardığımda ev kiralayıp ailem için başvuru yapacağım.
    3. Okul bitince PR garantisi veren sadece British Columbia. O da bazı üniversitelerin bazı master ve doktora bölümlerinde. Bu nedenle kabul şansı düşük. Ben tercih edilmesi düşük olan eyaletlerden birini seçerek PNP ile PR almayı hedefledim.

• @mehmet-JS ilac'ın kurs bitimindeki sınavları hakkında bilgi verir misiniz rica etsem. ödevler filan nasıl oluyor. geçmeye etkisi nasıl. biraz sistem hakkında bilgi rica edecektim. hangi seviye ulaştınız. 14?,15? mi ilac skoru olarak. sizin için hayırlısı olsun

• @aragorn6 sorularınızı tek tek cevaplayayım:

1. ILAC ta kurs bitiminde sınav yok. Her iki haftada bir sınav var. Bu sınavlardan geçerli puanı aldığınızda o puana ait olan level da devam ediyorsunuz.
    2. Seviyenize uygun kitap veriyorlar ve dersler bu kitaplar üzerinden işleniyor (Kitaplar sitesinde var). https://www.ilac.com/store/
    3. Genelde her hoca ödev veriyor fakat bazı hocalar bu konuda abartabiliyor, örneğin benim pathway 3.2 hocam Omer Lotfi. Onun ödevlerini yetiştirmek için günlük 3 saatimi harcıyordum fakat bana ingilizceyi öğreten de o olmuştur. Hatta kendisinin bize sürekli uygulatmaya çalıştığı "daily schedule" seviye atlamada çok etkili olmuştur.
    4. Genel ingilizce çok eğlenceli geçti. Aslında Kanada da olsaydı daha eğlenceli olurdu ama covid sağ olsun. Fakat pathway programları sıkıcı. Çünkü hep aynı etkinlikler sadece level arttıkça ödev içeriği artıyor örneğin ilk levellarda 600 kelime essayleri verilirken daha sonraki levellarda bu sayı artıyor gibi.
    5. Ben level 6 ile başladım ve pathway 3.3 de yani level 16 sertifikası ile bitirdim. Toplam 17 level var. Collegelere başvurmak için ideal level 3.2, eğer üniversite için olacaksa 3.3 tavsiye ediliyor.
      İngilizce çalışmak ve öğrenmek isteyen birisi için ideal bir dil okulu. Hele bunu Kanada da yapacaksan daha da güzel. Geziler etkinlikler vs. gibi . Ben online almak zorunda kaldım fakat buda benim işime geldi. Çok ciddi para biriktirmiş oldum.

• @mehmet-JS hocam selamlar, durumunuzla ilgili bir gelisme var mi? Bende 30 yasindayim. IT alaninda 6 senedir calisiyorum. Onumuzdeki sene icin GC basvuru yapicam fakat cikmama olasigi goz onune alip, alternatif yollar bakiyorum. Kanada bunlarin basinda geliyor. Daha onceden kanada daki bir dil okulunda calisan turk birisiyle gorusmustum. Calistigi kurumun anlasmali oldugu okullar var ielts e gerek olmadan kursta belli bir seviyeye gelirseniz basvuru yapabiliyorsunuz. Bu konuyu okumadan once bu sekilde dusunuyordum fakat okulun PGWP = no olarak gozukuyor. Bu yuzden simdilik bu plan suya dustu gibi. Gitmek istedigim program network administration with co-op idi. Aslinda alanimla ilgili ve calisma olanagida veriyordu fakat okul bittikten sonra calisamadigimiz icin sikinti oluyor. Sizin basvuru yaptiginiz yerede baktim fakat cok pahali geldi. Senelik 29k Cad. Biraz uzun oldu kusura bakmayin. Umarim hersey gonlunuzce olur.

• This post is deleted!

Benzer Başlıklar

• 87
  • 24
  • 8
  • 10
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

176

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.2k

| | | |