Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• vizem MIV olarak işlem görmüş

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@luckyman IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

vizem MIV olarak işlem görmüş

modernized immigrant visa 🙂
    forumda ilk modern vizeye siz sahip oldunuz 🙂 ozel bilgilerin olmadigi yerlerin fotosunu cekip gonderebilirseniz harika olur. Tesekkurler.

• İşte bu çok ilginç bir gelişme. Sizin için de büyük kolaylık. Bunu ana konuya taşısak güzel olabilir ne dersin @crazycells ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

İşte bu çok ilginç bir gelişme. Sizin için de büyük kolaylık. Bunu ana konuya taşısak güzel olabilir ne dersin @crazycells ?

hangi ana konu? family sponsored visa'lar mi? Henuz hangi vize turlerinde uyguladiklarini bilmiyoruz. Rastgele bir IR1 vizesi secilmis de olabilir, IR1'lerden baslamis da olabilirler... bence biraz bekleyip baska MIV deneyimlerini gorelim. 2 yildir farkli konsolosluklarda uygulanmaya baslanmisti ama Ankara'da henuz yeni duyuyorum.

• Teknolojik olarak alt yapısını hazırladılarsa bence tüm visalarda başlamıştır ama dediğin gibi beklemeli. Ha bu arada olur da diğer visalarda da sarı zarf gelmezse panik olmasın kimse bence.

• @crazycells IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@aydin1150 IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells

Iyi günler esim benim icim başvuru yaptı ve I-797C formu bana ulaştı. Yani teksas aldi benim başvurumu. Sormak istediğim acaba benim ALAMAMA durumum olabilir mi ? Sizinki 11 ay sürmüş ; bizimkide 11 aydan once veya sonra olabilirmi genelde yogunluk var diyorlar o yüzden soruyorum nacizene.

CEAC sistemi ne oluyor biraz bahsedebilir misiniz ? Hayrli olsun .Tesekkurler.

En son @ayse23 Hanim, 11 ay surdugune dair bilgi aktardi, sizinki de yaklasik bu kadar surecektir. Tabii ki birkac ay daha kisa ya da birkac ay daha uzun surebilir. Eger vize alimi sirasinda idari isleme kalirsaniz daha da uzayabilir.

Isterseniz bilgileri imzaniza tasiyin (basvuru ve bildirim tarihlerini...) sorunuzu cevaplamasi oyle daha kolay oluyor.

Neden alamayacaginizi dusunuyorsunuz? Evliligin gercek oldugunu gosterebildiginiz surece bir sorun olmaz...

CEAC, konsolosluga basvuru yapacaginiz merkezin ismi, dosyaniz USCIS'ten konsolosluga aktarilinca lazim olacak... Adresi su:

**

• @aydin1150 öncelikle bi kaçgündür aşırı yoğunluktan forma pek giremiyorum cevap biraz gecikti kusura bakmayın 😞 biz uscis’den 6 ayda onay mektubu aldık. bizim bütün aşamalar yani uscis, nvc,konsolosluk ve pasaportun elime geçmesiyle birlikte toplam 10 ay 25 gün sürdü.. siz uscise ne zaman başvuru yaptınız ? Herkesin davası aynı sürede tamamlanıyor mu açıkçası burdan okuduğum kadarıyla değişiyor birer ikişer ayla.

ceac sistemine gelecek olursak, açıkçası çok Engin bilgilere sahip değilim bu aşamalarla hep eşim ilgilendi. ve bildiğim kadarıyla nvc nin bizden istediği Doğum belgesi arşivli sicil kaydı ve evlilikle ilgili kanıtlar sponsor bilgileri vs.. bunlar zaten size bir liste halinde mail olarak gönderilecektir. bunlarının tümünü nvc ye dosya olarak göndermek yerine tüm belgeleri fotoğraflayıp ceac’a yüklüyorsunuz.. (eşim kendi telefonundan çoğu belgeleri okunacak şekilde fotoğraflayıp öyle yüklemişti)

Artık bu sisteme tamamen geçildi mi tam olarak bi bilgiye sahip değilim. umarım sizde en yakın zaman da güzel haberler alırsınız..

• @cagatay-ince , merhabalar benim durumunda senle aynı .Nvc dosyayı kabul ettikten(1 Şubat 2018 de uscıs ten aldı ) 5 ay sonra case numarası ve invoice numarası verdi.sonra o numaralarla ilk önce fee ödemeler yapıldı,ds260 doldurdum,civil document elektronik ortamda doldurdum 10 gün sonra evraklar onaylandı , interview tarihi bekleyin maili geldi.20 gün sonrada interview tarihi yazan mail geldi.orada açıklamalar var takip etmelisiniz .uzatmayalım 28 Ağustos interview tarihim ve şuan 27 Ağustos Ankara'da oteldeyim yarın sabahı iple çekiyorum.ilerleyen günlerde bütün bu süreci ayrıntılı yazarım başkalarının da yararlanması için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aydın-ayyıldız IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@cagatay-ince , merhabalar benim durumunda senle aynı .Nvc dosyayı kabul ettikten(1 Şubat 2018 de uscıs ten aldı ) 5 ay sonra case numarası ve invoice numarası verdi.sonra o numaralarla ilk önce fee ödemeler yapıldı,ds260 doldurdum,civil document elektronik ortamda doldurdum 10 gün sonra evraklar onaylandı , interview tarihi bekleyin maili geldi.20 gün sonrada interview tarihi yazan mail geldi.orada açıklamalar var takip etmelisiniz .uzatmayalım 28 Ağustos interview tarihim ve şuan 27 Ağustos Ankara'da oteldeyim yarın sabahı iple çekiyorum.ilerleyen günlerde bütün bu süreci ayrıntılı yazarım başkalarının da yararlanması için

Simdiden bol sanslar 🙂 Mutlu haberlerinizi bekliyoruz.

• Merhabalar,

Durumum biraz karışık, şimdiden yazının uzunluğu için affınızı istiyorum.

2017 Ekim-2018 Nisan arasında J-1 vizesi ile konuk araştırmacı olarak Amerika'ya gittim. Nisan başında Amerikalı (Amerikan vatandaşı) olan erkek arkadaşımla evlendik. Aslında gerçekten planladığımız bir şey değildi fakat teklif ettikten sonra Amerika'ya geri dönüş sürecini kolaylaştırmak için evlenme kararı aldık. Nisan ayında doktoramı tamamlamak için Türkiye'ye döndüm. Ailevi sebeplerden evlendiğimizi Türkiye'ye henüz bildirmedik fakat 2019 Nisan gibi Amerika'ya yerleşmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla işlemlerimizi ivedi bir şekilde başlatmamız gerekiyor. İki durum var, bunlarla ilgili bilgisi olan ve yardım edebilecek olanlardan yardım istiyorum. Hali hazırda sorduğum bir soruya cevap verdiği için de @crazycells e teşekkür ederim.

1-J-1 vizesi dolayısıyla iki yıl ikamet kuralına tabiyim. Öncelikle bunun için muafiyet almam gerekiyor. DOS ve Vaşington büyükelçiliğimize başvurularımda evlilik dolayısıyla geri döneceğimi beyan etmek işleri kolaylaştırır diye düşünüyorum ama Türkiye'ye evliliği bildirmediğimiz için belki sadece yuvarlak cümlelerle partnerim ile Amerika'da yaşamaya karar verdiğimizi yazabilirim diye düşünüyorum. Diğer opsiyon Vaşington büyükelçiliğimize durumu yazmak, evlilik belgemizin şimdi elime geçtiğini söylemek (ki doğru) ve nüfus müdürlüğüne bildirmeden önce başvuru yapmak. Büyükelçiliğin böyle bir durumda tepkisi ne olur bilmiyorum. Ailevi sebeplerden evlilik bildiriminde bulunmadan no objection letter almaya çalışıyorum fakat yanlış ya da şüphe uyandırıcı beyanda da bulunmak istemiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

2-Eş zamanlı olarak eşim şu an Amerika'da Immediate Relative'i olarak benim adıma göçmenlik başvurusunda bulunacak.
    a)iki yıl kuralını henüz waive etmemişken GC için eş zamanlı başvuru yapılabilir mi?
    b)eşimin amerika'da benim burda olmam süreci nasıl etkiler? (Eşim çalışıyor ve sponsorluk konusunda sıkıntı yok)

Şimdiden çok teşekkürler.
    Saygılar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ikbal IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Merhabalar,

Durumum biraz karışık, şimdiden yazının uzunluğu için affınızı istiyorum.

2017 Ekim-2018 Nisan arasında J-1 vizesi ile konuk araştırmacı olarak Amerika'ya gittim. Nisan başında Amerikalı (Amerikan vatandaşı) olan erkek arkadaşımla evlendik. Aslında gerçekten planladığımız bir şey değildi fakat teklif ettikten sonra Amerika'ya geri dönüş sürecini kolaylaştırmak için evlenme kararı aldık. Nisan ayında doktoramı tamamlamak için Türkiye'ye döndüm. Ailevi sebeplerden evlendiğimizi Türkiye'ye henüz bildirmedik fakat 2019 Nisan gibi Amerika'ya yerleşmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla işlemlerimizi ivedi bir şekilde başlatmamız gerekiyor. İki durum var, bunlarla ilgili bilgisi olan ve yardım edebilecek olanlardan yardım istiyorum. Hali hazırda sorduğum bir soruya cevap verdiği için de @crazycells e teşekkür ederim.

1-J-1 vizesi dolayısıyla iki yıl ikamet kuralına tabiyim. Öncelikle bunun için muafiyet almam gerekiyor. DOS ve Vaşington büyükelçiliğimize başvurularımda evlilik dolayısıyla geri döneceğimi beyan etmek işleri kolaylaştırır diye düşünüyorum ama Türkiye'ye evliliği bildirmediğimiz için belki sadece yuvarlak cümlelerle partnerim ile Amerika'da yaşamaya karar verdiğimizi yazabilirim diye düşünüyorum. Diğer opsiyon Vaşington büyükelçiliğimize durumu yazmak, evlilik belgemizin şimdi elime geçtiğini söylemek (ki doğru) ve nüfus müdürlüğüne bildirmeden önce başvuru yapmak. Büyükelçiliğin böyle bir durumda tepkisi ne olur bilmiyorum. Ailevi sebeplerden evlilik bildiriminde bulunmadan no objection letter almaya çalışıyorum fakat yanlış ya da şüphe uyandırıcı beyanda da bulunmak istemiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

2-Eş zamanlı olarak eşim şu an Amerika'da Immediate Relative'i olarak benim adıma göçmenlik başvurusunda bulunacak.
    a)iki yıl kuralını henüz waive etmemişken GC için eş zamanlı başvuru yapılabilir mi?
    b)eşimin amerika'da benim burda olmam süreci nasıl etkiler? (Eşim çalışıyor ve sponsorluk konusunda sıkıntı yok)

Şimdiden çok teşekkürler.
    Saygılar.

1.konsolosluga bildirmeseniz de evlendiginizi yazabilirsiniz bence, j1 waiver icin sorun olmaz.

2.a. Evet, onemli olan mulakat zamani waiver'inizin olmasi.

2.b. Sikinti olmaz. Evliliginizin gercek oldugunu gosterebildiginiz surece sikinti yasamazsiniz.

• @aydın-ayyıldız Merhabalar bizimde aynı şekilde bir kaç aksilikten sonra , 14.09.2018 de evraklarımızın onaylandığına dair mail geldi , tarihi bekliyoruz , tarih belli olduktan sonra sağlık raporu için yoğunluk olur mu bir günde halledilebiliyor mu acaba ? Birde nasıl sorular soruyolar ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@alizeb IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@aydın-ayyıldız Merhabalar bizimde aynı şekilde bir kaç aksilikten sonra , 14.09.2018 de evraklarımızın onaylandığına dair mail geldi , tarihi bekliyoruz , tarih belli olduktan sonra sağlık raporu için yoğunluk olur mu bir günde halledilebiliyor mu acaba ? Birde nasıl sorular soruyolar ?

merak etmeyin yogunluk olusmaz, bir gun muayene, ikinci gun raporu teslim alma seklinde oluyor.

Sorulabilecek sorular icin, bu konunun ilk sayfasindaki su posta bakin isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/297/ir1-cr1-sureci-ve-mulakat-deneyimleri-abd-vatandasi-ile-evlenip-turkiye-de-green-card-almak/14?page=1

• Merhabalar saat bir buçukta uçuşum var ve ben sağlık raporuyla birlikte verilen CD yi kaybettim sanırım dün çantamda olan bugün yok oldu ne gibi sorun yaşarım

• ⭐⭐

@ayse23 bir sorun cıkarmı bilmem ama
    ben nyc girerken cd ye hiç bakmadılar bile
    yinede en iyi @crazycells üsttat bilir

• Merhaba arkadaşlar, eşimle cr1 sürecini başlatmak için belgeleri topluyoruz. sormak istediğim bir konu var. bugün çok dilli evlenme kayıt belgesi(formul 😎 ve doğum belgesi (formul A) aldım. apostil yaptırdım. memur, belgelerin çok dilli olduğunu tercümeye gerek olmadığını söyledi. belgelerin içeriğine almanca ve fransızca eklenmiş. Ad (Vornamen/Prenoms) şeklinde. ingilizce yok. belgenin alt tarafında semboller kısmında ingilizce dahil, kelimelerin 9-10 farklı dilde anlamları yazılmış. ben yinede tercüme yaptırayım mı? Amerika'da inceleyen memur her kelime için alt taraftaki bölümden kendi dilindeki kelimeleri mi arayacak? riske atmayıp tercüme yaptırsam mı diye ikilemde kaldım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayse23 IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Merhabalar saat bir buçukta uçuşum var ve ben sağlık raporuyla birlikte verilen CD yi kaybettim sanırım dün çantamda olan bugün yok oldu ne gibi sorun yaşarım

Sorun olmaz merak etmeyin, yillardir CD hickimseye sorulmadi 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@enrique IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar, eşimle cr1 sürecini başlatmak için belgeleri topluyoruz. sormak istediğim bir konu var. bugün çok dilli evlenme kayıt belgesi(formul 😎 ve doğum belgesi (formul A) aldım. apostil yaptırdım. memur, belgelerin çok dilli olduğunu tercümeye gerek olmadığını söyledi. belgelerin içeriğine almanca ve fransızca eklenmiş. Ad (Vornamen/Prenoms) şeklinde. ingilizce yok. belgenin alt tarafında semboller kısmında ingilizce dahil, kelimelerin 9-10 farklı dilde anlamları yazılmış. ben yinede tercüme yaptırayım mı? Amerika'da inceleyen memur her kelime için alt taraftaki bölümden kendi dilindeki kelimeleri mi arayacak? riske atmayıp tercüme yaptırsam mı diye ikilemde kaldım.

Belgenin dili ingilizce degilse sorun olabilir, gecikme yasamamak icin ingilizceye tercume yapmanizi tavsiye ederim.

• @crazycells tşkler, öyle yapayım. güya çok dilli evrak. 😞

• Merhabalar,
    Bugun mulakat tarihim geldi 30 Ekim 2018 olarak. Dugun tarihimiz olarak(nikah kiyildi tabi) 29 Ekim dusunmustuk ama sizce 1 hafta icinde hallolur mu? Dugun tarihinde bi turlu kararlastiramiyoruz. Yani kisacasi tahminen mulakati gectikten sonra kac gun icinde ucariz?

Simdiden yanitlariniz icin tesekkur ederim, iyi aksamlar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |