Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @crazycells merhaba daha öncede yazmıştım sanırım ben 2005 yılın 4 ayında evlendim 2008 yılın 9 ayında deport edildim 10 yıl amerika ya giremezsin denildiği için beklemek 10 yıl zorunda kaldım sonradan öğrendim wavier sistemini bilmediğimiz için başvuramadık zaten duyduğumuzda 10 yıllık süreç bitmek üzereydi avukatımızda 10 yıl bittiği için wavier sistemi için para yatırmamıza gerek yok denilidişuan bir sorun la karşılaşmadık benim sorum ben amerika da trafik kazası yaşadım 2007 yılında bana arkadan çarpan inşaat firmasının VAN aracı yüzünden 1 yıla yakın terapi ameliyat oldum sorum amerikada mahkemeden gelen evrakla konsolosluğa gitmem ve florida da olunacak mahkemede bulunmam gerektiren e mailin cıktısını alıp konsolosluğa vermem istendi avukat ım benim gibi amerika dışarında getirdiği müvekkillerini mahkemede bulundurmuş bana da yolladı müvekkillerinin pasaport numarasından nereli olduklarına kadar kalacak yer kısacası her türlü evrakları vardı bende tarihi tam hatırlamadığım ama en az 5 sene önce istanbul amerikan konsolosluğuna başvurdum ret verdiler konsolos bana dediki ben sana vize versem bile amerikaya girerken seni almazlar şimdi vizeyi konsolosmu belirliyor yoksa NVC mi bazı yazılarda NVC okey dedimi sorun yok bazı yazılarda her şey konsolosluk memurun elinde hangisi daha ağır basıyor teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hüseyin IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells merhaba daha öncede yazmıştım sanırım ben 2005 yılın 4 ayında evlendim 2008 yılın 9 ayında deport edildim 10 yıl amerika ya giremezsin denildiği için beklemek 10 yıl zorunda kaldım sonradan öğrendim wavier sistemini bilmediğimiz için başvuramadık zaten duyduğumuzda 10 yıllık süreç bitmek üzereydi avukatımızda 10 yıl bittiği için wavier sistemi için para yatırmamıza gerek yok denilidişuan bir sorun la karşılaşmadık benim sorum ben amerika da trafik kazası yaşadım 2007 yılında bana arkadan çarpan inşaat firmasının VAN aracı yüzünden 1 yıla yakın terapi ameliyat oldum sorum amerikada mahkemeden gelen evrakla konsolosluğa gitmem ve florida da olunacak mahkemede bulunmam gerektiren e mailin cıktısını alıp konsolosluğa vermem istendi avukat ım benim gibi amerika dışarında getirdiği müvekkillerini mahkemede bulundurmuş bana da yolladı müvekkillerinin pasaport numarasından nereli olduklarına kadar kalacak yer kısacası her türlü evrakları vardı bende tarihi tam hatırlamadığım ama en az 5 sene önce istanbul amerikan konsolosluğuna başvurdum ret verdiler konsolos bana dediki ben sana vize versem bile amerikaya girerken seni almazlar şimdi vizeyi konsolosmu belirliyor yoksa NVC mi bazı yazılarda NVC okey dedimi sorun yok bazı yazılarda her şey konsolosluk memurun elinde hangisi daha ağır basıyor teşekkürler

ABD'ye girebilmek icin surecin tamamindan onay almaniz gerekiyor. Eger USCIS veya NVC surecinizi ilgilendiriyorsa bu iki kurumun her seyi onaylamasi gerekir, bunlar sorun cikarirsa zaten surec islemez, sonrasinda en son muhatap oldugunuz iki kurum olacak... biri Disisleri Bakanligi'na bagli konsolosluk, digeri de Icisleri Bakanligi'na bagli CBP...

Konsolosluk, USCIS, CBP, NVC hepsi surecleri degerlendirirken farkli yonergelere gore ve farkli kistaslara gore basvurunuzu degerlendiriyor. Dolayisiyla konsolosu anliyorum, dedigi gibi kendisi vize verseydi bile 10 yillik ban devam ettiginden CBP sizi ABD'ye sokmayacakti.
    Eger konsolos size vize vermezse, zaten ABD'ye giremezsiniz; konsolos vize verse bile, CBP sizin dogru amaclarla ABD'ye girdiginize emin olur, eger bir sorun ya da celiski gorurse sizi ABD'ye almayabilir.
    Sizin konsoloslukta yasadiginiz mulakat ayrintilarini, CBP gorebiliyor, o nedenle onemli olan vizeleri amacina uygun bir sekilde kullanip, hicbir kisimda yalan soylememek. Foruma yeni gelen arkadaslar "ABD'ye gitmek" ve "ABD'ye girememek" olarak goruyor durumu, ama durumun oyle olmadigina dair neyse ki bilinc olusmaya basladi. O vizelerin yasalarla olusturulan kullanma amaclari var, ve siz de o vizeleri amacina uygun kullanmalisiniz.

• @crazycells teşekkür ederim açıklamaların için benim konsolosluğa gitmemi avukat ım kaza için mahkemeye davet edilmem ilgili mahkemeden aldıkları belgeyi bana yolladılar bununla konsolosluğa gitmemi onların zaten konsolosluğa yazı yazdıklarını bana sorun çıkarmayacakları yönündeydi onlarda mahkemeyi kazanıp alacakları parayı düşündükleri için olacak ki olmadı düşünün mahkeme size mühürlü davetiye yolluyor mahkmede bulunun diyor ama konsolos vize vermiyor 10 yıllık ban ağır basmış desene avukatlık ofisi kefil olmasına rağmen kalacağım yer temini kısacası her şey olmasına rağmen sonuç alamadık aldığım ret mülakat da bana sorun çıkarır mı uscıs de ve NVC de sorun çıkmazsa konsolosluk da sorun çıkar mı teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hüseyin IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells teşekkür ederim açıklamaların için benim konsolosluğa gitmemi avukat ım kaza için mahkemeye davet edilmem ilgili mahkemeden aldıkları belgeyi bana yolladılar bununla konsolosluğa gitmemi onların zaten konsolosluğa yazı yazdıklarını bana sorun çıkarmayacakları yönündeydi onlarda mahkemeyi kazanıp alacakları parayı düşündükleri için olacak ki olmadı düşünün mahkeme size mühürlü davetiye yolluyor mahkmede bulunun diyor ama konsolos vize vermiyor 10 yıllık ban ağır basmış desene avukatlık ofisi kefil olmasına rağmen kalacağım yer temini kısacası her şey olmasına rağmen sonuç alamadık aldığım ret mülakat da bana sorun çıkarır mı uscıs de ve NVC de sorun çıkmazsa konsolosluk da sorun çıkar mı teşekkürler

Herkes yasalara gore elindeki yonergeleri takip ediyor, dolayisiyla bu sekilde burokratik engellerle karsilasmak mumkun. Mahkeme size otomatik olarak davetiyeyi gondermistir, ozel olarak konsolosa sizin mahkemede bulunmanizin gerekliligine dair yazi yazmamistir diye tahmin ediyorum. Ayrica, sizin avukat tarafindan temsil edilme ihtimaliniz de var. Dolayisiyla, dosyanizi inceleyen konsolos buna gore karar vermis olabilir. 1 yildan fazla out-of-status kaldiginiz icin ban yediniz sanirim? bu durumda konsolos, yine ABD'ye girip cikmama ihtimalinizi de dusunmus olabilir. Ozellikle Turkiye ile baglariniz zayifsa, boyle kararlar sik goruluyor.

10 yillik ban zaten bitmis, ayrica artik gocmen olmaya gidiyorsunuz, dolayisiyla artik bu tur sorunlarla karsilasacaginizi sanmiyorum.

• @hüseyin merhaba.Çok teşekkür ederim.Benden sadece evrakların orijinallerini istediler.Fotokopileri almadılar.Fotoğrafima sadece baktı,onu da almadı memur hanım.
    Sağlık raporu için durum şu:doktor muayenesi:100 dolar
    Akciğer filmi,idrar ve kan tahlili:120 dolar
    Aşılar:150 dolar (3 aşı)
    Toplamda 370 dolar ödedim.
    Konsolosluğa herhangi bir ücret ödemedim.
    Konsoloslukta bir sorun çıkmadı,zorluk çıkarmadılar.Benim mülakatım 30 sn filan sürdü hatta:)
    Darısı başınıza.

• @berry merhaba hayırlı olsun öncelikle darısı bizlere inşallah. Benim sorum olacaktı. Sağlık raporunu ne kadar sürede alıyoruz ve ne yapıyorlar? İl dışından gideceğim ve mülakattan ne kadar önce almam gerek ? Sanırım iki kere gidip geleceğim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

tabii sayin @berry de cevap verir, ayrica suradaki yonergeleri de takip edebilirsiniz:

• Merhaba, öncelikle site için çok teşekkür ederim. Aradığım birçok şeyin cevabını bulabildim. Bulamadığım birkaç şey sormak istiyorum. Erkek arkadaşım Amerika’da doğduğu için çifte vatandaş. Ancak Türkiye’de yaşıyor ve üniversiteden mezun olmasına 1 sene var. Bizim için en kolay yolun Türkiye’de evlenip Green card sürecini başlatmak olduğuna karar verdik. Erkek arkadaşım mezun olunca ben de CR1 vizemi alabilmiş olmak ve birlikte Amerika’ya yerleşebilmek istiyoruz. Öncelikle Amerika’da yaşamıyor olması bir sıkıntı yaratır mı? Orda adresimiz olmadığı için sanırım Amerika’da yaşayan bir sponsora ihtiyaç duyuyoruz. Bu sponsorla aynı eyalete yerleşmek gibi bir gereklilik var mı? Şimdiden çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@thousandsunny IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Merhaba, öncelikle site için çok teşekkür ederim. Aradığım birçok şeyin cevabını bulabildim. Bulamadığım birkaç şey sormak istiyorum. Erkek arkadaşım Amerika’da doğduğu için çifte vatandaş. Ancak Türkiye’de yaşıyor ve üniversiteden mezun olmasına 1 sene var. Bizim için en kolay yolun Türkiye’de evlenip Green card sürecini başlatmak olduğuna karar verdik. Erkek arkadaşım mezun olunca ben de CR1 vizemi alabilmiş olmak ve birlikte Amerika’ya yerleşebilmek istiyoruz. Öncelikle Amerika’da yaşamıyor olması bir sıkıntı yaratır mı? Orda adresimiz olmadığı için sanırım Amerika’da yaşayan bir sponsora ihtiyaç duyuyoruz. Bu sponsorla aynı eyalete yerleşmek gibi bir gereklilik var mı? Şimdiden çok teşekkürler.

Evet, sponsor olabilmesi icin ABD'de yasamasi ya da yasamaya niyetli oldugunu gostermeli. Dediginiz gibi sizin durumunuzda ABD'de yasayan, vergisini odeyen ve yeterli geliri olan bir sponsor bulmaniz gerekecek (ABD vatandasi ya da GC sahibi). Sponsorun sizinle ayni eyalette oturmasi ya da sizinle akraba olmasi gerekmiyor. Dedigim sartlari saglayan herhangi biri olabilir, ayrica su konudaki I-864 bilgilerini okuyun, durumu daha net anlarsiniz.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

• @crazycells teşekkür ederim 🙂 evet ben yönergeyi okudum ancak rapor 1 günde alınabiliyor mu? görüşmeden hemen önce mi yoksa 1 hafta 10 gün önceden mi almak lazım ?

• @sailorwife merhaba.Çok teşekkür ederim..Sağlık raporu bir gūn sonrasında çıkıyor.
    Bence iki kere gidip gelmenize gerek yok.Örnegin mülakatiniz perşembe günü ise doktor randevunuzu sali gününe alın,çarşamba raporu verecekler.Persembe de mülakata gireceksiniz.Ben öyle yaptım,bir seferde hallettim.Doktor cumartesi de yarim gün çalışıyor. Kolaylıklar dilerim.

• @berry biz de öyle yapalım o halde. Umarım yakın zamanda artık tarih verirler 3 ay olacak nerdeyse. Yardımlarınız için teşekkürler

• @sailorwife merhaba mülakat için 3 aydır mı bekliyorsunuz sizin evraklarınız NVC demi yoksa USCIS demi birde hangi vize katogorisindesiniz teşekkürler

• @sailorwife rica ederim. Bol sabır ve şans diliyorum...

• @berry selamlar süreciniz toplamda ne kadar sürdü?Şuan Bizimde başvurumuz üzerinden 8. aya gireceğiz ama hala bir hareketlenme olmadı.Aşırı sıkılmış durumdayız:(
    Detaylı olarak yazabilirmisiniz?

Teşekkür ederim.

• @berry IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

2 Şubat 2018 ilk başvuru

29 Ekim 2018 USCIS onayı

8 Ocak 2018 NVC ‘nin tüm belge ve formları CEAC’a yüklememizi istemesi

29 Ocak 2019 tüm belgeler CEAC’a yüklendi

12 Şubat 2019 NVC’den ekstra evrak isteği

13 Şubat 2019 istenilen evraklar yüklendi

25 Şubat 2019 NVC evrakları onayladı

13 Mart 2019 NVC mülakat tarihini açıkladı

11 Haziran 2019 Ankara

Sevgili @ice tarihler yukarıda.Toplamda 16 ay sūrdü.

• @crazycells merhaba 40 gün geçti hala mülakat için hala ses yok konsoloslukta işlemler yavaş devam ediyor sanırım teşekkürler

• @hüseyin IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@sailorwife merhaba mülakat için 3 aydır mı bekliyorsunuz sizin evraklarınız NVC demi yoksa USCIS demi birde hangi vize katogorisindesiniz teşekkürler

@hüseyin merhaba. IR1 Vizesi. Evraklarımız onaylandı ve mülakat tarihini göndereceklerini bildiren mailin üzerinden yaklaşık 80 gün geçti. Hala da bekliyoruz.. yoğunluk olduğu söyleniyor

• @sailorwife merhaba benim IR1 evraklarım onaylandı ve 40 gün oldu bende mülakat için bekliyorum siz benden baya uzun beklemişsiniz inşallah gelirde gidersiniz sabırlar dilerim

• @hüseyin IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@sailorwife merhaba benim IR1 evraklarım onaylandı ve 40 gün oldu bende mülakat için bekliyorum siz benden baya uzun beklemişsiniz inşallah gelirde gidersiniz sabırlar dilerim

@hüseyin teşekkür ederim. Hepimize bol sabır ve şans diliyorum

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.9k

| | | |