Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @basaknaz, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@Gafur-Göktaş https://tr.usembassy.gov/wp-content/uploads/sites/91/Immigrant-Visa-Instructions-TR.pdf

Bu formda adı geçen tüm formları başvuru sürecinde doldurup teslim etmiştik zaten, birde görüşme için tekrar mı doldurmamız isteniyor?

• @cafer-mokar evet yanınızda bulundurmanız gerekli

• Herkese merhaba. Eş dolayısıyla greencard başvurusu yapacağız. Eşim evlendikten sonra Amerika'da yaşamadı yaklaşık 2 yıl. O yuzden başvuru için gelir gösteremiyor. Fakat bizim ortak aldığımız bir ev var Türkiye'de bir de benim İngiltere'de çalışan bir şirketim. Sponsor bulamazsak mali durumu bunlarla kanıtlayabilir miyiz? Yeterli olur mu? (Evin expertiz değeri 87.000 $ civarı benim şirketimin de vergi kapanışı 25.000$ civarı)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Saadet-I, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Herkese merhaba. Eş dolayısıyla greencard başvurusu yapacağız. Eşim evlendikten sonra Amerika'da yaşamadı yaklaşık 2 yıl. O yuzden başvuru için gelir gösteremiyor. Fakat bizim ortak aldığımız bir ev var Türkiye'de bir de benim İngiltere'de çalışan bir şirketim. Sponsor bulamazsak mali durumu bunlarla kanıtlayabilir miyiz? Yeterli olur mu? (Evin expertiz değeri 87.000 $ civarı benim şirketimin de vergi kapanışı 25.000$ civarı)

ABD'de yasayan birinin sponsorlugu gerekiyor, dediklerinizin kabul edilecegini sanmiyorum maalesef. Esiniz belki ABD'de domicile olacagina dair bir mektup yazabilir, bu dediginiz tum gelir ve varliklari ayrintili sekilde bekleyebilirsiniz; ama standart yollardan ne kadar uzaklasirsaniz konsoloslugun bunu kabul etmeme ihtimali artar. Son karari dosyanizi inceleyen konsolos verecek. Su basligi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

Baslikta konsoloslugun aciklamalarini da gorebilirsiniz.

• @crazycells Cevabınız için teşekkür ederim. USCIS'in sitesinde şöyle bir yazı var. O yüzden kafam karıştı. burda mülk geçerli anlamı taşımıyor mu?Screenshot_2021-03-26-15-59-20-875_com.android.chrome.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Saadet-I, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells Cevabınız için teşekkür ederim. USCIS'in sitesinde şöyle bir yazı var. O yüzden kafam karıştı. burda mülk geçerli anlamı taşımıyor mu?Screenshot_2021-03-26-15-59-20-875_com.android.chrome.jpg

Yukarida size linkini yazdigim konuyu okuyun isterseniz, orada zaten ayrintili bilgiyi bulabilirsiniz. Mulklerin kabul edilip edilmeyecegine dosyanizi inceleyen konsolos karar verecek.

• Arkadaşlar bu çok klasik bir soru olacak ama görüşmeye giderken bizden kesin istenen belgeler nelerdir. Bazı arkadaşlar evlilik resimleri vs gibi şeyleride ekstra götürüyor ama konsolosluk olmazsa olmaz şu belgeleri getirmeniz gerekir dedikleri belgeler tam olarak neler? Birde sponsorluk konusunda Crazycell ile bu konuyu daha önce burada konuşmuştuk. Crazycell eğer her iki eşte TR de yaşıyor ise en garantisi Amerika'da yaşayan birisini(gelir durumu sponsor olabilecek belirtilen limiti aşacak şekildeolan birisi) olması lazım dedi. Fakat yinede eğer Amerika'da birisini sponsor gösterme imkanı yoksa Türkiye'deki mal (ev, bankada para vs) göstererek green card alma ihtimali var demişti, buna kararı konsolos verecek demişti. Evlilik ile eşine green card alma böyle, çekiliş ile green card çıkanlar TR de bankada sanırım 15 veya 20 bin dolar gösterip green card vizelerini alıyor. Aynı şey neden evlilik yoluyla green card vizesi alırken olmuyor ki, belkide oluyordur Crazycell in dediği gibi buna konsolos karar veriyordur. yada olmuyordur. Tam kesin bilen yok sanırım bunu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bonjour, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Arkadaşlar bu çok klasik bir soru olacak ama görüşmeye giderken bizden kesin istenen belgeler nelerdir. Bazı arkadaşlar evlilik resimleri vs gibi şeyleride ekstra götürüyor ama konsolosluk olmazsa olmaz şu belgeleri getirmeniz gerekir dedikleri belgeler tam olarak neler? Birde sponsorluk konusunda Crazycell ile bu konuyu daha önce burada konuşmuştuk. Crazycell eğer her iki eşte TR de yaşıyor ise en garantisi Amerika'da yaşayan birisini(gelir durumu sponsor olabilecek belirtilen limiti aşacak şekildeolan birisi) olması lazım dedi. Fakat yinede eğer Amerika'da birisini sponsor gösterme imkanı yoksa Türkiye'deki mal (ev, bankada para vs) göstererek green card alma ihtimali var demişti, buna kararı konsolos verecek demişti. Evlilik ile eşine green card alma böyle, çekiliş ile green card çıkanlar TR de bankada sanırım 15 veya 20 bin dolar gösterip green card vizelerini alıyor. Aynı şey neden evlilik yoluyla green card vizesi alırken olmuyor ki, belkide oluyordur Crazycell in dediği gibi buna konsolos karar veriyordur. yada olmuyordur. Tam kesin bilen yok sanırım bunu.

aradiginiz sayfa surada: https://tr.usembassy.gov/wp-content/uploads/sites/91/Immigrant-Visa-Instructions-TR.pdf

IR1/CR1 icin sponsor olmak zorunda maalesef, eger es ABD'ye gidip orada yasam kuracagina ve maddi olarak yeterli olduguna konsolosu ikna edebilirse vizeyi alma sansiniz var; ama konsoloslar yasal olarak ABD'de yasayan ve geliri yeterli birini gormek istiyor. IR1/CR1 basvurularinda sponsorluk istisnasini su ana kadar gormedim maalesef.

• Arkadaşlar Ankara’da yeşil kart mülakatım içim abd vatandaşı eşimle gitmek zorunda mıyım? Tek mi gitmeliyim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@poturgel, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Arkadaşlar Ankara’da yeşil kart mülakatım içim abd vatandaşı eşimle gitmek zorunda mıyım? Tek mi gitmeliyim.

ABD vatandasi esiniz sizinle mulakata katilamiyor maalesef, Green Card alacak kisi tek basina mulakata girmeli.

• This post is deleted!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@fotoroman, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

merhabalar, 12 nisanda konsoloslukta greencard randevum var, mülakatta zorlayıcı oluyorlar mı? eşim amerika vatandaşı ve evlendikten sonra benimle türkiyeye taşındı, yaklaşık 3 yıldır türkiyedeyiz ve bebeğimiz de türkiyede doğdu ama annesinden dolayı amerika vatandaşı, amerika doğum belgesi ve amerika pasaportunu aldık, eşimin amerika ile bağının kopmadığını ispatlamak için aktif olarak para giriş çıkışı olan üniversite öğrenci kredisini ödemeye devam ettiği banka hesabını yüklemiştim CEAC sistemine bir de ailesi amerikada yaşıyor, posta adresi amerika hala

Kisisel sorularinizin cevabi zaten sizde... Iliskiye dair sorular icin ise su iletiyi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/post/21958

• Herkese merhaba,

Bende artık eşimin CR1 işlemleri için bu grupta aktif olacağım. Tek tek 153 sayfayı okudum, önemli kısımları kendimce not aldım ve kısmet olursa bu hafta evraklarımızı toparlayıp online olarak başvurumuzu yapacağız. Kendim Amerikan vatandaşıyım, eşimle Haziran 2020'de evlendik ve ikimizde şu an İstanbul'da ikamet etmekteyiz. Aslında niyetimiz CR1 süreci değildi, balayı için Ekim Kasım 2020 gibi Amerika'ya gitmek istiyorduk ve bu doğrultuda henüz bu forumdan haberdar olmadan, konsolosluğun turist vizesi için verdiği tarihleri bilmeden birazda ezbere Eylül 2020'de eşim için turist vizesine başvurduk. Planımız eşimle gidip balayı yapmak, oryantasyon turu gibi ona etrafı tanıtmak ve eğer olumlu bir izlenim edinirse ilerleyen dönemde CR1'e başvurmaktı. Eylül 2020'de yaptığımız turist vizesi için randevumuz Mayıs 2021'e verildi, neyse yaza yaparız balayını kısmet böyleymiş deyip beklemeye başladık. Şubat 2021'de Mayıs 2021'deki vize randevumuz iptal oldu, sonrasında Ocak sonu 2022 için Ankaradan yer bulabildik. Neticesinde 11 ay bekleyip, bir de vize görüşmesinden red durumu olursa çıldırıp hayal kırıklığı yaşamamak adına CR1'e başlamaya karar verdik.

Sürecin oldukça uzun ve yıpratıcı olacağının bilinciyle şu an evrak toparlamaya, forum başlıklarını okumaya başladık. Okuduklarıma göre sürecini 9 ayda da tamamlayan mevcut 3 seneye yakın sürede tamamlayanda mevcut. Anladığım kadarıyla evrakları eksiksiz ve hatasız iletirsen olası gecikmelerin bir nebzede önüne geçebiliyorsun. Bu doğrultuda bizde titizlikle gerekli evraklarımızı hazırlayıp ileteceğiz. Foruma katkı yapan başta Ali Bey @crazycells ve diğer bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Çok değerli ve önemli bilgiler paylaşılmış eminim ki bu paylaşılan bilgiler herkesin sürecine çok olumlu katkılar yapıyor. Benimde sorularım olacaktır, destek olup yardımcı olursanız şimdiden çok teşekkür ederim.

İlk etapta sormak istediğim 4 sorum mevcut:

1. I130 formunda fiziki adres olarak Amerika'da eşime sponsor olacak kişinin direk adresini mektup vs. gönderimi için yazmam uygun olur mu? Kendimiz İstanbuldayız ama mektupların kaybolmaması vs. için Amerika adresi daha garanti olur diye düşünüyorum.

2. Amerika'da South Carolina'ya yerleşmeyi düşünüyoruz, USCIS service center seçimi Amerika'daki fiziki adresle ilintili mi? Örneğin South Carolina güneyde olduğu için USCIS service center Teksas olabiliyor mu eyalet olarak yakın olduklarından?

3. Evraklarımızı toparlamaya başladık, muhtemelen tercümeler vs. gelecek hafta hazır olacak. Sizce account oluşturup zaman kazanmak adına I130 - I310A - G1145'i önceden upload edip sonrasında mı evraklarımızı iletelim, yoksa hem formlar hem dökümanları aynı anda mı yükleyelim?

4. Turist vizesi için ödediğimiz $160 CR1 sürecine zannedersem transfer ettiremeyeceğiz? Turist vizesi randevumuz için bir bildirimde bulunmamıza gerek var mı?

Tekrardan herkese katkılarından ötürü teşekkür eder, hepimizin sürecinin bu güzel yolda olumlu olmasını temenni ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AE123, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Herkese merhaba,

Bende artık eşimin CR1 işlemleri için bu grupta aktif olacağım. Tek tek 153 sayfayı okudum, önemli kısımları kendimce not aldım ve kısmet olursa bu hafta evraklarımızı toparlayıp online olarak başvurumuzu yapacağız. Kendim Amerikan vatandaşıyım, eşimle Haziran 2020'de evlendik ve ikimizde şu an İstanbul'da ikamet etmekteyiz. Aslında niyetimiz CR1 süreci değildi, balayı için Ekim Kasım 2020 gibi Amerika'ya gitmek istiyorduk ve bu doğrultuda henüz bu forumdan haberdar olmadan, konsolosluğun turist vizesi için verdiği tarihleri bilmeden birazda ezbere Eylül 2020'de eşim için turist vizesine başvurduk. Planımız eşimle gidip balayı yapmak, oryantasyon turu gibi ona etrafı tanıtmak ve eğer olumlu bir izlenim edinirse ilerleyen dönemde CR1'e başvurmaktı. Eylül 2020'de yaptığımız turist vizesi için randevumuz Mayıs 2021'e verildi, neyse yaza yaparız balayını kısmet böyleymiş deyip beklemeye başladık. Şubat 2021'de Mayıs 2021'deki vize randevumuz iptal oldu, sonrasında Ocak sonu 2022 için Ankaradan yer bulabildik. Neticesinde 11 ay bekleyip, bir de vize görüşmesinden red durumu olursa çıldırıp hayal kırıklığı yaşamamak adına CR1'e başlamaya karar verdik.

Sürecin oldukça uzun ve yıpratıcı olacağının bilinciyle şu an evrak toparlamaya, forum başlıklarını okumaya başladık. Okuduklarıma göre sürecini 9 ayda da tamamlayan mevcut 3 seneye yakın sürede tamamlayanda mevcut. Anladığım kadarıyla evrakları eksiksiz ve hatasız iletirsen olası gecikmelerin bir nebzede önüne geçebiliyorsun. Bu doğrultuda bizde titizlikle gerekli evraklarımızı hazırlayıp ileteceğiz. Foruma katkı yapan başta Ali Bey @crazycells ve diğer bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Çok değerli ve önemli bilgiler paylaşılmış eminim ki bu paylaşılan bilgiler herkesin sürecine çok olumlu katkılar yapıyor. Benimde sorularım olacaktır, destek olup yardımcı olursanız şimdiden çok teşekkür ederim.

İlk etapta sormak istediğim 4 sorum mevcut:

1. I130 formunda fiziki adres olarak Amerika'da eşime sponsor olacak kişinin direk adresini mektup vs. gönderimi için yazmam uygun olur mu? Kendimiz İstanbuldayız ama mektupların kaybolmaması vs. için Amerika adresi daha garanti olur diye düşünüyorum.

2. Amerika'da South Carolina'ya yerleşmeyi düşünüyoruz, USCIS service center seçimi Amerika'daki fiziki adresle ilintili mi? Örneğin South Carolina güneyde olduğu için USCIS service center Teksas olabiliyor mu eyalet olarak yakın olduklarından?

3. Evraklarımızı toparlamaya başladık, muhtemelen tercümeler vs. gelecek hafta hazır olacak. Sizce account oluşturup zaman kazanmak adına I130 - I310A - G1145'i önceden upload edip sonrasında mı evraklarımızı iletelim, yoksa hem formlar hem dökümanları aynı anda mı yükleyelim?

4. Turist vizesi için ödediğimiz $160 CR1 sürecine zannedersem transfer ettiremeyeceğiz? Turist vizesi randevumuz için bir bildirimde bulunmamıza gerek var mı?

Tekrardan herkese katkılarından ötürü teşekkür eder, hepimizin sürecinin bu güzel yolda olumlu olmasını temenni ederim.

1. Evet, iletisim adresi olarak baska birinin adresini verebilirsiniz. Adreste yasayan kisinin de ismini adrese yazdiginizdan emin olun.

2. Onu siz secemiyorsunuz zaten, kendileri atiyorlar servis merkezini... dolayisiyla bu konuyu dusunmenize cok gerek yok.

3. Ayni anda gonderebilirsiniz, 1 haftalik gecikme cok onemli degil.

4. O ucreti belli bir sure vize mulakati icin kullanabilirsiniz ama isterseniz AIS ile iletisime gecip bu parayi geri alip alamacaginizi sorun. Transfer edeceklerini sanmiyorum, ilgili birimler birbirinden farkli. En makul yok, parayi geri almaya calismaniz diye dusunuyorum.

• @crazycells Bizde online başvuru yaptık ancak G1145 formunu sisteme yüklemedik. (online başvuruda gerek olmadığını zannederek) G1145 formunun özelliği süreç ile ilgili tüm gelişmeleri sms veya email olarak bildirilmesini sağlaması diye biliyorum. Şu ana kadar sadece e-mail yolu ile receipt notice aldık başvurumuzdan 1 hafta sonra. Zaten online başvuruda case status bölümünden en güncel durumu öğrenmiyor muyuz? Bu formu başvuru ile göndermemiş olmamızın bize ne gibi bir negatif etkisi olur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ugur-Kendirli, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells Bizde online başvuru yaptık ancak G1145 formunu sisteme yüklemedik. (online başvuruda gerek olmadığını zannederek) G1145 formunun özelliği süreç ile ilgili tüm gelişmeleri sms veya email olarak bildirilmesini sağlaması diye biliyorum. Şu ana kadar sadece e-mail yolu ile receipt notice aldık başvurumuzdan 1 hafta sonra. Zaten online başvuruda case status bölümünden en güncel durumu öğrenmiyor muyuz? Bu formu başvuru ile göndermemiş olmamızın bize ne gibi bir negatif etkisi olur?

Hicbir negatif etkisi olmaz, zaten dediginiz gibi tum guncellemeleri ve size gonderilen mektuplarin taranmis kopyalarini USCIS hesabinizda gorebiliyorsunuz, o nedenle ayrica email icin kaydolmaniza gerek yok.

• Herkese merhabalar.
    USCIS'e başvuru yapalı bugün 3 ay oldu. Alındı mailinden başka hiç bir bildirim gelmedi. Yapabileceğimiz bir şey var mı acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MYusuf, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Herkese merhabalar.
    USCIS'e başvuru yapalı bugün 3 ay oldu. Alındı mailinden başka hiç bir bildirim gelmedi. Yapabileceğimiz bir şey var mı acaba?

Sadece sabirla beklemelisiniz maalesef, eger NOA1 geldiyse hicbir sorun gorunmuyor su an icin surecinizde...

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@MYusuf, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Herkese merhabalar.

Sadece sabirla beklemelisiniz maalesef, eger NOA1 geldiyse hicbir sorun gorunmuyor su an icin surecinizde...

İlave belge istenecek olsa bu zaman aralığında istenir miydi? Yoksa ilerleyen günlerde de istenebilir mi?

Benzer Başlıklar

• 41
  • 2923
  • 3
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.3k

| | | |