Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• Evlilik üzerinden 3 yıl geçti. Cr1 dosyam ir1 oldu. Mulakatim 11 inde, interwiew de ne soruyorlar. Red durumu oluyor mu ? Konuya hakim arkadaslardan rica edicem cevaplamalarıni..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

IR1/CR1 Gocmen Vizesi Basvuru Sureci

Baslangic notu: evliliginiz 2 yildan kisaysa sureciniz CR1 oluyor ve Kosullu Green Card aliyorsunuz, eger 2 yildan uzunsa IR1 oluyor ve normal Green Card aliyorsunuz. Kosullu yani Conditional Green Card'lar 2 yillik sure ile veriliyor ve 2 yil sonunda Green Card'taki kosulu kaldirmaniz gerekiyor. Bu konudaki ayrintilari su sayfada bulabilirsiniz.

Gocmenlik vize surecinin takibinin daha iyi yapilabilmesi ve tum forum kullanicilarin mulakat tarihlerini alana kadar daha bilincli hareket edebilmeleri icin lutfen gecmis ve gelecek tum IR-1 / CR-1 surecindeki arkadaslar su cizelgeyi doldursunlar: bit.ly/IR1veCR1BasvuruTakibi

Surecin IR1 ya da CR1 olduguna bakmaksizin, su asamalari takip etmelisiniz:

1. I-130 ve USCIS onayi

ABD vatandasi ile evlendikten sonra Green Card surecinizi baslatmanin ilk asamasi I-130 formunu doldurmaktir. Bu formu doldurmak icin su sayfadan yararlanmalisiniz:

(Not: I-130 formunu artik online olarak gonderebilirsiniz, I-130A formunu doldurup pdf'i I-130 basvurunuzun en sonuna ekleyebilirsiniz)

Ayrica bu form hakkindaki sorularinizi su konuda da sorabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/422/i-130-formu-ile-ilgili-sorular

Bu sayfada hem I-130 formunu hem de formu doldurmak icin gereken bilgileri bulabilirsiniz. Eger esiniz icin basvuru yapiyorsaniz ayrica I-130A formunu da doldurup gonderin. (Formu, ayni sayfada bulabilirsiniz.) Ayrica online bildirim alabilmek icin G-1145 formunu da doldurup gonderebilirsiniz. (Ayni sayfada bulabilirsiniz)

I-130 formunu gonderirken formlari imzalamayi unutmamalisiniz. Ayrica form doldurma ucretini olan $535'i da formla beraber (check ya da money order seklinde) gondermelisiniz. USCIS'e gondereceginiz pakette sunlar olmali:

• Form I-130 - ABD Vatandasi es tarafindan doldurulup imzalanacak
    • Form I-130A - Green Card alacak es tarafindan doldurulup imzalanacak
    • online bilgilendirilme amacli opsiyonel olarak Form G-1145
      (bu formlar hakkindaki sorularinizi su konuda sorabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/422/i-130-formu-ile-ilgili-sorular)
    • iki adet fotograf (iki es icin de gerekli - arkasina bastirmadan isimlerinizi yazabilirsiniz)
    • $535 form ucreti (check ya da money order)
      (guncel form ucretleri icin su sayfayi kontrol edebilirsiniz: https://www.uscis.gov/forms/our-fees )
    • ABD vatandasi olan esin dogum belgesinin, pasaport biyografi sayfasinin ya da naturalization belgesinin fotokopisi
    • GC alacak esin pasaport biyografi sayfasinin fotokopisi
    • Su anki ve onceki evliliklere ait dokumanlarin fotokopileri (eger daha once bosandiysaniz, ilgili bosanma kararlari ya da olum ilanlari)
    • Evliliginizin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosteren belgeler
      (Bunlar su tur belgeler olabilir; fotograflar, ortak banka hesaplari, ortak kira ya da mortgage odemeleri, ortak doldurulmus vergi formlari, ortak faturalar, ortak araba bilgisi ya da sigortasi, ortak sigorta ya da emeklilik bilgileri, gayrimenkuller, ayni adreste yasadiginiza dair belgeler, varsa cocuklariniza dair dogum belgeleri ya da evliligin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosterdigini dusundugunuz diger dokumanlar).

Bu surecte ilk olarak USCIS'ten belgelerinizin alindigina dair NOA (Notice of Action) 1 mektubunu (genelde ilk birkac hafta icinde), daha sonra da dosyanizin onaylanip NVC'ye gonderildigine dair NOA-2 mektubunu (6-8 ay sonra) alacaksiniz.

2. NVC (Department of State) Bildirimi

NVC’den size bildirim geldiyse su adresteki 6 asamayi takip etmelisiniz: https://nvc.state.gov

Bu 6 asama soyle:

1. Bir temsilci secme

Bu temsilci, sizin vize sureciniz konusunda bilgilendirilecek kisi olmali. Eger bir avukatla islemleri hallediyorsaniz avukatinizi temsilci olarak secebilirsiniz. Fakat kendinizi, bir aile uyenizi ya da arkadasinizi da temsilci olarak secebilirsiniz. Eger kendinizi secmiyorsaniz, guvenilir bir kisi sectiginize emin olun!

Temsilcinizi su internet sayfasindan: https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx
    DS261 formu doldurarak secmelisiniz. Bu sitedeki forma girmeniz icin gereken bilgiler size NVC tarafindan gonderilen mektupta yer aliyor.

(DS261 formunu doldurduktan sonra, NVC’e bilgileri islemesi icin 3 hafta sure verip sonrasinda diger asamalara gecebilirsiniz)

1. Ucretleri odemek:

Yine https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx adresine kendi bilgilerinizle girip,

• Gocmenlik vize basvuru islemleri (Immigrant Visa Application Processing Fee)
    • mali destek taahudu (Affidavit of Support Fee)

icin ucret odemeniz gerekmektedir.

Bu ucretleri online olarak https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx adresinden ayri ayri odemelisiniz. Bu ucretleri odemek icin bir ABD bankasindan hesap numarasina ve routing number’a ihtiyaciniz olacak. Ayrica ucretleri odemek icin NVC’nin gonderdigi mektuptaki NVC dosya numarasina (NVC Case number) ve Invoice ID (Fatura numarasi) da ihtiyaciniz var.

Bu ucretleri odedikten sonra NVC’e 1 hafta sure verip, bir sonraki asamaya gecmelisiniz. (NVC odemelerinizi alana kadar, DS260 formunu dolduramazsiniz!)

1. DS260 formu doldurmak

Bu adresten https://ceac.state.gov/iv/ DS260 formunu doldurmalisiniz. DS260 formunun turkcesi icin su paketi kullanabilirsiniz: yesilkartforum.com/cekilis

DS260 formunu doldurmak icin, NVC’den gonderilen mektupta (Welcome Letter) yer alan NVC Dosya numarasina (NVC Case Number), Beneficiary ID Numarasi ve Invoice ID Numarasina ihtiyaciniz olacak.

1. Mali dokumanlari toplamak (NVC’ye gonderilecek)

DS260 formunu doldurduktan sonra, finansal olarak aile uyenizi destekleyebileceginizi gostermeniz gerekmektedir. Bu nedenle I-864 sponsorluk formunu doldurmalisiniz. Bu formla beraber gelir duzeyinizi ve ABD’deki resmi statunuzu ve ABD’de yasadiginizi gosteren belgeleri de toplamalisiniz.
    Bu konudaki ayrintilar icin su sayfayi inceleyebilirsiniz. Ayrica bu konudaki sorulariniz icin su forum konusunu kullanabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

1. Durumunuzu belgeleyen yardimci dokumanlari toplamak (NVC’ye gonderilecek)

NVC'ye gondermek icin;

• Dogum belgesi (vukuatli nufus kayit ornegi)
    • Olum, evlilik, bosanma ya da evlatlik edinme ile ilgili belgeler
    • Polis belgesi (arsiv kayitli adli sicil kaydi)
    • Eger askerliginizi yaptiysaniz e-devletten, askerliginiz tecilliyse bir askerlik subesinden gerekli evraklari alabilirsiniz.
    • pasaport ve diger seyahat belgelerinin fotokopileri

gibi belgeleri toplamalisiniz. Eger gonderdiginiz belgelerin dili ingilizce degilse, yeminli tercumana cevirisini yaptirip gondermelisiniz. Onemli belgelerin sadece fotokopilerini NVC’ye gondermelisiniz, orjinallerini ise mulakatinizda yaninizda bulundurmalisiniz.

Bu dokumanlarin listesine su sayfadan ulasabilirsiniz...

Eger Turkiye disinda bir ulkeden belge alacaksaniz, bu belgelerin listesini ve nasil alinacagini yine ayni sitede ilgili ulkenin sayfasina giderek ogrenebilirsiniz.

1. Belgeleri NVC'ye gondermek

4uncu ve 5inci asamadaki belgeleri topladiktan sonra tek bir paket hazirlayip bu paketi NVC’ye gondermelisiniz. Eger tum gerekli belgeleri NVC'ye gondermezseniz dosyanizin islenmesi ertelenir. Her eksik belgede NVC sizi bilgilendirip eksik belgeyi gondermenizi ister.

Onemli belgelerin (ya da cikarilmasi cok zor olan belgelerin) sadece fotokopilerini NVC’ye gonderin. Belgelerin orjinallerini konsolosluktaki mulakata gostermelisiniz.

Eger online processing yapabileceginize dair bir mektup aldiysaniz bu dokumanlarin taranmis halini CEAC’a upload edebilirsiniz. Eger boyle bir posta almadiysaniz durumunuza gore email ya da posta yoluyla belgeleri gonderebilirsiniz.

NVC’nin adresi:
    National Visa Center
    Attn: DR
    31 Rochester Ave. Suite 100
    Portsmouth, NH 03801-2914

Bu konuda daha ayrintili bilgi icin su sayfayi inceleyebilirsiniz...

Bu asamalari bitirdikten sonra, NVC sizin sectiginiz konsoloslukta bir mulakat gunu belirleyip sizi bu konuda bilgilendirecek.

Bu surecte NVC’ye ulasmaniz gerekiyorsa, su sayfadan iletisim bilgilerini bulabilirsiniz:

3. ABD Konsoloslugunda mulakat

NVC tum belgeleri ve ucretleri aldiktan sonra ve dosyanizin tam olduguna kanaat getirdiginde, size sectiginiz konsoloslukta bir mulakat tarihi belirleyecek ve sizi 1-1.5 ay oncesinde bilgilendirecek. NVC'den mulakat tarihini almaniz ilgili konsoloslugun yogunluguna gore 3-4 ayi bulabilir.

Mulakatiniza Turkiye’de giriyorsaniz, su sayfadan konsoloslugun istedigi belgeleri ogrenebilirsiniz ve mulakat tarihiniz belirlendiginde belgeleri toplamaya baslayabilirsiniz: https://tr.usembassy.gov/wp-content/uploads/sites/91/Immigrant-Visa-Instructions-TR.pdf

Zaten belgelerin cogu NVC'ye gonderdiginiz belgeler oldugundan elinizde olmasi lazim. Turkiye’deki gocmen vize basvurulari sadece Ankara Konsoloslugu'nda yapilmaktadir. O nedenle gocmen vize alabilmek icin Ankara’ya gitmeniz gerekmektedir.

Lutfen siz de surecinize dair butun ayrintilari ve bilgileri bu konuya aktarmayi unutmayin. Forum, uyelerinin bilgileri paylasmasina dayanarak varligini surdurmektedir. Forumda diger forum kullanicilarinin bilgi ve deneyimlerini okuyup bunlardan yararlandiginizi, ve sizin de bilgi ve deneyimlerinizden diger forum kullanicilarinin yararlanacagini unutmayin lutfen!

• Oncelikle herkese merhaba; Esim olacak kız iki kez öğrenci vizesine başvurdu. Fakat ikisindede red aldi. Son gittiğinde sol elinden parmak izi aldılar ama yine red aldi. Hani ben diyorum ki acaba vereceklerken son anda vazgeçtiler mi ? Neden parmak izi almış olabilirler?

Kizin sengen vizesi var , simdi ingiltereden vize aldırmayı dusunuyrm tabi alabilirse alırsa acaba abd öğrenci vizesini verirler mi ?

En son olarak olmaz alamazsa şayet turkiyede evlenip bu sekilde getirmeyi dusunuyrm. Turkiye islemler ne kadar surer? Bilen birisi lütfen yazsın...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aydin1150 parmak izi konsolosluklarda tum basvurularda artik standart bir prosedur.

2 tane red almis oldugu icin, ingiltere vizesi de fayda etmeyebilir. Ayrica bu kadar sure beklemek yerine bence ABD gocmen vize basvurunuzu baslatabilirsiniz. Bu surecte eger gerekiyorsa yine Ingiltere'ye gidebilir.

Bu aralar yaklasik 1 yil suruyor tum sureci tamamlamak. 4-6 ay USCIS kismi, 3-5 ay NVC sonra da birkac ay icerisinde mulakat gibi dusunebilirsiniz sanirim. Tabii zaman ilerledikce zamanlamalarda degisiklikler olabilir.

• Herkese Merhaba,

Ben ve eşim yaklaşık 1 yıl önce Türkiye'de evlendik. Eşim hem Türk hem ABD vatandaşı ama ikimizde burada yaşıyoruz. Bu ay içeresinde benim için green card sürecini başlatmak istoyoruz.

Forumları geziyorum, okuyorum ancak konuya şuan çok hakim olamadığım için kafama yatmayan şeyler var. Sizlerden ricam lütfen bizi aydınlatır mısınız ?

• Evraklarımız hazırlıyoruz USCIS'e göndereceğiz ancak check etmek için buradan başvuran arkadaşlar ilk aşamada neler gönderdi ? Mustlar ve opsiyoneller olarak soruyorum ?

• Eşimin abisi Miami'de yaşıyor ilk etapta oraya gitmeyi düşünüyoruz. Kendisi bize sponsor olacak. Bu doğrultuda hangi USCIS ofisine göndermemiz gerekmekte ?

• Evlendikten sonra biz hiç Konsoloslukla irtibata geçmedik. Evlendiğimizi ABD yetkilelerine bu GC süreci dışında belli etmemiz gerekiyor mu ?

• Bu durumda bu süreç yaklaşık olarak ne kadar zaman alır ?

Herkese Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@y-emre IR1/CR1 mulakat ayrintilari içinde söyledi:

Herkese Merhaba,

Ben ve eşim yaklaşık 1 yıl önce Türkiye'de evlendik. Eşim hem Türk hem ABD vatandaşı ama ikimizde burada yaşıyoruz. Bu ay içeresinde benim için green card sürecini başlatmak istoyoruz.

Forumları geziyorum, okuyorum ancak konuya şuan çok hakim olamadığım için kafama yatmayan şeyler var. Sizlerden ricam lütfen bizi aydınlatır mısınız ?

• Evraklarımız hazırlıyoruz USCIS'e göndereceğiz ancak check etmek için buradan başvuran arkadaşlar ilk aşamada neler gönderdi ? Mustlar ve opsiyoneller olarak soruyorum ?

• Eşimin abisi Miami'de yaşıyor ilk etapta oraya gitmeyi düşünüyoruz. Kendisi bize sponsor olacak. Bu doğrultuda hangi USCIS ofisine göndermemiz gerekmekte ?

• Evlendikten sonra biz hiç Konsoloslukla irtibata geçmedik. Evlendiğimizi ABD yetkilelerine bu GC süreci dışında belli etmemiz gerekiyor mu ?

• Bu durumda bu süreç yaklaşık olarak ne kadar zaman alır ?

Herkese Teşekkürler.

Simdiden surecinizde bol sanslar!

• Form I-130 (tum formlara su adresten ulasabilirsiniz)
    • Form I-130A

ve opsiyonel olarak Form G-1145 (E-Notification of Application/Petition Acceptance)

Ayrica iki adet fotograf, $535 form ucreti, su anki ve onceki evliliklere ait dokumanlar ve son olarak da evliliginizin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosteren belgeler (Bunlar; fotograflar, ortak banka hesaplari, gayrimenkuller, ayni adreste yasadiginiza dair belgeler, varsa cocuklariniza dair bilgiler ya da evliligin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosteren diger dokumanlar olabilir).

1. Petitioner yurtdisinda oldugu icin Chicago adresine gondermelisiniz:

For U.S. Postal Service (USPS) deliveries:

USCIS
    P.O. Box 804625
    Chicago, IL 60680-4107

For FedEx, UPS, and DHL deliveries:

USCIS
    Attn: I-130
    131 South Dearborn-3rd Floor
    Chicago, IL 60603-5517

1. CR1 icin boyle bir bildirime gerek yok, zaten evliliginize dair belgeleri gondereceksiniz USCIS'e.

2. Buyuk ihtimal surecin bitmesi icin en az 1 yil bekleyeceksiniz maalesef, ne kadar surecegini hep beraber gorecegiz 🙂 gittikce bekleme sureleri uzuyor. Yakin zamanda sanirim bir gocmenlik yasasi gecirecekler, bu yasadaki vize turu kotalarina gore bekleme sureleri dramatik bir degisiklik gosterebilir.

• selamlar,

Bilgilendirme için çok teşekkürler. Umarım en kısa zamanda olur 🙂 bütün süreci buraya aktaracağım.

Biz ayrıca Eşim ve abisi için Affidavit of Support I-864 (Petitioner) ve I-864A doldurduk. Eşim burada olduğu için abisi finansal destek gösterecek. Bu formları ilk etapta gönderelim mi ? yoksa daha sonra mı gönderiliyor ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@y-emre IR1/CR1 mulakat ayrintilari içinde söyledi:

selamlar,

Bilgilendirme için çok teşekkürler. Umarım en kısa zamanda olur 🙂 bütün süreci buraya aktaracağım.

Biz ayrıca Eşim ve abisi için Affidavit of Support I-864 (Petitioner) ve I-864A doldurduk. Eşim burada olduğu için abisi finansal destek gösterecek. Bu formları ilk etapta gönderelim mi ? yoksa daha sonra mı gönderiliyor ?

Cok tesekkurler, bu postunuzu basvuru asamalarini gectikce tarihlerle guncelleyebilirseniz bir sonraki yillarda basvuru yapacaklara cok guzel bir referans birakmis olursunuz.

Sponsorluk formlari mulakat icin gerekiyor, ilk asamada USCIS'e godnermenize gerek yok.

• @Y-Emre 'nin sorusuna ek olarak birsey sormak istiyorum. Ben ve esimde ayni sekilde turkiyede yasiyoruz ve kendisi amerika vatandasi. Avukat ile gorustugumuzde esinin green card petition edebilmesi icin amerikada yasiyor olmasi lazim dedi. Amerikaya tasinma planiniz varsa esinin onden gidip green card petition etmesi lazim ve surec boyunca ulkeye giremezsin dolayisiyla 6 ile 12 ay ayri yasamak zorunda kalabilirsiniz dedi. Boyle bir durum soz konusumu? Yoksa posta ile chicago ofisine basvuruda bulunursak surec sonucunda ikimiz beraber gidebilir miyiz?

Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merakli IR1/CR1 mulakat ayrintilari içinde söyledi:

@Y-Emre 'nin sorusuna ek olarak birsey sormak istiyorum. Ben ve esimde ayni sekilde turkiyede yasiyoruz ve kendisi amerika vatandasi. Avukat ile gorustugumuzde esinin green card petition edebilmesi icin amerikada yasiyor olmasi lazim dedi. Amerikaya tasinma planiniz varsa esinin onden gidip green card petition etmesi lazim ve surec boyunca ulkeye giremezsin dolayisiyla 6 ile 12 ay ayri yasamak zorunda kalabilirsiniz dedi. Boyle bir durum soz konusumu? Yoksa posta ile chicago ofisine basvuruda bulunursak surec sonucunda ikimiz beraber gidebilir miyiz?

Tesekkurler

ABD'de yasayan birinin sponsorlugu sart. Esiniz su an ABD disinda yasiyorsa, sureci baslatabilir ama ya ABD'deki isleri dolayisiyla ABD disinda oldugunu ya da ABD'ye donecegini gostermek zorunda. Fakat mulakat zamani geldiginde esiniz ABD'de yasayip calismiyorsa, size sponsor olmasi icin ABD'de calisip yasayan bir GC sahibi ya da ABD vatandasi bulmak zorunda.

• @crazycells Merhaba benim evliliğim abd vatandaşı ile türkiye de oldu suan nvc aşamasındayız benden vukuatlı nüfus kayıt örneği iştendi bunu e devletten temin edebiliyoruz fakat aile için de mi olacak aile için seçtiğinde annem babam ve ben çıkıyorum kardeşlerim 18 yaş üstü olduğundan mi çıkmıyor yoksa vukuatlı nüfus kaydında sadece kendimi mi seçeceğim teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@raicho IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells Merhaba benim evliliğim abd vatandaşı ile türkiye de oldu suan nvc aşamasındayız benden vukuatlı nüfus kayıt örneği iştendi bunu e devletten temin edebiliyoruz fakat aile için de mi olacak aile için seçtiğinde annem babam ve ben çıkıyorum kardeşlerim 18 yaş üstü olduğundan mi çıkmıyor yoksa vukuatlı nüfus kaydında sadece kendimi mi seçeceğim teşekkür ederim.

evet, e-devletten alabilirsiniz. Sizin, annenizin ve babanizin bulundugu yeterli. Kardesler icin ayrica istemeniz gerekiyor sanirim, gecen yillarda nufus mudurlugu belgeleri kardessiz vermeye basladi, ama bir sikinti cikmaz bu yonden...

• @crazycells teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Mulakat sorulariyla ilgili olarak visajourney sitesinde soyle bir liste gordum, faydali olacagini dusundugum icin buraya da aktariyorum. CR1/IR1 mulakatina hazirlanan arkadaslar bu listeyi gozden gecirsinler kesinlikle...

• What's your spouse’s full name?
    • Has he used any other names?
    • How many times have you met?
    • When and how did you meet?
    • When was the last time you were together?
    • How long have you known each other?
    • How long were you together the last time?
    • How long were you together any other time(s)?
    • What are the dates of the visits?
    • What have you done when your spouse came?
    • Where did you go?
    • Where does your spouse live? Which city and state?
    • What does your spouse do for a living?
    • Where does your spouse work?
    • What is your spouse’s phone number?
    • Do you know how long your spouse has had this job?
    • Did you have a wedding ceremony? Please describe your wedding ceremony.
    • Are you planning to have a wedding at any time in the future?
    • Questions about the pictures; when, where and who.
    • Where will you live?
    • Have you met your spouse’s family?
    • Where do your spouse’s parents live?
    • How do you communicate with your spouse?
    • How do you keep in touch?
    • What language do you use to communicate with your spouse?
    • How many times do you and your spouse talk on the phone each month?
    • Why did you want to marry your spouse?
    • Why would you choose to marry so much older/younger than you?
    • Do you want children?
    • What do your parents think about your marriage?
    • Do you love your spouse?
    • What do you love about your spouse?
    • Does your spouse own or rent their home?
    • How much does your spouse earn?
    • Write your spouse’s full name.
    • Have you ever been to the US?
    • When, for how long, and where did you live?
    • Do you have any relatives/friends in the US?
    • Where do they live?
    • What are your spouse's parents' names?
    • Does your spouse have any brothers or sisters?
    • What are their names?
    • What are your spouse's hobbies and interests?
    • What are your hobbies and interests?
    • What do you have in common?
    • Do you know if your spouse was married before?
    • How many times?
    • When did your spouse divorce?
    • Does your spouse have any children?
    • What are their (exes) names?
    • How do you get along with your spouse’s child(ren)?
    • Were you married before?
    • What is your spouse’s religious background?
    • Does your spouse speak and understand your language?
    • Why do you want to come to the United States?
    • Do you have children?
    • How old is your spouse?
    • What is your spouse’s birth date?
    • Where was your spouse born?
    • Do you speak and understand your spouse’s native language?
    • Where and when were you engaged?
    • What do you do for a living?
    • Where do you work?
    • What do you plan to do once you are in the US?
    • Do you plan to work in the US?
    • Do you plan to study in the US?
    • What company does your spouse’s work for and what is their title?
    • What is your spouse’s favorite food?
    • Where did your spouse work in the past and for how long?
    • What color are your spouse's eyes?
    • What color is your spouse's hair?
    • Did you prepare the forms yourself?
    • Which university did your spouse graduate from?
    • Which subjects has your spouse studied?
    • Have you been in the military?
    • Talk about your experience in the military.
    • Who is the petitioner?
    • Please tell me more about your spouse.
    • Do you plan to stay in the U.S. forever?
    • What is your wife’s name?
    • How did you meet your spouse?
    • When did you meet your spouse?
    • When did you become engaged?
    • What made you decide to use the internet to find a spouse?
    • How long was your spouse married before?
    • Does he have children? How many?
    • What are their names?
    • How old is your spouse?
    • When was your spouse born?
    • How long hasyour spousebeen working for XYZ?
    • Have you met her parents?
    • Have you talked to them on the phone?
    • Do they approve of your relationship?
    • Does your family approve of your relationship?
    • When was your engagement party?
    • Who was there?
    • Was any of her family there?
    • Why weren't they there?
    • Where did you have your wedding?
    • What religion is your spouse?
    • What is your religion?
    • When did your spouse visit you?
    • How long did your spouse stay each visit?
    • What do you do for work?
    • How do you communicate with your spouse?
    • How many times a day do you talk to your spouse on the phone?
    • Where is your spouse from?
    • What does your spouse do?
    • When is your spouse’s birthday?
    • What did you send your spouse?
    • When was your spouse here?
    • Did you have an engagement ceremony?
    • Where do your spouse parents live?
    • Where do your spouse’s siblings live?
    • What is your spouse parents address?
    • What do you do?
    • Who are the people in the pictures?
    • What did you send to your spouse?
    • What did your spouse send to you?
    • How many times was your spouse married?
    • What are the names of your spouse’s exes?
    • When was your spouse’s last divorce?
    • When did you meet your your spouse?
    • When were you married?
    • What were the exact dates of your spouse’s visit?
    • Does your spouse have children?
    • How many and what are their names?
    • Where do your spouse 's parents live?
    • What did you do when your wife was in your country?
    • Where was the wedding?
    • Do you talk to men/women online?
    • How to you talk to your spouse?
    • When did you meet your spouse?
    • Were you talking to a lot of men/women on the net?
    • What do you and your spouse talk about on the phone?
    • Do you have family in the US?
    • Who has custody of the children?
    • Where do your spouse’s exes live?
    • Will you be a good parent to your spouse’s children?

• Merhaba size bir sorum olacaktı.
    Eşim şuan abd de ve beni çağırmak için CR1 vizesini başlattı 3 ay içinde randevum olabilir ama eşim evlilik cüzdanını kaybetti, bunu ilk başvuruda çevirisini yaparak USCIS e göndermiştik bende de fotokopileri mevcut elimdeki belgeler ile görüşmeye gidersem herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@raicho IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Merhaba size bir sorum olacaktı.
    Eşim şuan abd de ve beni çağırmak için CR1 vizesini başlattı 3 ay içinde randevum olabilir ama eşim evlilik cüzdanını kaybetti, bunu ilk başvuruda çevirisini yaparak USCIS e göndermiştik bende de fotokopileri mevcut elimdeki belgeler ile görüşmeye gidersem herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım?

Gonderilen belgelerin orjinallerini de goturmeniz lazim. Su durumda evlilik cuzdanini tekrardan cikartmaniz gerekecek. Isterseniz bu soruyu su konuda sorun:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/507/turkiye-de-yabanci-bir-vatandasla-evlilik

sizin durumunuzla daha iliskili. Evlilik cuzdanini tekrar cikartma konusunda bilgisi olan arkadaslar orada bilgisini paylassinlar...

• Selam Arkadaşlar,
    Nişanlım ile evlilik sürecindeyiz. Kendisi çifte vatandaş. Tecrübeli arkadaşlar varsa bir kaç sorum olacak. GC sürecini Türkiye'de evlenip başvuru yapmak mı hızlandırır yoksa Nişanlım Amerika'da işe girdikten sonra orada evlenirsek mi hızlanır ? GC süreci devam ederken Türkiye'de bekleyebiliyor muyuz ? Oraya yerleşen arkadaşlar varsa turist vizesiyle mi gidiyor ? ( Forumdan gördüğüm kadarıyla turist vizesi ile giriş sıkıntı çıkartıyormuş ama öbür türlü de uzun sürecek ). Orda kaçak olarak çalışan oldu mu hiç ?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pyori IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Selam Arkadaşlar,
    Nişanlım ile evlilik sürecindeyiz. Kendisi çifte vatandaş. Tecrübeli arkadaşlar varsa bir kaç sorum olacak. GC sürecini Türkiye'de evlenip başvuru yapmak mı hızlandırır yoksa Nişanlım Amerika'da işe girdikten sonra orada evlenirsek mi hızlanır ? GC süreci devam ederken Türkiye'de bekleyebiliyor muyuz ? Oraya yerleşen arkadaşlar varsa turist vizesiyle mi gidiyor ? ( Forumdan gördüğüm kadarıyla turist vizesi ile giriş sıkıntı çıkartıyormuş ama öbür türlü de uzun sürecek ). Orda kaçak olarak çalışan oldu mu hiç ?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Tebrikler... ABD vatandasi ile evlilik Green Card sahibi ile evlilikten daha farkli, en buyuk fark bir vize limiti olmadigi icin ABD vatandasi ile evlenince size bir vize numarasi verilmesini beklemiyorsunuz, o nedenle islemlerin tamami genelde 1 yilda bitmis oluyor. Fakat eger Turkiye'de kalmak istemiyorsaniz size tavsiyem gidebileceginiz bir vizeyle ABD'ye girip orada evlilik yapmaniz. Gocmen olmayan vize ile evlilik sadece cok hizli evlilik yaparsaniz sorun olur ama 90 gun beklerseniz cikacak sorunlari minimum'a indirmis olursunuz. Turist vizesini normalde bu is icin kullanamazsiniz ama ABD'ye girerken amacinizin bu olmasi gerekmiyor, 3 ay (ya da 6 ay) uzun bir sure 🙂 o nedenle ABD'ye girdikten sonra gecerli nedenlerle plan degisikligi yapip evlilik karari alabilirsiniz. ABD vatandasi ile evlendikten sonra ulkedeki statunuzu gecirmis olsaniz bile surece devam edebiliyorsunuz ve basvuru yaptiktan sonra 1 ay icinde calisma izniniz geliyor. O nedenle kacak calismaniza gerek yok.

Su konuya bir bakin isterseniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak

ABD vatandasi ile ABD'de evlenince ayni anda hem gocmenlik basvurusu, hem Green Card statu degisikligi basvurusu hem de calisma izni basvurusu yapabiliyorsunuz...

• @crazycells Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Böyle bir platform gerçekten hayat kurtarıcı 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pyori IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Böyle bir platform gerçekten hayat kurtarıcı 🙂

Sizin de deneyimlerinizi bekliyoruz 🙂 Bence de DV disindaki vize turlerini foruma eklemek cok iyi oldu... Daha fazla kisi yararlanabiliyor boylelikle...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |