Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• Evlilik göçmen vizelerinde konsolosluk bölümündeki aşamalarda ds 260 formu görünüyor ki biz onu doldurup nvc ye gönderdik tekrardan doldurmamız gerekiyor mu?bide konsoloslukta ödenmesi gereken 325 dolar ödeme görünüyor biz onu da ödedik kafam iyice karıştı

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayse23 IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Evlilik göçmen vizelerinde konsolosluk bölümündeki aşamalarda ds 260 formu görünüyor ki biz onu doldurup nvc ye gönderdik tekrardan doldurmamız gerekiyor mu?bide konsoloslukta ödenmesi gereken 325 dolar ödeme görünüyor biz onu da ödedik kafam iyice karıştı

Yok, DS260'i bir daha doldurmaniza gerek yok. CEAC sayfaniza girip, en sonraki barkodlu sayfayi yaninizda bulundurmaniz yeterli.

Siz gocmen vize ucretini NVC'ye odediniz, neden oyle yaziyor ben de anlamadim. Siz yine de yaninizda $325 bulundurun ya da dolar odemesi kabul eden bir kredi karti bulundurun. Kanimca odemis oldugunuz icin almayacaklardir, ama ikinci kez yazmis olmasi benim de kafami karistirdi.

• Merabalar;

5 yıldır amerikan vatandaşı biri ile evliyim ve beraber türkiyede yaşıyoruz.Biri 4 diğeri 1 yaşında olmak üzere iki çocuğum var. Çocuklarım doğduklarınxda ikisi içinde izmir fahri konsolsoslugu üzerinden işlem yaparak birth certifikalarını ve pasaportlarını aldım. Daha önce hiç düşünmemiştik fakar aralık 2017 de karar değiştirdim ve beraber amerikaya yerleşmeye karar verdik.

15 aralık 2017 ta USCIS 'e gerekli evrakları göndererek I130 formu ile ilk başvurumuzu yaptık.
    20 Aralık 2017 tarihnde amerikadaki kayınvalidemin ev adresine NOA geldi ve case'in alındığı bilgisi elimize ulaştı.
    Subat ayına kadar USCIS sistemlerinde verilen case number için invalid hatası aldık ve bunun sistemin çok geç update edilmesinden kaynaklı olduğunu öğrendik 🙂
    18 Temmuzda uscis'in we sitesinde bir update oldu ve Bu şekilde bir ifade görünmeye başladı. "On July 18, 2018, we sent your case, Receipt Number LINXXXXXXXXXX, to the Department of State for visa processing. You can find general information on Consular Processing by visiting our website at www.uscis.gov . The website will provide information on what to do next, who to contact, and how to inform us of any changes in your situation or address. "

Şu anda beklemedeyiz, yazılanlara göre NVC 'den bize bir mail gelmesi gerekiyor imiş.

Bu mailimi beklemeliyim yoksa yapmam gereken başka bir adım varmı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cagatay-ince IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Merabalar;

5 yıldır amerikan vatandaşı biri ile evliyim ve beraber türkiyede yaşıyoruz.Biri 4 diğeri 1 yaşında olmak üzere iki çocuğum var. Çocuklarım doğduklarınxda ikisi içinde izmir fahri konsolsoslugu üzerinden işlem yaparak birth certifikalarını ve pasaportlarını aldım. Daha önce hiç düşünmemiştik fakar aralık 2017 de karar değiştirdim ve beraber amerikaya yerleşmeye karar verdik.

15 aralık 2017 ta USCIS 'e gerekli evrakları göndererek I130 formu ile ilk başvurumuzu yaptık.
    20 Aralık 2017 tarihnde amerikadaki kayınvalidemin ev adresine NOA geldi ve case'in alındığı bilgisi elimize ulaştı.
    Subat ayına kadar USCIS sistemlerinde verilen case number için invalid hatası aldık ve bunun sistemin çok geç update edilmesinden kaynaklı olduğunu öğrendik 🙂
    18 Temmuzda uscis'in we sitesinde bir update oldu ve Bu şekilde bir ifade görünmeye başladı. "On July 18, 2018, we sent your case, Receipt Number LINXXXXXXXXXX, to the Department of State for visa processing. You can find general information on Consular Processing by visiting our website at www.uscis.gov . The website will provide information on what to do next, who to contact, and how to inform us of any changes in your situation or address. "

Şu anda beklemedeyiz, yazılanlara göre NVC 'den bize bir mail gelmesi gerekiyor imiş.

Bu mailimi beklemeliyim yoksa yapmam gereken başka bir adım varmı ?

Hayir, su an sadece beklemelisiniz.

NVC'den daha once bir posta ya da bildirim aldiniz mi? Uzerinde dosya numaraniz (case number) ve invoice ID olan bir mektup... Eger bu iki bilgi elinizdeyse surece devam edebilirsiniz. Eger elinizde degilse NVC'den mektubu beklemelisiniz.

DS261 veya DS260 formunu doldurdunuz mu?

• @crazycells Su anda NVC'den bir posta veya bildirim almadım. Elimde case number olmadığı için DS261 veya DS260 doldurmadım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cagatay-ince IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells Su anda NVC'den bir posta veya bildirim almadım. Elimde case number olmadığı için DS261 veya DS260 doldurmadım.

Tamamdir, emin olmak adina sordum; sirayla mi yazdiniz yoksa asama atlayarak mi yazdiniz emin olamadim cunku 🙂

O halde su an tek yapmaniz gereken bu bilgilerin gelecegi mektubu beklemek 🙂

• Selamlar herkese bi sorum olacak eşimin boşanma kağıdı mahkemeden alınmış fakat fotokopi biz bunu uscise ve nvc ye gönderdiğimizde bir sorun çıkmadı fakat mülakata Aslı gerekiyor deniliyor avukatta bi sorun çıkmayacağını söylesede ikilemde kaldık

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayse23 IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Selamlar herkese bi sorum olacak eşimin boşanma kağıdı mahkemeden alınmış fakat fotokopi biz bunu uscise ve nvc ye gönderdiğimizde bir sorun çıkmadı fakat mülakata Aslı gerekiyor deniliyor avukatta bi sorun çıkmayacağını söylesede ikilemde kaldık

Eger orjinali sizde yoksa buyuk ihtimal konsolosluk da kabul edecek, ama zaten USCIS ve NVC'in kabul etmesi normal, onlara sadece fotokopileri gonderiyorsunuz. Eger konsolosluk aslinda israr ederse, o durumda cikartirsiniz belgeyi. Bu belgenin olmamasi dosyayi olumsuz etkilemeyecek, sadece belgeyi tamamlayana kadar gecikme olacak o kadar...

• Merhabalar, ben türk vatandaşıyım eşim amerikan vatandaşı 16 ağustosta ankarada vize görüşmem var nufus kayit örneği ve adli sicil kaydimin apostilli olması mı gerekiyor? Bir de nvc bize randevu mektubu gondermesine ragmen ankara tekrardan bir randevu mektubu gonderdi ve butun belgeleri ceac a yüklememizi istiyorlar kafam karişti ve ben nufus cuzdanimi ceac a yuklemedim onu da istiyorlar ne yapmam lazim bu normal bir durum mu? son olarak cr1 vizesinde Administrative Process girme durumu nasil işliyor? şimdiden teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@luckyman IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Merhabalar, ben türk vatandaşıyım eşim amerikan vatandaşı 16 ağustosta ankarada vize görüşmem var nufus kayit örneği ve adli sicil kaydimin apostilli olması mı gerekiyor? Bir de nvc bize randevu mektubu gondermesine ragmen ankara tekrardan bir randevu mektubu gonderdi ve butun belgeleri ceac a yüklememizi istiyorlar kafam karişti ve ben nufus cuzdanimi ceac a yuklemedim onu da istiyorlar ne yapmam lazim bu normal bir durum mu? son olarak cr1 vizesinde Administrative Process girme durumu nasil işliyor? şimdiden teşekkürler

Nufus kayit ornegi ve adli sicil kaydinin orjinalleri yeterli, apostil yaptirmaniza gerek yok. Eger yeminli tercuman cevirisi varsa onlari da yaninizda goturebilirsiniz.

Nufus cuzdani derken, pasaport bilgisi mi diyorsunuz? Yoksa nufus kayit belgesi mi? Bu belgeyi de tarayip yukleyin CEAC'a...

Evet, NVC yavas yavas online sisteme geciyor, butun belgeleri taratip online olarak yuklemeniz gerekiyor. Dolayisiyla telaslanacak bir durum yok.

CR1'lerdeki AP de ayni normal AP gibi oluyor, cogunlukla 6 ay icinde bitiyor ama biraz daha uzun surebilir. Vize alabilmek icin AP'nin bitmesini bekliyorsunuz. Eger idari islemler uzun surecekse size pasaportunuzu geri veriyorlar, daha sonra idari islem sonuclaninca pasaportunuzu konsolosluga gondermenize gerekiyor. AP konusunda detayli bilgi icin su konuyu inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/240/dv2018-administrative-process-ap-durumu-i̇dari-i̇şlem

• Ben bütün belgeleri ceac'a yükledim ve nvc dosyamı tamamladı ve bana bir görüşme günü verdiler 16 ağustos'da Bugün ankaradan bir email aldım 16 ağustos'da randevum var diye ceac'a bütün belgeleri yükleyip görüşmeye orjinallerini getirmemi istiyorlar. kafam karıştı belgeler ceac'da yüklü zaten ve nvc dosyayı tamamladı ne yapmam lazım. bir de askerliğim tecilli türk vatandaşiyim elçilik askerlik durum belgesi ister mi? teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@luckyman IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak) içinde söyledi:

Ben bütün belgeleri ceac'a yükledim ve nvc dosyamı tamamladı ve bana bir görüşme günü verdiler 16 ağustos'da Bugün ankaradan bir email aldım 16 ağustos'da randevum var diye ceac'a bütün belgeleri yükleyip görüşmeye orjinallerini getirmemi istiyorlar. kafam karıştı belgeler ceac'da yüklü zaten ve nvc dosyayı tamamladı ne yapmam lazım. bir de askerliğim tecilli türk vatandaşiyim elçilik askerlik durum belgesi ister mi? teşekkür ederim

Eger yuklediyseniz bir daha yuklemenize gerek yok. Generic bir email o, size ozel degil. Sadece bilgilendirme yapiyor.

Belgelerin orjinallerini Ankara'daki ABD konsolosluguna mulakat gunu goturmelisiniz. TC vatandaslarindan askerlik icin belge istenmiyor.

• @4ccrazycells çok teşekür ederim. belgeler türkçe ise ingilizce çevirisine gerek yok sanirim. nvc benden national Id card istememişti o yüzden ceac'a yüklemedim ama elçiliğin gönderdi emailde onu da istiyorlar

• Please note that the documents you have already uploaded into the CEAC are pre-screened. However, the documents listed below are either missing or incorrect.  Therefore, please obtain and upload all of the items listed below on your CEAC account at www.ceac.gov before your interview.

email'de böyle bir note var

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Please note that the documents you have already uploaded into the CEAC are pre-screened. However, the documents listed below are either missing or incorrect.  Therefore, please obtain and upload all of the items listed below on your CEAC account at www.ceac.gov before your interview.

email'de böyle bir note var

o halde istedikleri belgeleri de yukleyin. Neden yuklememekte israr ediyorsunuz tam anlayamadim sorunu? Mulakatin hizlica bitmesi icin direktifleri mumkun oldugunda konsoloslugun istedigi sekilde yapmalisiniz. Eger istedikleri belgeleri yuklediyseniz bir sorun yok, eger eksikse tamamini yukleyin.

• anlamadiğım şey yüklediğim belgeleri tekrar neden yükleyeyim eksik ya da kayıp bir belge olsa nvc onaylayıp bana randevu vermezdi zaten daha önce eksik belge vardı diye nvc dosyayı tamamlamamiştı sonradan eksik belgeyi yukledik ve case tamamlandi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

anlamadiğım şey yüklediğim belgeleri tekrar neden yükleyeyim eksik ya da kayıp bir belge olsa nvc onaylayıp bana randevu vermezdi zaten daha önce eksik belge vardı diye nvc dosyayı tamamlamamiştı sonradan eksik belgeyi yukledik ve case tamamlandi

Eger istenilen tum belgelerin yuklendigini dusunuyorsaniz bir sey yapmaniza gerek yok. NVC sizin dosyanizi onaylamaz, yurtdisindaysaniz vizenizi sadece konsolos onaylayabilir. Ben yerinizde olsaydim vize islemlerinin kolayligi acisindan konsolos nasil istiyorsa oyle yapardim. Tabii ki tercih size kalmis. NVC'nin mulakat icin dosyayi yeterli bulmasi, konsolosun yeterli bulacagi ve size vize verecegi anlamina gelmez. NVC sadece bir duzenleyici ve araci, case'in kapanmasi konsolosluklarda konsolos onayiyla mumkun, bilginize. Bence "case tamamlandi" anlayisindan vazgecip, konsolosun istedigi sekilde surece devam etmelisiniz. Suradan gocmen vize basvurulari hakkinda daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

• Merhabalar Dün mülakatım vardı ve çok olumlu geçti biz bilgilerimizi ceac’a yüklediğimiz için o kadar hazırlanmama rağmen benden herhangi bi kanıt evliliği belgeleyen ek bi belge istemedi. Bi kaç sorunun ardından tebrik ederim uçabilirsiniz dedi sonra parmak izimi almayacakmısınız dedim oo teşekkür ederim çok iyi hatırlattınız deyip parmak izimi aldıktan sonra bu sefer gerçekten uçabilirsiniz dedi 🙂 asıl konuya gelmek istiyorum biz ilk başvuru yaptığımızda benim green cardla ilgili hiç bir fikrim yoktu başvurudan 2 ay sonra bu formu gördüm ve o günden bu yana benim sürecimle ilgili olsun olmasın her konuyu okumaya çalıştım zaman zaman en saçma sorularımıza Büyük bi sabır anlayışla en doğru bilgilerle, hiç bir ücret talep etmeden sadece yardım amaçlı bizi yönlendirdiği için Ali bey’e sonsuz teşekkürler.. hakkınız ödenmez

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar Dün mülakatım vardı ve çok olumlu geçti biz bilgilerimizi ceac’a yüklediğimiz için o kadar hazırlanmama rağmen benden herhangi bi kanıt evliliği belgeleyen ek bi belge istemedi. Bi kaç sorunun ardından tebrik ederim uçabilirsiniz dedi sonra parmak izimi almayacakmısınız dedim oo teşekkür ederim çok iyi hatırlattınız deyip parmak izimi aldıktan sonra bu sefer gerçekten uçabilirsiniz dedi 🙂 asıl konuya gelmek istiyorum biz ilk başvuru yaptığımızda benim green cardla ilgili hiç bir fikrim yoktu başvurudan 2 ay sonra bu formu gördüm ve o günden bu yana benim sürecimle ilgili olsun olmasın her konuyu okumaya çalıştım zaman zaman en saçma sorularımıza Büyük bi sabır anlayışla en doğru bilgilerle, hiç bir ücret talep etmeden sadece yardım amaçlı bizi yönlendirdiği için Ali bey’e sonsuz teşekkürler.. hakkınız ödenmez

gozunuz aydin 🙂 hayirli ugurlu olsun.

Musait oldugunuz bir ara, surecinizi bastan sonra bir post'ta bu konuda ozetleyebilirseniz harika olur. Benzer surecten gecenler ozellikle timeline hakkinda bilgi sahibi olmus olurlar. Ne zaman I-130 gonderdiniz, ne zaman NVC'den bildirimler geldi , ne zaman mulakat verildi vs. vs.

Cok tesekkurler.

• Merhabalar 16 ağustosta mülakatım var ve bu yüzden biraz heyecanliyim. Tam bir yıldır bekliyorum. Bu ABD'
    nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlar Türkiye-ABD ilişkilerini bozdu. Bu durum vize almamızı etkiler mi?

Benzer Başlıklar

• 2
  • 3
  • 8
  • 2908
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |