Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @ice Aaa çok uzun beklemişsiniz, umarım en yakın zaman da mülakat tarihiniz belli olur ve green cartınınız elinize geçer. Biz de o kadar çok yıprandık ki eşimle, evliyiz ama ayrı ülkelerde yaşıyoruz ve bu durum daha ne kadar sürecek belli değil. Belirsizlikler yıpratıyor insanı yoksa kafamda net bir tarih olsa kesinlikle hiç sorun olmayacak. Peki hangi visa center a gönderilmişti belgeleriniz? Bizim ki Texas ta şu an.

• @e-sh07 bizimki de texas ama biz de @ice gibi bir süre bekledik belki 2-3 ay daha az beklemişizdir. aynı şartlar benim için de geçerli.. çok fazla ama çok fazla yıprandık ve yıpranıyoruz. hele ki stres.. hiç bitmiyor. yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik artık bitmesini bekliyoruz..

• @EmBus Şaka gibi, gün geçtikte prosedürleri daha da zorlaştırıyorlar resmen. Eşime Amerika’daki avukatı en fazla 8-9 ay sürer demişti ama şimdiden bu süre geçti ve hiç ilerleme yok, umarım hepimizin süreci en yakın zamanda olumlu sonuçlanır. Bir gelişme olursa haberdar edin lütfen, hiç değilse bir umut ışığı olur hepimize.

• @e-sh07 Aynen tarih belli olsa diyecegizki iste su gun bitecek.Biz basvuru yaptigimizda ABD, Meksika sinirina duvar icin odenek vs. muhabbetinden dolayi Trump ulkeyi shut down etmisti 6 ay kadar bir sure sanirim bizim 14 ay olarak uzamasinin nedeni oradan diye dusunduk ama bu surecte onay alanlarda oldu tabi.Bizim dosyayi Nebraska aldi ve biz bsvurdugumuzda 6-8 ay yaziyordu sonrasinda bu sure 8-10 oldu sonra 10,5-12 aya cikti derken biz 14 ayi bulduk.Stress bu surecte bizleride cok yipratti.Suan ise yine kapali olan konsolosluklarin acilmasini bekleyecegiz.

• @EmBus Simdi tum belgelerin orjinallerini istediklerine gore bence evlilik cuzdaninizn orjinalini gormek isteyeceklerdir.Ben pasaport basvuru yaptigimda orjinali goturmeyi unutmustum fotokopiyi kabul etmediler.Orjinalini getirin demislerdi.Yinede bu surecten gecmis birisi cevaplarsa iyi olur.

• @ice yani bu da demek oluyor ki amerikadan evlilik cüzdanını getirmeye çalışacağız 🙂 bitmiyor çilemiz

• @EmBus Yinede bilen biri cevaplarsa daha iyi olur bosuna kargo parasi vs odemeyin.

• Kargo olarak PTT iadeli tahaütlü çok çok ucuz. Hem sistemden inceleyebiliyorsun hemde 2 veya 3 haftada gidiyor. Ben Türkiyeden US e bir arkadaşa iadeli tahaütlü PTT ile sanırım bie sayfa kargoyu 25 TL idi gönderdim max 3 ahfta gibi bir sürede eline ulaştı. Diğer kargolar 1 haftada giidyor ama 150 veya 200 TL Hatta bazı kargolar 300 veya 400 TL bile diyebiliyor. Acil değilse PTT iadeli tahhaütlü kargo dene.

• @crazycells merhabalar,
    tekrar tekrar yazilip konusuluyor ama ben eksik bir sey yapmaktan cekindigim icin tekrar yazmak istedim. bugun DS-260 formunu doldurduk esim icin. ondan dokumanlar istiyorlar listesi geldi ama additional dokumanlarla alakali aklimda bir kac soru var
    1)banka hesaplar
    sadece bizim ortak hesabimizi mi istiyorlar yoksa esimin ve benim ayri ayri benim amerikadaki hesabimi kisacasi butun hesaplarimizi mi istiyorlar?
    2)saglik sigortasi
    hem esim hem benim icin ozel saglik sigortamiz varsa onlari mi yuklicez/amerikada sigortamiz varsa onu mu yuklicez yoksa ssk yi mi yuklicez?
    I-864 formuna daha gecmedik ama anladigim kadariyla joint sponsorun son 3 yila ait butun vergi beyanlarini vermemiz lazim benimkiyle birlikte (benim gelirim yeterli degil)
    joint sponsorun aile ferdi sayisina gore yillik olmasi gereken gelir duzeyine baktik. bizimkisi sinirda gibi. eger son 3 seneyi kapsiyorsa ve bir sene sinirin altinda kalip diger 2 sene siniri geciyorsa bu sorun yaratir mi?
    son olarakta bize joint sponsor olcak kisi esiyle birlikte vergi beyani yapiyor. benim esim ve benle birlikte 4 kisi icin yillik gelire bakicaz degil mi? yoksa sadece joint sponsor-esi ve benim esim icin mi?
    umarim cok karisik sormamisimdir lakin kafam cok dolu kusura bakmayin 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mrs-Cakal, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells merhabalar,
    tekrar tekrar yazilip konusuluyor ama ben eksik bir sey yapmaktan cekindigim icin tekrar yazmak istedim. bugun DS-260 formunu doldurduk esim icin. ondan dokumanlar istiyorlar listesi geldi ama additional dokumanlarla alakali aklimda bir kac soru var

Bunlar mulakat icin mi? Yoksa NVC'deki hesabiniza mi yukleyeceksiniz?

1)banka hesaplar
    sadece bizim ortak hesabimizi mi istiyorlar yoksa esimin ve benim ayri ayri benim amerikadaki hesabimi kisacasi butun hesaplarimizi mi istiyorlar?

Tam olarak ingilizce olarak nasil yazmislar, aktarir misiniz? Hangi asamada oldugunuza gore yonlendirme degisecek cunku.

2)saglik sigortasi
    hem esim hem benim icin ozel saglik sigortamiz varsa onlari mi yuklicez/amerikada sigortamiz varsa onu mu yuklicez yoksa ssk yi mi yuklicez?

Bunun da nasil yazildigini aktarir misiniz? Normalde boyle bir dokuman istenmiyor cunku...

I-864 formuna daha gecmedik ama anladigim kadariyla joint sponsorun son 3 yila ait butun vergi beyanlarini vermemiz lazim benimkiyle birlikte (benim gelirim yeterli degil)
    joint sponsorun aile ferdi sayisina gore yillik olmasi gereken gelir duzeyine baktik. bizimkisi sinirda gibi. eger son 3 seneyi kapsiyorsa ve bir sene sinirin altinda kalip diger 2 sene siniri geciyorsa bu sorun yaratir mi?

Dediginiz sekildeyse (2 sene ve daha da onemlisi son sene sinirin ustundeyse) sorun olmaz...

son olarakta bize joint sponsor olcak kisi esiyle birlikte vergi beyani yapiyor. benim esim ve benle birlikte 4 kisi icin yillik gelire bakicaz degil mi? yoksa sadece joint sponsor-esi ve benim esim icin mi?

Evet, sizi de katmaniz lazim hesaba. O durumda onlar + sizler = 4 oluyor sanirim? 4 kisilik sinira bakacaksiniz...

umarim cok karisik sormamisimdir lakin kafam cok dolu kusura bakmayin 🙂

• @crazycells
    Evlilik cuzdani(yatay olarak yuklenecek)
    Vukuatli nufus kayit ornegi
    Arsivli adli sicil kaydi(e devletten ingilizce aliniyor)
    Terhis Belgesi
    Biometrik foto
    Pasaportunuzun biografi kismi
    Ek dokumanlar olarakta
    Esiniz Amerikadaysa yasadigini destekleyecek tum belgeleri yukleyiniz.
    Tax return belgeleri;W2
    Herhangi bir finansal kaynak bankaniza ait statementlar varsa emlak bilgileriniz arabaniz varsa ona ait dokumanlar.
    Esinize ait certifikalar diplomalari
    Saglik sigortasi var ise ona ait belgeler
    forumda boyle bir sey okudumda herhalde ben yanlis yorumladim.
    ek dokumanlar biraz kafami karistirdi cunku.

• @crazycells
    WhatsApp Image 2020-05-31 at 9.38.11 AM.jpeg WhatsApp Image 2020-05-31 at 9.38.11 AM (1).jpeg
    NVC nin sayfasinda additional document kisminin basliklari bunlar.
    mesela orda fotograflar diyor evliligimizi kanitlicak fotograflar mi istiyorlar? Zaten ellerinde USCISden gelen fotograflar yok mu?
    bir de ben gecen yil San Diegoda yasadim orda calistim kaldigim eve ait belgelerim de var bunlari da yuklemem gerekiyor mu?

• @Mrs-Cakal Bu additional document kismi size kalmis zorunlu evraklar degil biz sadece Amerikadaki hayatimizi baslattigimizi ve artik buraya yerlestigimizi dokumanlarla guclendirmesi acisindan ekleyebildigimiz herseyi ekledik yani inceleyen kisinin bizim hakkimizda suphe birakmamak icin abd deki hayatimizla ilgili esimle ortak olan herseyi yukledik.Bu size kalmis.Vizejourney sitesinde birkac kisiden NOA2 belgesini yuklemelerini istemisler mesela.Fotograflar ayni sekilde sonrasinda sizlerden tekrar evrak istemeye sebepleri olmamasi icin.Biliyorsunuz tekrar istenen evraklar gozden gecirilmesi uzun suruyor tekrardan.

• Selamlar, biz de cuma akşamı USCIS onay maili geldi, NVC sürecine başlıcaz, ben Amerikan vatandaşıyım ve 9 senedir Türkiye'de yaşıyorum. bize sponsor olarak Amerika'daki kuzenim yardımcı olacak. https://ceac.state.gov/IV sayfasına girip case numarasını ve invoice ID numarasını girdiğimde karşıma çıkan sayfada
    Affidavit Of Support (AOS)
    Onur Arpacay (ben)
    yazıyor fakat sponsor olacak kişi benim kuzenim, bu konuda eş olan kişi ben olduğum için bu ödemeyi her türlü bu şekilde yapıp daha sonra AOS formunu kuzene mi doldurtmamız gerekicek ?

bu konuda affidafit support fee ödemesini sadece çek ile yapabiliyoruz sanırım ?

• @ice benim kafami karistiran kisim su;
    suanda ikimizde turkiyedeyiz mulakata giderken benim amerikaya tasincagimi kanitlamayi planliyoruz (kira sozlesmesi vs)
    suanda benim elimde 2019 yilinin bir kismi orda yasadigima dair belgem var (kira sozlesmesi) ve amerikadaki bir universiteden mezuniyet diplomam var bunlari koymali miyim?
    Bir yandan da diyorum ki koyim dursun fazla belge goz cikartmaz ama yine de kafam karisik

• Arkadaşlar bu soruyu NVC sürecine başlamış olanlar yada bu süreci tamamlamış olan arkadaşlar daha iyi bilir. NVC sürecini başlatmak için iki ücret istiyorlar 320+125 dolar yani toplam 445 dolar. Bunun ödemesini ne Türkiye'deki nede Amerika'dan bile olsa kredi kartı ile ödeme imkanı yok dediler. Tek ödeme yöntemi sadece Amerika'da bankada hesabınız var ise o hesabınızın bank account number ve routing number girerek bu 445 dolarlık NVC ücretini ödeyebilirsiniz diye duydum: Yanılıyor muyum acaba?

• Merhaba herkese.
    Daha once cesitli basliklarda yazmistim. Facebooktan bir abla bana yazmisti onun icin bilgi almistim uygun baslik burasi sanirim:)
    Ablamiz abd vatandas ile evli. Girisini yapamamislar virusten dolayi. Tekrardan uzatma almak istiyor. @crazycells bey gerci alir sorun olmaz yani mazereti kabul gorulurse tekrarda saglik raporu vs istenir vizesi basilir demisti. Onu burdan paylasayim belki yardimci olur bu konuda ilgili kisilere.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berkpnt, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba herkese.
    Daha once cesitli basliklarda yazmistim. Facebooktan bir abla bana yazmisti onun icin bilgi almistim uygun baslik burasi sanirim:)
    Ablamiz abd vatandas ile evli. Girisini yapamamislar virusten dolayi. Tekrardan uzatma almak istiyor. @crazycells bey gerci alir sorun olmaz yani mazereti kabul gorulurse tekrarda saglik raporu vs istenir vizesi basilir demisti. Onu burdan paylasayim belki yardimci olur bu konuda ilgili kisilere.

Evet, IR1/CR1 icin 30 Eylul siniri da yok, yani konsolosluk acildiktan sonra kendilerine ulasirsaniz yardimci olacaklardir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mrs-Cakal, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@ice benim kafami karistiran kisim su;
    suanda ikimizde turkiyedeyiz mulakata giderken benim amerikaya tasincagimi kanitlamayi planliyoruz (kira sozlesmesi vs)
    suanda benim elimde 2019 yilinin bir kismi orda yasadigima dair belgem var (kira sozlesmesi) ve amerikadaki bir universiteden mezuniyet diplomam var bunlari koymali miyim?
    Bir yandan da diyorum ki koyim dursun fazla belge goz cikartmaz ama yine de kafam karisik

Surecinize yardimci olacagini dusundugunuz her seyi ekleyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bonjour, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Arkadaşlar bu soruyu NVC sürecine başlamış olanlar yada bu süreci tamamlamış olan arkadaşlar daha iyi bilir. NVC sürecini başlatmak için iki ücret istiyorlar 320+125 dolar yani toplam 445 dolar. Bunun ödemesini ne Türkiye'deki nede Amerika'dan bile olsa kredi kartı ile ödeme imkanı yok dediler. Tek ödeme yöntemi sadece Amerika'da bankada hesabınız var ise o hesabınızın bank account number ve routing number girerek bu 445 dolarlık NVC ücretini ödeyebilirsiniz diye duydum: Yanılıyor muyum acaba?

Bu, dogru degil kanimca... USCIS'in I-130 sayfasini incelediniz mi? G-1450 nolu formu doldurup I-130 formuyla birlikte gondermeniz yeterli olacaktir... Ilgili form su: https://www.uscis.gov/sites/default/files/files/form/g-1450.pdf

Benzer Başlıklar

• 644
  • 8
  • 1468
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |