Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@h25f34, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells Ben SSN başvuru yaptım 12 gün oldu gelmedi ve aramızda forumda SSN başvurusu yapıp da en uzun kaç gün sonra alan oldu

bekleme suresi 21 gun diye biliyorum, biraz daha bekleyin isterseniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@okyay96, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba NVC’ye sponsor olan babamin I-864 formunu ve yillik tax return belgelerini yolladik geri donus yapildi ayriyetten W-2/1099 belgelerinin tumunu yollanmasini istediler.Bu belgeler tam olarak nedir bir ornegi vs var midir gorebilmemiz icin yardimci olur musunuz (yillik tax return meblagsi yeterinden bayagi yuksek buna ragmen hala destekleyici belge istiyorlar)

is yerinden verilen belgeler bunlar. Maasi veren yer neresiyse (vergi beyanini bu formlarla yapiyorsunuz) oradan almislardir bunlari...
    onlarin kopyalarini gondermeniz yeterli...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MollyMillions, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells
    Tekrar merhaba,

Bugun pasaportumu vizeyle beraber teslim aldim ve gordum ki vize kizlik soyismime verilmis, pasaportumu degistirmemistim o da zira bekar ismime duzenlenmis. Bu durumda evime postalanacak yesil kartin da ayni isme gelecegini varsayiyorum. Evlilik sertifikamda yeni soyismim kendi soyismim -tire- kocamin soyisimi seklinde yeniden duzenlenmisti. Pasaportumu onumuzdeki haziranda yenilemem gerekiyor.
    Soracagim soru su, bu karisikligi nasil en az zararla cozebilirim? GC isim degisikligi 450 dolar, pasaportumda evlilik soyismimi mi kullanmam gerekiyor? Degilse, mesele yok gibi, naturalizasyona kadar bekarlik ismimi kullanabilirim, yok degilse pasaportla beraber hersey de degismek zorunda mi olacak?

Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

Dediginiz gibi vatandas olana kadar (~3 yil sonra basvuru yapabilirsiniz) eski isimli Green Card'inizi kullanabilirsiniz. Bu durumda ne olur ne olmaz evlilik sertifikasinin kopyasini da tasiyin, iki ismin ayni kisiye ait oldugunu gorebilsinler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turkay, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Tekrar mrb @crazycells
    Ben turkiyedeyim esim amerikada.esim benim ve ilk evliliğinden olan oglum için green card basvurusunda bulunacak.esim suan calismiyor.2 ay once çalıştığı yer kapandi.

1. i 130 formu, 130a formu ve 864 formu mu doldurulması gerekiyor?

2. eşimin şuan çalışmaması bana sponsor olmasina engel mi?

1. Evet, aynen oyle. Ilgili konu basligini takip etmeniz yeterli olacak. Esiniz ABD vatandasi degil mi? Siz IR1/CR1, oglunuz da IR2/CR2 alacak. IR2 konusu da surada:
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/250/abd-vatandasi-ile-turkiye-de-evlilik-sonrasi-cocuklar-icin-ir2-cr2-vizesi
      Hem sizin hem de cocugunuz icin iki ayri I-130 formu doldurulacak, bilginize.

2. Hala vize sponsoru olabilir, o sorun degil. Ama maddi olarak sponsor olamaz, o durumda sponsor olacak birini bulmalisiniz, ama bu kisim son asamaya (mulakat) kadar gerekli degil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turkay, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells mrb
    Esim cuma gunu 130 formunu ve 130a formunu doldurup istenen evraklarla gonderdi.biz bu durumda hata mi haptik.

1. esim çalışmıyor diye sponsorlugu kabul etmeyip jount sponsor mu isteyecekler?
    2. 15 yıldır ayni iş yerinde supervizor olarak calisiyordu?biz sonraki asamada son uc yila ait gelir belgelerini ister diye dusunduk? Yanlis mi yaptık? Danisdigimiz bir avukat son 3 yilin geliri sponsor olmaniz icinn yeterli demisti? Calismazsanizda 130 doldurabilirsiniz dediği icin bu sekildr ve 130 ve 130a formunu gonderdik.ama tabi orda suan çalışmadığını belirttik.
    3. yoksa eşim ise girince bu belgeyi gönderince mi 130 formumuz kabul olur?(haber beklediği bir kac yer var)
    4. kısacası bu durumda 130 formu kabul.gorup işleme alırlar mi? Yoksa nasıl bir süreç bekler bizi
      Biliyorsunuz ali bey çok zaman kaybettik.7 aydir da turkiyedeyim.daha fazla zaman kaybetmek istemiyoruz

1/2/3. Eger son yillardaki ilgili belgeleri gonderdiyseniz o durumda joint sponsor konusunda bilgi verip, bunlari mulakata getirmenizi soyleyecekler diye dusunuyorum. Sizin maddi yeterliliginize USCIS degil, mulakati yapan konsolos karar verecek. Calismasa da I-864 doldurup gondermeli.

4.Bence hala alirlar, USCIS'in haberini bekleyin. Eger hicbir sey gondermeidyseniz I-130 geri gelebilir eksik oldugu gerekcesiyle, ama ilgili belgeleri gonderdiyseniz bunu nasil tamamlayacaginizi soyleyip sizi bilgilendirirler.

• @crazycells
    Ben ve oglum için ayrı ayrı 130 formu doldurduk,birde benim icin 130a formu doldurduk.sadece bu belgeler için gerekli olan belgeleri ekledik.
    864 formunu doldurmadik.danisdigimiz avukat suan için gerekli degil demiş esime.ama avukatla calismiyoruz.sadece danışmanlık aldi.
    O nedenle esimin son 3 yili gosteren belgelerini göndermedik

1. bu durumda doğru mu anliyorum.864 evrağın göndermedik bu da eksik evrak olacak.bizden talep edecekler biz göndericez
    2. mülakat tarihine kadar esim is bulamazsa joint sponsor bulmamiz gerekiyor
    3. bu durum evraklarin ilerlemesine bir engel degil demek mi.oluyor?
    4. size cok teşekkür ederim bu süreçte çok yardımcı oldunuz.
    5. https://yesilkartforum.com/forum/topic/250/abd-vatandasi-ile-turkiye-de-evlilik-sonrasi-cocuklar-icin-ir2-cr2-vizesi
      Bu baslik altından yazicam bundan sonrasini sanirim? Degil mi? Karıştırıyorum artik kusura bakmayin
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells
    Ben ve oglum için ayrı ayrı 130 formu doldurduk,birde benim icin 130a formu doldurduk.sadece bu belgeler için gerekli olan belgeleri ekledik.
    864 formunu doldurmadik.danisdigimiz avukat suan için gerekli degil demiş esime.ama avukatla calismiyoruz.sadece danışmanlık aldi.
    O nedenle esimin son 3 yili gosteren belgelerini göndermedik

1. bu durumda doğru mu anliyorum.864 evrağın göndermedik bu da eksik evrak olacak.bizden talep edecekler biz göndericez
    2. mülakat tarihine kadar esim is bulamazsa joint sponsor bulmamiz gerekiyor
    3. bu durum evraklarin ilerlemesine bir engel degil demek mi.oluyor?
    4. size cok teşekkür ederim bu süreçte çok yardımcı oldunuz.
    5. https://yesilkartforum.com/forum/topic/250/abd-vatandasi-ile-turkiye-de-evlilik-sonrasi-cocuklar-icin-ir2-cr2-vizesi
      Bu baslik altından yazicam bundan sonrasini sanirim? Degil mi? Karıştırıyorum artik kusura bakmayin
    1. Evet, haklisiniz, siz artik AOS degil CP yapacaksiniz. Dolayisiyla su an I-864'e gerek yok. Bu konunun ikinci iletisini incelemeniz yeterli olur.
    2. evet.
    3. son asamaya kadar sorun olmayacak.
    4. rica ederim, bol sanslar, umarim mutlu haberlerinizi en yakin zamanda aliriz 🙂
    5. oglunuzla ilgili orayi inceleyebilirsiniz, ama sureciniz beraber olacagi icin bu konu da sizin icin uygundur.

• @ice Merhaba
    Biz nvc ye evraklarımızı 9 şubatta yükledik ve 1 ay oldu herhangi bir dönüş yok . Arayıp dosyamızın durumunu ögrenme gibi bir hakkımız var mıdır ? Zaman geçtikce insan strese giriyor .

• @neslikaan Merhaba sanirsam CEAC in sitesinden de kontrol edebiliyorsunuz.Evraklarinizin durumu ile ilgili.

• Merhabalar benim bi sorun olucaktı nvc nin sitesinde eksık evrak doldurdugumuz icin bi daha evrak istediler siteye giris yapıyprum sonra ıncomplete e bastigimda site eror veriyor ve su yazi cikiyor ( you have encountered an application error. Plaesa try again later.) yaziyor ve bu 2 haftadir boyle dosya yukleyemedigim icin hala bekliyorum surec uzuyor nvc yi aradim mail atin dediler mail attim geri donus yapmadilar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@okyay96, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhabalar benim bi sorun olucaktı nvc nin sitesinde eksık evrak doldurdugumuz icin bi daha evrak istediler siteye giris yapıyprum sonra ıncomplete e bastigimda site eror veriyor ve su yazi cikiyor ( you have encountered an application error. Plaesa try again later.) yaziyor ve bu 2 haftadir boyle dosya yukleyemedigim icin hala bekliyorum surec uzuyor nvc yi aradim mail atin dediler mail attim geri donus yapmadilar

baska bir web browser'dan deneyin isterseniz.

• her browserdan denedik hatta babam amerikadan denedi hic bir sekilde acilmiyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

her browserdan denedik hatta babam amerikadan denedi hic bir sekilde acilmiyor

Maalesef hatanin nedenini bilmiyorum, yaptiginiz gibi NVC'ye ulasmaya calismak en dogrusu gibi gorunuyor, ama onlar da cok hizli cevap vermiyorlar genelde... Bol sanslar.

• Herkese merhaba,kimse virüsün amerika da ki işlemleri aksatıp aksatmadığını sormamış,ben sormak istedim. belki gerçek bilgiye ulaşan veya iletişime geçmiş bir arkadaşımız vardır.
    Corana virüsünden sonra bir çok eyalette kısmi sokağa çıkma yasağı ve devlet dairelerinde özel şirketlerde çalışmalar yavaşlatıldı veya evde çalışma başlatıldı (eşim dahil bir çok kişi evde çalışıyor) bu süreç göçmenlik hizmetlerinde çalışanları etkilemiş midir? ya da göçmenlik hizmetlerinde çalışanlar da evde çalışıyor mudur? ( tabi sistem bilgilerini çalışanlara veriyorlarsa )
    yani kısacası ; bu virüs işlemleri aksatır mı ya da ne kadar aksatır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bulls, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Herkese merhaba,kimse virüsün amerika da ki işlemleri aksatıp aksatmadığını sormamış,ben sormak istedim. belki gerçek bilgiye ulaşan veya iletişime geçmiş bir arkadaşımız vardır.
    Corana virüsünden sonra bir çok eyalette kısmi sokağa çıkma yasağı ve devlet dairelerinde özel şirketlerde çalışmalar yavaşlatıldı veya evde çalışma başlatıldı (eşim dahil bir çok kişi evde çalışıyor) bu süreç göçmenlik hizmetlerinde çalışanları etkilemiş midir? ya da göçmenlik hizmetlerinde çalışanlar da evde çalışıyor mudur? ( tabi sistem bilgilerini çalışanlara veriyorlarsa )
    yani kısacası ; bu virüs işlemleri aksatır mı ya da ne kadar aksatır?

Devlet kurumlarinin bulundugu sisteme evden ulasmaniza izin vermeyeceklerdir, o nedenle evden calisma gibi bir durum yok maalesef. Dediginiz gibi gocmenlik islemlerinde yavaslama olacak, ne kadar aksayacagini karantinanin uzunlugu belirleyecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bulls hemen ekleme yapayim.

New York ve New Jersey bolgesinde gocmenlik avukatligi yapan Yasin Bey ( @Yasin-B-Akalan ) belirtmemi istedi... Bugunlerde USCIS'ten randevu bekleyen arkadaslarin islemlerinde en az 2-3 haftalik bir gecikme yasanacak, 1 Nisan'dan sonra USCIS acilmazsa ona gore gecikme suresi de artacak.

Kendisinin ilgili video'sunu facebook grubumuza da aktardim:

Sagolsun Yasin Bey daha once foruma aktarmam icin bana iltica sureci hakkinda da bilgi vermisti.

• @crazycells Teşekkürler bilgi için,zaten süreç oldukça uzun bir zaman aralığında gerçekleşiyor,bir de bu extreme durum ortaya çıktı 😕

Bu prosedür gerçekten çok uzun (yaklaşık bir yıl ) ülke yasalarına,prosedürlerine elbette saygılıyız ama eşlerin bu kadar uzun süre ayrı tutulmasını anlamak da zorluk yaşıyorum.

Değerli bilgiler için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bulls, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells Teşekkürler bilgi için,zaten süreç oldukça uzun bir zaman aralığında gerçekleşiyor,bir de bu extreme durum ortaya çıktı 😕

Bu prosedür gerçekten çok uzun (yaklaşık bir yıl ) ülke yasalarına,prosedürlerine elbette saygılıyız ama eşlerin bu kadar uzun süre ayrı tutulmasını anlamak da zorluk yaşıyorum.

Değerli bilgiler için teşekkürler.

Aslinda yasalardan dolayi degil burokrasiden dolayi bekliyorsunuz. Yasalarda "eslerin su kadar beklemesi gerekiyor" demiyor tabii ki 🙂 Burokrasi cok verimsiz bir olgu fakat tum dunya devletleri tarafindan kullanilmasinin bir nedeni var 🙂 cunku butun islerin duzenli bir sekilde yapilmasini ve kaydedilmesini sagliyor. Bu formlar ve belgeler sayesinde bundan 10 yil sonra bile dosyaniza bakip ne cevap verdiginize bakabilecekler.

Tek basvuru yapan siz olmadiginiz icin ve sistemin belli bir kapasitesi oldugu icin maalesef biraz fazla bekliyorsunuz. Ama en azindan, ABD vatandaslarinin esleri icin bir vize kotasi olmadigindan bir de vize numarasi almayi beklemeyeceksiniz. Green Card esleri once kendilerine sira gelmesini bekliyor (yillik vize kotasi var kendileri icin), sonra islemlere basliyorlar... Bir de Trump gecen yillarda bilerek USCIS'in bazi birimlerindeki calisan sayisini azaltmisti, ki bu bekleme sureleri daha da uzasin diye.

Bol sabirli beklemeler.

• Case numaramizi aldiktan 1 hafta sonra tum istenilen evraklari yukledik ilave dokuman olarakta bir cok belge ekledim.Bundan sonraki surecimizde Dokumanlariniz onaylabdi cevabi bekliyoruz ki en kisa zamanda aliriz.Tahmini 6 ve 8 hafta deniliyor ama bu virus dolayisiyla bununda gecikebilecegini ongoruyorum.Umarim bu surecte ayri bekleyenlere bir oncelik saglanir:(

• @crazycells cevabınıza istinaden soruyorum; Green card eşlerin bekleme süresiyle,usa vatandaşı eşlerin bekleme süresinde farklılık mı oluyor? ya da şöyle sorayım ; usa vatandaş'ın eşi bu prosedürlerde daha mı az bekliyor? (ne kadar bir zaman farkı olabiliyor? )

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |