Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @newman Paylasim icin tesekkurler! Farkli fikirleri burada paylasmak ve okumak da bu forumun bir guzelligi...

• ⭐⭐⭐

@Saklıköy, içinde söyledi: Amerika'da yaşayanların sosyal hayatı

İlk gittiğimizde ben 14 yaşındaydım ve hiç İngilizce bilmiyordum konuşamıyordum resmen ve spor ile uzaktan yakından bir alakam yoktu. Etrafıma baktığımda herkes bir spor ile uğraştığını görünce bende birşeyler yapmak istedim. Lise takımımda rugby oynamaya başladım böyle bir sporun olduğunu Türkiye de bile bilmiyordum orada rugby sporunu öğrendim ve 3 yıl lisede oynadım , arkadaş çevrem aşırı anlamda artı, sosyal hayatım değişmişti. İlk yılımda aşırı anlamda Türkiye ye gitmek isterken rugby oynamaya başlayınca böyle bir şey düşünmemeye başladım. Üniversiteden kabül alırkende bana kolaylık sağladı azıcık da olsa burs aldım ve UNCC rugby takımında oynamaya başladım. Şuan 19 yaşındayım Türkiye ye dönüş yapma kararı aldım ve Türkiye’nin milli takımı beni antrenmanlarına davet ediyor takımında oynatmak istiyor ve ben bu şansı değerlendirmeyi düşünüyorum. Çoçuklarınıza vardığında bir spor dalına yönelmelerini tavsiye ederim nereden nasıl bir kapı açılacağını asla bilemiyorsunuz.

Haklısınız. Size hayatınızda başarılar diliyorum ve çok teşekkür ederim paylaşımınız için.

• @ayvalik10 @yalta @semavi @önder-çalışkan @knnrn @MySea @newman

Ben 2014'de wat programı için houstanda bulunmuştum. okyanus kıyısında, galveston adasında yazlık bir şehirdeydim. orada gerçektende mutlu,eğlenceli ve öğrenci olmamızdan kaynaklı saatlik 8 doların yettiği bir durumdaydım. 400 dolar oda kirası ödüyordum ve bana geriye kalan aylık 1200 dolarla 3 ayımı güzel şekilde geçirmiştim. O zamandan kalan güzel anılarla hep istedim abd'ye gelmek. Bu arada ben mühendisim eşimde hemşire. şu an türkiye'de ortalama kazancımız 12 bin civarı toplamda aylık. ev kirası vs. olmadığından da normal bir şekilde geçiniyoruz şimdilik. 🙂

çocuğumuzun doğumuda georgia'da gerçekleşti. dayım her zaman gel burada master vs. yapıp ve ingilizcenizi geliştirdikden sonra rahat edersiniz diyordu. fakat atlanta'nın yaşam standartlarından mı bilmiyorum diğer tanıştığımız türkler, türkiyedeki şartlarınızı bırakıp buraya gelmenize değmez gibi konuşmalarda bulundular. eşim ve benim ingilizce seviyemiz çok iyi durumda değil, öncelikle bunu geliştirmemiz zaman alacak ve bir süre kötü bir işte çalışacağız sanırım. ayrıca karşılaştığımız türklerin çoğu üniversite mezunu değildi. belki bizim durumumuz farklı olabilir onlardan.

mesala tiple çalışan bir türk, 2019 gelirinin 90 bin $ olduğu fakat bunun sadece 50 bin dolarının cebine geçtiğini gerisinin vergi,sigorta, medicare vs. gibi kesintilere gittiğini söyledi. diğer türklerdende verginin yüksek olduğunu belirtenler oldu ne kadar doğru bilmiyorum.

belki atlanta'nın siyahi ağırlıklı olmasındanda olabilir bilmiyorum. beyazlar tamamen şehrin uzak noktalarında yerleşmiş, örnek türklerin hepsi atlanta'dan 30-40 dakika sürüş mesafesinde oturuyorlar. örneğin atlanta'da metro bindik beyaz yoktu ve gidene kadar huzursuz bir şekilde gittik. downtown gezerken, 10 dakika doğuya yürüdük wendys'e gitmek için, ghettonun içine düştük ve taxi ile çıktık ordan 🙂 belkide böyle amerikanın bir anda bende olumsuz hava bırakması atlanta'dan kaynaklı oldu. 2014'de öğrenci iken geldiğimde bayağı güzel geçmişti benim için. ama çalışan insanlardan olumsuz şeyler duyunca bir anda terse döndü. güvenlik problemlerinden de sürekli bahsedilmesi insanı huzursuz ediyor gerçekten.

sizlerde tabiki yaşadıkalarınızı bizlerle paylaştığınızda daha farklı bilgiler öğrenebiliriz. Benim atlanta'da yaşadıklarım bu şekildeydi. 🙂

• ⭐⭐

@caner92 Amerikaya gitmeyi isteme nedeniniz nedir tam olarak? Anladığım kadarıyla Turkiyede her şey yolunda. İşiniz var, maaşınız gayet iyi, eviniz, arabanız var. Bilmediğimiz bir sıkıntınız, sorununuz yoksa eğer gördüğüm kadarıyla Turkiyeyi terk etmenizi gerektiren bir şey yok. Şayet politik ve siyasî anlamda bir sorununuz yoksa bence Türkiye de yaşamaya devam etmelisiniz. Eger Ingilızce öğrenmek için gitmek istiyorsanız bunu B vizesi ile yapabilirsiniz. B1B2 vizeyi kolayca alırsınız halihazırdaki şartlarınız buna müsait görünüyor ve bu vize işinizi görür. Green Card beklemenize gerek yok. Turkiyede güzel bir düzen kurmuşsunuz. Düzen kolay kurulmuyor bu devirde. Yine de siz daha iyi bilirsiniz. Umarım her şeyin en iyisi olur.

• @Drywall Dediklerinize katılmıyorum. İnsanlar Türkiye'de doğdu diye Türkiye'de ölmek, Türkiye'ye hapsolmak zorunda değil. Üçüncü milenyumun ikinci on yılında, Dünya hiç olmadığı kadar birbirine yakın, hiç olmadığı kadar bir bütün halde. Dolayısıyla Dünya Türkiye'den ibaret değil. Kişinin aylık geliri 15 bin lira bile olsa, gerek alım gücü, gerek hayat standartları gerekse de dolar bazındaki geliri üzerinden bakıldığında, Türkiye'de aylık 50.000+ TL (Hoş, bence ne kadar kazanılırsa kazanılsın yine de değmiyor) kazanmadıkça Türkiye'de yaşamaya değmiyor. Neden? Çünkü bu ülkenin tarihi krizlerle dolu. Siyasi, ekonomik, askeri ve gündelik krizlerle. Ne dünü bugünden iyiydi, ne de yarını bugünden iyi olacak. Dolayısıyla insanların konfor alanından çıkıp, daha iyi bir hayat ve gelecek hayaliyle yeni maceralara atılmak istemeleri ve bunun peşinden koşmaları kadar doğal bir şey olamaz. Birkaç veri sunayım:

Öncelikle yukarıda bahsettiğim krizlere dair sadece son 7 yılın bir kesitini sunayım ki durumun vahameti açığa çıksın:

Dünya Mutluluk Endeksi (Sayfa 27'ye bakabilirsiniz), Türkiye, Libya-Honduras-Kazakistan-Pakistan-Tacikistan ve Karadağ gibi ülkelerin bile gerisinde, tam olarak 79. sırada:

2019 İnsani gelişme endeksinde ise Türkiye yine çok gerilerde, Brunei'nin, Umman'ın, Arjantin'in, Uruguay'ın, Romanya'nın, Karadağ'ın, Barbados'un, Palau'nun bile gerisinde, tam olarak 59. sırada.

Yolsuzluk algısı endeksinde Türkiye'nin durumu çok vahim. (Yolsuzluk ve torpilin artık yeni norm haline gelmesiyle bu sonuç şaşırtıcı değil.) 180 ülke arasından, TR, tam 91. sırada. Neredeyse tüm geri kalmış ülkelerden bile geride. Bu haritaya baktığınızda ileri&gerçek demokrasinin olduğu ülkelerdeki yolsuzluğun minimum seviyede olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

TR'nin CDS primi (kabaca borçlunun borcunu ödeyememe riskinin yüksekliği) her zaman yüksekti ama hiç bu kadar yüksek olmamıştı. TR, Kırılgan Beşli'nin daimi üyesi olarak hayal kırıklığına uğratmıyor ve yine bu konuda da zirvelere oynuyor, gelişmiş ülkelerin CDS'si hep 10-100 arası. TR'nin son zamanlarda hep 500+. 700'e yaklaşmışlığımız var. Bu, kabul edilebilir ve normal bir durum değil:

https://i.imgur.com/ICC3Rq0.png

Türkiye $ bazındaki ekonomik hacim sıralamasında 19. sıraya geriledi. 2023'te ilk 20'de olacak mı o bile belli değil. Kişi başına düşen 9 bin $ gelir ile, Meksika'dan bile kötü bir durumda:

Bu son zamanlara has olan bir durum da değil. TR tarihi boyunca hiç gelişmiş ve refah bir ülke olamadı ne yazık ki. Kişi başına düşen gelir ($ bazında) sıralamasında TR hep istikrarlı bir şekilde daha da geriye gidiyor. Şu video acımasız gerçekliği tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor (1960-2019 yıllarını kapsıyor):

Sadece kişi başına düşen milli gelirle de sınırlı değil, TL de uzun vadede hep dolara karşı değer kaybetme eğiliminde. Alttaki grafikte TL'nin 18 yılda ne kadar değer kaybettiğini görebilirsiniz:

https://i.imgur.com/8yQo5hl.png

2014'te yazılmış ve hâlâ geçerliliğini koruyan bir yazı:

Dolayısıyla tüm bu bilgiler ışığında, Türkiye'de kalmak için rasyonel tek bir sebep bile göremiyorum. Vatan, doğduğunuz toprak parçası değil, değer gördüğünüz, ait olduğunuzu hissettiğiniz, seçtiğiniz yerdir bana göre. Ve yine bence; her insan medeni, refah ve gelişmiş bir ülkede yaşama, çocuklarını bu ülkede, güzel bir gelecek düşüyle hayata getirme hakkına sahip. Ne mutlu bu hayalin peşinden koşup ona sahip olabilenlere!

• ⭐⭐

@Haliax Siz benim ne demek istediğimi anlamamışsınız. Zaten yaşam veya mutluluğa dair bir sıkıntısı varsa elbetteki gitsin. Ben arkadaşımızın anlattıkları doğrultusunda bir sıkıntısı olmadığı izlenimime binaen o şekilde yazdım. Zaten yorumumu tekrar okursanız eğer bir sıkıntı duyuyorsa gidebileceğini ifade ediyorum. Yok eğer hedef Ingilızce öğrenimi ise de bunu başka bir vize ile de kolayca halledebilecegi yönünde bilgi veriyorum. Ben de Amerikada yaşamak isteyen birisiyim. Kimsenin gitmesine engel olmak istemem. Ben sadece arkadaşımızı anlamaya gayret ediyorum. Yani herkesin GC almasına da gerek yok. Eger hedefinize herhangi bir vize türü ile ulaşabiliyorsanız GC beklemenize gerek kalmaz. Ben özellikle bu noktaya değinmeye çalıştım. Kesinlikle iyi niyetli bir yorum yaptım. Bence sizin pencerenizden yaptığım yorum farklı yansımış olabilir.

• @Drywall @Haliax

Çocuğumuz şu an Abd vatandaşı. Abd'de eğitim imkanlarından yararlanması, iyi bir üniversitede okuması ve iyi bir ingilizce öğrenmesi için yerleşmek isterim. Üniversite ücretleri burs olmaz ise Abd'de gerçekten yüksek. Bu ücretler türkiye'de kazandığımız paralar ile biraz zorlar. Ayrıca sıradan bir gelire sahip iken, kendimiz ve çocuğumuzun daha iyi şartlarda yaşaması ve gelecek düşüncesi ile daha iyi bir kazanca sahip olmayı herkes gibi bende isterim. Bunları düşünürken işte hep bir ama endişesi giriyor ve gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimize dair ikilimde kalıyoruz. birde olumsuz görüşler gelince kafamız karışıyor. Tabi birde green card çıkarsa bunları düşünmeye fırsatımız olacak. Şu an için sadece konuşmada kalır. Ayrıca şu an b2 vizemiz var 10 senelik fakat çalışan için yıllık izinler ile gidip ingilizce eğitimi almakta biraz zor 🙂

• ⭐⭐

@caner92 Anladım. Konu çocuğun geleceği olunca tabi her şey değişiyor. Umarım her şey gönlünüzce olur.

• @Haliax, içinde söyledi: Amerika'da yaşayanların sosyal hayatı

@Drywall Dediklerinize katılmıyorum. İnsanlar Türkiye'de doğdu diye Türkiye'de ölmek, Türkiye'ye hapsolmak zorunda değil. İkinci milenyumun ikinci onyılında, Dünya hiç olmadığı kadar birbirine yakın, hiç olmadığı kadar bir bütün halde. Dolayısıyla Dünya Türkiye'den ibaret değil. Kişinin aylık geliri 15 bin lira bile olsa, gerek alım gücü, gerek yaşam standartları gerekse de dolar bazındaki geliri üzerinden bakıldığında, Türkiye'de aylık 50.000+ TL(Hoş, bence ne kadar kazanılırsa kazanılsın yine de değmiyor) kazanmadıkça Türkiye'de yaşamaya değmiyor. Neden? Çünkü bu ülkenin tarihi krizlerle dolu. Siyasi, ekonomik, askeri ve gündelik krizlerle. Ne dünü bugünden iyiydi, ne de yarını bugünden iyi olacak. Dolayısıyla insanların konfor alanından çıkıp, daha iyi bir hayat ve gelecek hayaliyle yeni maceralara atılmak istemeleri ve bunun peşinden koşmaları kadar doğal bir şey olamaz. Birkaç veri sunayım:

Dünya Mutluluk Endeksi(Sayfa 27'ye bakabilirsiniz), Türkiye, Libya-Honduras-Kazakistan-Pakistan-Tacikistan ve Karadağ gibi ülkelerin bile gerisinde, tam olarak 79. sırada:

Yolsuzluk algısı endeksinde Türkiye'nin durumu çok vahim.(Yolsuzluk ve torpilin artık yeni norm haline gelmesiyle bu sonuç şaşırtıcı değil.) 180 ülke arasından, TR, tam 91. sırada. Neredeyse tüm geri kalmış ülkelerden bile geride. Bu haritaya baktığınızda ileri&gerçek demokrasinin olduğu ülkelerdeki yolsuzluğun minimum seviyede olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

https://www.transparency.org/cpi2019

Türkiye $ bazındaki ekonomik hacim sıralamasında 19. sıraya geriledi. 2023'te ilk 20'de olacak mı o bile belli değil, G20'den çıkma ihtimali var. Kişi başına düşen 9 bin $ gelir ile, Çin'den bile kötü bir durumda:

Dolayısıyla tüm bu bilgiler ışığında, Türkiye'de kalmak için rasyonel tek bir sebep bile göremiyorum. Vatan, doğduğunuz toprak parçası değil, değer gördüğünüz, ait olduğunuzu hissettiğiniz, seçtiğiniz yerdir bana göre. Ve yine bence; her insan medeni, refah ve gelişmiş bir ülkede yaşama, çocuklarını bu ülkede, güzel bir gelecek düşüyle hayata getirme hakkına sahip. Ne mutlu bu hayalin peşinden koşup ona sahip olabilenlere!

Sayin @Drywall ile aranizdaki yanlis anlasilma durumunu bir kenara koyarsak, bu yazdiklarinizin hepsine katiliyorum. Paylasim icin tesekkurler!

• ⭐⭐⭐

Oraya giden diğer arkadaşlarımız bu başlığa kendi tecrübelerini aktarırsa çok sevinirim.
    Elbette sosyal çevre kişi özelinde değişebilir fakat kültürler çok farklı olduğu için en azından bir fikir edinebiliriz.
    Önceki paylaşımlar için çok teşekkür ederim paylaşan herkese 🙂

• @Haliax, içinde söyledi: Amerika'da yaşayanların sosyal hayatı

@Drywall Dediklerinize katılmıyorum. İnsanlar Türkiye'de doğdu diye Türkiye'de ölmek, Türkiye'ye hapsolmak zorunda değil. Üçüncü milenyumun ikinci on yılında, Dünya hiç olmadığı kadar birbirine yakın, hiç olmadığı kadar bir bütün halde. Dolayısıyla Dünya Türkiye'den ibaret değil. Kişinin aylık geliri 15 bin lira bile olsa, gerek alım gücü, gerek hayat standartları gerekse de dolar bazındaki geliri üzerinden bakıldığında, Türkiye'de aylık 50.000+ TL (Hoş, bence ne kadar kazanılırsa kazanılsın yine de değmiyor) kazanmadıkça Türkiye'de yaşamaya değmiyor. Neden? Çünkü bu ülkenin tarihi krizlerle dolu. Siyasi, ekonomik, askeri ve gündelik krizlerle. Ne dünü bugünden iyiydi, ne de yarını bugünden iyi olacak. Dolayısıyla insanların konfor alanından çıkıp, daha iyi bir hayat ve gelecek hayaliyle yeni maceralara atılmak istemeleri ve bunun peşinden koşmaları kadar doğal bir şey olamaz. Birkaç veri sunayım:

Öncelikle yukarıda bahsettiğim krizlere dair sadece son 7 yılın bir kesitini sunayım ki durumun vahameti açığa çıksın:

Dünya Mutluluk Endeksi (Sayfa 27'ye bakabilirsiniz), Türkiye, Libya-Honduras-Kazakistan-Pakistan-Tacikistan ve Karadağ gibi ülkelerin bile gerisinde, tam olarak 79. sırada:

2019 İnsani gelişme endeksinde ise Türkiye yine çok gerilerde, Brunei'nin, Umman'ın, Arjantin'in, Uruguay'ın, Romanya'nın, Karadağ'ın, Barbados'un, Palau'nun bile gerisinde, tam olarak 59. sırada.

Yolsuzluk algısı endeksinde Türkiye'nin durumu çok vahim. (Yolsuzluk ve torpilin artık yeni norm haline gelmesiyle bu sonuç şaşırtıcı değil.) 180 ülke arasından, TR, tam 91. sırada. Neredeyse tüm geri kalmış ülkelerden bile geride. Bu haritaya baktığınızda ileri&gerçek demokrasinin olduğu ülkelerdeki yolsuzluğun minimum seviyede olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

TR'nin CDS primi (kabaca borçlunun borcunu ödeyememe riskinin yüksekliği) her zaman yüksekti ama hiç bu kadar yüksek olmamıştı. TR, Kırılgan Beşli'nin daimi üyesi olarak hayal kırıklığına uğratmıyor ve yine bu konuda da zirvelere oynuyor, gelişmiş ülkelerin CDS'si hep 10-100 arası. TR'nin son zamanlarda hep 500+. 700'e yaklaşmışlığımız var. Bu, kabul edilebilir ve normal bir durum değil:

https://i.imgur.com/ICC3Rq0.png

Türkiye $ bazındaki ekonomik hacim sıralamasında 19. sıraya geriledi. 2023'te ilk 20'de olacak mı o bile belli değil. Kişi başına düşen 9 bin $ gelir ile, Meksika'dan bile kötü bir durumda:

Bu son zamanlara has olan bir durum da değil. TR tarihi boyunca hiç gelişmiş ve refah bir ülke olamadı ne yazık ki. Kişi başına düşen gelir ($ bazında) sıralamasında TR hep istikrarlı bir şekilde daha da geriye gidiyor. Şu video acımasız gerçekliği tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor (1960-2019 yıllarını kapsıyor):

Sadece kişi başına düşen milli gelirle de sınırlı değil, TL de uzun vadede hep dolara karşı değer kaybetme eğiliminde. Alttaki grafikte TL'nin 18 yılda ne kadar değer kaybettiğini görebilirsiniz:

https://i.imgur.com/8yQo5hl.png

Mesajı güncelledim, son hali itiraza yer bırakmayacak şekilde oldu bence. Bilimsel ve rasyonel verilerle Türkiye'nin hiçbir zaman gelişmiş, medeni ve refah bir ülke olmadığını açıkça ortaya koymuş olduk.

• Ekonomik durum zaten ortada, ustelik yeni birsey de degil. Fakat, ekonomik durumdan bagimsiz olarak, ABD'den Turkiye'ye kesin donus yapmis olanlar vardi ve nedenlerinden birisi olarak da ABD'de sosyal hayat eksikligi ve yalnizlik gibi durumlari one suruyorlardi. Hatta bu forumda da bu sekilde yazanlar vardi ve ben "sosyal hayattan kastiniz nedir, ne demek istiyorsunuz? Burada olmayip da orada fazladan olan nedir?" diye sorular sordugumda ise, tukaka olmustum 🙂 Simdi merak ediyorum, bu corona gunlerinde aylardir Turkiye'de sosyal hayatlari nasil? Memnunlar mi?

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea dediğine çok katılıyorum. Yeni normal hayata göre herkes aynı sosyal hayat seviyesinde devam ediyor. O açıdan şuan Türkiye'ye dönsem bile ABD deki durumdan hiç bir farkı yok. Eylülden sonra dalga durumuna göre bu günleri bile arayabiliriz.

• ⭐⭐

Selam Sporun icinde yetismis bir insan olarak ve cocugumun spor yasi geldigi icin hemen bir Swimming school'a kayit ettirdik. Haftanin 7 gunu calismama ragmen planli ve programli olunca zaman gercekten sorun olmuyor. 4 yasinda'ki oglum dun yuzme kursuna basladi . Coach Ozel olarak ilgileniyor. Yarim saati 35 dolar oduyoruz. Haftada 1 gun gidecek simdilik. Cocuklara ve spora verilen degeri gordukce cok seviniyorum. Buraya gelmeden once verdigin mucadeleler icin iyiki diyorum. Bu arada bende kendi spor kulubumu kurmak icin ufaktan temel atiyorum. Umarim cocuklara hokeyi ogretecegim gunlerde yakindir.

Aksam 'da, Amerika'da ilk sinema tecrubemiz oldu ,Allah'im o ne guzel koltuklardir. Battaniyesini ,misirini alan gelmisti. Heryerde hijyen kurallari ve sanitizingler vardi. 1 yetiskin bilet fiyati 5 $ di. Hersey cok guzel ve keyifliydi.

Kesinlikle elinizdeki tum imkanlari kullanin ve gelmeye calisin . Insanlar degerli burada,keyfinde, tek dertleri calisip paralarini kazanmak. Dunyanin hicbir yerinde bedava yasayamayiz sonucta 😊 hepinizin Hayallerine biran once kavusmasi dilegiyle...

• @HockeyUmpire2 Bizim oglumuz da 3 yasindayken yuzme okulunda haftada 1 gun yarim saatlik ders ile 3 aylik bir surede yuzme ogrenmisti. Tabii ki biz degisik havuzlarda ve Turkiye'de tatillerde Akdeniz kiyilarinda iyice pekistirmesine yardimci olduk.

Daha sonra 2 aylik buz pateni kursu aldi ama ondan cok fazla hoslanmadi. Yinede amatorce yapabiliyor.

1 ayligina karate kursuna gitti ama sonra birakti. Oglumuz icin biraz monoton ve aksiyonsuz bir deneme oldu.

2 ay kadar futbol (soccer) kursuna gitti. Ilk basta cok hevesliydi ve maclara bile gitmistik ama sonradan cim allerjisi nedeniyle zorlanmaya basladi ve birakmak zorunda kaldi.

1 yil boyunca ninja training aldi. En cok bunu begendi ve haftasonlarini sabirsizca bekliyordu. Degisik parkurlarda guc ve dayaniklilik guclendirmek icin olusturulmus farkli bir uygulamaydi. Malesef salgin nedeniyle ara verdik. Buyuk ihtimalle, ilkbahara tekrar devam edecek.

• ⭐⭐

@MySea waow ne harikasiniz. Cocugunuz bit cok konuda deneyimli ve tecrubesi olacak . Cocugunuzun karakterine en uygun spora yonlendirmek lazim. Sevmesi ve devamlilik gosterdiginde ileriki hayatinda inanilmaz disiplinli ve pratik zekali ,ozguvenli olacaktir. Ailenin destegi sart.sizi tebrik ederim. 👏 tum hayatimi spora borcluyum.

• @HockeyUmpire2 Tesekkurler! Bizde aslinda bunun bilinci ile herseyi denemesini ve istedigi sekilde devam etmesini istiyoruz.

Muzik de denedik ama simdilik ona da ara verdik. Ozel gitar kursu aldi biraz ama henuz calamiyor. Sonra devam edecegiz. Gectigimiz yil okulda orkestrada keman calmayi ogrenmeye baslamisti, o da yarida kaldi simdilik. Yine okulda muzik dersinde flut ve keyboard calmaya baslamislardi, onlar da yarida kaldi.

Bu salgin durumu bircok faaliyete ara verilmesine neden oldu ve gorunuse gore bu kis da boyle gececek gibi. Dersler haftaya online basliyor ve bana gore bu yil tekrar siniflara donmezler gibi...😯

• Bu başlık altında sosyal hayatın bazı sıkıntılarından bahsedilmiş, tekrar tekrar ısıtmak istemem. Ancak ABD'de yaşamın kalitesi bence tam olarak beklentilerinizin ne olduğu ile alakalı. Vergi, ghetto vb konular aslında Türkiye'de de mevcut.

Örneğin; İstanbul'da Levent'te gökdelen bölgesinde oturayım. Değil 15 dakika 5 dakika yürüme mesafesi ile gecekondu bölgesine gidebiliyorsunuz. Aylık 10 bin tl net maaş alan biri Aylık 16 bin tl brüt maaş alıyor demektir (aşağı yukarı). Gördüğünüz gibi biz epey yüksek vergi ve sağlık hizmeti için para ödüyoruz. Bununla birlikte, kendimi örnek verirsem, vergileri ödememe rağmen özel sağlık sigortası kullanıyorum ve çocuğum özel okula gidiyor. Yaklaşık olarak aylık 1,5-2 bin tl de buna ekleyebilirsiniz. Dolayısıyla gelirimizin tam olarak yarısı vergi+sağlık+eğitim'e gidiyor.

Bu durum aslında bir politika gereği böyle. Cem Toker'in bir önerisi var. "Tüm çalışanlara brüt ücretini ödeyin, bir hafta cebinde gezdirsin o parayı, sonra ayın 15'inde vergi olarak devlete ödesin. Bakın o zaman vatandaş nasıl hakkını arayacak." Konuyu saptırmayım, bizim durumumuz vergi konusunda ABD'den çok daha kötü diyebilirim. Dolaylı vergiler de cabası. Tabiki vergi %0 olursa devlet olmaz, vergi %100 olursa mükellef olmaz.

16 sene Ankara, 15 sene İstanbul ve bir senedir İzmir'de yaşayan biri olarak, açıkcası ben de evden işe işten eve gidiyorum. Sosyal hayatımız bir parka gidip ailece dondurma yemek kadar. Arada bir de 2 saatlik araç yolculuğu ile denize gitmek. 🙂

Dolayısıyla 90 k dolar brüt maaşı olan ABD'de yaşayan bir türkün eline 50 k dolar maaş geçiyorsa, burada 10 k TL net ücret ile yaşayan insandan daha çok sosyal yaşayacaktır. Daha iyi evlerde yaşayıp, çocuğunu daha iyi bir eğitim sisteminin içine sokacaktır. Bununla birlikte çok daha uygun fiyata sağlıklı beslenecektir.

Yaşam açısından (yalnızca maddi konuları dikkate aldığımda) burada kazanılan 15-20 k TL (2020 Temmuz ayı itibariyle)'nin ABD'nin çok uçuk kaçık olmayan bir şehrinde 4-5 k dolar ile denk olacağını düşünüyorum.

• Mevcut Kullandigim arabalarin Turkiye'de ki vergisi 34bin tl yani yaklasik 5 bi dolar... Burada ise 150 dolar...

En cok saglik sigortasindan dem vurulur Amerika'da... Gelir cok degil ise odediginiz para 100 dolarin altinda kaliyor... arabaya odemedegim vergiyi sagliga eklesem 'tas gibi' saglik sigrtasina sahip olurum...

Cem Toker'e bende katiliyorum... Parayi verip geri alsa devlet, insanlar bir anda degisir... ama bizde devlet fetisizmi had safhadadir... Devlet asla kendi ayagina sikmaz... devlet biziz dusuncesini asla yerlestirmez insanlara... Devletin yakiti halktir bizde...

Houstonda 5bin ile yakalayacaginiz hayati istanbulda 15bin ile elde edemezsiniz...

• @caner92 Arkadaşlar ben bambaşka bir yerden dem vurmak istiyorum. Söylendiyse görmedim fakat "belki atlanta'nın siyahi ağırlıklı olmasındanda olabilir bilmiyorum. beyazlar tamamen şehrin uzak noktalarında yerleşmiş, örnek türklerin hepsi atlanta'dan 30-40 dakika sürüş mesafesinde oturuyorlar. örneğin atlanta'da metro bindik beyaz yoktu ve gidene kadar huzursuz bir şekilde gittik. " bu ne kadar yanlış ve ırkçı bir ifade farkında mısınız? Kötü bir niyetiniz olmadığını tahmin ediyorum elbette. Fakat.. Tüm siyahiler ghetto, tüm beyazlar harika insanlar olacak diye bir şey yok. Lütfen bu tarz ırkçı söylemlerden kaçının. Dünya yankılanıyor Black Lives Matter diye, biraz duyarlı olalım forumca bence. Sayın @crazycells kusura bakmayın haddimi aştıysam fakat ırkçılık gerçekten berbat bir konu.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

169

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.4k

| | | |